ABD ve parasal genişleme

Sevgili arkadaşlar hatırlanacağı üzere genellikle FED piyasaların beklentilerini ters köşe eden kararlarıyla hatırlanır aslında.
 
En son aldığı twist kararı bunun bir örneğidir.
 
2014'e karar sabit faiz kararı alan FED için bu her geçen gün sorgulanır hale gelmiştir.
 
Piyasaların parasal genişleme beklediği bir ortamda FED tam tersi bir karar alabilir.
 
Hazinenin  ihtiyaç duyacağı likitideyi, faizleri artırarak karşılayabilir.
 
Zaten artan enflasyon oranı karşısında düşük faiz oranı demek, negatif reel faiz demektir.
 
Haliyle ABD'nin faiz oranları ile oynaması tüm tabloyu bambaşka bir noktaya sürükler. Bu durumun emtialara yaramayacağı ancak yeni fırsatlar doğuracağı açıktır. 
 
Para basma işleminin enflasyonu körüklemekten başka bir işe yaramadığı ortadadır.
 
Keza, parasal bir genişleme aynı zamanda alım gücünü de düşüren bir işlemdir.
 
Amerikan vatandaşının kişi başına düşen milli gelirinin hala 2008'in gerisinde olduğunu hatırlatmam gerekir.
 
Yani yeni bir parasal genişleme ile kişilerin alım gücü daha da düşecektir...
 
Halkçı obamanın yapacağı en son şey zannederim bir parasal genişleme olacaktır.
 
O yüzden buna öteden beridir ihtimal vermemekteyim. Yapılabilecekler ancak kapsamlı değil sınırlı bir parasal teşvikten öteye gitmeyecektir diye düşünmekteyim.
 
Bu bakımdan Q3'e yönelik erken pozisyon açılmaması önemlidir.
 
Bütün bu beklentilere ve ABD'nin alacağı kararlara rağmen altın için gelecekteki kazanç özelliği yine önemini korumaktadır. O yüzden uzun vadeli yatırımcının zarar edeceğini hiç düşünmüyorum. Ancak kısa ve orta vadede doğabilecek fırsatları değerlendirebilmek için altında pozisyon açılmaması gerektiği konusunda düşüncemi paylaşmak istiyorum. 
 
Uygun bir alım fırsatının doğacağına inanmaktayım. Özellikle avrupadaki krizin ve ileride daha çok konuşulacak resesyonun, emtiaları aşağı çekeceğini bekliyorum.
 
Yine de kararlarınızı bir uzmana danışarak almanızda büyük fayda var. Ani ve panik işlem yapmamanız gerekir her zaman. Bol kazançlar dilerim.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Sayın dp

Sizi tereddüte sokan konuyu biraz daha açarsanız daha doğru yanıt verebilmiş olacağım. Ayrıştığımız nokta konusunda özellikle....
 
Eski mesajları okursanız sanırım sorunuzun cevabını daha net bulabileceksiniz.

SEVGİLİ ARKDAŞLAR106 ALANLARIDA UNUTMAYIN

BİZ ACEMİLERİDE UNTMATIN   LÜTFEN  RİCA EDİYORUM BİRAZ DAHA NET YAZARSANIN İYİ OLUR

Tb

Sayın Tb , sayın Acizane ile normalde aynı bakış acısına sahip aynı yorumları yapar çok ayrım yasamazdınız yorumlarınızla taki bu sabah saatlerine kadar .Sayın Acizane ile  bu sabah aşagı yukarı aynı saatlerde farklı iki yorum yazmışsınız siz ustadlar bu konuda ayrıstınız tamda bernanke konuşacagı 29 subat gunu gibi kritik denilebilecek altında yon belirecegi bir gunde bizde amatorler olarak ne yapacagımıza kara veremedik lutfen biraz daha bilgi 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş