Altında Üçgen Formasyonu

Selam,
ONS grafiğinde, 1 Temmuz 2011 tarihinden itibaren aşağıdan yukarı doğru başlayan SİMETRİK üçgen formasyonunun kırılma zamanına az kalmış görünüyor.
Bu formasyon, eger yukardan aşağı başlamış olsaydı, kırılmanın aşağı yönlü olması daha kuvvetli bir ihtimal olurdu.
Fakat 1 Temmuz ile başlayan ve Eylulde Zirveyi gören ONS, üçgenin ilk kenarını (yukselen kenarı) oluşturmuş oldu ki, bu da bize muhtemel kırılmanın yukarı yönlü olacağı hakkında ipucu vermektedir.
Ve eger bu kırılma gerçekleşirse yukarıdaki ilk hedefi minimum 1900 seviyesidir,
Tahminlerimiz bizi yanıltır, aşağı yönlü bir kırılma olursa, 1500 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanabilir.
Neden 1500 ve 1900? Çünkü daralan simetrik üçgen formasyonlarında, kırılma sonucunda alttaki ve üstteki köşeler minimum hedeflerdir.
Şu anki durumda da, 1500 alt köşe, 1900 de üst köşeyi oluşturmuş durumda. 
Yükselen, Alçalan ve Simetrik üçgen formasyonları içinde en zoru ve en aldatıcısı SİMETRİK olandır.
Yukselende yukseliş, Alçalanda düşüş büyük olasılıkla gerçekleşir.
Fakat simetrik olanda ise her iki yöne gitme ihtimali vardır.
Burada en önemli ipucu üçgenin yukselerek mi, alçalarak mı oluşuma başladığıdır.
(Yukselişle başladığından YUKARI yönlü kırılma daha muhtemel görünüyor)
Bu formasyonda hem AYI hem BOĞA tuzağı görülme olasılığı da yüksektir.
Yani (AYI TUZAĞINDA) siz kırılma aşağı yönlü gerçekleşti sanırsınız, birden fiyatlar tekrar yukselir ve yukseliş moduna gecer ve siz de sattığınızla kalırsınız.
O yuzden de formasyonun hangi yöne kırıldığına tam kani olmak için, yani bir FEYK ile karşılaşmamak için, en az %2 lik bir değişimi görmelisiniz.
(Bazı yorumcular bunu en az %3 olarak ifade eder.)
Daralan simetrik formasyonda bant aralığı 1620-1670 arası.
Bu durumda, 1620x%2 = 32 yani 1620-32 = 1588 görülürse DÜŞÜŞ teyid edilmiş olur. ve minimum 1500 e kadar gider.
Veya 1670x%2 = 32 kusur, 1670+32= 1702 görülürse YÜKSELİŞ teyid edilmiş olur. Minimum 1900e kadar gider.
Yön konusunda da kırılmanın gercekleştiğine inandığımız gun, çeşitli indikatörlere (MACD, RSI, STOCH...vs) de teyid için de bakılabilir.
Bu arada, bu formasyonla birlikte, TREND, ve TOBO formasyonu da yukselişi haber verir niteliktedir.
Simetrik olanı dediğim gibi en cins olanıdır ve tahmini de en zor olanıdır.
Benim yukseliş beklentimi, bir TEMENNİDEN ibaret olarak da bırakabilir bir formasyondur :).
Bu arada, ne zaman formasyonda kırılma olur sorusuna cevap ise; tam olarak bilemesek te;
 en gec  Haziranın ilk haftasına kadar gercekleşmelidir, ideal olarak  da formasyonun doğrulanması bence Mayısın ilk 2 haftasıdır.
(Yine bu formasyonun kırılma süresi ile ilgili 15 Temmuzu adres gösteren yorumlar da vardır, ben kendi yorumumu ifade ettim)
Herkese Bol kazanclar..
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

günaydın

arkadaşım banka güvenlik sisteminden dolayı grafik vs göremiyorum ama!!! önemli olan grafiği paylaşmak değil, onu bu şekilde anlatmaktır. emeğine, ellerine, yüreğine sağlık..

Artık onsun verilerle falan bi alakası kalmadı.

Artık onsun verilerle falan bi alakası kalmadı. Geçen haftalarda gelen kötü verilerle uçuşa geçmesi gerekirken yerinde saydı yada geriledi. Kötü veri geliyor düşüyor, iyi veri geliyor düşüyor. Kasıtlı olarak düşürüldüğü kanısındayım. Haziran’da operation twistin süresi bitene kadar bunu böyle 1 yükseltip 3 düşürecekler. Sonra bu kadar düşük seviyeden alan büyükbaşlar yine köşe olacak….
“Operation Twist Haziran’da sona erecek ve getiri eğrisinin kısa ucunda yeteri kadar ABD Hazine kağıdı kalmadığı için mevcut şekliyle devam ettirilmesi çok zor. Bu noktada, QE-lite veya Sterilised Twist ile aslında Operation Twist’in arka planda devrede kalmasının sağlanabileceği ve bu şekilde ABD faiz eğrisinin baskı altında tutulabileceği konuşuluyor.”.
Ons o zaman yükselir. Yani Haziran sonuna kadar altını biraz unutmak lazım….

Sn. Invester

Twist II aslında düşük faiz uygulama tarihinin uzatılmasıdır düşük faiz altına yarayan bir durumdur aslındaüsizin düşünceileriniz nedir?

Önümüzdeki hafta

Yelda hanım bnde kırılmanın onumuzdeki hafta yani mayıs ayının 2. haftasında baslayacagına inanıyorum

Bende kırılmanın mayıs ayının

Bende kırılmanın mayıs ayının 2. haftasında başlayacagını tahmin ediyorum yani haftaya

sayın odtu

bilgine,emeğine sağlık arkadaşım.çok çok güzel ve bilgilendirici bir yorum olmuş.bende kırılmanın mayıs içinde olacağını düşünüyorum.1588 ve 1702 sayılarını vermen , her 2 yönde olasılıklar sunman çok güzel olmuş.kendi adıma yazından çok faydalandım.teşekkür ederim.saygılarımla... 

Sn. Otdügenomat

Size katılıyorum üçgen ve simetrik formasyon oluştu.
 
Haziran sonu Fed Toplantısı var Ayrıca Fed in Eylül 2011 de yaptıgı Twistinde süresinin oldugu ve yeni bir twist oeprasyonunun veya QE3 ün karara bağlanacağı ve 2012 yılının kaderini çizecek bir toplantı olacak.
Eger Twist kararıa çıkarsa (Yani, kısa vadeli bonolarla uzun vadeli tahvillerin değişimi, Borç ertelemesi) yapılır altın 1540 a gider dolar 1.87 yi geçer. Fakat QE3 gelirse dolar 1.72 nin altına iner Borsalar ve altın ralli yapar Ons minimum 1900 ü zorlar hatta 2000 bile olabilir.
Sizin de bnmle paylaşmak istediğiniz bir konu varsa buyrun...
Tşk
Invester003

İçeriği paylaş İçeriği paylaş