ABD tahvilleri & altın /ons hareketleri

     Abd 10 yılık tahvil faizleri  2007’de  en son zirvesi olan % 5.30’lu seviyesinden ,  düşüş kanalını  daha önce  aylık grafikde iki kere test  etmiş   buradaki dirençden geri sekmiştir.  2013 ağustos ayında  bu seviyeyi yukarıya kırmayı  başarmış ve  kendine destek  yaparak  dün itibari ile % 3. 026 seviyesinden kapanmıştır. Teknik olarak bu destek üstünde kaldığı müddetçe  gözü hep yukarıda olacaktır.  Bizi ilgilendiren şey  paranın  değerli metaller yerine  tahvil ve borsaya kaymasıdır . Faizleri aşağı çekebilecek  şey     kötü gelen veriler ( mevcut görünümün kalıcı  bozulması ) ve bunların eşliğinde  parasal genişlemenin  eski haline yada daha da artırılarak  devamı olacaktır. Aksi takdirde; Bazı analistlerin  2016 yılında % 4.00 olması beklentileri var ve bu mümkün hatta  2016 yılından önce de olabilir bence..
   not : 2007 altın fiyatı 670 $ civarı ve tahvil faizleri tepe noktasında , yıl 2012 ortası  altın tepe yapıyor, faizler dip.
 faizler düşerken metal değerlenmiş. Şimdi döngü başa sarıyor gibi gördüğüm bu.  
    Gelelim işin ETF ayağına ;  sevdiğim bir yorum vardı
   (  FED,  emri verdi. Fonları boşaltın... Fonlardan çıkan para, piyasaya katılırsa ekonomi canlanır inancı. Haksız da değiller. FED böylelikle para basmanın yanında yeni bir ek kaynağı olacak. Altını kontrol eden dünyayı kontrole eder sözünü doğru çıkarır gibi. ABD altına istediği yönü verecek güçte.)  patron düşecek diyorsa düşecektir.
Bakın misal  ETF  lerin en büyüklerinden olan  SPRD gold’un kendi sitesinden  aldığım bilgi ile yazıyorum. 
26 Haziran 2013  :   969,50  ton  /   Geçtiğimiz  Cuma ;   804   ton  /   Bugün itabari ile  ;    798,22 ton
   Bunların satış hızına  malesef  ne   fiziki alımlar, ne  merkez ne de altın bankalarının alımları  yetişemiyor.  Hergün takip ederim  özelikle 2013 başından beri  alımları yavaşladı ve fedin çıkış planlarını dile getirmesi ile çok ender zamanlarda  bir önce ki güne göre artıda kapandılar . zaten geçen sene  haziran dibi ve  1430 tepe noktasının  görüldüğü zamana kadar hafif artılar verdi ve bizi o seviyeye taşıdı..  sonra  şarkısına kalan yerden devam etti. Öyle bir şeyler olmalıki onları alıma geçirsin  , yoksa   5 aşağı 2 yukarı  taki maliyetlerinde altına gelene kadar düşüş  devam eder.  
   Bir de maliyet boyutu var. Bu maliyet hesabını en çok etkileyen faktör işletmenin   hangi ölçekde olduğu .   büyük  ölçekde  bir maden  1000-1100 dolar  arası  maliyetle çıkarırken , orta  ve küçük ölçekde bir firma  1100-1250 dolara  kabaca çıkarabiliyor.  Bu sene  dünya altın konseyi  tarafından alınan bir karar ile  şirketler  sadece  direk maliyetleri değil işin işine giren dolaylı maliyetlerinide açıklayacaklar. Mantık olarak  fiyat maliyetlerin altında çok uzun zaman kalamaz. Bu  özellikle  küçük ve orta ölçekli  şirketlerin kapatılmasına  veya faliyetlerin askıya alınmasına, bu da  arzın daralmasına  dolayısı ile fiyatların artmasına sebep olur.  Sonuç da sevabına çıkarmıyorlar bu altını . mutlaka onlarında  kar etmesi gerekir.  MALİYET + PRİM  ..     
   Şu aşamada  ikilemde kaldım .mal taşımak artık çok riskli  bunu dile getiren arkadaşlarımız da var zaten sitemizde. İlla yükselecek , yoksa  kime mal satacaklar . kritik bir zirveye gelecek bu sefer bütün tv lerde çıkış seneryoları dillenecek işte tam orada  büyük çöküş yaşanacak kanaatindeyim.Beni ikilemde bırakan en büyük etkenlerden biride son haftalarda TV  indikatöründe  sürekli düşüşün dile getirilmesi...   bu da en azından  çöküşden önce 1300 denemesi yapmak isteyeceğini düşündürüyor bana.  Bulununan noktada en iyi strateji bekle ver gör . ilk etapda 1220 nin üstünde bir kapanış görmeliyiz .burda alıma geçip sonra 1250 ve 127x’li seviyeler izlenmeli eğer  1250 yi aşamıyorsa satışa geçilmeli .Kalıcı olması ve dikkatleri  cezbetmesi  adına  beklenti ve görüşlerimi buradan paylaştım .
   Yeni sene  inşallah hepimiz için hüzünlerin,sıkıntıların sığ ; mutluluk ve umutların derin olacağı  bir yıl olur.  YTDeğildir. Sağlıcakla kalın altınborsası ailesi...
 

 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

bıst

slm arkadaşlar
beşiktaş hisse 2,08 alış 2,20 satış kısa gün iyi kar slm bjk1903 teşekkürler

bıst

sn bjk1903 bıst düşüşte ama IZMDC taş gibi yerinde duruyo valla iyi kağıt seçmişsin valla ha bu arada 2,09 bende aldım bi miktar hayırlısı bakalım

bıst

sn hakman ve bjk1903 bıst yorumu rica etmiştim. teşekkürler yardımlaırnız için

altının maliyeti

Geçen gün televizyon seyrederken zaplama esnasında samanyolu tv de ayna Programı vardı ona denk geldim gine cumhuriyeti ne gitmişler velhasıl bi tane altın çıkartan firmanın patronu ile röportaj yapıyor eline aldı bizim eleman 1 kilo altını kaça satıyorsunuz dedi adam 13 bin dolar dedi o zaman hesapladım ons fiyatı 400 dolar civarına geliyordu bu maliyet gerçek ise vay halimize nerelere düşürebileceklerini varin siz hesaplayın detaylı araştırmadim tabii ben sadece izlediğim şeyi aktardım belki o video internetden bulunup seyredilebilir merak eden varsa ayna programı gine cumhuriyeti yazsın google a belki çıkar

gumus

sn Lucky

Grafiğe göre altını yorumladığımda ons maksimum 1220 leri görecek gibi ama eğer üstüne atmazsa sert bir düşüş kaçınılmaz. Aslında tahviller 3 civarında kaldıktan sonra altın baskı altında olur. Kendi grafiğimde ons RSI de sıkışan üçgenin bir kaç güne krılacağı görünüyor. Sanırım bir dip görme vakti yaklaştı.. Yazdıklarım kişisel gelişimdir.

sn.Lucky

emeğine sağlık, böyle araştırmalarla bizlere yön veriyorsunuz. teşekkür ederim.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş