ALTIN ALINIR MI?

Merhaba arkadaşlar,
Altın alınır mı?Altın daha ne kadar düşer?Altın dönemi bittimi?vs vs bu soruları dahada çoğaltabiliriz ben kısaca kendi görüşlerimi belirteceğim nedenleri ile birlikte lütfen karşı görüşte olanlarda yazsınlar FIRSATI kaçırmayalım.
Bence altın alınır.Eğer ben altını dipten yakalarım hatta en dip fiyatından yakalarım derseniz alınmaz.Ons un dünde belirtmiştim en kötü senaryoda tahmin edilen ons değerleri 1450 seviyesinde bu seviyeye gelirken hadi birde usd yükselmesin diyelim ki bu imkansız gibi az da olsa yukarı çıkar eder TL değeri 88,5 TL.Altının geldiği şu noktada bazı arkadaşlar deme yine yazma diyecek ama kademeli alım için bence çok uygun bir zaman.Sorumluluk gereği yazacağım demiştim evet bugün ben az bir miktar alacağım:)))
Altın kısa vadeli bir yatırım aracı değildir dolar gibi çıkınca sat düşünce al mantığıyla hareket edersek karımız %100 şansa kalır.Kısmetliysek 3-5 kazanır şansızssak kaybederiz hele ki inatçıysak ve sabırsızsak çok kaybederiz.
Şunu çok net ortaya koymak gerektiğini düşünüyorum.Altının yükselmesi için genel en büyük faktörler sapasağlam yerlerinde durmaktadır.Nedir bunlar?
1.FED in 2013 ortasına kadar faiz arttırımı yapmayacak olması
2.Daha önce bir yazımda paylaştığım negatif reel faiz oranları
3.Parasal genişleme beklentileri daha doğrusu zarureti
Bugün sağlam altın sitesinde Aristo'nun 2000 yıl önce söylediği bir söz çok güzel;
Buğday'ın tersine altın kalıcı; pırlantanın aksine altın bölünebilir; kurşunun aksine taşıması kolay; gayrimenkulün aksine değeri oldukça sabit; mücevher olarak sürekli talep edilir halde
Altının yükselmesi için sağlam bir dip gerekir diyorduk hep bir ağızdan evet o dip ya %100 gerçekleşti yada %80-90 seviyesinde o halde hala neden korkuyoruz?
herkese saygı ve sevgiler
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

kimm

EĞER ONS 1520 SEVİYESİNE İNERSE YÖN 1480 CİVARIDIR ARKADAŞLAR BUNDAN SONRA YÜKSELİŞİN BAŞLAMASI SÖZ KONUSU OLABİLİR. BEN 1480 CİVARI DÜŞERSE ALIMA BAŞLAYACAĞIM. EĞER 1550 LERDEN YUKARI ÇIKARSA ALMAM YÜKSELDİĞİNİ GÖSTREN 1617 CİVARINA GELMESİNİ VE EN AZ  2 GÜN O SEVİYELERDEN KAPANMASINI BEKLERİM. BORÇLARI ALTININ KARIDAN ÖDEMEK İÇİN UĞRAŞTILAR. BORÇLAR ÖDENİNCE TEKRAR ALTINA DÖNECEKLER UNUTMAYIN.
NE ZAMAN ALIRIM:
1-1480 CİVARI DÜŞÜŞTE ALIMA BAŞLARIRIM.
2- OLMAZSA YÜKSELİŞİN KESİNLEŞTİĞİNE İNANDIĞIM 1617 VE ÜSTÜNDE ALIRIM.
BENİM TAKTİĞİM BUDUR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.   
 
ÜSTAT İŞTE AKILLI YATIRIM DİYE BUNA DERİM .. ÇOK ZEKİCE BİZZAT BUNA UYACAĞIM.
 

octavian

152O SONRA 1480 OLURSA

EĞER ONS 1520 SEVİYESİNE İNERSE YÖN 1480 CİVARIDIR ARKADAŞLAR BUNDAN SONRA YÜKSELİŞİN BAŞLAMASI SÖZ KONUSU OLABİLİR. BEN 1480 CİVARI DÜŞERSE ALIMA BAŞLAYACAĞIM. EĞER 1550 LERDEN YUKARI ÇIKARSA ALMAM YÜKSELDİĞİNİ GÖSTREN 1617 CİVARINA GELMESİNİ VE EN AZ  2 GÜN O SEVİYELERDEN KAPANMASINI BEKLERİM. BORÇLARI ALTININ KARIDAN ÖDEMEK İÇİN UĞRAŞTILAR. BORÇLAR ÖDENİNCE TEKRAR ALTINA DÖNECEKLER UNUTMAYIN.
NE ZAMAN ALIRIM:
1-1480 CİVARI DÜŞÜŞTE ALIMA BAŞLARIRIM.
2- OLMAZSA YÜKSELİŞİN KESİNLEŞTİĞİNE İNANDIĞIM 1617 VE ÜSTÜNDE ALIRIM.
BENİM TAKTİĞİM BUDUR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Sn misafir1907

Bu faiz konusunda derin görüş ayrılığı içerisinde olduğumuz anlaşılıyor :)
 
Parasal genişleme olduğunda alım gücü değişmemesi gerektiğinden genellikle pek çok emtia ve tüketim ürününün fiyatı artar. Bunun adı aslında doğrudan doğruya enflasyondur.
 
Eğer ülke olarak reel faiz politikanız var ise, bu reel faizi sabit tutmak için doğal olarak faizleri de artırmanız gerekir. Aksi halde enflasyon ile faiz arasındaki fark yani reel faiziniz büyüyor demektir. Bu da yatırımcının doğal olarak altına değil faize yatırım yapmasına sebep olur.
 
Fakat parasal genişlemede "dolara değil altına yatırım yapılıyor" diyorsanız ki ben de böyle düşünüyorum, bu durum ülkelerin sabit reel faiz politikalarından kaynaklanır. Parasal genişlemede enflasyon arttığına göre, reel faizi sabit tutmanın tek yolu, faizleri de artırmaktır.
 
Zira; aşağıdaki fark sabit kalırsa ancak (yani getirisi olmaz ise) parasal genişleme sonucu nakit altına kayar.
 
Reel faiz (getiri) = faiz - enflasyon
 
Reel faiz politikanız yok ise yani faizleri değiştirmiyor iseniz eğer, getiriniz doğrudan azalacağından yatırımcı tereddüt duymadan altına yöneliyor. Bu da sizin dediğinize geliyor sanırım. Değerlendirmem bu yönde.
 
Belki de farklı birşey söylemiyoruz...

1400

1400 küsürlere inme ihtimali yüksek görünüyor. Ancak dolar böyle yükselmeye devam ederse gr çok da değişmeyebilir. 

uzun lafın teyyaresi ne yapalım şu an

alım için uygun mudur arkadaşlar

Sn Tb

Öncelikle düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim
Faiz oranları ile altının bağlantısı şuna dayanmakta;
Bildiğiniz üzere enflasyon oranları faiz oranlarının üzerinde ise negatif reel faiz oranları sözkonusu olmakta.Negatif reel faizlerinin sözkonusu olduğu veya reel faiz oranlarının çok düşük olduğu bir ekonomide faiz enstrümanları getiri sağlamayacağı için yatırımcıları daha yüksek getirili riskli varlıklara yönlendirir buda altın,diğer kıymetli emtiaları ve daha yüksek getiriye sahip riskli varlıkların fiyatının artmasına sebep olur.Bunun haricinde düşük faiz oranları dolayısıyla düşük getirili olması doların talebini düşürür buda altın gibi emtiları yükseltir.
Zaten parasal genişlemenin arkasındada bu mantık yatmaktadır.Parasal genişleme para arzının artışı faiz oranlarını aşağıya doğal olarak çeker birşeyin arzı ne kadar fazlaysa fiyatı o kadar düşük olur.Zaten 10 yıllık para arzı (M2)ile altın fiyatları inanılmaz ölçüde birbirine paraleldir yine aynı şekilde negatif reel faiz oranları ile altının yükseliş trendi.
Olayın spekülatif tarafını maalesef tahmin etmek imkansız o benim ve birçok kişinin bilgisini öngörüsünü aşar diye düşünüyorum.
Bir nokta FED faizleri sıfır olarak 2 yıl boyunca sabit tutacağını belirtince altın 2 haftada %15 prim yapmıştı.
Tekrar teşekkürler,sevgi ve saygılar

altının demonitizasyonu

süreci  halen devam ediyor ve paritede aşağı yönlü hareketle beraber ons da düşecektir. Fed ve avrupa merkez bankalarının politikası bu yönde. Paranın altından çıkmasını istiyorlar. Bir süre sonra yatırım kuruluşları tekrar altına yönelip yüksek karlar elde edebilmesi için altının düşürülmesi gerekiyordu. Alım fırsatının henüz geldüğini düşünmüyorum.

ons düşüyor dolar çıkıyor

ons düşüyor dolar çıkıyordolar düşüyor ons çıkıyor birileri fiyatlarla kedinin fare ile oynadığı gibi oynuyor ne yapacağımızı şaşırdık

....

karlı bir şekilde satım yapıldıysa kademeli alıma başlamak için uygun bir fırsat olabilir.yok benim gibi zararına satım yapıldıysa en azından akşama kadar beklemek gerekir bence.şu manzaraya bakıldığında,bu işten anlayanların yorumları dikkate alındığında geçen haftalardaki düşüş bir dip değildi gibi geliyor bana. illa ki 2. dip gerekiyor deniyor ya. bence 1.dip 26 eylül'deki 1530.....2.dip daha gelmedi öyleyse(en azından 1530 zorlanmalı ki'' dip ''diyebilelim.)öyleyse şu 1480'e uygun manzarada bir müddet daha beklemek daha karlı gibi geliyor bana.ama bu işin bir de dolar boyutu var.dolar fırlayacaksa ons düşecekse ister 1530 dip olsun,ister 1480 olsun bişey farketmeyecek tl bazında. bu durumda da içimden nasıl geliyorsa o an öyle davranacağım.
 
ayrıca ben altının her zaman değerli olacağına inananlardanım. eğer uzun vadede kafam rahat etsin diye düşünülüyorsa altından başka seçenek yok benim için.yok ben riski severim,oyunu severim,al-sat gibi oyalanayım,bunun için de gerekli zamanım da var kafam bunu da götürür,takip de ederim derseniz dolar alınmalı o zaman.ben şu an için altının daha da düşmesini çok çok isterken bu sürecin uzun sürmeyeceğini,her zaman olduğu gibi altının açık ara farkla doları da geçeceğine inanıyorum.altın yatırımcısı uzun vadede üzülmeyecek,burası kesin.
 
 

Küçük Yatırımcı

Şuan altının küçük yatırımcıyı silkeleme molasında olduğunu düşünüyorum. Büyük şirketler çok çok ucuza altın almanın peşindeler ve inanın bir gün tekrar kasalarını doldurmaya er  ya da geç başlayacaklar. Ben çok uzun değil bir, bir buçuk aya yüzümüzün tekrar gülmeye başlayacağını düşünüyorum. 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş