ALTIN 2012 VE ÖTESİ

Merhaba değerli arkadaşlarım,
Hemen hemen hepimiz kendimize şu iki soruyu yöneltiyoruzdur.
1.Altından ne zaman kurtulacağız?
2.Hani bu altın uzun vadede kazandırıyordu?Bekle bekle sabır küpüne döndük.Yine 1900 leri 2000 leri görecekmi?
Kısa vadede açıkcası altından birşey beklemek bana epey iyimser bir bakış açısı gibi geliyor.ABD kasım seçimleri öncesi piyasada kıymetli emtialar için ciddi bir hareket olacağını pek düşünmüyorum.Kısa vadeden kastım 3 aylık bir süre olup bu süre zarfında gr bazında 2-3 tl kar kazanabileceğimiz veya zarar edebileceğimiz  bir dönem diğer yandan  maalesef yüksekden altın alan arkadaşlarımız için zararlarını telafi edecek bir dönem beklememekteyim.(100 TL ve üzeri)
2012 sonuna doğru ise işlerin değişeceğini ve zararda olan arkadaşlarımızın zararlarını telafi edebilecek seviyeye altının yürüyeceğini düşünüyorum.
Açıkcası ABD tarafında ve Avrupa tarafında olumlu bir gelişme yok iken mevcut ekonomik durum bana bir hayli tuhaf görünüyor.QE ben ve sanırım birçok arkadaşımız 2.veya 3.çeyrekte bekliyordu.Benimde beklentim 2. veya 3.çeyrekte kesinlikle olur yönündeydi.Zaten bu beklentinin %90 lar seviyesinde ortadan kalkması altının buralara gelmesinin tek sebebidir diye düşünüyorum.Hatırlarsınız gümüşte çok keskin bir düşüş olmuş ve teminatlar arttığı için arkası gelecek denmişti.Oysaki teminatların artacağı  beklentisi  zaten satın alındığı için gümüş çok sert düşmüştü.Şimdi altındaki durumu gümüşün o dönemki durumuna benzetiyorum.QE olmayacak veya kısa vadede olmayacak beklentisi satın alındı ve altın buralara geldi.Lafın özü artık QE ile ilgili altına olumsuz manada çok tesir edecek bir açıklama pek düşünmüyorum.
Fransa'da büyüme yanlısı hükümet geldi.Çatlak sesler muhakkak olacaktır.Seçim öncesi İran vb sorunlar ABD açısından sanki rafa kaldırıldı kısacası herşey kasıma kadar i halının altına süpürüldü.
ABD ve Avrupa'daki negatif reel faizler devam ettiği müddetçe altına yatırım her zaman yapılabilir diye düşünüyorum.Sorunlar halının altından tekrar ortaya çıkınca zararda olan arkadaşlarımızın yüzü gülecek diye düşünüyorum.
Zamanlama bu işte sanırım en zor taraf.Sadece beklentim diyebilirim (kasım civarı)
diğer bir beklentim:Altında 1600 onsu görebiliriz ama ani tepki verip yükselir diye düşünüyorum.90 TL altını beklemiyorum
herkese sevgi ve saygılar
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş