ALTIN YATIRIMCISINA

 
Sevgili arkadaşlar...
 
Daha 1, 1.5 hafta önce "hedef 2000$" projeksiyonları yapılıyordu... Bu hedefler üstelik kısa vadede konuluyordu hatırlanırsa, neredeyse ben bile gidip dolarla altın alacaktım tabiri yerindeyse...
 
Ancak, piyasaları uzun süre takip edenler bilirki, altın ciddi anlamda satış noktasına zaten gelmişti...
 
Nihayetinde 101 TL iyi bir satış imkanı sundu yatırımcıya...
 
Bazı altın yatırımcısının "dolar çakılsın, ons çıksın, inşallah" yorumlarına benzetmemeye çalışıyoruz yazılarımızı...
 
Gerçek neyse onu belirtmeye çalışıyoruz, mümkün olduğu kadar gerek altın gerek dolar yatırımcısına moral vermeye yatırımlarını korumaya çağırdık sürekli...
 
"Ons düşse dahi, dolar kuru sebebiyle altın yatırımcısı çok zarar etmeyecek, "hatta çoğu  ons düşse bile gram TL kur sebebiyle yükselebilir" dedik.
 
Zararına satışı önermediğimiz gibi zararına alım yapılmasına da olabildiğince mani olmaya çalıştık...
 
"Ons çakılsın, dolar fırlasın" demiyoruz... Ons makul seviyede ilerlesin (son 3 sene hariç) kur ile alalım karımızı diyoruz...
 
Özellikle son 1 senede altın yatırımcısı hiç bu kadar tarihinde zarar etmemişti...
 
İnsanların 1 günde 10 bin  lira, 15 bin lira zarar ettiklerini görüyorum...
 
Bu noktada, 2400$, 3000$ hedeflerinin sürekli bu zararı katladığına inanıyorum...
 
1, 2 yıl sonraki piyasa rakamları kısa ve orta vadede bir hedefmiş gibi sunuldu sürekli medyada... Evet ons 2500$ olacak ama ne zaman? 
 
Yarın kurlar 1.90 TL olur çok rahatlıkla ama hiç bir finansal imkan, şu anda altını 1 günde veya haftada 2000$'a ya da 1800$'a çıkarmaya gücü yetmez...
 
Çünki ortada Q3 bile yok...
 
Ancak sanki Q3 varmış gibi tahminler geldi sürekli ve bu hala devam ediyor...
 
Q4 de gelecek Q5 de...
 
Bu paketlere kadar insanların tüm varlıklarını altına yatırmalarını gerçekten anlamıyorum...
 
6 ayda 2 kez dolar alıp 2 kez dolar satarak, ciddi anlamda para kazanılabilir oysa...
 
Örneğin bundan 6 ay önce dolar 1.70 lerdeydi... 1.90'dan satan biri karını atıp, 4 ay sonra tekrar 1.73'lerden dolar alsaydı bugün kur 1.80'lerde tekrar satış yaparak x2 kez kazanç sağlayabilirdi.
 
Bahsettiğim dalgalı kur bu işte...
 
Doların illaki 2.0 TL olması gerekmiyor... Minimum 10 kuruş, maksimum 20 kuruşluk karlarla yetinmek kafidir... Bu 100 bin dolarda 20 bin TL para yapar... Bu doların tarihinde hep böyledir. (Dalgalı kur)
 
Ancak malesef çoğu yatırımcı dolarda zarar edince hemen bozdurup cazipmiş gibi görünen diğer yatırım araçlarına girebiliyor.
 
Dikkat ederseniz kimseye "sen ons artacak dedin ama dip yaptı" sualini sormuyoruz... Zaten gerek de görmüyoruz.
 
Ancak artık altın denilen yatırım aracında da kar satışlarının periyodik olarak geldiğini ve bunların ciddi anlamda onsda geri çekilmelere sebep olabileceğini kavramış olduğumuzu zannediyorum.
 
Uzun vadeli altın yatırımcısına, sene başı ons fiyatının üzerine yıllık %15, %20 koymalarını öneriyorum. En mantıklı cazip rakamlarda gezin herzaman....
 
Ve hiçbir zaman asla panik satış yapmayın... Gram TL yine pek çok kez 100 TL'nin üzerine çıkabilecektir. Endişe ve paniğe gerek görmüyorum.
 
"Ne zaman satış yapmalıyım?" sorunuza dip seviyelere 150$ ile 250$ ekleyerek kendiniz cevaplayın her zaman.
 
Bol kazançlar dilerim.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Sevgili tb, yol gosterici,

Sevgili tb, yol gosterici, mantikli davranisa cagiran bir ozet olmus. Sanirim bu yaziyi ara sira tekrar yazmaniz ya da anasayfaya kalici ilarak koyulmasi lazim.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş