2012 Temmuz / Ağustos ONS un yönü -rocco

Arkadaşlar selam . Önümüzdeki süreçte özellikle temmuz ayının ilk iki haftasında ons da kayda değer yükseliş yaşamamız kuvvetle muhtemel. Onsta yatırım yapan arkadaşlarımızın bu dönemde güzel karlar yakalayacaklarını düşünüyorum. 
 
A-İlk olarak AB kanadındaki gelişmleri değerlendirecek olursak ; 
 
1- Geçtiğimiz günlerde Almanya , ispanya , Fransa ve İtalya liderleri arasında yapılan görüşmeler sonrasında AB genelinde büyüme ve istihdamı desteklemek amacıyla 130 milyar euroluk fon oluşturma kararı alınmıştır. Bu projenin uygulamaya konulması ile %0 olan büyüme verisinde bir ilerleme kaydedilebilir. Diğer tarftan AB genelinde istihdamı desteklemek amacıyla oluşturulan bu fon % 11 seviyeleirnde bulunan işsizliği bir miktar düşürebilir. Özellikle işsizlik oranının anormal boyutlara ulaştığı İspanya ve Yunanistan için umut vadedici bir hamledir. AB - özellikle Almanya mevcut krizle mücadele konusunda yönetem değişikliğine gittiğini sıkı mali politikalar yerine büyüme ve istihdamı arttırcı önelemler almaya başladığını bu hamleden anlayabiliriz. Eğer bu hamleler sonucunda verilerde kısmi düzelmeler elde edilirse çözüm konusunda benzer yönde destekleyici hamlelerin gelmesi beklenebilir. 
 
2- Daimi istikrar fonunun 500 milyar euro olarak 9 temmuzda hayata geçmesi planlanmakta. Bu fon öncekinden farklı olarak süreklilik arz etmektedir. Geçtiğimiz süreçte AB Yunan kurtarma planı sonrası geçici istikrar fonunu 440 milyar euro olarak belirlemişti. Geçici istikrar fonunun 2013 yılının ortalarına kadar devam etmesi beklenmektedir. Şimdi ise yapılan bu fonun yanında 500 milyar euroluk yeni bir fon oluşturulmasıdır. AB üye ülkeleri tarından kabulü ile 9 temmuzda yürülüğe girmesi beklenmektedir. Alman hükümeti bu konuda muhalefetin de desteğini almış durumdadır. Bu fon ile amaçlanan krizin etkisi altında şiddetli olarak likitide ihtiyacı duyan devletlere uygun koşullarda kredi imkanı sağlamaktır. Fonun hayat geçmesi ile piayasarda olumlu etki yapması kanılmazdır. 
 
3- Yunan seçimleri sonrası . Daha önceki yazılarımda ısrarla üzerinde durduğum konuların başında Yunanistanda hükümet kurulması sonrası Yunan meselesinin gündemden düşeceği ve ons üzerinde oluşan bu baskının etkisini yitireceği gelmekteydi.  Sizlerinde gördüğü üzere seçimler sonrası AB nin desteklediği ve kamuoyu baskısı oluştuırarak yönetime getirdiği Yunan hükümeti kemer sıkma programı konusunda pekte baş ağrıtmamakta bu da konunun gündemden düşmesini sağlamıştır. Yunan hükümeti 28-29 haziran tarihlerinde yapılması planlanan AB liderler zirvesinde tabiki de kısmi tavizler koparmaya çalışacaktır. Bunların başında cari açığın indirilmesi için öngürülen sürenin 2 yıl kadar uzatılması ve yıllık tasarruf mikatarının kemer sıkma programında öngürülenin yarısı kadar olacak şekilde revize edilmesi gelmektedir. AB desteği ile yönetime gelen bu hükümetin bu konuda AB ye pekte fazla sıkıntı yaratmayacağını verilecek kısmi tavizlerle bunun aşılacağını düşünüyorum. 
 
4- İspanyanın yardım talebi. Bildiğiniz üzere İspanyol hükümeti resmi olarak yardım talebinde bulunmuştur. IMF nin İspanyol bankaları için uyguladığı stres testleri sonrası ihtiyaç duyulan kredi miktarı piyasaları tatmin etmemiş olacak ki , İspanyol hükümeti iki bağımsız denetim kurumuna benzer bir araştırma yaptırmış ve ihtityaç duyulan kredi miktarı netleştirilmişti.r İlk etapta belirlenen bu rakam piyasalar tarafından olumsuz karşılanmış olsa da nihai aşamada yapılacak yardım sonrası bu konu da belli bir ddönem rafa kalkacaktır. Bildiğiniz üzere İspanya konusunda tansiyonu yükselten asıl gelişme %7 lere varan faiz oranları ile borçlanma yoluna gitmesidir. Açıkçası bu yardım talebi daha önce gelebilirdi. Ancak LTRO lar sonrası ispanyol bankaları AB merkez bankasından elde ettikleri düşük fazili krediyi kendi devlet tahvillerine yönlendirince faizlerdeki artış o dönem içi engellenmiş ve bu konu saman altı edilmişti. Taki son yaşadığımız sürece kadar. Bundan sonra yapılacak olan ise bu sefer LTRO yolu ile olmasa da geçici ve daimi istikrar fonlarından İspanya yaralandırarak çok daha düşük fazili oranlar üzerinden borçlanmasını sağlamaktır. İspanya açısıdnan elde edilecek bu düşük faiz oranlı kredi etkin bir biçimde kullanılacak olursa istihdam ve büyümeye yönlendirilirse çözüme ulaşılabilir. Bu düşük faizli kredinin ilk etapta en büyük etkisi yüksek faiz oranı üzerinden borçlanmasının önüne geçmek ve İspanya konsunda tansiyonun düşürülmesini sağlamaktır. Bu da AB genelinde tekrar bir rahatlam sağlayabilir. En azından İspanyol borlanma faiz oranları konusu rafa kalkar. Taki yeni bir kredi dilimine ihtiyaç duyuluncaya kadar. 
 
5- 28-29 Haziran AB liderler zirvesi . Doğrudan etkisi olamasada krizle mücade konusunda önmeli kararlar alınabilir. Fransanın başını çektiği grup Almanya'^yı eurobond konusnda sıkıştırmakta . Ayrıca AB genelinde ortak para politikası yanında ortak mali politika iyiden iyiye tartışılmakta . Tek elden yönetime geçme yönünde ilke kararları alınması güzel bir gelişme olacaktır. Liderler zirvesi sonrası gelecek açıklmalar piyasalara güven aşılamaya yönelik olacaktır. 
 
B- Gözler yavaş yavaş ABD ye dönecek . AB genelinde tablo bu hali aldıktan ve AB krizi manşetlerden düştükten sonra gözlerin nereye çevrileceği malum. Obama ancak bu kadar gözleri kendi ekonomisinden uzak tutmayı başarabilirdi. Piyasa oyuncalarının seçim öncesi son düzlüğe girerken özellikle Cumhuriyetçilerin oluşturduğu kamuoyu ile ABD ekonomisi ciddi şekilde irdelenebilir. Asında son dört aydır ABD nin temel verileri bir hayli aşağı yönde . Piyasaya doğrudan etki eden veriler Tarım dışı istihdam 120 K , 77 K , 69 K geler tehlike sınırına yaklaşmakta ve temmuzun ilk haftası gelecek veri sert hareketlere yol açabilir. Haziran ayı işsizlik sigortası başvuru ortalamsı şu anda 388 K dır. Temmuzun ilk haftası açıklanacak olan Tarım dışını özellikle bekleminiz öneririm. Özellikle işsizlik başvuru ortalamasının 400 K yaklaştığı dönemlerde tarım dışı verisi dip yapmakta bu da onsu coşturmaktadır. Tekrar belirtiyorum 0-50 K arası gelecek bir tarım dışı beni hiç ama hiç şaşırtmaz. Diğer taraftan ABD büyüme verisi Şubat % 3 , Mart % 3 , Nisan % 2,2 , Mayıs %1.9 dur. Bu hafta bu veri tekarar açıklanacaktır. Bakalım büyüme ne yönde olacak. İşsizlik son olarak %8,2 ye çıkarak tekarar artma eğilimine girmiştir. Yıllık enflasyon oranları %2,3 den %1,7 ye düşmüştür. Tüm bu veriler ekonominin sallanmaya başladığının bariz delilleridir. Sözlerimden QE 3 geliyor yorumu çıkartılmasın ancak bu veriler bu şekilde gittikçe beklenti de ciddi şekilde artar. Son olarak Haziran ayında tarım dışının 69 K gelmesi onsu 70-80 usd yukarı taşımıştı. Bunun süreklilik arz etmesi ve bu süreçte AB kanadında kritik konuların gözönünden düşmesi onsa ciddi katkı yapabilir. 
Kişisel görüşlerim olup yatırm tavsiyesi değildir. Saygılar. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Siteye grafik eklemek için

En alttaki siyah bölümde "Siteye resim ekleme" bağlantısına tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

bu arada iran yuklu mıktarda

bu arada iran yuklu mıktarda altın alıyormuşşşş...

bankalarda altın katılım hesabı

arkadasın birisii sormustu hatırlayamadımm kuveytturk de  6 aylık altın katılım hesabı yok galıba ama asyabankda 3 aylık altın hesabı actırabılırsnz

İspanya - İtalya devlet tahvilleri

Alınan önmeli kararları ve sonuçlarını şu şekilde özetlersek ; 
1- 120 milyar euroluk büyüme ve istihdam fonu kesinleşti 
2- Daimi istikrar fonunun hayata geçirilmesine karar verildi. ( 500 milyar euroluk bir fon öngörülmekte ) 9 temmuz başlangıç tarihi 
3- Fonlar devlet tahvillerine  yönelendirilecek. 
Bu gelişmeleri ayrıntılı olarak geçen hafta paylaşmıştık. Bu sonucu açıkça öngörmüştük. 
Etkileri anında hissedilmeye başlandı. Bunu euro / dolar paritesi , dolar endeksi ve ons , borsaların durumudnan rahatlıkla görebiliriz. 
Son olarak benim açımdan en güzel gelişme ise henüz yardım gelmedenİspanyol ve İtalyan devlet tahvillerindeki ciddi gerilemedir. AB liderler zirvesi sonrası İspanyol 10 yıllık tahvil faiz oranları %7 lerden %6,35 lere düşmüştür. İtalyan 10 yıllık tahvil faizleri de 6,2 den 5,8 lere düşmüştür.İlerleyen günlerde sorunlu bankara doğrudan yardım gelmesi ve devlet tahvillerinin bu oluşturulan fonlar kullanılarak alınması durumunda faiz oranlarındaki düşüş ciddi olabilir. Bu da İtalya ve İspanya konusunu belirli bir dönem rafa kaldırabilir.
Ben hala ısrarla onsun bu seviyelerde kalmayacağını ABD tarım dışı istihdam verisi ve 9 temmuzdaki 500 milyar euroluk daimi istikrar fonunun hayata geçmesi ile onsun daha da artacağını , dolar endeksinin gerileyeceğini düşünüyorum. 
AB merkez bankasının faiz indirimi kararının sonuçları konusunda beklentiler farklı . Bunu da 5 temmuz tarihindeki açıklanacak veri sonrası göreceğiz. 
Saygılar. 

ABD yazık ki KURTLAR ARASINA DÜŞTÜ BU SEFER.

ABD önceki gun 1550 ye düşürdüğü ONSu, önce ASYA kapış kapış aldı, 1570e getirdi, ardından da Avrupa 1600 e getirdi.
ABD açıldığında ise atı alan ÜSküdarı gecmişti.
ABD genellikle bunu yapardı ama, bu sefer KURTLARA kendisi YEM oldu.
1550 den bıraktıklarını 1600 den almak durumunda kaldı.

5 TEMMUZ

ECB > TARIMDIŞI.
Bu hafta ECB önemli.
Tarımdışının ve ABD verilerinin etkisi sınırlı olur, çunku FED toplantısına çok var.
2-3-4 Temmuz gunu olası yukselişlerde, KADEMELİ satış yapılmalı.
1605-1628-1659 önemli dirençler.
(1628-----%38.2 fibo düzeltme seviyesi, 1792-1526 arası.)
 
 
 

Temmuzun ilk iki haftası

Bakalım öngürülerimiz tutacak mı ? Benim beklentim temmuzun 2. haftasına kadar tepe görebiliz. Dün ve bugünkü gelişmeler beklentilerim doğrultusundaydı. 
Şu ana kadar ıslarla vurguladığım Yunan seçim sürecinin etkisi  ve AB liderler zirvesi sonrası tablo oluştu. 
Sırada İspanyanın alacağı yardım sonrası tahvil faizlerindeki düşüşün olumlu etkisi  , 500 milyarlık daimi istikrar fonunun olumlu etkisi  ve düşük gelecek ABD tarım dışı istihdam verisinin onsa etkisi   . Bunlarda gerçekleşirse öngörümüz tamamlanmış olacak. İzlemeye devam edeceğiz. 
Açıkçası bu süreçte beni tedirgin eden en büyük gelişme ise AB Merkez bankasının faiz indirim kararıdır. İlk etapta olumlu etkisi olabilir ancak dolar endeksine %57 etkisi olan euronun değer kaybetmesine neden olup endeksi bir miktar yükseltip onsu baskılıyabilir. Bence önümüzdeki 10-15 günlük süreçte en büyük risk budur.
 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş