ALTININ YÖNÜ

Merhaba değerli arkadaşlarım,
Altının yönü konusunda keskin bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum.Sitemizde bazı arkadaşlar yönün yukarı bazıları ise aşağı olduğunu düşünüyor.Aslında bu durum bizim için çok güzel tartışma imkanı oluşturacak olması açısından bence çok önemli.
Benim kanaatim daha önceki yazılarımda belirttiğim üzere; altının yönünün kesinlikle yukarı olacağı yönündedir ama kısa bir duraklama sonrasında.
Goldmoney'in kurucusu James Turk ile yapılan söyleşide bir konu çok dikkatimi çekmişti öncelikle onu paylaşmak isterim.
***Altının gerçek değerini daha doğrusu makul fiyatını yansıtan bir oran;
Central bank foreign reserves / central bank gold reserves = fair price of gold( altının makul fiyatı)
Altının makul fiyatını gerçekleşen fiyat ile karşılaştıran grafikte ;
1960-1970 li yıllarda altında kısmi bir balon mevcut yani gerçekleşen değeri makul değerinden daha yüksek.
1970-1990 lı yıllarda birbirine paralel yani çok istikrarlı.
1990-2010 lu yıllarda ise makul değeri, gerçekleşen değerinin çok üzerinde bunun sebebide hükümetlerin ekonomiye reel olmayan sürekli müdahaleleri.Şu anda yapılan hesaplamaya göre altının makul değeri 11.000 gibi bir seviyede çıkmaktadır.Bu rakam tabiki altın bu noktalara gelecek demek için yetersizdir ama altında kesinlikle bir balon olmadığınında bence güzel bir göstergesidir.
***Altının yükselmesi için çok önemli gerekçeler sapasağlam bulunmaktadır bunlar nelerdir?
1-Merkez bankaların enflasyonist sonuçlar doğuran ve sürekli devam eden para basma işlemleri.Ekonominin reel ekonomi olmasından uzaklaşması
2-Bankaların her geçen gün kredibilitesini yitirmesi veya zayıflaması.Geçtiğimiz yıllarda yaşanılan Lehman Brothers,Bear Sterans,Dexia olayları. Bankaların rating notlarının sürekli kırılması ve insanların güvenli liman arayışı(altın)
3-Bankalara yatırılan kaynakların getirisinin katlanılan riske karşılık çok düşük olması,satın alma gücünün erimesi,getirilerin enflasyondan bile düşük olması sonucu oluşan negatif reel faiz oranları.
Altının çok temel gerekçeleri olmasına rağmen uzun süredir düzeltme hareketi görmesi bence yükselişin ciddi bir baskı altında olduğunun göstergesi ve ciddi bir yükseliş için bir bahane bulması isteğidir.
Bundan sonraki süreçte altının 1700 lerin altını görme ihtimalini çok zayıf görmekle birlikte trendin kısa bir mola sonrası tekrar yukarı yönlü olacağını düşünüyorum.(zamanlama ile ilgili tahminlerim daha  önceki yazımda belirttiğim şekildedir)
2012 yılının altında zararda olan arkadaşlarımızın yüzünü güldürecek bir yıl olacağına inanıyorum.
Herkese saygı ve sevgiler,
 
 
 
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

misafir 1907 kardeşim

paylaşımınıza tamamen katılıyorum ve hafta içinde ben de kendi görüşlerimi paylaşmıştım. İşe ons grafiğinden bakacak olursak 30 Ocaktan bu güne kadarki formasyonun flama formasyonu olduğunu da birkaç gün önce yazmıştım. Bu formasyon devam ediyor yani fiyat bu seviyelerde konsolide oluyor. Altının yukarı ani zıplama öncesinde hazırlık dönemi olduğunu ve 50-60 ons yükselme beklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu destekleyen temel analitik sebepleri siz de yukarıda paylaşmışsınız (bu seviyelerde kalmamasını gerektiren sebepleri bir kaç gün önce paylaşmıştım). Son geldğimiz noktada 1710 seviyesine  bir gecede ABD piyasası getirdi ve bıraktı sonrasını 1760'a Avrupa piyasası çıkardı. Ama ABD 1730 üzerine çıkarmamak için şu anda ciddi baskı uyguluyor.1700'ün aşağısına kim satarsa   dolar bazında sattığı altını alamayacağını biliyor. Bu yüzden Asya piyasası alıcı değil ve bekliyor.Altında şu anda piyasalar arasında taktik savaşları var ve baskı azaldığında veya kuvvetli bir talep karşısında ABD 1760'ları tutamayacak, hedef 1680-1800'dür. Euro/dolar paritesini 1.34-1.36 bandına çıaracak gelişmeler altını da 1800 ons üstene atar diye tahmin ediyorum. Yatırım tavsiyesi değildir.

ons

1755 i bulabileceğini düşünüyorum...

15.30

Veriler iyi gelirse dolar geri çekilir, ons ta ne olur siz tahmin edin..

Site sakin. Altın sakin. 1750

Site sakin. Altın sakin. 1750 olsun bugün..

değerli kardeşim

bizim amacımız bir yorumu buraya yazarken hisselerimiz ötesinde gerekçelerini belirterek veya kaynak göstererek bilgi aktarmak olmalı.ana sayfada  altının doların gideceği hedefi göstererek yazı yazmak  sorumluluğu büyük olan bir iştir. sayısal bazda verdiğiniz hedefler tutmaz ise kısa zaman önce  yine kendisinin  yaşadığı gibi hakaret içerikli yazılarla karşı karşıya kalabilir ki buna kendisi ve bizler üzülürüz.ayrıca ana sayfaya yazı yazan bir insanın eleştirilmesi kadar doğal bir şey yoktur.ana sayfada bu şekilde bir yazı benim dikkatimi çektiği için sabah kendisine bir yorum yaptım.kimse müneccim değil ve biz profesyonel analist hiç değiliz.ama alttaki yazıdaki gibi kendinze gelecek eleştirelere karşı bu şekilde bir koruma kalkanı açmak yanlıştır.bu sitede inanki yükseklerden almış ve zararda bekleyen insanlar var sizler eğer yardım amacındaysanız ekonomik gelişmeleride yazınıza katarak yorum yaparsanız.bir daha kendisini eleştirmeyeceğim sonra yanlış anlaşılıyor ama sadece daha dikkatli yorum yazmalıyız.
 
sayın fireman nın yazısı:
 
ARKADAŞLAR YİNE ELEŞTİRİLER GELECEK AMA BEN ORTA VADEDE ALTIN DÜŞÜNCEM 1800 LER GEÇİLMEZ İSE (ŞAYET GEÇERSE SORUN YOK OZAMAN YÜKSELİŞ BEKLEYİN) YÖN DESTEK SEVİYESİ 1530 LARDIR YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR  KİŞİSEL GÖRÜŞLERİMDİR ELEŞTİREN ARKADAŞLARA ORTA VADEDE GÖRÜŞELİM DİYORUM SAYGILAR
 
kendisine sabah verdiğim cevap:
 
günaydın hayırlı cumalar.yazını eleştireceklere karşı bir şemsiye açmışsınız.ama bırak insanlar eleştirsin ve bilgi cümbüşü olsun.yazınızda 1800 geçildiğinde  sorun yok yükseliş başlar demişsin ama yine biliyorsun ki altın 3 ay önce 1802 den 1522 lere indi.grafiksel analizlerine görüşlerini destekleyici somut verilerde sunarsan daha iyi olur kanatindeyim kardeşim.yinede eline sağlık sevgilerle

 

Çalışmadan, öğrenmeden,yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

sn.egeli ve sn.fireman

değerli arkadaşlarım hem  sizlerin hemde sitedeki tüm arkadaşlarımızın  yorumları herkes için çok önemli
lütfen darılmayın yorumlarınızın içeriğinde birbirinizin alınabileceği içerik olduğu için ikisinide ben sildim
saygılar

İçeriği paylaş İçeriği paylaş