ALTIN (Knoppix)


Bir emtia yada parite yükseliş trendinde iken yükselecek diye yorum yapmak kolaydır. Düşüş trendinde de düşecek diye yorum yapmak kolaydır. Ve çoğunluğun yaptığı bir durumdur. Ama her trendin bir dönüş noktası vardır. Bu dönüş noktalarını ne kadar doğru tespit edebilirseniz bu piyasada o kadar başarılı olursunuz.

Takip edenler mutlaka hatırlar. Altın 1570-1580 lerde iken 1585 kırılma noktası. üstüne geçerse 1600 üzerine gideriz demiştim.
Yine takip edenler hatırlar ki altın 1600-1615 arasında gezinirken 1623 kırılma noktası. kırıldığı anda 1670 hedef olacak şeklinde yorumlarım hala sitede.
Şimdi bunları övünmek için yazmıyorum. orta ve uzun vadeli hedef ve düşüncelerimi de pek fazla yazmıyorum.

Geldiğimiz noktada 1800-1900-2000 yorumlarının yapılması çok doğaldır. Gerçekleşmesi de mümkün olabilir. Ancak 1600 altına her sarktığında da 1400-1300 söylemleri çok fazla idi. o bakımdan bu noktadan kimseye kardeşim altın alma. daha yükselmez diyemem. Veya elinde altını olana kardeşim bak buradan düşecek. elindekini sat da diyemem.
Ancak kendimi bir derece  sorumlu hissettiğim için bir uyarı olarak söylüyorum. Bu noktalar artık riskli noktalar.
Yukarıdaki grafikte rsi,macd ve stochastic gibi 3 popüler göstergenin günlük grafikteki uyumsuzluklarına dikkat çektim.
Fiyatlar daha yüksek tepeler yapıyor ama macd düşüyor. Rsi düşük kalıyor.stochastic daha düşük tepelerde kalıyor.
Bu tür uyumsuzluklar trend dönüş zamanlarında sıklıkla oluşan durumlardır.
 
Haaa siz diyebilirsiniz ki kardeşim içinde bulunduğumuz siyasi, ekonomik v.s sebeplere bakıldığında Bu trend daha devam eder. Grafikler herşeyi bilemez diyebilirsiniz. Herkesin görüşüne ve düşüncesine saygılıyız. ancak yine de takipçilerimizin akıllarının bir köşesinde bulunsun istedim. Grafiklerde böyle bir durum var.

Altın genellikle bazı paritelerle paralel, bazılarıyla da zıt hareket eder. Pariteler trend dönüş sinyallerini çoktan verdi. ama hemen hemen hepsi 200 günlük ortalamaları destek veya direnç yaptı. EURUSD,USDCHF,USDTRY v.b örnekler çoğaltılabilir. evet 200 günlük ortalama noktaları piyasanın geneli tarafından takip edilen ve kırılması zor olan noktalardır. ama unutmayın ki her destek ve direnç kırılmak için vardır. ve zamanı geldiğinde mutlaka kırılır. Bu tür sert noktalar kırıldığında da haliyle kırılma sert olur. piyasanın doğasında bu vardır.

Altın buradan kesin düşer diye bir iddiam yok. sizler her yorumu okuyun. Değerlendirin. aklınız neye yatarsa yatırımınızı o yönde yapın.
Ben grafik dilinden konuşuyorum ve risk var diyorum.

Herşey gönlünüzce olsun.
Saygılar.
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

selam

herkese selam

değerli altınborsası sakinleri

forex de işlem yapıcam fakat bilemiyorum en uygun hangisi
ne alabilirm en uygun şu an için
bilgi bkliyorum sizlerde tşk nvester003

Merhaba arkadaşlar hayırlı

Merhaba arkadaşlar hayırlı cumalar dilerim size Atılım Murattan bir bilgi aktarmak istedim "EURO/DOLAR 'da 1.305 seviyesinde 1,2  milyar euroluk  büyük bir opsiyon vade saati 17:00 bir çekim etkisi yaratabilir "diyor.
Sn Knoppix sizi'de tebrik ediyorum ,Fonlar  altını yukarı taşıdılar şimdi satışdan para kazanıyorlar istedikleri yere getirecekler biz ufaklar avlanmayalım .....

Gümüs kademeli alım...

Sayın knoppix uzun vadeli gümüs topluyorum. % 50-60 emtiadayım kalan tl ve cok az dolar ile gümüs almak için bekliyorum. Bu seviyeler kademeli alım için uygunmu yoksa beklenmeli mi ? Ortalamam ons 30-31 civaridir.
 
Saygılar...

sayın knoppix

yabancı siteleri de takip ediyorum da 5 ekimde başlayan düşüşleri 4 ekimde tahmin etmeniz süper olmuş.
 
bence bloomberg'de aylık ortalama 5000 dolar maaş alan yazarlar sizin kadar tutturamıyor.
 
1660 tahmininizi grafikle hangi tarihte kesiştiriyorsunuz onu merak ettim. kasım sonu, aralık başı gibi mi?
 

Yukarıdaki grafiği 4 ekimde

Yukarıdaki grafiği 4 ekimde paylaşmışım. Altın ozaman 1790 imiş.
Aradan 15 gün geçmiş.
şu anda 1730 lardayız.
Grafiğin son hali:
 

 
Ve bu da Tom Demark indikatörü: yorumsuz.
 

 
 
 
 
 
 

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

15 Ağustos ve tırmanış

Gördüğüm şu ki 15 Ağustos gününden beri 45 derecelik bir açının altına inmeyerek usd / ons de yükselen bir trend de yol alıyoruz. Ve bu günde Altın 45 derecelik açının altına düşmedi. Ha düşerse ne olur o zaman satış baskısı kendisini gösterir düşen bir trend e gireriz ve bu sefer 34 derecelik bir açı desteği var , örneğin yarın 45 derecenin altına düşmeye başladı. o zaman yarın ki ( 10 ekim 2012 için ) direncimiz 1718 usd/ ons olacaktır.

byuksel

Dilin Kemiği Yok

Arkadaşlar yukarudaki yazı orta vadeli beklentileri aktaran bir yazıdır.
pazartesiden cumaya olacak bir şey değildir.
Bu senaryonun start düdüğü de bu gün için 1772 altında günlük kapanış şartı dedim. Bu yarın 1775 olur. 1 hafta sonra 1780 olur. Neden değişken bir rakamdır. Çünkü 15 günlük basir hareketli ortalama seviyesidir. üzerinde kalındıkça her geçen gün 1-2 dolar yukarıya çıkmaktadır.

1650 olarak belirlenen dip seviye ise 200 günlük hareketli ortalama seviyesidir. yazı yazıldığı zaman 1650 noktasında olan bu seviye şu anda 1655 ten geçmektedir.
 
Ben bu yazıyı altın 1790-1795 lerde iken yazdım. Bu gün 1767 görüldü. Verilen hedefler mesnetsiz hedefler değildir. bir hedef verdiğimizde yanında şartını da veriyoruz. şunun altında günlük kapanış gerekli diyoruz. 3-4 tane gösterge ile beklentiyi destekliyoruz.
Ayrıca gün içi yorumlarda diyoruzki şu anda yön yukarı. hedef şu. veya şu anda kısa vadeli yön aşağı. hedef şu.
Dün gece açılışında dedimki 1780 de açıldı. 1772 ye satış baskısı var. sabah dediğim seviyelerden uyandık. akşama doğru dedimki 1780 e kadar alıcılar var. sonra ne oldu üç kez 1777 görüldü. şu anda 1774 te olsada alıcılar hala devrede ve 1780 hedefi hala geçerli.Ben çok biliyorum diye bunları yazmıyorum. Takip edenler geçmişte çoğu kez yanıldığımızı da görmüşlerdir.

vel hasılı kelam burada kimseyi yönlendirmeye niyetimiz yok. Hele yanıltmaya , yanlış yönlendirmeye hiç niyetimiz yok.
Burada hiç kimse bu sitede yorum yazan değerli arkadaşlarımın iyi niyetini sorgulamaya kalkmasın. Nasılki çok değerli insanlar şu an aramızda yoklar.
İyi niyetleri sorgulanmaya devam ettikçe gidenlerin önüne geçemessiniz
.
 

 
 

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

İçeriği paylaş İçeriği paylaş