1790 USD HEDEFİ -- rocco

Arkadaşlar selam , şu ana kadar 1790 usd den 1550 ( + -20 ) usd hedefine kadar kademeli düşüş trendini yorumlamaya çalıştım. Bulunduğumuz seviye itibari düşüş trendinde öngörülerimizin çoğunun gerçekleştiğini görmekteyiz. Bundan önceki süreçte düşüş trendine ilişkin olarak yapmış olduğum temel analiz gerekçelerinde ağırlıklı olarak onsu baskılayıcı  gerekçeleri ön planda tutmaya çalışmıştım. Artık trend değişimi , dip seviye dalgalanması ve çıkış trendi yorumlarıma başlamak istiyorum. 
 
A- EN ÖNEMLİ ETKİ - PSİKOLOJİK ETKİ : İlk olarak  psikolojik  baskı artmış durumdadır. Bir kısım medya organları haberleri baskıyı arttırmak isteyebilir. Onsun daha da düşeceği ( özellikle 1400 usd ve altı senaryolar ) ünlü analizciler tarfından paylaşılabilir. Nasılki 1790 usd de burası zirve noktasıdır dikkatli olun , heycana kapılıp hayeller kurmyaın diye sizi uyardıysak şimdi de sakın olaki karamsarlığa kapılmamanız konusununda sizleri uyarmak isterim. Piyasaya oyuncuları yatırımıcı psikolojisini çok iyi bilmektedir.. Sizlerin iradesini  , onsun artacağına dair inancınızı kırmak için güçlü silahları vardır.Dip seviye dalgalanmaları yaşanırken gerek ons bazında yaşanan dalgalanmaar gerekse karamsarlığı arttırmak konusunda yaptıkları spekülatif haberler en ciddi silahlarıdır. İradeniz kırılırsa kaybedersiniz. Bu süreçten en az zararla çıkacak yatırımcı iradesi güçlü ve kararlı yatırımcı olacağını düşünüyorum .

 
B- ÖNÜMÜZDEKİ 5 AYLIK DÖNEME İLİŞKİN TEMEL ETKENLER : 

1- ABD MALİ UÇURUM KONUSU : Daha önceki yazılarımda mali uçurum konusuna kısaca değinmiştim öztle mali uçurum ve borç tavanı konusundaki her olumsuz gelişmenin onsu arttıracağı üzerinde durmuştuk. Mali uçurumdan kasıt ABD , ABD nin bütçe açığını dengelmek amacı ile kamusal harcamalarda ksııntıya girmesi ile özel sektör üzerindeki vergi yükünün arttımrası sonrası doğacak olumsuz gelişmelerdir. Salt bu etkenlerden ziyade bunların sonuçlarının ons üzerinde etkisi üzerinde ağırlıklı olarak durmuştu. Ne demiştik kısaca eğer ABD borç miktarını aşağı çekmek için kamusal harcamalrda kesintiye giderse yada özel sektör üzerindeki vergi yükünü arttırırsa bunun büyüme ve işsilik üzerinde olumsuz etki yaratacağıydı. Çünkü ABD ekonomisinde hala işler devlet desteği ile yürümektedir. Devletin yaptığı harcamlar ve yarattığı iş imkanları , sosyal hizmetler ciddi bir biçimde istihdam sağlamakta , büyümeyi desteklemektedir. Eğer devlet borçlarının azaltılamsı adına gelecek her türlü harcama kesintisi direk olarak ABD büyüme ve istihdam verilerini olumsuz etkiliyebilir. Diğer taraftan Obama'nın direttiği zengin kesimden daha fazla vergi artışı doğal olarak zengin kesimin istihdam ve yatırım için kullanacağı kaynağı vergi olarak kullanmak zoruda bırakacağı için büyüme ve istihdama olumsuz etki edeceğni düşünüyorum. Dikkat edilmesi gerelen nokta harcam kesintileri konusudna nihai bir sonuç alımadı konu ötelenmiş durumdadır. Ne kadar çok kesinti , o kadar az yatırım o kadar az istihdam olduğunu düşünüyorum. 

 
2- BORÇ TAVANI KONUSU : Bilidiği üzere borç tavanı konusunda da geçici bir anlaşmaya varılmıştı. ABD hükümetine 3 aylık bir zaman dilimi için harcama yetkisi tanınmıştı. Süre mayıs başında son bulmakta. Nihayi çözüm tabikide glecektir. Ancak bu süreçte Cumhuriyetçilerin borçlanma limitinin arttırılması konusuna gösterecği direnç piyasa oyuncuları tarafından onsun arttırlması için bahane olarak kullanabileceğini düşünüyorum. Sonuç olarak bu süreç sonunda ABD borç tavanı arttırılacak anack süreç boyunca ons oluşaca spekülatif ortamndan yararlanacaktır. Özellikle görüşmler süresince ABD nin tememrrürüde düşme  , ve beraberinde not indirimi riski ön plana çıkarılacaktır diye düşünüyorum. 

 
3- QE 3 SON MU BULDU ? : Biz daha önceki yazılarımızda düşüş trendinde piyasa tarafından QE 3 ün son bulacağı izlenimi uyandırarak satış bahanesi yaratacağını bunu da  piyasayı baskılamak için kullanacakalrı üzerinde durmuştuk. Tam da düşündüğümüz gibi piyasyı şekillendirdiler. Çünkü amaç karlı sattıkları onsu ucuza elde edebilmekti. Ancak bugün için QE 3 henüz son bulmamıştır. Madalyonun diğer tarafından bakıldığında FED için QE 3 ün son bulması için gösterilen  % 6 lık işsizlik oranı ve % 2,5 enflasyon şartı gerçekleşmemiştir. Tamam bazı üyler bu konuda aykırı fikirler öne sürmüş olabilir ama artan bir işsizlik karşı çıkan fed üyelerini dahi geri adım atmaya zorlayacaktır.  QE 3 ün devamı konusunda şu an için ABD enflasyon verileri mani durumda değildir. FED için bu bakımdan hareket imaknı hala mevcuttur , diğer taraftan işsilik verilerinde twist 2 , QE 3 ve 45 milyar usd lik ek hazine tahvili alım kararlarına rağmen son iki aydır artış yaşanmaktadır. İşin açıkçası ben bu süreçte işsizliğin daha da düşeceğini ve büyümenin artacağını düşünmekteydim. QE nin ilk uygulamaya konulduğu seçim öncesi dönem ile seçimlerden sonraki bir kaç aaya ilişkin dönem verilerde bir canlanma sağlanmış olsa da bulunduğumuz son iki aya ilişkin olarak durum hiç de iç açıcı değildir. Büyüme uzun bir süredir ilk defa  eksi seviyede gelmiştir. İşsizlik oranı beklenilen seviyelerden uzak kalmıştır. Özellikle haziran ve temmuz ayındaki FED toplantılarında QE 3 devamı konuunda alınacak karalar ve ek genişlemler veya spekülasyonlar onsun arttrlaması için bahane olarak kullanulacağını düşünüyorum. Neden mi haziran ve temmuz yalrı. Çünkü kasım mart dönemi genel itibari ile ABD verilerinin dönemsel olarak düzeldiği süreçlerdir. Oysa açın geçmiş verileri inceley,m mayıs - ağustos dönemi verilerde ciddi kan kaybı olmakadır.Böyle bir ortamda krizin etksinden çıkamamış bir ABD ekonomisi için ek genilme spekülasyonları yaratmak hiç te zor değildir. Geçmiş tecrübeler spekülasyonla onsun nasıl arttırıldığını bize ciddi bir biçimde öğretmiştir. Şunu ortaya koyalım QE 3 son bulmadı o izlenim yaratıldı !!! Somut olan QE 3 ün devam ettiğidir ve piyasanın onsu ucuza aldığıdır. Bu aşamdan sonra bu alımları karlı bir biçimde satmak için geçerli mazaretler ön plana çıkartılacaktır. 

 
C- ONS BAZINDA BEKLENTİM : İlk olarak dip seviyesinin 1550 ( + - 20 ) USD olauşabileceğini belirtmiştim. Bu bakımdan benim için dip seviyesi mevcut konjektörde 1530 usd dir. 1500 altını beklemiyorum. Ons bazında 1530 usd lerde oluşabilecek dip sonrası piyasa hareket bakımından beklentim şu şekildedir 
1- İlk olarak 1530 usd seviyesinden hızlı bir biçimde 1600 usd seviyelerine çıkış bekliyorum ,
2- İkinci aşamada 1590- 1600 usd den  kısmi bir geri çekilme sonrası 1640 usd seviyesine artış beklemekteyim. Bu seviyenin özellikle akılarda tutulamsı gerekmektedir Zİra ilk 1640 usd seviyesi ciddi anlamda kar realizayonun yapıldığı seviyedir. ( En az 80 usd lik satış gelebilir )
3- Son aşamada gerek alt ban gerekse üst bant balkımından 1560  - 1630 usd arası daralan üçgen  oluşacağını düşünüyorum. Süreç sonunda ons dar bir bantta sıkışacak yukarı hareketle olup 1650 usd seviyesinin kırılacağı  ve  1790 usd hedefine yöneleceğini düşünüyorum ( İlk dört aylık zaman dilimi dip seviye dalagalanması son aylık zaman diliminin de asıl çıkış trendinin yaşanacağı süreç olarak görüyorum ) Bu bakımdan 3 ay sonra ons 1570 seviyelerinde görülürse şaşırmayın takip edeceğiniz en önemli kıstas son aşamada  1560-1630 arası dalgalanmada bandın git gide sıkışması ve onsun seyir bakımından stabil bir hal olmasıdır ) Bu aşamaya gelindiğinde çıkış trendi yakındır.

Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değilir. Kesinlikle alım satım tavsiyesi içermez. Hiç bir yönlendirme kastım yoktur. 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Rocco-1540 da goruldu

Sayin Rocco,
En son yorumunuzda asagidaki ifadeyi kullanmistiniz fakat altin 1540 seviyesine kadar dustu. Sizin tahmininiz halen gecerli mi?
"Şimdi önümüze bakacak olursak , benim bahsetmiş olduğum dip seviye dalgalanmasında 1555 - 1560 seviyelerinden dönen onsun formasyona uyması açısından 1560 usd altını görmememsi hatta 1565 usd seviyelerinden tekarr çıkması gereklidir."

Tesekkurler
JP

1560 altini gordu

Sayin Rocco,
En son yorumunuzda asagidaki ifadeyi kullanmistiniz fakat altin 1540 seviyesine kadar dustu. Sizin tahmininiz halen gecerli mi?
"Şimdi önümüze bakacak olursak , benim bahsetmiş olduğum dip seviye dalgalanmasında 1555 - 1560 seviyelerinden dönen onsun formasyona uyması açısından 1560 usd altını görmememsi hatta 1565 usd seviyelerinden tekarr çıkması gereklidir."
 
Tesekkurler
JP
 

Ons - Gram Altın - Dolar

Arkadaşlar selam ,
 
Ons bakımından beklemediğim bir senaryo ile karşılaştım Öncelikle bu konuda sizlerden özür dilerim. 
 
Şimdi önümüze bakacak olursak , benim bahsetmiş olduğum dip seviye dalgalanmasında 1555 - 1560 seviyelerinden dönen onsun formasyona uyması açısından 1560 usd altını görmememsi hatta 1565 usd seviyelerinden tekarr çıkması gereklidir. Eğer yakın bir zaman dilim içerisinde çıkış 1640 usd seviyesine kadar olursa bilinki bir sonraki aşamada satış gelecek ancak bu hamle orta vadede 1790 usd hedefine çıkışın  göstergesi olacaktır. Bu bakımdan 1640 usd hedefi benim açımdan gram altın için 94 TL ve ya ons bazında kardan ziyade asıl orta vadede öngörmüş olduğum 1790 usd hedefi için yön gösterici  niteliğindedir. . Biliyorum şimdi bu yazılanlar bazı arkadaşlarımız için umut vadedici sözler olabilir , ama ben 1790 usd hedefimin ve öncesinde 1640 usd hedefim,in arkasındayım , tabiki bu hedefler gerçekleşirken çok sayıda iniş çıkışa şahit olacağız ve yanıldığımız durumlarda olacaktır. Ama asıl gerçek şudur dip seviye dalgalanması yaklaşık 3 ay ,içersinde son bulacak ve ons 1790 usd hedefine yönelecektir. Şimdi bazıları zannediyorlarki biz ilk defa dip sevfiyesi yorumu yapıyOrUz , burda çok değerli arkadaşlarımız bulunmakta hiç bir kalkıpta diyemEz ki ons için 1620 usd veya 1660 usd seviyeli, zirvedir. 1600 usd altı seviyeler onsun yıllık trend hareketleri bakımından dip seviyeleri olarak kabul edilİr ve trend dönüşleri bu seviyelerden olur. Şimdi içten içe 1620 usd de bize satış önermedi diye kızan arkadaşlarımıa sadece sabretmelerini sürecin nasıl işleyeceğini sakin sakin gözlemnlemelerini öneririm. Ana sayfada 1790 usd ye ç.ıkışın yollarını tüm boyutylrı ile paylaşmıştım , burda en önemli olan psikoljik unsurdur ve onsun birdaha artmayacağı haberleri ile dip seviye dalgalanmalaının birlikte kullanılmasının küçük yatırımcıya karşı kullanılan en büyük silah olduğu konusda uyarmıştım.  Şu anda yapılan tamamen psikolojik bir mücadeledir amaç tamamen korkularınızdan yaralanıp size bu seviyelerden satıma yöneltmektir.
 
Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisi ve işsilik oranı verileri açıklanacak işsizlik oranı konuudna beklenti % 7,7 seviyesinde tutulmuştur , ayrıca tarım dışı istihdam veris 200 K üzeri beklenmektedişr. Şahsi düşüncem beklentiler yüksek tutulduğu yönündedir. Mart başından buyana yürürlükte olan harcama kesintileri öyle yada böyle büyümeyi , işsizliği ve tarım dışını olumsuz etkileyecektir. Üstüne üstelik harcama kesintileri başlamadan daha önce ABD büyümesi kötü sinyaller vermeye başlamış duumds. Piyasa dip seviyesine yakın böyle bir durumda alım bahanesi olarak çok ciddi bir gerekçe elde edecektir diye düşünüyorum. 
 
Son olarak geçen yaz 1530 usd den 1790 usd artışı aşamasında  vermiş olduğumuz mücadeleyi bilenler bilmektedir. Ozamanda kimseye umut vermemiştik şimdide vermiyoruz. Sadece düşüncelerimiz ne ise onu paylaşıyoruz. Bu seferde başaracağımızdan emin olabilrsiniz. 1790 USD olana kadar burdayım . Hepinize saygılar. 

Ağzına saglık sevgili

Ağzına saglık sevgili rocco... Valla ne yalan söyliyeyim birbirinin benzeri bir sürü yorumdan sıkılmıştım. Farklı ve mantıklı bakış açısıyla çok güzel bir paylaşım olmuş .... Tşk....

Endeks risk içermekte

Arkadaşlar selam ,
Öncelikle son dört aylık yorumlarınd özellikle dolar endeksi  79 seviyelrinde iken ve kur 1,76TL 1,77 TL seviyelerinde iken özellikle dolar kurunun yükselen endeks ile artacağını bir çok defa paylaşmışltım. Özellikle şubatın 2. haftasından sonrasını işaret etmiştik ve artan endeksin onsu basılayacağını belirtmiştim. Şu aşamda benim bakış açıma göre dolar endeksi 83 bandına gelerek yükselişini - şimdilik-  tamamlamıştır. yaklaşık 79 endek seviyesinden itibaren nerdeyse düzelte görmeden yükselmektedir. İlk olark dolar endeksinde önümüzdeki 2 haftalık süreçte artık çekilme bekliyorum .Bu çekilme 81 -82 bandımna kadar olabileceğini düşünüyorum. Bu süreçte dolar kuru değer katybedeceğini , düşen endeksin onsu arttıracağını düşünüyorum. 
Şimdi benim düşünceme göre yukarıda belirttiğim 2. hedef noktası olarak gördüğüm 1640 usd seviyesine çıkışın iki yolu vardır. 
İlk yol 1580- 1640 usd artışı ( Benim beklentim ) 
ikinci yol 1580 -1560-1640 usd artışı . 
Hangi yol olursa olsun kısa vadede ons için 1640 usd hedefimin  arkasındayım ve bu seviyede ciddi kar satışı yapılacağını düşünüyorum. Bu bakımdan kendi yatırım planım şu şekildedir. Elimdeki doları artık satışa başlıyorum , endeksin çekilip 81 bandına geldiğinde onsdaki 1640 usd hedefimin geçekleşmesi, ile elimdeki gram altın ve onsu satacğım tekrar dolar alımı yapıp onsun yeniden düşüş dalgasına girmesini bekleyeceğim. Bu bakımdan yüksek seviyeden ons alımı yapan arkadaşlarımızın ilk 1640 usd seviyesini takip etmesi bence önemli olacaktır. 
ABD harcama kesintileri konsudna gelecek olumlu bir anlaşma haberinin onsu arttırmak ve endeksi düşürmek için bahane edileceğini hala düşünüyorum. Bu gelişme ons bakımından ciddi bir atış sağlayacaktır. Bu konuda çok ayrıntılı bir yazı paylaştığımdan bu konuya girmeyeceğim. Dip seviye dalgalanması devam etmektedir. Çıkış trendi için henğüz zaman vardır. Orta vadede 1790 usd hedefim hala geçerlidir .
Yatırm tavsiyedsi değildir , forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerimdir. 

Eyvallah Arkadaşım!

Yaptığın çalışmalar ile gönüllerdesin. 

tebrik ederim dostum

Fevkalade bir öngörü olmuş,çok sağlam basmışsın olaylara.
Üstad 4-5 aylık zaman dilimini geçen de paylaşmıştın.
Çok dikkatimi çekmişti.Yine vurgulamışsın.Bunu çok önemsiyorum.
saygılarımla

 yatırım tavsiyesi değildir,zarara uğrarsınız...
TOLga

Sn rocco

Seni tekrar tekrar tebrik ediyorum.....son bir yıldır hiçbir şeyi takip etmezsem,yok medya sinyali yok araba sinyali ukalaca yorumlar yapmazsam,sadece ve sadece dediklerini yapsam en azından 50000 tl kar cebimdeydi suan....bu ahmaklik sürecinde ne gecti elime hicbirsey.....çektiğim streste cabası....Allah'tan sermayemin yüzde 70 ini gayri menkule yatırdım da altından çıkılmaz bir zarardan kurtardım....bu yazın onu satıp kesinlikle vadeliye yatiricam,bu islerde kulanmicam.....yoksa bu kafayla ondan edicem yüzde 40-45 karıda bu islerde erirtirim ben...

Herneyse diyeceğim şu ki gumusteki parami bu saatten itibaren senin beklentilerine göre yonlendiricem...hatta yukardaki öngörülerini teker teker not aldım....yanılsan bile hiiiiç önemli değil....herhalde benden cok yanilmazsin :) bu site için bir şanssın ve herkes senin degerini cok iyi biliyor....verdigin cok değerli emekler için teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.....

Sayın rocco

Ellerinize sağlık, supersiniz ....

Sn.rocco

Tek kelime: kılavuzumuzsunuz.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş