ABD İÇİN RESESYON KAPIDA - rocco

 
Arkadaşlar selamlar , iyi akşamlar 
 
Önümüzdeki dönem için AB bölgesinde yaşanan krizin etkileri biraz daha derinleşeceğe benzemekte. Bunda temel neden AB liderlerinin almış olduğu önmeleri hayata geçirmede ( AB Merkez Bankası hariç )  biraz ağır hareket etmesidir. Diğer taraftan AB nin içine düştüğü bu çıkmaz ciddi bir biçimde ABD ekonomisini de etkilemektedir. Etkilediğini son dönem gelen verilerden çok rahat  görebiliyoruz. Şu an için resesyon durumu söz konusu olmasa da gidişat o yöndedir. 
 
1- Son bir kaç aydır üzerinde durduğum konuların başında ABD büyüme verilerindeki ciddi kan kaybı gelmektedir.  ABD Büyüme verisi sürekli olarak aşağı yönlü gitmektedir. Öyleki Twist 1 ile ABD büyüme verilerinde oluşan yükseliş trendi  ne yazık ki şu an için  twist 2 ile aynı sonucu doğuramamıştır.  Son dönem ABD büyüme verilerini hatırlayacak olursak  düşüşün çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği ortadadır. Resesyon dediğimiz husus ekonominin belli bir dönem ( iki veya daha uzun çeyrek )negatif büyümesidir. Şu an için negatif büyüme söz konusu olmasada gidişat o yöndedir.  Ocak % 2,8  şubat % 3  Mart %3   Nisan %2;2 Mayıs % 1,9 haziran % 1,9 . Bu hafta açıklanacak veri bu bakımdan çok önem taşımaktadır. Çeyreklik dönem için beklenti % 1,4 olup ' veri bu şekilde gelirse ' güçlü ABD ekonomisi ve para birimi sorgulanır hale gelir. Acaba ? soruları sorulmaya başlanır tıpkı geçen yaz olduğu gibi.  Veri geldikten bu konuda çok daha ayrıntılı yorumlar yapacağız ancak şu an için kısa bir değerlendirme yapacak olursak bu beklenti hiç de yabana atılamaz. Zaten son dönemde  ABD Hazine Bakanı , IMF Başkanı , FED Yöndeticileri vs. banka ve kurum açıklamalarından büyümenin aşağı yönlü olarak beklendiği sürekli vurgulanmakta mali uçuruma karşı önlemler alınması gerektiği belirtilmektedir. Büyüme verisi çok önemlidir çünkü ülkenin büyüme oranı düştükçe istihdam , kişisel gelir , üretim , işsizlik oranını doğrudan etkiler. Büyüme düştükçe buna bağlı tüm verilerde de kötüye gidiş yaşanır.

 
2- Perakende satış verilerindeki kan kaybı sürmektedir. Son olarak bu veri iki yıl önce 2010 temmuz ayında -0,5 gelmişti. Perakende satış verisinin gerilemesi belli dönemler normal bir durumdur. Ancak bulunduğumuz süreç açısından perakende satışta yaşanan düşüşü tek bir ifade ile açıklayabiliriz  KRİZ KORKUSU . Perakende satış verisinin düşmesi , talepteki daralma ile olur. Bildiğiniz üzere petrol fiyatları üretim maliyetinin belirlenmesinde önemli bir etkendir. Şöyleki enerji fiyatları düştükçe maliyet azalır . Maliyetin azalması demek tüketicinin almış olduğu son malın fiyatının daha da düşmesi demektir. Üretimin olduğu her alanda enerji fiyatları önemlidir. 

 
Kısa bir ilişkilendirme yapacakl olursak petrol fiyatlarının 2011 ekim ayından 2012 şubat ayına kadar 75 usd den 110 usd ye kadar yükselmesi bu dönemde perakende satış verisini % 1, 1 den % 0,1 e kadar düşmüştür . Şubat - mart arası petrol fiyatları 110 usd den 103 usdye düşmüş bu dönemde perakende satış verisi % 1,1 e yükselmiştir. Buraya kadar aslında uyum içinde hareket ettikleri görülmekte. Mesele bundan sonra başlamaktadır. Mart ayından sonra petrol fiyatları 103 usd lerden 80 usdlere kadar düşmesine rağmen perakende satış verisi aşağı yönlü olmuştur. Mart % 1,1 , Nisan % 0,8 , Mayıs % 0,1 , Haziran %  - 0, 2 , Temmuz % - 0,5 . Normal koşullardam bir ABD vatandaşının para birimi bu kadar değerlenip alım gücü yükselmişken , talep ettiği malın üretim maliyeti düşüp son fiyatı daha aşağıda iken talebin düşmesi , perakende satışın düşmesi bence KRİZ KORKUSUNDAN  kaynaklanmaktadır. Tüketici  para biriminin değerlenmesi ile alım gücü yükselmesine rağmen harcama yapmaktan kaçınmakta , ilerisi için kaygı taşıdığından önlem almaktadır. Demek ki manzara içeriden daha farklı görünmektedir. 
 
 
3- ISM İmalat 49,7 ile 2009 Ağustostan bu yana en düşük seviyeye inmiştir. Bildiğiniz üzere bu veri de kritik sınır 50 barajıdır. Bu seviyeden yukarı çıkıldıkça imalat sanayinin genişlediği bu seviyeden aşağı düştükçe imalat sanayinin güç kaybettiğini söyleye biliriz. 
 
 
4- ABD İşsizlik oranının tekrar artması  kimseyi şaşırtmasın. Yukarıda açıkladığın nedenlerke büyüme , perakende satış , imalat ve diğer verilerdeki bozulmalar eninde sonunda ABD tarım dışını ve işsizlik oranı verilerini bozacaktır. Şu anda gelen 60 - 80 k lık veriler ve % 8,2 lik işsizlik oranı açıkçası gidişata bakılırsa iyi durumdadır. Bu durumun farkında olan FED yavaş yavaş söylem değişikliğine geçmeye başlamıştır. Son döneme ilişkin temel verileri tekarar yazacak olursak tablo herşeyi çok güzel ortaya koymaktadır . 

1- ENFLASYON - Mayıs % 2,3  Haziran %1,7  Temmuz %1,7 
2- BÜYÜME -  Ocak % 2,8  şubat % 3  Mart %3   Nisan %2;2 Mayıs % 1,9 haziran % 1,9  - Temmuz ( Cuma günü açıklanacak ) 
3- İŞSİZLİK -  Ocak % 8,5  şubat % 8,3  Mart %8,3  Nisan %8,2 Mayıs % 8,1  Haziran %8,2  Temmuz % 8,2 
4- TARIM DIŞI - Şubat 243 K , Mart 227 K , Nisan 120 K ,  Mayıs 115 k , Haziran 69 K  , Temmuz 80 K 

Önümüzdeki döneme ilişkin çok önemli  veriler  bu hafta açıklanacak büyüme verisi , ağustosun ilk haftası  açıklanacak tarım dışı ve işsizlik oranı verileridir. 

FED den başkanlık seçimlerine kadar müdahale gelirse zaten sorun yok , gelmese de sorun yok çünkü ABD ekonomisi açısından tablonun alacağı şekil yavaş yavaş belirmeye başladı . Oluşacak manzarada güvenli limanın neresi olacağını hep birlikte göreceğiz.ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM İÇİN  ABD EKONOMİSİNDE GÖRÜNTÜ BU HALDE İKEN ONSUN 1500 ALTINA DÜŞMESİNDEN ZİYADE ÇOK  DAHA YUKARILARA  ÇIKMASINDAN  BAHSETMEK  DAHA  GERÇEKÇİ OLACAKTIR .  Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. Saygılar. 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş