ALTINDA HAFTALIK DEĞERLENDİRME

Değerli arkadaşlar...
 
Perşembe günki FED konuşmasına kadar altın onsunda 1600-1625$'a kadar bir geri çekilme beklenebilir...
 
Bu sürece kadar dolar değerlenecek emtialar geri çekilebilecektir.
 
Daha önce bahsedildiği gibi, perşembe günü açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinde iyi rakamların gelmeme olasılığı yüksektir. Yani bir önceki haftadan daha önemli bir hafta içerisindeyiz... Hemen akabinde zaten Bernankenin yine bir basın açıklaması olacaktır.
 
Bu bakımdan orta vadede zaten öteden beri savunduğumuz altındaki düşüş trendi sürmekle birlikte, birkaç hafta önce görülen ve 1700$'ı karamayan kısa dönem bir yükseliş görülebilir. Defaatle söylediğimiz gibi altında kısa dönemde büyük paralar kazanma umudu vermemeye çalışıyoruz.
 
Dolar endeksi grafiğini yorumladığımızda, piyasalarda para politikalarında karar vericilerin yapması gerekenler aslında az çok ortaya çıkmakta, bu sebeple önümüzdeki dönemde açıklanacak kararlarda endeksin aşağıya kırılması sağlanacaktır. Zira Yüksek endeks değeri amerikan ticaret dengesinde ciddi problem doğurmaktadır.
 
Onsdaki geri çekilmelerin herkesi yorduğu görülüyor... Zannederim arzu ettikleri başarıldı ama biz sabredeceğiz...
 
4 Nisanda doğrudan arbitraj ile önerdiğim altın alımından bu yana daha iyi bir alım fırsatı bu manada daha doğmadı... O bakımdan 4 nisanda dolardan altına geçen arkadaşlar bugün aynı işlem ile alabilecekleri gramı hesap ederek zarar/kar durumunu tespit etmelidirler... Bu bağlamda satış yapmak sizi fiktif olarak zarara sokacaktır zararda olmadığınız halde...
 
TL'den (93.50) altın alan arkadaşların ons ile birlikte kurlardaki geri çekilme de dikkate alındığında zarar yazdıkları ise aşikar... Ancak bu zarar bir satış sebebi olarak görülemez...
 
Açık bir ifade ile bugün endeks değerleri 78 bandında olsa idi, birkaç ay önce şiddetle hergün vurguladığım gibi satış sürecinin yaklaştığını ve bunu birkaç satış dalgasının takip edeceğini söyleyebilir idim.
 
Şu mevcut durumda endeksin 80 bandında hareketi önümüzdeki dönemde kırılmanın dolar endeksinde olacağına bir işarettir. Aslında yatırımcı dolar almaya da korkuyor... Dolayısıyla dolara olan bu ilgisizlik, altında sert satışların önüne geçiyor... Özetle dolar endeksindeki 80 bandı, dolarda satış, onsda alıma işarettir.
 
Ancak; verilerdeki haftadan haftaya değişen ve FED'deki kararsız yaklaşım, yatırımcıyı da kararsızlığa sürüklemektedir.
 
Bu noktada önerim 4 nisandaki dolardan-altına geçişe yakın bir alım noktasında şuan piyasalar.
 
Doları olan arkadaşlar bu geçişten tekrar yararlanabilirler...
 
TL'de olan arkadaşlar bekleyebilir.
 
Altını olan arkadaşlar ise kesinlikle dolara geçmemelidirler... Dolar yükselir umudu bir yana işlemin kendisi zaten bugün zarar yazan bir işlem.
 
Öngörümde 1600$'ın altı bu 80 endeks bandında gözükmüyor. Bu bakımdan altın satışını önermiyorum. TL'den altın almak isteyen arkadaşlar 1550-1600$ beklentisini perşembe günü açıklanacak tarım dışı istihdam verileri ve FED başkanı konuşması ile ertelemek zorunda kalabilirler... Bu toplantıya kadar sert satış beklentisi ben de yok. Son 2 hafta vurguladığım gibi. Veri sonrası ve Bernanke'den piyasaları rahatlatan açıklamalar gelmez ise  sert hareketler görülebilir. Ben iyi bir veri beklentisi taşımadığımdan altında aşağı yönlü sert hareket beklemiyorum...
 
Altını sertçe aşağıya çekecek en önemli gelişme, artan tarım dışı istihdam değerleri ve Bernankeden gelecek parasal genişlemeye gerek yok açıklamasıdır. Piyasalarda bu beklenti doğarsa perşembe günü, altın satışına gidilmelidir. Bunun dışında onsdaki günlük 10 $'lık geri çekilmeler, satış değil alıma doğru giden yoldur...
 
Kişisel değerlendirmem...
 
Yazım dikkat edilirse, koşun altın alın mahiyetinde değerlendirilemez. 1900, 2000$ gibi hedef de ortaya koymuyorum...
 
1550$ beklentisini orta vadede ben de beklemekle birlikte, bunun yüksek endeks değerinde ve endeksin düşüş trendi sergileyebileceğini düşündüğümden onsda aşağı kırılmanın zor gözüktüğünü vurguluyorum. Dolar endeksi şayet sert biçimde 81'e çıkarsa önce 1600$ kırılır, 82'ye yol alırsa 1550, 1525$ rakamları görülebilir... Bir diğer 1550$ rakamı, endeks 78'e kadar düşer ama ons hala yerinde sayarsa, endeks 78'den dönüp tekrar yükseliş trendine girdiği noktada onsda aşağı kırılma beklenebilir. Bu ihtimal bugün 80 endeksi ile zaten mümkün gözükmüyor. Diğerine ise mevcut durumda FED'in Bernankenin her hafta yaptığı açıklamalar ile buna müsade edilmeyeceğini düşünüyorum... Çok özetle...
 
Hayırlı kazançlar dilerim.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

İşin özeti  şu, Amerika zor

İşin özeti  şu, Amerika zor durumda , Avrupa zor durumda, Japonya zor durumda. Avrupa batıyor, para Amerika ve Japonya'ya gidiyor ama onların durumuda Avrupa'dan farklı değil ki. Domino etkisi ile önce Avrupa sonra Amerika , Japonya hepsi aynı şeyleri yaşayacaklar. Peki bu durumda güvenli liman olan altın'nın yükselmesi gerekmiyor mu? Cevap evet fakat merkez bankaları Fed ve güdümlerindeki merkez bankaları buna izin vermiyorlar, neden ?  Krizden çıkmak çin Avrupa, Amerika ve Japonya'nın bol bol para basması gerekiyor, bunun başka kurtuluş yolu yok, çünkü gerçekte var olmayan paralar harcanmış, şimdi MB'ları bu paraları bazsalar enflasyon uçacak,  ne yapıyorlar haydi önce emtiaları düşürelim sonra para basalım ki enflasyon dengelensin, planları bu. O yüzden sahtekar Fed avrupa vs MB'ları altını düşürebildikleri kadar düşürmeye çalışıyorlar, bu arada Çin'de toplayabildiği kadar fiziksel altını toplamaya çalışıyor, çünkü dünya lideri Çin olacak. Spekülatorler amerikanın'da borcunu masaya getirirlerse işte o zaman curcuna kopar. Fed piyasa hakimiyetini kaybeder kaos olur her şey olur.   

sayın lidya

Ortalık tam duruldu derken fireman'ı taşlamaya başladınız yine. Yaw ne gerek kardeşim boşver, sende oda herkes yorumunu yapsın beğenen isteyen yorumunuzu alır begenmeyende bakar düşünür. Kırmayalım huzurumuz kaçmasın gerçekten. Sakın benim bu dediklerimi ters algılama, sadece huzurumuz bozulmasın diye diyorum...
Güzel güzel altın dolar vs. durumun gidişatı üzerine konusalım istiyorum. Zannedersem birçok kişi de aynı şeyi istiyordur.

Yarın sabah altın yeniden

Yarın sabah altın yeniden düşücek fireman yine gelip bak ben demiştim düşecek diye, düştü işte, en iyi ben bildim bu işi demeye başlar :)
Önceden söyleyeyim; fireman helal olsun sana senden başka bu işi bilen yok bir numarasın dunyada bu işi senin kadar iyi bilen kimse yok, sağol varol.
 

tabiiki zarara hayır

elbette ki kimse zararına satış yapmamalı şu gerçeği unutmayalım 97 gr tl den alan bir arkadaşımız 93 ten satarsa ve düşüşün tamamlanmaya yakın olan bir zamanda alırsa yani 90 ve altında alırsa zarar mı eder yoksa karmı? şimdi soruyorum zararına satış yapmayın diyen arkadaşlara! 90 dan alıp tekrar 96 dan satarsa zarar bunun neresinde bu hesap için matematik bilmek gerekir mi ? 

 

 

syn tolga

syn tolga teşekkür ederim ilginiz için uyarınızı dikkate alacağım 

 

 

sn MMG haklı olabilirsiniz

hakli olabilirsiniz,ama bunu daha panikten uzak anlatabilirseniz
sorun kalmayacak bence.(ki sizi dikkatle okuyan  alan biriyim)
saygılarımla...

 yatırım tavsiyesi değildir,zarara uğrarsınız...
TOLga

syn joyeux

anlaşılan sadece bir iki yazımı okumuşsunuzdur yazılarımın genelinde ytd kullanmışımdır yineliyorum dünyadaki hiç bir halkın zararını istemem

 

 

syn özlemim

ons 1700 lerde iken alım için erken beklenmelidir fikrini sunuyordum gr tl 96 da 95 te 94 te 93 te ve hatta 92 de iken bile alım için erken diyordum ve hala düşüşün tamamlanmadığını söylüyorum burdaki amacım zarar edilmemesi yönünde alım için bu yılı uygun görmüyorum diyorum illaki alacak arkadaşlar için 90 gr tl ve aşağısı uygundur biliyorum kızıyorsunuz ama onsu düşüren ben değilim ısrarla 2008 yılına dikkat çektim takdir yine tabiiki sizlerindir şu an 91 tl den satıp 85 civarından alıp tekarar 90 civarından satarsanız fena mı olur güzel kardeşim

 

 

1600

desteği daha kırılmadı diye görüyorum.

mmg

SAYIN MMG FİKRİNİZ DOĞRU OLABİLİR AMA OLASI TERS BİR DURUMDA ZAN ALTINDA KALABILIRSINIZ.Y.T.D. TARZINDA VE VERILERLE DESTEKLERSENIZ BENCE DAHA UYGUN OLABILIR.

sağlık

İçeriği paylaş İçeriği paylaş