ALTINA GENEL BİR BAKIŞ

Merhaba sevgili arkadaşlar,
Bir süredir birlikte olamadığımız için öncelikle herkesten özür dileyerek genel konulardan bahsetmek isterim.
Yaşadığımız son birkaç aylık süre zarfı bize sanırım şunu öğretti.Kısa vadede hele ki çok kısa vadede onsu tahmin etmek sanırım en zor hadiselerden biri.Buradan hareketle altın yatırımı için sanırım bir yatırımcının gözden çıkarması gerektiği vade minimum 4-6 ay arası.
Bundan sonra daha doğrusu altında 2012 yılında neler yaşayacağız sorusuna bilgim ölçüsünden yanıt vermek isterim
Bildiğimiz üzere altının fiyatını direkt etkileyecek iki unsur negatif reel faiz oranları ve para arzındaki güçlü artıştır.Öncelikle ülkelerin faiz oranlarına bir bakalım:
Kitco'da yayınlanan bir makaleden aldığım oranlar;
G-7 ülkelerinin içinde Japonya hariç tüm ülkelerin faiz oranları negatif daha doğrusu bu ülkelerde negatif reel faizler mevcut(nominal faiz oranları ve enf farkı)
İngiltere'de -%4,5, USA'da %3,25 , Almanya -%1,25
E-7 ülkelerine baktığımızda ise;
2 ülkenin negatif reel faiz oranlarına sahip olduğu kalanında ise pozitif reel faizlerin sözkonusu olduğu görülmekte.Yalnız bu iki ülkenin Çin ve Hindistan olması ağırlık anlamında bize fikir vermektedir.
Merkez Bankalarının altın gibi yatırımları ile riski dağıtmasının temel sebebi bunun altında yatmaktadır.
Tahmin edilebilir bir gelecekte bu durumun böyle devam edeceği bilindiğine göre 2012 yılındada önemli boyutta QE göreceğiz.Para arzı ile altın onsunun yıllar itibariyle trendi paralel olduğu gözönünde bulundurulduğunda bu durum onsu muhakkak pozitif anlamda etkileyecektir.
Gerek AB gerekse ABD'nin mevcut borç spirali içinde para basmaması, negatif reel faizlerin hakim olduğu Dünya ekonomisinde para basılmaması çok mucizevi bir durumdur hatta mucizevi ötesi....
2012 yılı hepimiz için mutluluk,sağlık ve güzel kazançlar ile dolu bir yıl olsun.
Not:Özellikle altın yatırımcıları moralleri hiç bozmasın.2012 yılının yine altın bir yıl olacağına can-ı gönülden inanıyorum

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

teşk.

Çok teşekkürler değerli yorumlarınız için...

İçeriği paylaş İçeriği paylaş