ALTINDA İLK YARIYIL DEĞERLENDİRMESİ

"Yarın altın ne olur ?" gibi sorulara yanıt arayan arkadaşlar var...
 
Kişisel perspektifimi sunduğum için tekrarlamayacağım o yüzden nokta atışı tahmininde bulunmamı istemeyiniz, zaten bunun da pek bir faydası olmayacaktır. Yatırımlarınızı uzun dönem takip ve deneyim sonrası yapmanızı öneririm... Ne demek istediğimizin daha iyi anlaşılması anlamında bu önemli.
 
Günlük ons tahminlerinin peşinden giderek altına yatırım yapılmaz arkadaşlar.
 
Ayrıca yunanistanın bu sene temerrüte düşmesi %100 gibi... Bu tecrübeyi avrupa yaşayacaktır. Ve o gün altın fırlar mı yoksa dip mi yapar herkesin elbette bir öngörüsü olabilir.
 
Benim için felaketin başlangıcıdır. Yunanistan sorunu ulusal para birmi drahmiye geçerek (akabinde devalüasyonla) çözülecektir. Bu sebeple euro güven kaybına uğrar.
 
Dolar fırlar, ons dip yapar, gram TL çok fazla değişmez altın 90 TL'nin altına inmez...
 
Bazı arkadaşlar ons 1400, 1500$ olabilir deyince kızıyorlar... Şunu söylemek gerekir bu ons değerlerinde de altın 90, 95 TL olabilir...(Kur sebebiyle)
 
O yüzden bu noktalara (onsa) kafayı takmamak gerekir...
 
Onsun 2000$'ın üstüne çıkması için çok iyi haber ile bir iyimser hava ve istikrarın gelmesi öncelikli gerekçedir. Şuan, önümüzdeki ay ve bu yarıyıl içinde bu gözükmüyor.
 
Evet altın 2000$, 3000$ değerlerini bulacak ancak buna bugünden "pozisyon" almak ne kadar doğru? Öncelikle önümüzdeki belirsizlik aşılmalı. Altın düşecek mi yükselecek mi? Bu eşiği aşmadan pozisyon alınmamalı görüşündeyim özellikle 2012 için... 6 ayın belki de 1 sene sonraki piyasa rakamlarının pozisyonu bugün alınabilir mi? Bu çok önemli bir zaman ve para kaybı yaratabilir.
 
Siz ne yaparsanız yapın, birileri 1 gün öncesinden pozisyon alıp dünyanın paralarını kazanıyor... O günü beklemek gerekir. Nedir bunlar?
 
Yunanistanın temerrüt  toplantıları, ABD'nin Q3 brifingleri... ve benzeri gündemler...
 
Bunlar olmadan pozisyon açılmamalı...
 
2. yarıyılda tekrar değerlendirilir durum. Beklentim 2. yarıyılın son çeyreğinde altının istikrar bulacağı şeklinde....
 
Bunu böyle özetleyeyim.
 
Hayırlı kazançlar dilerim.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş