BEKLENTİLERİM

Merhaba sevgili arkadaşlarım,
Genellikle buradaki yorumlarımızı çok kısa vade için  ve gerçekleşen olaylar üzerinden yapmaya özen gösteriyoruz ki hata payımız azalsın.Bugün müsadenizle gerçekleşme olasılığı gördüğüm ve bu doğrultuda ne tarz beklentilerim bulunduğunu sizlerle paylaşmak isterim.
Önceki yorumlarımızda da belirttiğimiz üzere FED'in faiz oranlarını 2014'ün sonuna kadar arttırmayacak olması daha doğrusu mevcut düşük seviyelerde tutacak olması altının onsunu bir anda 1700 seviyesinin üzerine çekti.Bunun temelinde ise parasal genişleme beklentisi yatmakta idi.Bu açıklama bir bakıma zaten beklenilen açıklamanın bir adım ötesiydi ve bu piyasalarda fiyatlandı.Bundan sonraki süreçte altın için yeni atılımların gerçekleşmesini ilave destekleyici haberlerin gelmesine bağlı olduğunu düşünüyorum.Bununla ilgili ise iki haber beklentim bulunmaktadır.
1-Yunanistan'ın borçlanma  sorunuda daha ziyade borçlarını çevirme sorununa olumlu bir yaklaşım
2-FED'in QE3 için yeni bir ipucu vermesi.
Bu haberlerin ışığı altında altında yeni yükselişler öngörmekteyim ama ne zaman?
Fitch'in de raporunda belirttiği 20 mart tarihi bence çok önemli bir tarih.Fitch 20 marttaki ödemesinin Yunanistan'ın yapamayacağı daha doğrusu çeviremeyeceğini görmüş ve ciddi bir default riski olduğunu belirtmişti.Bu tarihteki tutar yaklaşık 18 milyar USD seviyesindedir.
Mart ayının ilk veya ikinci haftasında yani mart ayının ilk yarısında Yunanistan'ın tekrar gündeme oturacağını düşünmekle birlikte ABD'nin de QE3 ile yeni bir haber sunacağını düşünmekteyim.Piyasaların beklentilerine bugüne kadar bu kriz sürecinde çok iyi cevap veren ABD'nin mart ayındaki bu sıkıntılı sürece el atmasını beklemekteyim.Farklı bir ifade ile ABD'nin mart ayında QE ile ilgili ortaya bir ipucu veya ilave beklenti sunacağını akabinde ise 1 veya 2 çeyrek sonra QE3 ün geleceğini düşünmekteyim.
Düşünceme göre altın 1700 lerde bu süre zarfında dolanacaktır.Ufak tefek Euro bölgesinden gelecek borçların yapılandırılması ile ilgili sorunların çözümüne yakılan ışıklar altını 1800 e çıkartacaktır veya aksi haberler 1700 ün çok fazla aşağısı olmaması kaydıyla onsu aşağıya çekecektir.Mart ayında ise ABD nin devreye girmesiyle yeni bir zıplama olabilecektir.
Bir diğer konu ise çok önemli bir gösterge olan BDI nın tarihi düşük seviyelerinden biri yaşaması olup buda Dünya ekonomisinin nasıl bir sorunla karşı karşıya kaldığını çok net bir şekilde göstermektedir.Büyüme ve işsizlik gerek ABD gerek Çin gerekse diğer büyük oyuncuların en fazla önem verdiği konular olup önümüzdeki dönemde sık sık genişletici para politikaların karşımıza çıkacağını düşünüyorum.(faiz indirimleri,munzam karşılıkların düşürülmesi vb.)
Özetlemek gerekirse altında ons açısından yükseliş trendini kısa bir mola sonrasında tekrar bekliyorum.
Herkese sevgi ve saygılar
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sn altın

teşekkür ederim.
iyi akşamlar

Teşekkürler.

Bu yazıyı okumak bana iyi geldi emeğinize sağlık..

İçeriği paylaş İçeriği paylaş