Altın fiyatları

Canlı Emtia Fiyatları


Emtia Fiyatları Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.

Döviz Kurları Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.
Investing.comForex Grafikleri Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Ş-tl

Altın Onz daki belirgin bir düşüş olmasına rağmen;
Ş-tl de tersi yükseliş olur beklentisi düşüncesi olur derken
Ş-tl de o oranda düşüş olmadı.
Sebebi nedir? acaba Abd açıklanan verilerin kötü gelmesi diyebilir miyiz?
17:00   USD  Mevcut Konut Satışları (Aylık) (Kas) -6,1% -0,9% 1,4%
17:00   USD  Şuan ki Ev Satışları (Kas)  4,93M 5,19M 5,25M
u veriler 22 aralık pztesindeki veriler özellikler mevcut konut satışları -0.9 beklentisinden -6.1 e 
kadar düşmüş.
Ş-tl nin nereye gidebileceği konusunda fikir edinmeye çalşıyorum.

COMEX

        
New York Emtia Borsası'nın altın ve gümüş sözleşmelerinin işlem gördüğü borsa. Bilindiği üzere her gün Comex'te milyonlarca onsluk altın el değiştiriyor. Ancak bu altın, “kağıt altın,” fiziksel altın değil. El değiştiren varlık, ileriki bir tarihte altın veya gümüş teslim etme/alma vaadi. Altın veya gümüşün kendisi değil.
Altın ve gümüşteki fiyat değişimine bağlı olarak, bu ileri tarihli vaatlerin de fiyatı değiştiğinden, çoğu zaman spekülatörler bu vaadedilen fiyat farkından faydalanarak kâr etmeyi hedefliyorlar.
İşte  bu Comex nasıl batar diye küçük bir senaryoyu düşünmüş yazarımız. İlginç .
http://www.saglamaltin.com.tr/haftanin-yorumu/comexin-ipligini-pazara-ci...

Acizane

           Bu gün ABD verileri kötü geldi. Bu durumda altının yükselmesi gerekirken bu tip durumlarda devreye giren bir el yaptığı satışla yükselişi önledi. Dikkat ederseniz bu tip ani satışlarla altının sürekli önü kesilmektedir.           Dolar endexinin gelen veriler ile aşağı yönlenmesi gerektiğini tüm teknik analizden anlayan arkadaşlarımız bilirler. Dolayısı ile teknik analizle açıklanamayacak bir durum ile karşı karşıya olduğumuz apaçık ortadadır.
         Temel analizle bu günkü hareket benzeri durumlar açıklanabilir. Altın her halikârda yükselmek eğilimindedir. Bu tip kaldıraçlı işlemlerle yapılan satışlar bu yükselişin önünü kesemeyecektir. Bu hareketi yapanlar bunu da bilmekteler tabii. Ancak bu tip aşağı yönlendirmelerde altının  kısa sürede toparlanmakta olduğunu ve 1190 altında kısa süreler oyalandığını görmekteyiz.
           Oysa klasik altın hareketlerinde düşüşlerin şelale gibi hızlı, yükselişin ise merdiven basamaklarını çıkar gibi ağır olması gerekmektedir.
           Altının son 3 aydaki hareketlerini incelediğimizde bizi hızlı bir yükselişin beklediğini düşündürmektedir. Bu arada komisyonun kararını 5 Ocak'a ertelemesi bu tarihlerde ve bu tarihlere kadar dolar/tl de sert hareketler yaşanabileceğini göstermektedir.
          Ons 1177 dolar/tl 2,2500 olduğunda gr/tl : 85,15
         Ons  1177     $/tl   2,2920    olduğunda gr/tl 86,74
          Ons 1177    $/tl     2,3150  olduğunda gr/tl  87,60 olmaktadır.
         Dolar/tl de ki sert hareketlerde iyi bir fırsat olacaktır. 
       
       

değerli dostum rocco

düşüncenize ve emeğinize sağlık...
Böylelikle siteyede selamun aleykum demiş olayım...
hayırla kalınız...
 
 

TOLga

sn. Garibanr

Rica ederim , karşılıklı fikirlerimizi paylaşıyoruz. 

rocco

Değerli abi çok sağol

Euro / Dolar 1,21 - 1,19 çok önemli

Arkadaşlar merhaba ,
 Son yamış olduğum yorumda yandaki grafiği ekleyerek özet olarak ; ''Burada 1185 usd seviyesi önemli bir seviyedir. Çünkü yaşanan tepki alımının kademeli çıkışında  son ciddi destek noktasıydı ve 1240 sıçraması 1185 seviyesinden başlamıştı. Eğer biz çıkış trendinde olsaydık bana göre 1240 usd den yaşanan kar realizasyonunun 1185 usd altına sarkmaması gerekiridi. Ancak 1185 usd nin kırılması tek başına 1135-1240 usd aralığında oluşan kademenin son bulduğu ve bu noktadan itibaren kesin olarak 1135 usd altına inileceğini şu an için göstermemektedir. Burada bir diğer önemli destek seviyesi 1185 usd altında 1155-1160 bandınadaki destektir. 1135 ve 1142 usd den yapılan alımlar eğer dip seviyesinden gerçekleşen dip alımları ise onsun en kötü bu geri çekilmede 1155 -1160 usd aralığından tekrar tepki alımı vermesi gerekiyor. Aksi halde 1155-1160 bandının da aşağı kırılması dip seviyesinde yatay dalgalanma olasılığını bana göre artık ortadan kaldırmaktadır.  Şeklinde düşüncelerimiz belirtmiştik ve devamında bize göre düşünün devam edebileceğini açıklmaya çalışmıştık. 
 
Bugün gelinen nokta ons şu an için 1173-1174 usd seviyelerinde fiyatlanmıştır. Şimdi ilk hedef 1155 -1160 usd aralığıdır. Eğer bu seviye aşağı doğru kırılırsa yukarıda açıkladığım üzere 1135 ve 1142 usd den gelen güçlü tepki alımının oluşturduğu hattın kırılacağı ve dip seviyesinde yatay dalgalanma olsılığının kalkabileceği ihtimalidir.
Şu bir gerçek ki ülkemizde altın yatrımı biraz özel ilgi gördüğünden ani ters hareketlerde istenmeyen tepkilerle de karşılaşabiliyoruz. Bu bakımdan bundan sonraki yorumlarımızda bizde iki ihtimalli yorumlara ağırlık vererek kendi düşüncelerimizi kendimize saklayarak olasılık üzerinden tercihi yatrımcının kendi iradesine bırakacağız. Bu bağlamda 1155-1160 usd den alıma cesaret edip alabilecek olan arkadaşlarımız yarın piyasa açılışında gereğini yapması kendi iradesindedir.  Eğer 1135 usd nin dip olduğunu savunuyorsanız bu seferki geri çekilme 1155-1160 usd den olması gerekir. AKSİ HALDE ONS AÇISINDAN DİP SEVİYESİNDE YATAY DALGALANMA OLASILIĞI ORTADAN KALKMAKTADIR. 1155-1160 usd bandının hacimli kırılması ons bazında daha önce savunduğumuz 1390 usdden kademeli  düşüşün devamını tetikleyebilir. Tabi bizler objektif olarak sadece düşündüğümüz paylaşmaya çalışıyoruz alım satım ve sonuçlarına katlanma herkesin kendi tercihidir. 
Şimdi gelelim esas meseleye , euro / usd paritesi tam anlamı ile uçurumun kenarındadır. Aşağıda önce 2002 yılından bu yana oluşan aylık grafiği paylaşacağım 
EURO / USD paritesi anlamında 1,21 - 1,19 usd bandı çok ama çok önemli bir seviyedir. Bu bandın kırılması nasılki paritede 1,40 bandına geri çekikme sonrası endeks bazında bir etki göstermişse bir o kadar parite çekilmesini daha da tetikleyebilir. Mutlaka kırılacağını ima etmiyorz ama 1,19 euro / usd parite seviyesinin hacimli kırlması hiç ama hiç umulmadık dolar endkesi fiyatlamalarını gösterbilir. Bu noktada temkinli davranarak kendi düşüncemi kendime saklıyorum sadece uyarıda bulunuyorum. Eğer siz yandaki şekle göre 1,22 euro / dolar paritesini dip olark görüyorsanız ozaman bir çok şeyi çözmüşsünüz demektir. Böyle bir durumda dolar endlesinin geri çekileceği noktayı ve ons dip seviyesini de bulmuşsuınuz demektir. Kısaca paritede 1,22 , ons bazında 1135 usd ve endkes bazında 89,88 seviyeleri sizlere göre sınır noktalarsa yarın piysalar açıldığında gereğini yaparsınız. 
Yok eğer yukarıdaki şekle göre fedin faiz arttrımı ile parsal sıkılaştırma arifesindeyken ve euro bölgesinin durağan ekonomisni kuvvetlendirmek için enflasyon yaratmak , Rusya ile yaşanan süreçte önemli bir pazardan kısıtlı olarak yarlanabileceği bir süreçte  piyasaları desteklemek için zorunlu olarak parsal genilemelere devam edebileceğini düşünüyorsanız ve bu iki etkenin hala euro / dolar paritesini aşağı yönlü baskılayabileceğini düşünüyorsanız , baskılanan paritesnin dolar  endkesini hiç umulmadık seviyelere taşıyabileceğini , yükselen endkesin 1390 usd den bu yana yaşanan ons düşüşünde temel nedenlerden biri olabileceğini düşünüyorsanız alım için yarın acele etmenize gerek yok demektdir. 
Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. 
 
 

sn. Garibanr

Dolar TL için öncelikli kriter Bist hareketidir. Bistin artışı ülkeye sıcak para girişi olduğunu gösteriyor. Bu durumda endeks ikinci planda kalır diye düşünüyorum. Dolardan ciddi kar edebilmek için Bistte sağlam çekilme gerekir. 

kardeşler

Dolar tl dolar endeksi ni niye sallamiyor

NY Comex'in kapanışına çok var daha

Moment gösteriyor ki bu namissizler gümüşü çok pis çakacak. YTD.
 
HakMan.

Yorum görüntüleme seçenekleri

Yorumların gösteriminde tercih ettiğiniz şekli seçiniz ve değişiklikleri "Ayarları kaydet"e tıklayarak kaydediniz.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş