ALTINA NEZAMAN GEÇİLİR.

 
Şunu aklınızdan çıkamanız gerekiyor, arkadaşlar... Kur  1.89 TL iken bozdurup alacağınız altının gramı ile bugünki kur ile 1.79'dan dolar bozup alacağınız altının gramı çok farklı olacak... Gram olarak...
 
Kur 1.89 iken altının gramı 97.5 TL civarında idi... Kur bugün 1.79 TL ve dolar bozup altın almaya kalksanız gramı 99 TL.
 
Bu mudur zarardan korunma yolu?
 
Arkadaşlar zarardan korunmanın ve kar etmenin en iyi 3 yolu :
 
1) kurlar yükselirken ve ons düşerken :dolardan altına geçmek
2) ons yükselirken ve kurlar düşerken : altından dolara geçmek...
3) Şayet ons da altın da yükseliyorsa, doğrudan TL'ye geçmek,
 
Bu 3 adımda ne zaman harekete geçeceğinize siz karar vereceksiniz... Yukarıdaki 3 piyasa koşulundan hangisine girdi iseniz sizi tatmin edecek süreye kadar piyasaların bu 3 olasılıkda işlem yapmasına bir süre izin verecek ve tatmin olduğunuz noktaya gelindiğinde daha fazlasını düşünmeden özetlediğim hamlenizi gerçekleştirip karınızı bakiyenize geçireceksiniz. Piyasalar diğer olasılıklara geçtiğinde yine ilgili piyasa koşulu için yazdığım hamleden başka adım asla! atmayacaksınız...
Çünki sonsuza kadar ne dolar ne de altının onsu yükseliyor durmadan... Hangi adımı ne zaman atarsanız atın, bu 3 olasılığın içindeki piyasa koşullarında yazdığım hamleye ters bir adım atmadığınız sürece zarar etmezsiniz.
 
Şimdi pek çok arkadaşın yaptığı nedir?
Kur düşerken doları bozdurup, altın almak... 2 kere zarar ediyor oysa, farkında değil...
 
Farzı misal TL ortalıkta yok bir an için unutun ve arbitraj yapmak istiyorsunuz. .  Elinizde dolar olsaydı; ons düşükken mi altın alırdınız yoksa , ons yüksek iken mi? 
Yani, 1000 $'ınız var ve arbitraj yaparak
onsu 1000$ olan altından 1 ons alırsınız.
onsu 2000$ olan altından ise 0.5 ons alırsınız.
 
Dolayısıyla ons yükseliyorsa elinde doları olan arkadaşlar asla ister arbitraj olsun isterse TL'den altına geçsin kesinlikle dolarını bozmamalıdır... Daha düşük gramda altını olacaktır...
 
Benzer biçimde altından dolara geçmek isteyen de aynı 3 prosedürde en uygun piyasa koşuluna göre hareket etmelidir.
 
Ben altın alımına asla karşı değilim ama pek çok arkadaş yanlış zamanda ve trendde alıyor altını da doları da...

 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

arbitraj

Benim düşüncem şuydu, biliyorsunuz gram tl pek oynamıyor az oynayıncada aradaki makas 90 krş olduğu için az kar olmuş oluyor ama arbitraj da ise o kadar olmuyor ben mesela deneme yaptığım hesabımdan  2 TL 93 KRŞ kazandım aynı şeyi gram üzerinden yapmış olsaydım 1 tl kazanacaktım.dediğim gibi bu yaptığım denemeydi tabi sizin yukarıda dediğinizde mantıklı onuda yapacağım, benim burada kafama takılan şey şu arbitrajdaki hesapların yanlış olması ve aradaki makasların neden o kadar yüksek olması örneğin ben 2000 tl ile yapmış olsam arbitrajı o zaman aradaki kesinti 18.TL20 krş mu olmuş olacaktı diye düşünce girdi aklıma,düz hesapla  200 tl de kesinti-1.82krş.  2000 tl de kesinti 18.20krş.
Bilmediğim yer varsa bilgilendirilmemi isterim çünkü konuyu buraya açmamın sebebi budur ayrıca bana yardımcı olmaya çalıştığınız icin size teşekkür ederim
SAYGILAR...

Sayın bayprado

Bankanızın uyguladığı arbitraj oranlarını bilmiyorum ancak yaptığınız temel bir hata var...
 
Onsun yükseleceğini biliyor idi iseniz, neden elinizdeki TL'yi önce dolara çevirdiniz?
 
Elinde TL'si olanlar öncelikle tahminleri güvenilir ise doğrudan doğruya metaya yatırım yapmalıdır.
 
Yani TL'niz ile gidip doğrudan gram altın alacak idiniz...
 
Ne zaman dolar alınıp altına geçilir ?
Şayet  onsun düşeceği bekleniyor ise, dolar alır, ons düştüğünde de aldığınız dolarlarla altına arbitraj yapardınız... Bu daha çok gram almanın en pratik yoludur.
 
Zira uzun bir süredir gram/TL pek değişmiyor o sebeple yatırımcı gram artıramıyor uzun bir süredir.
 
Gram artırmak istiyorsanız bahsettiğim prosedürü izleyebilirsiniz.
 
Siz biraz, yazımda belirttiğim ters işlemi yapmışsınız.
 
Lütfen daha dikkat...

arbitraj

Merhabalar;
Geçen gün garantide ki hesabımın bir kısmıyla onsun çıkacağını düşündüğüm için küçük miktarla deneme yaptım,yaptıgım hesapları sizlere aktarmaya karar verdim sizlerin de bilgisine ihtiyacım var.
onsun çıkacağını bildiğim icin 200 TL ile dolar aldım dolar kuru benim alışım 18340 dı ve 109 dolar almış oldum ve hemen aldıgım dolarla arbitraj yapıp 2.3 gram altın aldım bankadaki menülerden hesap bakiyeme baktım tl hesap bakiyem benden alınan makaslarla beraber 198.18 krş olmuş yani benden 1 TL 82 KRŞ kesmiş normalde garantinin makası 20 sent değilmiydi hadi benden iki kez makas almış olsun 40 sent eder.
hesap örneklerim;
200 tl ile dolar aldım
dolar kuru alışım;18340
109 dolar almış oldum
arbitraj yaparak 2.03 gram altın aldım
parite 53.69 ile 1666 ons dan aldım
parite 55.17 ile 1712 ons dan sattım
şimdi herkesin bildigi hesaplamayı yapıyorum
1712/31.04=55.17
55.17*2.03=111.99 çıktı sonra
1666/31.04=53.69
11199/53.69=2.08 gram yapar dogrumu ama bendeki bakiye böyle değil bendeki bakiye ise kar tl olarak 2.93 krş tur sizlerin yorumlarınızı bekliyorum yanıldıgım varsa söyleyin

İçeriği paylaş İçeriği paylaş