ALTIN NEREYE GİDİYOR?

Merhaba değerli arkadaşlarım,
ABD başta olmak üzere krizde etkin tüm ülkelerin öncelikli sorunu büyüme ve istihdam.Bu teşhisin gerekçelerini 24 mayıstaki yazımda belirtmeye çalışmıştım.
Geçen hafta ABD tarafından öyle bir rakam geldiki tüm Dünya'yı deyim yerindeyse şok etti.Değerli yorumcularımız rocco,tb,egeli vs. değindikleri için verilerden tekrar bahsedip konuyu uzatmak istemiyorum.Hepsine teşekkür ederim.
Burada benim dikkatimi çeken konu olayın birazda psikolojik tarafı oldu.Açıklanan veri en kötü tahminin bile altında kalması işleri biraz değiştirdi.İşsizliğin kimse artmasını beklemiyordu ve bu kadar kötü rakamları hayal etmiyordu.Dolayısıyla sorunların ve çözümlerin boyutlarıda artık pek öngörülemiyor.
Altında özellikle belirttiğimiz 1620 seviyesi bence çok önemli nokta ve açıkcası birgünde altının 1620 direncini kırabileceğinide şahsen ben hayal edememiştim sadece zorlayabileceğini düşünüp yazıma eklemiştim.Bundan sonra altın alır başını gidermi veya dinlenirmi yada yine kar satışları gelirmi?
Bugüne kadar altının trendinin yukarı yönlü olduğunu daha çok makro verilerle açıklamaya çalışan biri olarak kimliğimi değiştirip psikolojik açıdan bu soruya müsadenizle cevap vermek istiyorum.
1.Altın gerçekten son aylarda yatırımcısını çok üzdü ve büyük hayal kırıklığı yarattı.Öyle bir noktaya geldiki nasıl bir güvenli liman bu dedirtir hale geldi.Şahsen pek ihtimal vermemekle birlikte gerçekten 1400 lerede yolculuk yapabilirmi diye aklımdan geçirmedim dersem yalan söylemiş olurum.Nasılki 1600 altınıda beklemeyen biri olarak yanıldıysam!Altındaki durumu ben gerilmiş oka benzetiyorum.Öyle bir gerilmiştiki 1620 yi kırarak bence tekrar güvenli liman sıfatını almış veya bu sıfatı almaya hak kazanmış bir yatırım aracına döndü.Bir günde 1620 yi kıran bir altından ben şahsen kar satışı beklemiyorum.Yani ons yukarı diyorum en kötü bir süre sn. egeli ve diğer çok değerli arkadaşlarımızında belirttiği gibi Yunanistan ve İspanya mevzularını bekleyecek diye düşünüyorum.Her zaman düşüncelerini çok net olarak söylemeye çalışan biri olarak benim öncelikli düşüncem ONS yukarıdır.
2.Sn rocco çok güzel belirtmiş çok güzel bir çalışma olmuş ellerine sağlık.QE dönemi ile bu dönemi kıyasladığımızda açıklamalarına aynen katılıyorum.Sadece ilave edebileceğim bu dönemde işler çok daha arapsaçı ve ABD sadece kendi sorunları ile değil mecburen AB nin sorunlarına karşıda aşırı duyarlı.Makro verilerle düşününce evet QE ihtimali en azından çok yakın zamanda zayıf ama Dünya ekonomisinin geneline baktığımızda ise olası.Burada önemli olan noktanın ABD tarafında en azından QE düşüncesini ortadan kaldıracak veya zayıflatacak bir açıklama yapacağını düşünmememdir.
3.AB tarafından ne tarz açıklamalar gelecek faiz indirimi gelebilirmi.Ben AB tarafından da süpriz açıklamalar geleceğine inanıyorum.
Altın şu anda yükseliş psikolojik rüzgarını arkasına almış durumda gözüküyor.Bakalım piyasalar nasıl açılacak.Haziran ayı gerçekten daha çok önemli rallilere gebe olabilir.Somut bir sonuçla yazımı tamamlamak istiyorum.Hedef ilk fırsatta 1680 i kırmaktır.Sonrası daha sonra....
 
Saygı ve sevgilerimle
 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sn misafir 1907

Çok teşekkür ederim. Saygılar. 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş