ALTIN İLE İLGİLİ BEKLENTİLERİM

Herkese tekrardan merhaba,
Altında son dönemde çok önemli boyutta olmamakla birlikte bir düzeltme hareketi gördük ve ben bu hareketin devam edeceğine inanıyorum.
Parasal genişlemeler öncesi altın kendini ne kadar yukarı atabilirse bu bizim için o kadar yüksek kazanç anlamına gelmektedir.ABD nin parasal genişlemeye gitmeyecek iddiasına ben katılmıyorum ve bu yılın ilk yarısı içinde QE3 bekliyorum.
İşsizlik ile ilgili son dönem verileri çok kötü geldi ayrıca 2012 için yapılan tahminlere göre ABD de işsizliğin %8,5 oranının altına çekilemeyeceği hatta %9 a sıçrama yapabileceği yönünde görüş bildirenler bile mevcut.ABD'nin işsizliği %7 lere çekmek istediğinide biliyoruz.Gerek FED gerek ECB ve gerekse İngiltere'den parasal genişleme  tarzı hareketleri görmemiz çok olası.
Hindistan'da tekrar festival sezonu başlıyor ve rupee nin değer kazanması ayrıca Çin'in talebi altını destekleyen diğer etmenler.
Ama her yazımda ısrarla vurguladığım gibi negatif reel faizler altının en büyük destekçisidir ve bu süreç en az 1,5 2 yıl daha net bir şekilde öngörülebilmektedir.
Yakın dönemde altının euro ile birlikte hareket etme özelliğini kaybetmesi zaman zaman dolarla birlikte aynı yolu izlemesi gibi davranışlar bana altının tekrar güvenli liman olma özelliğini anımsatıyor.
Netice itibariyle 1500 lerde de belirttiğim üzere biz en kötü senaryonun ya %80 nini yada %100 ünü o dönemde yaşadık.Fırsatı kaçırmayalım diyerek bir fikir  tartışması başlatmıştık.Kademeli alım için hala zamanın uygun olduğunu ve 2012 yılında satış hedefimin 2000 usd olduğunu tekrar belirtmek istiyorum
Sağlıcakla kalın
Saygı ve sevgilerle

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

1560 dan aldım hala beklemedeyim

Arkadaşlar onsu 1560 Usd civarındayken kendi çapımda  yüklü bir alım yaptım . Altın düşerken stres olmuyorumda tam tersine yükselirken stres oluyorum. Niye mi dersiniz , çünkü altının dip noktası belli en kötü 1550 usd civarına düşer. Ama yükselişe geçtiği zaman nereye kadar çıkacağını tahmin etmek gerçekten çok zor . 

Hatamı düzeltin lütfen...

Misal bloombergt ht de 1 gram altın 100 tl. gostergede
Tamam bankam da bana 1 gram altını 100 tl satıyor ben 1 gram altın alıyorum. Sonra altın bloombergt te 101 tl oluyor  ben diyorumki altın 101 tl oldu ben satayım 1 tl kar yapayım ama bankam benden altını 100 tl alıyor yani ;) 0 elde var 0 oluyor...
Aynı durum bloomberght gram altın gosterge 100 tl  benimde bankam bana gramı 100 tl satıyor ben 1 gram alıyorum 100 tl den sonra altın 99 oluyor ben diyorum ki 1 tl zarar ettim altını satayım ama bankam benden altını 98 den alıyor bloombergt ht de gordugum 99 gostergesinden degil ;) 2-0 oluyor skor ;)
Yani 2+2 =yorumsuz...

aynen katılıyorum ve destekliyorum

çok tşkrlr  inşallah o günler gelecek ons ve parite kardeşligi sona erdi galiba.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş