Altın ve gümüşlerin bakımı ve temizliği nasıl yapılır?

Altının bakımı önerileri:
Takılarınızı, evde rutubetsiz bir yerde özenle muhafaza edin.
Yüzerken takılarınızı çıkartın. Çünkü kaybolma riskinin yanında, klor ve tuz etkisiyle parlaklığı da etkilenir.
Ellerinizi kullanarak yemek ve pasta türü yiyecekler yaparken de takılarınızı takmayın. Çünkü sürtünme ve diğer temaslar, görüntüsüne zarar verebilir.
Günlük ev işlerinizi yaparken de altın takılarınızı çıkartmalısınız. Çünkü deterjan ve leke çıkartıcı maddeler, takıların parlaklığını etkiler.
Altın takıları, çıkarttıktan sonra mutlaka mücevher kutularında koruyun.

Altın takıların temizliği nasıl yapılır?

Bir litre suya 15 gr. sabun rendesi ve 100 gr. amonyak ilave edin. Temizlemek istediğiniz altın eşyalarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bırakın. Sonra, soğuk suyla çalkalayın ve bir deri parçasıyla temizleyin.

Takılarınızı evde sabunlu ve sıcak suda 15-20 dakika bekletin. Sonra yumuşak, tüylü bir diş fırçası ile takının içini dışını dikkatle fırçalayın. Bu aşamada suya herhangi bir madde ilave etmeyin. Daha sonra takıyı, temiz su ile çok iyi durulayın ki, sabun artığı kalmasın. Durulama işleminden sonra temiz bir bezle kurulayıp, kullanabilirsiniz.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş