AYNI SENARYO---EGELİ

Günaydın güzel insanlar.
 
Dün gündüz yazdığım ekteki yazıda sonuç bölümünde 21 eylül 2011 deki gibi altında bir yıkım,dolarda bir uçuş  beklemek doğru olmayabilir. cümlesini kurmuştum.şimdi bu cümleden hareketle bernanke dün beklendiği gibi twistle devam kararı aldı.tabiki yıl sonuna kadar.sıkıntı olursa q3 ten önce faiz silahımı çekerim düşürürüm dedi.amacım sisteme parasal genişlemeler ile verdiğim paranın dolaşımını sağlamak dedi.bunları 2011 yılında sağlayamadı.Yani dün piyasanın bekeldiğini ve satın aldığını dediği için dolar ve altın da değişmeler sınırlı kaldı.( dünkü yazımda belirttiğim gibi yatırımcı Yunanistan seçimlerinin iyi gelmesiyle q3 e gidilmeyeceğini bilerek pozisyonlarını çoktan ayarlamıştı.bu pozisyonlar içerisinde altın ve dolarda destek noktaları çalıştı.ikisi içinde direnç noktaları geçecek bir gelişme dün fed ten gelmedi.)
 
 
Gelelim bundan sonrasına 1522 ile 1680 arasında hareket bandından bahsetmiştim.bu bantta değişen bir şey şimdilik yok.alt ve üst sınırımız hala aynı.bu sınırlar içerisinde altın hareketlerine devam ederken dolar içinse 1,77 ile 1,85 bandı aynı şekilde durmakta.bu band hareketlerinin aşağı veya yukarı aşılması bir parasal genişleme,bir ab ülkesinin batması vb.. büyük gelişmeler ile sağlanabilir.yatırım kararı sizlerindir.
 
 
DÜNKÜ YAZIMIN ALINTISI EKTEDİR.OKUYAMAYANLAR İÇİN EKLİYORUM.
Şimdi değerli kardeşlerim.
21 eylül 2011 de önümüzü göremediğimiz noktada özellikle altın yatırımcısı açısından söylüyorum.twist denen politikayla karşılaştık.109 lardan 97 lere indik.şuan net olarak göremediğimiz bir noktadayız. Ülkemizin kredi notunun yükseltilmesiyle değer kazanan  TL de kalmak mantıklı mı değilmi?acaba piyasanın beklediği q3 olmayacak görünümü altını daha aşağılara itermi.twist gibi bir uygulama doları çok yukarılara atarmı?
 
 Yunanistan seçimlerinin olumlu sonuçlanmasıyla piyasadaki birçok yatırımcı q3 olmayacağına göre pozisyon ayarlamasını çoktan  yapmıştır.yanı altın aşağı gitse bile, 15** rakamlara düşecek altın için destek noktaları mutlaka çalışacaktır.en kötü senaryoda bildiğiniz üzere altta 1522 tabanı var.merkez bankaları yine beklemede düşse keşke alırız  diye.dolar parasal genişleme olmadığı her noktada güçlü kalacaktır.bugünlerde eurodaki olumlu adımlar paritede dolar yönünde negatif etki yaratmakta.ancak bu uzun sürmeyecektir.ispanya için tehlike çanları çalmakta.
 
Uzatmadan sonuçladıracak olursak; tl de olanlar için ve maliyet düşürecekler için ; dolar ve altına yatırım yapacakları uygun pozisyon bugün ve yarın daha net belli olacaktır.mallanmış  bekleyenler için 21 eylül 2011 deki gibi altında bir yıkım,dolarda bir uçuş  beklemek doğru olmayabilir.karar sizlerindir
.
  

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş