Altın yorumları

2 Eki 2015 - 17:46
DORMEX

        USD/TRY 2,9945 -0,0316 -1,05% 

Konuya Git
28 Eyl 2015 - 09:19
olympus


Altın yatırımcısına kötü Türkiye'ye iyi haber
Altın 1.000 petrol 30 $'ın altına inebilir
Petrol ve altınla ilgili orta vadeli beklentisini açıklayan İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan: Altın 1.000 petrol 30 $'ın altına inebilir
ABD Merkez Bankası FED, faiz artışını eylül toplantısında da 'pas' geçerken, başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkeleri yakından izleyeceğini açıkladı. Herkesin gözünün kulağının FED'de olduğu bir dönemde gelen bu açıklamalar, tüm dünya piyasalarının gözünü kulağını Çin'e çevirmesine neden oldu. Çin'in yüzde 7'nin altına gelen büyüme hızı dünya ticaret hacmi artışın yüzde 1-2 civarına inmesine neden oldu. Çin ile ticaret yapan ülkelerin ekonomisi yavaşlarken, uzmanlara göre Çin'in ekonomik sorunları gelişmekte olan ülkeleri, Çin'den daha fazla vurur hale geldi. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası önceki hafta yaptığı açıklamada hamle yapmak için FED'i bekleyeceği mesajı verdi. Türkiye ise küresel ekonomide sert dalgalanmaların yaşandığı bu ortamda yeni bir seçime gidiyor. Peki hem dışarıda hem de içeride yaşanan bu kritik dönemde ekonomide bizi neler bekliyor? HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci ve İş Yatırım Uluslararası Piyasalar, Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan, küresel ekonomide yaşananları ve bu gelişmelerin Türkiye'ye yansımalarını Habertürk'e değerlendirdi.
Merkez Bankası için "Türkiye ekonomisi neyi gerektiriyorsa onu yapmalı" diyen HSBC Bank Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, "FED'i bekleyeyim derken her şey çok geç olabilir" yorumunu yaptı.

MERKEZ'İN YAPTIĞINI 'BOLT'TAN SONRA YARIŞA BAŞLAMAYA' BENZETEN KERESTECİ:USAİN BOLT'UN RÜZGÂRINI DAHİ HİSSEDEMEYİZ!
Merkez Bankası'nın FED'i takip edeceği mesajını vermesini gereğinden fazla cesur bulan HSBC Bank Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, "Usain Bolt yarışa başlasın, ben sonra başlarım demek gibi bir şey. Bolt'un rüzgârını dahi hissedemeyiz!" dedi. Keresteci, sorularımızı şöyle yanıtladı: FED'in faiz artırımlarına ne zaman başlamasını bekliyorsunuz? FED, sadece ABD'nin değil, tüm dünyanın merkez bankasıymış gibi davranıyor. Büyük Buhran sonrasında dünya merkez bankası fikrini ortaya atan, ama bu fikri rağbet görmeyen Keynes bugünleri görseydi, herhalde, gözleri dolardı. FED, ABD'de enflasyon artmadan faizlerde anlamlı bir artırıma gitmeyecek. FED, faiz artırmayı normalleşme olarak nitelendiriyor. Basit bir mantıkla, faiz artıramamak, normalleşememek demek. Dört motorlu bir uçağa benzetilebilecek olan dünya ekonomisinin şu an itibarıyla sadece bir motoru çalışıyor: ABD. FED, o motoru durdurma riskini göze alamaz. Yoksa kendisinin de içinde olduğu uçak düşebilir.

TCMB, FED'i takip edeceğini söyledi. Bu doğrultuda Merkez nasıl bir yol haritası izler? Gereğinden fazla cesurca bir ifade... Usain Bolt yarışa başlasın, ben sonra başlarım demek gibi bir şey. Bolt'un rüzgârını dahi hissedemeyiz! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türkiye ekonomisi neyi gerektiriyorsa onu yapmalı. Sırf FED'i bekleyeyim derken her şey çok geç olabilir. Ama Merkez, atmayı planladığı adımları yürütme erkine anlatamayabileceğinden endişe ediyor hissi var ve bunun için de ABD faiz artırdı, ben de artırmak zorunda kaldım senaryosunun oluşmasını bekliyor. Bu arada, TCMB'ye çok da haksızlık etmemek lazım! Eğer ekonomide bir yangın varsa, TCMB'nin elindeki araçlar bu yangını söndürmeye yetmez. Ama kontrol altına almak, daha fazla yayılmasını engellemek için yeterli araçları var. Ben, bu noktada geç kalındığı kanaatindeyim.

'İSTİKRAR GELECEKSE YABANCI, KOALİSYONLA DA MUTLU OLABİLİR'
7 Haziran'dan sonra yabancı yatırımcı koalisyon mu, tek parti mi istiyor? Yabancı yatırımcı siyasal istikrar istiyor. Eğer istikrar koalisyon ile gelecekse, bundan da pekâlâ mutlu olabilir. Çünkü siyasal istikrarın tam manasıyla tesis edilemediği bir ekonomide kredi notunuz "Yatırım yapılabilir" olsa dahi bu realitede pek bir anlam ifade etmez. Daha somut bir şeyler söylemek gerekirse, Türkiye birçok noktada tıkanıklık yaşıyor. Ekonomi, dış politika, eğitim, hukuk... Farklı bir bakış açısı geliştirmek lazım. Mevcut siyasal konjonktürde bunun tek yolu koalisyondan geçiyor. Türk varlıklarının değerleri gelişmekte olan ülkelere göre ne durumda? İstatistik lastik gibidir. Nereye çekersen o yöne gider. Bu nedenle bütüne bakabilmeli. Türk varlıklarının değerini Brezilya ile karşılaştırırsak durumumuza şükredebiliriz. Ancak, unutulmamalı ki, Brezilya emtia üreticisi ve çakılan emtia fiyatlarından oldukça mustarip.
'YUMUŞAK KARNIMIZ REEL SEKTÖRÜN DÖVİZ BORCU'
Yıl sonu sonu için dolar/TL ve Euro/dolar beklentiniz nedir? Seçimlerin ardından siyasal istikrar tesis edilebilirse, tek parti ya da koalisyon hükümeti, hiç fark etmez, TL hatırı sayılır oranda değer kazanır. Aksi durumda, bizi sorunlu günler bekler. Türkiye ekonomisinin en yumuşak karnı reel sektörün yüksek döviz borcu. Euro/dolar tarafında bir ara 1.00 civarına doğru bir hareket olabilir. Ama yeniden 1.10'ların üzerine gelir diye tahmin ediyorum.
PETROL VE ALTINLA İLGİLİ ORTA VADELİ BEKLENTİSİNİ AÇIKLAYAN MANUKYAN: ALTIN 1.00 PETROL 30 $'IN ALTINA İNEBİLİR
İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan, faizlerde yükseliş ve likidite krizine bağlı olarak altın fiyatlarının 1000 doların altına inebileceğine işaret etti.
Çin ekonomisinin yüzde 3-5 büyümede dengeleneceğini öngören İş Yatırım Uluslararası Piyasalar, Hisse Senetleri ve Türev Müdürü Şant Manukyan, petrol fiyatlarında kısa vadede 50 dolar ve üstüne doğru bir hareket beklese de orta vadede uzun süre düşük fiyatların ve 30 dolarların görüleceğini belirtiyor. Manukyan, altın fiyatlarında ise 1.000 doların altına doğru bir satışı son derece mümkün görüyor. FED, son toplantısında Çin'i ve gelişmekte olan ülkeleri yakından izlediğini açıkladı. Bu kapsamda Çin son dönemde ekonomisinde yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz? Uzun süredir Çin büyümesinin yüzde 3-5 arası bir seviyede dengeleneceğini savunuyorum. Yüksek yatırımlar ve bunun kaynağında bulunan verimsiz kredi lokasyonlarının oluşturduğu büyüme modeli sürdürülemez noktada. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda Çin'in yavaşlamaya devam ettiğini göreceğiz. Petrol ve altında nasıl bir seyir bekliyorsunuz? Petrolde ana düşüş yaşandı ve artık tek sorunun fazla arz değil aynı zamanda büyüme de olduğu görülüyor. Kısa vadede 50 dolar ve üstüne doğru bir hareket beklesem de orta vadede 1986 döneminde olduğu gibi uzun süre düşük fiyatlar ve 30 dolarlar görülecektir. Altın ise 1.070 seviyesinde dibini görmüş olabilir. Ancak gerek reel faizlerde yükseliş gerekse likidite krizine bağlı olarak dolarda talep artışı beklemem nedeni ile 1.000 doların altına doğru bir satışı son derece mümkün görüyorum. Almanya'nın bu yıl 800 bin dolayında mülteci kabul edeceği ve bunun maliyetinin 9 milyar Euro olacağı söyleniyor. Mülteci krizinin Avrupa'ya ekonomik etkisi nasıl olur? Bu trajedi kısa vadede politik ve ekonomik anlamda maliyet yaratsa da Avrupa genelinde ve Almanya özelinde giderek kötüleşen demografik gelişmeler açısından bir fırsat da olabilir. Bu nedenle uzun vadeli baktığımızda göçmenlerin olumlu ekonomik katkıları olacaktır.
'FED'İN FAİZ ARTIŞINI TARTIŞMAK ARTIK KÜLFET'
FED'in faiz artırımlarına ne zaman başlamasını bekliyorsunuz? Artırması mı artırmaması mı iyi? Bu artık piyasalar için külfet haline gelen bir konu. Kendi söylemleri 2015 olmasına rağmen aralık ayı likiditenin çok az olduğu bir dönem olduğundan dolayı FED piyasayı kasımda bu artışa hazırlamaz ise konu 2016'ya kalacaktır. 6 sene süren genişlemeden sonra şayet FED faiz artıramayacak noktada ise bu olumsuz bir durum.
http://www.bursadabugun.com/haber/altin-yatirimcisina-kotu-turkiye-ye-iy...

Konuya Git
27 Eyl 2015 - 16:11
ersan

Ons 1140 uzeri olumlu dolar 3. 0356 uzeri olumlu parite 1. 1190 uzeri olumlu euro 3. 42 uzeri olumlu
salı suriye görüşmesi var .bakalım dolar ons ne olacak.

Konuya Git
26 Eyl 2015 - 12:06
tolga_a

değerlii paydaşların kurban bayramını kutlar,rabbimden sevdiklerinizle güzel bir bayram geçirmenizi niyaz ederim...yatırım tavsiyesidir:)

Konuya Git
23 Eyl 2015 - 10:22
hakum

Euro-Tl için fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.
Trend ne yönde, iniş yapıyor, tekrar biraz çıkıyor.
Amb tahvil alımına devam ediyor.

Konuya Git
22 Eyl 2015 - 15:05
meh

Tavsiyene uyup 3.03 ten ufak bir karla sattim dolari. Bayram sonrasina ne olacagi belli olmaz. Hayirlisi bakalim. Basta sen olmak uzere sitedeki butun arkadaslara tsk ederim. Simdiden bayraminiz mubarek olsun

Konuya Git
22 Eyl 2015 - 14:38

al sana fırsat yaklaşıyor

Konuya Git
22 Eyl 2015 - 13:45
HakMan

Kardeş, takip için uygun kağıt. Benim de takibim altında. Ben heyecanlı yatırımcıların trene atlamasını bekliyorum. Bi %30 daha düşüp 12'ler civarına gelince düşüneceğim. Olmazsa alan hayrını görsün.
 
Bugün MB'den herhangi bi hareket beklemiyorum. Dövizde sabahtan öğlene bi atılım yaptı muhtemelen karardan sonra geri çekilecek. YTD.
 
HakMan.

Konuya Git
22 Eyl 2015 - 12:22

milleti heyecanlandırmaya çalışıyorlar gibi geliyor bana

Konuya Git
22 Eyl 2015 - 11:30

ben senin yerinde olsam. ilk fırsatta çıkardım dolardan. seçimle alakalı dolarda yukarı hareket beklememek lazım.yukarı olması için akpartinin oy kaybetmesi gerekir. bu da zor bir ihtimal. ama aralıktaki fed in faiz artırım ihtimali doları biraz yukarı çekebilir. ona da 2 aydan fazla var ki faiz artırımı da fiyatlandı sayılır. dolardan çıkıp tekrar münasip bi yerden girilebilir. onu da zamanla göreceğiz.

Konuya Git
21 Eyl 2015 - 10:00
meh

Arkadaslar 3 tl ortalama ile dolar var elimde bayram oncesi ne onerirsiniz lutfen yardimci olur musunuz

Konuya Git
18 Eyl 2015 - 15:27
F1

Eur/usd 1.15 denemesi gelebilir.. $/tl 2988e dikkat daha alti 2884-2977-2974 bilginize iyi gunler..

Konuya Git
18 Eyl 2015 - 15:23
F1

Degerli arkadaslar altin ons/$ da 1148 denemesi gorulebilir bilginize iyi gunler..

Konuya Git
ons
18 Eyl 2015 - 09:45
ersan

görecegi yeri gordu. anında gramdan cıktım.
hesap makinesindeki kar orda kalmasın dedim.ALLAH bereket versin.
ons1082 yolcusu:)) 
hayırlı cumalar bol kazançlar.
gün içinde bir seyler alırız artık.

Konuya Git
18 Eyl 2015 - 08:54
bulut

Yorum silindi.

Konuya Git
17 Eyl 2015 - 22:14
dnz62

Abi pegasus zirvesi 44 geçen seneki 2. Zirvesi 35 ve yüzde 50 daha düştü 16.8 dip yaptı şimdi 17.7 de düşen petro de desdeklemeli fakat zarar açıkladı. Bu kağıt alınır gibi sen ne dersin.

Konuya Git
17 Eyl 2015 - 21:19
tolga_a

kardeş hayırlı olsun...
görmek güzel...
bakalım kur yarın nereye kadar çekilir?
strateji belirleyelim.
saygılar...

Konuya Git
17 Eyl 2015 - 21:11
HakMan

Selamlar,
 
HakMan.

Konuya Git
17 Eyl 2015 - 21:08
dnz62

Bir selam vermek istedim. Umarım herkes iyidir. Ev alınca biraz kafa olarakta rahatladım. Keşke hakmanı başta dinleseydim

Konuya Git
17 Eyl 2015 - 21:02
HakMan

HakMan.

Konuya Git
slm
17 Eyl 2015 - 20:44
ersan

arkadaşlar
bu akşam belkide bazılarımız iyi kazanacak
bazılarımızda bayağı kaybedecek
kaznan arkadaşlar güle güle harcasınlar
kaybeden arkadaşlar üzülmeyin sıkamyın canınız gerçekten diyorum
bir dahaki sefere sizde kazanırsınız inş.
bu piyasada fırsatlar bitmez.
böylece kendimide kötü duruma hazırlarmış oldum : hihihihihihih

Konuya Git
17 Eyl 2015 - 17:58
tolga_a

tl brezilya parasından sonra en çok değer kaybeden 2.para birimi
daha ne kadar değer kaybeder buda tartışılır...
Buralar veya 3.07 ler tepe de olabilir...Herkes gardını aldı...
İsviçre bile -0,75 faizle faiz artırımı bizi etkiler dedi..
,yalnız eğer faiz artırımı gelir cuma da fıtch (sanırım) görünümü
değiştirise ozaman 3.07 kalmaz...takip edelim...
sn hakmanın stratejisi doğrudur,bu konuda aynı düşünüyorum...
saygılar...(fenerbahçeme başarılar)
Rabbim bu millete acı göstermesin inşallah...

Konuya Git
17 Eyl 2015 - 17:43
tolga_a

sn turkan ;biliyorsunuz ben faiz artırım sürecinin takip edilmesi gerektiğini söyledim..
bende söylediğimi uyguladım zaten ..
bu sürecin dolar açısından önemli olduğunu da vurguladım...
Şimdi piyasa genel olarak faiz artırımının olmayacağını ve kurlarda kısa vadeli geri çekilişler olacağını öngörüyor...
aslına bakarsanız ben buna %50 ihtimalle yaklaşıyorum.
elimde ki dolarlar duruyor,duracak...
geri gelse bile ekonominin hafızası var diyerek Ekimi,olmadı Aralık ayını beklerim.
Ama piyasadan ayrılmamak lazım...Benimki uzun vade olacak...(birazda gereksiz çünkü kar durumu oluşacak)
aşağı yönlü baskıların tl için hala devam ettiğini düşünüyorum,bundan vazgeçmedim..
Faiz artırım haricinde oluşan baskıları da kastediyorum.
benimki öngörü ,,,geleceği rabbim bilir...Gram altın için hesap iyi yapılmalı
örneğin dolar düşerse hangi destek ve ons hangi dirence kadar alanı kurtarır...
Burada gramın sadece dolarla durduğunu unutmayalım...Oradaki hesap iyi yapılmalı...
saygılar...
 
 
 
 

Konuya Git
17 Eyl 2015 - 16:53
turkan

PEKİ FİKRİ OLAN
TEŞEKKURLER HAKMAN

Konuya Git
İçeriği paylaş