16 OCAK ALTIN-DOLAR (KNOPPIX)

Fransanın not indirimini piyasalar az çok fiyatladı.
ancak diğer ülkeler özellikle italyanın 2 puan birden kırılan kredi notu henüz fiyatlanmadı kanaatindeyim.
Gelelim Grafiklerimize.
aşağıdaki grafiktede görüldüğü gibi Fibonacci expansion ile yaptığım hesaplamada cuma günü başlayan düşüşün devamı halinde ilk hedef 61,8 fibonacci seviyesi olan 1585 civarlarıdır. Bu desteğin kırılmasıyla bir sonraki destek 1545 olacaktır.

 
 
Ayrıca Elliot dalga sayımlarıma göre 1800 seviyesinden başlayan düşüş süreci 5 dalgalık düşüşü ve a düzeltme dalgasını tamamlamış. şu anda b düzeltme dalgası için iniştedir. b düzeltme dalgasının da hedefi yine 1585 seviyeleridir.

 
Yine ayrıca stochastic osilatörü geçen hafta içinde de beklediğimiz şekilde yönünü aşağıya çevirmiş durumdadır.
RSI ise geçen hafta içinde 55 seviyesini geçemeyeceğini öngörmüştük. 55 te büyük savaş verdikten sonra boynunu bükmüş. yönünü 30 a çevirmiş görünüyor.
 

 
Son analizimizde 13 ocak için dönüm noktası olacağını tespit eden fibonacci time zone çalışmamız başarılı olmuş. 13 ocakta grafiğin rengi kırmızıya dönerek düşüşler gelmiştir. bir sonraki zaman çizgimiz ise 23 ocak tarihine isabet etmektedir. Bu tarihe kadar 1 yukarı 2 aşağı şekilde seyrederek düşmesini beklediğimiz ons fiyatı 23 ocak tarihinde yeni bir çıkış sürecine girebilir. beklentim de bu yöndedir.

 
son olarak Sayın Fireman kardeşimin paylaştığı ters omuz baş omuz formasyonundan da bahsedecek olursak;
eğerki elliot b düzeltme dalgası tamamlanırsa ve akabinde c dalgası onsu tekrar 1650 seviyelerine kadar çıkarırsa ters omuz baş omuz formasyonu grafik üzerinde net bir şekilde oluşacak ve bu noktadan sonra yükseliş beklentilerimiz başlayacaktır.
 
Daha öncede söylediğim gibi yeri gelir 1630 da alım tavsiye edilmez, yeri gelir 1680 de artık alınmalı denilir. buradaki kıstas risk unsurudur. hala aşağı yönlü riskin baskın olduğu durumda 1630 seviyeleri alım için risklidir ve bir nevi kumar oynamaktır. ama aşağı yönlü riskin azaldığı zaman belki ons 1700 olur ama almak mantıklı hale gelebilir. Geçen hafta ons 1630 larda gezerken alım tavsiye etseydik 1660 lardı görünce belki herkes alkışlayacaktı. ama buradan geri döndüğü anda bırakın kar etmeyi belki makas farkı bile kurtarılamayacaktı.Bu örnekteki rakamlar temsildir. lütfen bu rakamlara takılmayalım.
Burada yazdıklarım  16-23 ocak arası Haftalık yorumumdur.
bir süpriz olup ons yükselişine devam ederse ve 1662 seviyelerinin üstüne kapanış yaparsa durumu tekrar değerlendirmek gerekir.
Kalın sağlıcakla
 

Güncelleme:15.01.2012 19:00

DOLAR

Dolara bakacak olursak fibonacci expansion çalışmasına göre mavi çizgiler ile gösterilen 61,8 sviyesini kıran dolar 1,84 de tutunup 1,86 ya kadar yükseldi.
yukarı tarafta ise 61,8 fibonacci seviyesi 1,90 civarında. yukarı yönlü hareketin devamı halinde Bu noktaya kadar yükseliş olması muhtemeldir.
 

Stoch göstergemiz grafiği küçük tutmak sebebiyle eski hareketler görünmese bile sarı kare ile işaretlediğim noktalardan yani 15 seviyelerinden çok kez dönüş yapmıştır. zaman zaman ise daha da aşağılardan dönüş yaptığı olmuştur.
Ancak şu anda görünen stoch göstergemizin yönünü yukarıya çevirdiğidir.
Geçen haftada yazdığım gibi (RSI henüz dip yapmadı. inşallah oyun bozancılık yapmaz demiştim) RSI dip yapmadan yukarıya dönmüş görünüyor.
RSI daki turuncu 55 seviyesine takılmayalım. ons grafiğinde benim için önemli bir seviyeydi. Burada o şekilde kalmış. Dolar için 50 seviyesi önemlidir.
kısaca rsi hareketi 30-50-70 seviyeleri arasında git gel yapıyor. şu anda 30 u görmeden yukarıya yönelmiş. Ancak yine oyunbozancılık yapıp 50 den geri döner mi? Bence dönmemeli.dönmez. döndürmem arkadaş .=)
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sayın teknoşakirt

Olayı çok basite indirgemişsiniz. Ancak kim bilir belki bazen basit düşünmek daha kısa yoldan doğru sonuç verir.
ozaman şunu da düşünmek lazım.  1920 den 1530 a düşmüştü. 1810 dan 1522 ye düştü.
içler dışlar çarparsak belki bir sonuç çıkar. :)
 

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

SİNYALLER VE DESTEK DİRENÇLER

Sinyaller ve destek direnç seviyeleri için tıklayınız

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

sayn knoppix

sayn knoppix
altın eylülde ilk 1530 biraz zaman sonra 1580 (fark 50$)
         şimdi ilk 1522 biraz zaman sonra   (1572) (fark 50$)
böle bir olasılık varmı yani o zaman 50$ düşmüştü şimdide 50$ düşebilir diye bir olasılık olabilirmi?

ÇİN ATASÖZÜ DER Kİ!
ÇİN ÇAN ÇUN
MANASI(KESMEDİN Kİ KESESİN

altın

arkadaşlar altının bu hafta 1680 bulcağını düşünüyorum bu benim hislerim

arkadaşlar yazmıyım diyorum dayanamıyorum  bazı arkadaşlar ons 1200 kadar düşeceğini söylüyorlar bu arkadaşlar bilerekmi yaksa maksat insanları paniye sokup altın bozmalarını sağlıyorlar yapmayın böyle insanları niye zarara sok

Arbitraj

Bu konuda, sadece GARANTİyi kullanmanızı tavsiye ederim, diğer BANKALARI tavsiye etmiyorum, nerdeyse 1 dolara kadar MAKAS aralığı koyabiliyorlar, Diğer bankalar TL-Altın al-sat için olabilir.
AMA kesinlikle Arbitraj için UYGUN değiller, MAKAS yuzunden.
 
 
MAKASLAR,
En son mesela BANKASYA 'da 0.65 dolardı,
 
Şu an GARANTİ de 0.2 dolar.. Daha düşük bi makas varsa ben hemen geceriM o BANKAYA..
 
İYİ GECELER..
      
    

ARBİTRAJ ve MCLUCKY

Sn Admin, Mclucky'yi ilgiyle okuyup takip etsek bile, bu konudaki kararınızda son derece haklısınız, bence.
ARBİTRAJ olayını gündemde tutmak istiyorum, bunu insanlara düzgünce anlatabilirsek, bi çok kişinin TL nedeniyle meydana gelebilecek zararlarını da azaltmış oluruz diye dusunuyorum..O yuzden son TAHLİL ve değerlendirmemi son kez KOPYALIYORUM:
 
Sn Cengiz Beyin dedikleri ONS değerleri üzerinden olayı tekrar değerlendirmenizi isterim.
BURADA yazdıklarım, hakikaten, ONS 1620 den 1627 ye geldiği anda KAR edilebildiğidir. Böyle bişey olmasa inanın bu kadar vaktimi harcamazdım, aşagıdaki örneği inceleyin lütfen:

ONS değeri 1620 İken,
Banka 31.1 gr altını(1 ons) bize 1623 ten satsın .(sn cengiz beyin verdiği değerdir)
Ve Bu esnada banka biz hiç beklemden tekrar bankaya 1 ons altınımızı satmaya kalksak, banka bizden altını 1617 seviyesinden alır. (Heralde böyle bişeyi kimse yapmaz) Neyse 1biz 1 ons altınımızı 1623 dolar karşılığında aldık ve beklemeye koyulduk diyelim.Maliyetimiz 1623 dolar!
Sonra diyelim ki ONS, 1627 olmuş olsun.Cengiz beyin verdiği fiyat doğrultusunda,
Banka bize 1 ons altını 1630 dolara satar. Biz ise bankaya 1 ons altını 1624 dolara veririiz.
Yani son durumda, 1 ons altınımızı 1624 ten sattığımızı düşünelim.
Biz bu 1 ons altını(yani 31.1 gr altını), 1623 dolara almış olduk, 1624 dolara da bankaya geri satmış olduk.
Dolayısı ile, ONS taki 7 dolarlık bi değişim size kar ettirmiş olur.
Samimi olarak incelemenizi tavsiye ederim.
Bu kadar ISRARLA anlatmamın sebebi, ben HAKKI savunan biriyimdir, HAKSIZLIĞA karşı yanlış anlaşılmalara karşı VİCDANEN çok rahatsızlık duyarım.
Özellikle, Garanti Bnakasını ve Arbitraj olayını kullanan arkadasların bu konudaki samimi ifadelerini rica edicem.

Yukarda verdiğim örnekler, Sn Cengiz Beyden esinlenerek yazılmış değerlerdir. Kendisi de isterse bunu incelesin derim, bana HAKLILIĞIM konusunda çok önemli DAYANAK sunmuştur.
HAKİKAT GÜNEŞ GİBİDİR, BALÇIKLA SIVANMAZ.
Bu meseleye çok önem veriyorum, Çünkü burada AL-SAT tan dolayı ciddi ZARAR eden arkadaslar var, onlara bi nebze bu METODU ve ARBİTRAJI doğru MAKAS aralığını sunan BANKAyı doğru dürüst anlatabilirsem, bana hak vereceklerine can-ı gönülden inanıyorum.

Sn İktisatçı, görüşlerinize katılmıyorum ama kırıcı oldum sanırım özür dilerim, bunu bendeki VE içimdeki HAKİKATI duyurma heyecanına verin, yukarda sunduğum örneği de bi kez daha tahlil etmenizi öneririm.

Bu YAZI burada AL-SAT yapan arkadaslara yeni bi BAKIŞ kazandırmak içindir, TL ile ZARARa giden yolu kapatıp, Dolar-Altın alışverişinin ne kadar KAR lı olduğunu göstermek içindir.HER 7 DOLARLIK ONS DEĞİŞİMİ İLE KAR EDİLEBİLDİĞİNİ GÖSTERMEK İÇİNDİR.

Mutlaka 1 GR altınla bile olsa ciddi karlar getirme POTANSİYELine sahip bu yöntemin özellikle de GARANTİ bankası ile (en uygun MAKAS bu bankada old için) denenmesini tavsiye ederim.
Herkese iyi pazarlar. 

Biz teşekkür ederiz

Yarın bu konuya kesin olarak netlik kazandıracağım. Bankalar arası uygulama farkı olabilir veya altından dolara , dolardan altına geçişte bankanın iç izin mekanizmasına göre davranılıyor olabilir. 

DEGERLI ROCCO

ALLAH SENDEN RAZI OLSUN KARDESIM ......BEN DE EMEKLI BANKA MUDİRESIYIM ...UZUN ZAMANDIR KARDESLERIME BU KONUYU ANLATMAYA ÇALISIYORUM...........BANKANIN İÇ YÜZÜNÜ EN İYİ BANKACI BİLİR........YAPMIS OLDUGUNUZ YORUMLA  DURUMU AYDINLATMAMA YARDIMCI OLDUNUZ......

Başarılı bir çalışma olduğu kanısındayım

Sayın knoppix başarlıı bir çalışma  olduğu kanısındayım. 16 sı ile başlayan haftaya düşüşle gireceğimiz yönünde hem fikiriz lakin yükseliş dalgasının bu ayın 30 undan sonra şubatın ilk günleri gibi düşünüyorum. Çalışmalarınız için teşekkürler emeğinize sağlık...

Sn Rocco,

Bu sistemde TL inmiş çıkmış önemi yoktur.
Burada hedef, KAR dediğimiz olay, GR miktarını artırmak, Dolar Miktarını artırnmaktr.
 
TL yi unutacaksınız, ne zaman ki NAKİT e ihtiyaç duydunuz, o zaman dersiniz ki Dolar kaç TL, Altının gr ı kaç TL.
Alım Satımın SIRASINDA TLye geçilmemeli yoksa ZARAR edilir.Çunku, TL ye de gecerken, MAKAS farkını ödersiniz.
 
Ben mesela, 6 boyunca Arbitraj yaptım, hiç TL kullanmadım, bu işlemlerim sırasın mevcut Altın Gramımı %7 Oranında artırdım.
 
Halbuki TL ile daha önceleri alışverişlerde ZARARım daha fazla olmakta idi.
 
Çunku ONS değişir Dolar da tam tersini yapar, biz de bakakalırız, TL ile hamle yapmanız daha zordur, sonra da PANİK yapar zarar edebilirsiniz.
 
Zaten esasen burada bi çok kişi Arbitraj olayının daha MAKUL olduğunda hemfikir.
 
Uzlaşılamayan NOKTA: 7 Dolarlık ONS taki değişimin KAR etmeye yettiğidir.Benim İDDİAM bu yöndedir.
 
Bunu da tecrübe etmeden, bilmeden ve uygulamadan, reddeden arkadaslara cesur oamalarını, ve bu sistemi cok değil 1 gr ile dahi denemelerini tavsiye ederim. Zaten GARANTİ kullanıcıları bunu görecektir çabucak.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş