ANALİZDE DİKKAT ÖNEMLİDİR.

İyi günler kardeşlerim.Birçoğumuz 2011 deki büyük zararını çıkarmak, bir kısmımız elindeki tl yi değerlendirmek için aylardır piyasayı takip için bu sitenin penceresini aralıyoruz.bu sitede derin dostluklar edindik. Bende elimden  geldikçe satın aldığımız metaları etkilenleyen etmenleri sizlerle paylaştım ve paylaşıyorum.eski yazılarımı takip eden kardeşlerime doları ,altını ve  euro yu nasıl takip edecekleriyle ilgili kendimce püf noktaları açıklamaya çalıştım.
Dolar için 1,8980 deyken dikkat, altın zedelere dolar zedeler eklenmesin dedik, dolarda olanlar ve dolar alacaklar öncelikle bu sene aklınızdan merkez bankamızın dolara açtığı  savaşı hiç çıkarmayın dedik ve dolar 1,82 oldu..euro için 1,20 ye inmesi başta abd istemez çünkü ülkeler batar ve finansal kriz abd yi sarar dedik.bugün 1,30 oldu.altın için 1522 ye geldiğinde 1400-1300 lere inmesi için ab için çok büyük bir buhran gerekli dedik.asyalılar bu fiyattan geçen senede piyasaya balıklama daldı dedik.şimdi 1670 lerde.bunları müneccimlik yaparak değil piyasayı takip ederek yorumladık.
Şimdi de 25 ocak için yorumlar okuyorum.altını şimdi şişiriyorlar 25 ocakta satacaklar deniliyor.aynı şekilde dolar düşük bekliyor o gün artacak deniyor.bunları söyleyenler anlayamıyorum ,25 ocakta fed ten ikinci bir twist mi bekliyorlar.onları bu yaoruma iten somut verileri nedir.sadece tahminmidir.bugün hindistan munzam indirdi,yarın buna diğer ab ülkeleri ve asya eklenecek.başta asya olmak üzere parasal gevşemeyi ön planda tutuyorlar.küçük Amerika dediğimiz İsrail bile faiz indirdi.sorun büyük, savaş kurtuluş savaşı.ab, günlerdir niye  yunanistanı kurtarmak için çabalıyor atıversin birlik dışına kurtulsun öyle değilmi.euro birliğinin dağılması kimin işine gelir.kimsenin değilmi değerli insanlar.
Ülkelerin aldıkları kararlar küresel boyutta etkiler yaratıcı olduğundan daha dikkatli adım atarak kurtuluş savaşına devam ediyorlar.abd için seçimler yaklaşırken, borç tavanı artmışken, mortgage verileri yerlede iken, büyüme oranı sürünürken, belli sektörlerdeki parasal gevşemeye kim ne kadar hayır diyecek.sizden ricam bilgileri değişik kaynaklardan edinin ,parasını dolar a yatırmış altına yatırmış euroya yatırmış bir insan sizi kendi metasına yönlendirip gerçeklerden uzaklaştırır.bu sitede hepimiz öğrenciyiz.çünkü hepimiz birbirimizden gün boyu bir çok şey öğreniyoruz.
Bu noktada özellikle üstad kimliği taşıyan kardeşlerimin  daha dikkatli olup, somut olmayan verilerle duygusal düşüncelerle analiz yapmak yerine  kendilerine ve sitemize daha çok katkıda bulunacak   somut verileri gösterip , yazılarındada bunları belirterek analiz  yapmalarının  daha  yararlı olacağına inanıyor ve yatırım kararı sizindir prensibini hatırlatıp  hepinize saygılar sunuyorum

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

tşkrlr başarılar

mb döviz satım ihalelerini sonlardırması acaba onlar da fed ten parasal genişleme bekliyor erdem başçı ne demişti doları yenecegiz yarın dan sonra çok güzel şeyler olablr yorum için tşkrlr herkese bolkazançlar

Sayın Egeli

Değerli kardeşim,tartışmaya müdahil olmaktan ziyade böyle bir tartışma ortamı doğurmanın   gereksiz olduğunu vurguladım sadece.
Öngörüleri yanlış bile olsa üstadların birbirlerini eleştirmeleri doğru değil gibi. O yüzden garipsedim.
Yoksa biz yokken de burdaydınız zaten...
Tespitleriniz diğer arkadaşlarınki gibi dikkatle izleniyor merak etmeyin. Faydalandığımız arkadaşlardan birisiniz.
Ben günlük konjöktüre göre daha önce fikir sunan arkadaşarın eleştirilmesine karşıyım. Bugün haksızdır, yarın haklı çıkar,  çünki piyasalar hepimizi bir gün yalancı çıkarır.
İyi yorum ve yazılarınızın devamı dileğimle.

sayın egeli

sizde benim gibi kendinizi insanları korumaya adamışsınız:) bende çok güvendiğim bilgileri derleyip toparlayıp bir sonuca varıp, özetini yazmaya gayret ediyorum.hatırlarsanız daha dolar 1.80 iken (yani çıkış henüz başlamamışken)doların 1.90 a doğru yol aldığını ve 1.90 a yakın yerlerden alınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştum.ancak malesef yine de 2 tl.olacak gazıyla alanlarda olmuştu.hatta 1.80 de bu uyarıyı yaptığımda doların çökeceğinden bahsedenlerde olmuştu.şimdide aynı şey altın tarafında oluyor ben diyorum 1.800 olacak. piyasa diyor ons dibi bulacak.hadi çıkın işin içinden:)) ancak ben bundan sonra kendi inandığımın peşinden gitmeye kararlıyım.bu bile kazanmanın başlangıcıdır bence.önce kendine inanmak.altın çıkmak istesin yeter ki piyasaya taze haberleri pompalarlar çok mu zor??? altın düşmek istesin bir twist haberi bir marjin haberi ne bileyim ons'u düşürecek ne haber varsa sürerler piyasaya çok mu zor???zor değil ancak zor olan para kazanmak.malesef çok kişi ev parasını ya da kendince önemli parasını bu işe yatırıyor. belki yanlış ama yapılıyor işte.bazı acımasızlarda o paralara göz dikmiş aç kurt gibi avlamaya çalışıyor küçük yatırımcıyı malesef...ancak suç her zaman kendimizde.her söylenene atlamamız,temkinli yaklaşmayı öğrenmemiz gerekiyor.SAYGILAR...  

SON DAKİKA!

MB 25 ocak'tan itibaren düzenli döviz satım ihalelerine son verdi

sayın tb

İlk olarak sayın tb kendinizi üstad katogorisine koyarak verdiğiniz cevaba teşekkür ederim.öncelikle ben üstad falan değilim benim yazılarımı takip eden bir kardeşim olsaydınız dolarzede olmayalım,hepimiz öğrenciyiz gün boyu birbirimizden çok şey öğreniyoruz kelimeleri sık kullandığımı bilirdiniz.sizin ve fireman kardeşimin dolar a yatırımınada saygı duyuyorum.zamanınız varsa tüm yazılarımı okuyunuz dolarla ilgili kısımlara dikkat ediniz.ben  kimseye kur yarın şu olacak diyecek kadar grafik kısmı kuvvetli biri değilim önümdeki ekonomk verileri ortaya koyarım bu durumda dolar altın euro yu bekleyenleri sıralarım.bu tartışmaya dahil olmanız çok ilginç oda ayrı konu.neyse size iyi günler Allah bol kazanç nasip etsin.
 

Çalışmadan, öğrenmeden,yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Sayın Egeli

Espri bir yana rahatlayacaksanız yarın gidip altın alacağım hemen...
 
Şahsen ben kendime hiç bir zaman üstad demedim, öyle de tanıtmadım.
 
Yazınız, parasının derdine düşen yatırımcıdan ziyade sizin gibi analizlere ve elbette beklentilerine göre yazı yazan diğer üstatlara olmuş gibi. Ben yine onlara kendimi ayırarak üstad diyorum...
 
Demiştim oldu türünde çok güzel bir yazı yazmışsınız...
 
1.89'da iken kurlar herkes dolar alanları uyardı, dolar yükselecek diyenler bile... O bakımdan diğer üstadlara haksızlık etmemelisiniz.
 
Bugün kur 1.825, piyasalarda 1.83 TL de. Zaten "dolar düşüşe geçerse bu kurlara iner" diyen üstadlar vardı. Ben posta kutuma gelen mesajların çoğunda kurların yükseleceğini ama alım için uygun zaman olmadığını defaatle söyledim.
 
Siz "dolar 1.82 olacak" dediniz mi bilmiyorum ama bu kuru "bire bir" tahmin edenler bile oldu. O yüzden pek çok okur onlara üstad diyor.
 
Tabi bu yazının üstüne ons bir de 1550 $ olursa yandık. Birazdan dolar bozup gidip altın alacağım çünki...
 
Yarın trend tersine döner de bir arkadaş daha ben demiştim diye çıkıp fırça atarsa yandık... Biz hiç konuşmayalım ozaman.
 
Sizin bu yazınızdan sonra Onsun düşüşü, doların yükselişi umarım durur da En büyük üstad siz olursunuz uzun bir süre...
 

Teşekkürler..

Somut verileri dikkate almak önemli..

İçeriği paylaş İçeriği paylaş