BENCE ÖNEMLİ BİR TEKNİK VERİ-TRADER

ARKADAŞLAR,
2003 YLINDAN BU ZAMANA KADAR ALTININ ONS BAZINDAKİ GRAFIK HAREKETLERİNİ KENDI BELİRLEMİŞ OLDUĞUM BIR SİSTEM İLE DEĞERLENİDİRDİM VE BAZI SONUÇLARA ULAŞTIM.ELBETTEKİ GELECEĞE DÖNÜK % YÜZ DOĞRULUK PAYI YOK AMA GEÇMİŞ VERİLER ITIBARI İLE % YÜZ DOĞRULUK PAYI VAR.BU NEDENLE BUNU SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.
 
ALTININ GÜNLÜK KAPANIŞ BAZINDAKİ FİYAT GÖSTERGELERİNİ 50 GÜNLÜK ÜSSEL ORTALAMA FİYATI İLE DEĞERLENDİRDİĞİMİZDE,EĞER ALTININ PİYASA FİYATI 50 GÜNLÜK ÜSSEL ORTALAMA FİYATININ EN AZ % 5 VE ÜZERİNE ÇIKIYOR İSE CİDDİ BİR SATIŞ GELMEKTEDİR.BUNU 2003 YILINDAN BU ZAMANA KADARKİ FİYATLARI INCELEYEREK GÖRDÜM.VE BU DEĞERLENDİRME İLE TOPLAM 15 KEZ,FİYATIN 50 GÜNLÜK ÜSSEL ORTALAMANIN EN AZ % 5 VE ÜZERİ ÜZERİNE ÇIKTIĞI ANDA SONRASINDA HER DEFASINDA ÇOK CİDDİ BİR SATIŞIN GELDİĞİ SONUCU GÖRDÜM.BURADA DIKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONU FİYATIN EN AZ % 5 VE ÜZERİNDE ÜSSEL ORTLAMANIN ÜZERİNE ÇIKMASIDIR.EĞER % 5 İN ALTINDA 4-3-2 GİBİ BİR YUKARI ÇIKIŞ VARSA ,SONRASINDA KISMI DÜŞÜŞLER OLSA DA ÇOK DİKKATE ALINACAK KADAR ÖNEMLİ DÜŞÜŞLER OLMAMAKTADIR.BU BİRİNCİSİ.DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN İKİNCİ HUSUS İSE FİYATIN % 5 IN ÜZERİNE ÇIKMASI HALİNDE DE ONS DÜŞÜŞE GEÇMEDEN YÜKSELİŞİNE ÇOĞU ZAMAN DEVAM ETMEKTEDİR.VE HATTA BİR DÖNEM BU FARK %13,28 VE EN SON 1920 LERE CIKTIĞI DÖNEMDE % 12,41 E KADAR ULAŞMIŞTIR.ANCAK BURADA % 5 İ BELİRMEKTEN AMACAIM % 5 İN ÜZERİNİN ARTIK CİDDİ RİSK OLUŞTURMASI VE HER AN SERT BİR SATIŞIN GELEBİLME OLASILIĞININ ÇOK ARTMASIDIR.BU NEDENLE DE % 5 İN ÜZERİNE FARKIN ÇIKTIĞI ANDA GEÇMİŞ VERİLER İTİBARİ İLE SATIŞ YAPILARAK BEKLENMESİNİN UYGUN OLDUĞU SONUCU ÇIKMAKTADIR.AMA RİSK ALMAK İSTENİLDİĞİNDE RAKAMLAR İTİBARİ İLE  EN ÇOK % 7 YE KADAR BEKLENBİLİR SONUCU DA ÇIKMAKTADIR.
 
ŞİMDİ BİR DE İŞİN,SERT SATIŞ GELDİKTEN SONRAKİ BOYUTU VAR.BURADA DA SERT SATIŞ BAŞLADIĞI ANDA FİYATLAR NEREYE KADAR GERİLEYEBİLİR SORUSU INSANIN AKLINA GELİYOR.YİNE GECMİŞ VERİLER İTİBARİ İLE GORUNEN ŞU Kİ,DÜŞÜŞ ORANI EN AZ ,YUKSELİŞ AŞAMASINDA TEPE YAPILAN NOKTADAKİ FİYAT İLE 50 GÜNLÜK ÜSSEL ORTALAMA ARASINDAKİ YÜZDESEL FARK KADAR OLUYOR.BURADA DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUS EN AZ İFADESİDİR.BÜYÜK ORANDA BU DÜŞÜŞ YÜZDESİ,YUKSELİŞ AŞAMASINDA TEPE YAPILAN NOKTADAKİ FİYAT İLE 50 GÜNLÜK ÜSSEL ORTALAMA ARASINDAKİ YÜZDESEL FARKIN 3 KATINA KADAR ÇIKMAKATDIR.
 
BU TEKNİK VERİLERİ TOPLAM 15 FİYAT HARKETİNDEN 2Sİ  İLE İFADE EDEYİM.
FİYATIN 1003 DOLAR İLE TEPE YAPTIĞI ESNADA 50 GÜNLÜK ORTALAMA 928 DOLARDI VE FİYAT ORTALAMANIN % 8,08 KADAR ÜZERİNDEYDİ.VE 1003 DOLARDAN BAŞLAYAN SERT SATIŞ 850 DOLARDA TAMAMLANDI.VE SERT SATIŞIN BAŞLAIĞI FİYAT İLE BITTIĞI FIYAT ARASINDAKİ FARK % 15,25 OLDU.
EN SON 1920 DOLARIN GÖRÜLDÜĞÜ DÖNEMDE İSE FİYATIN 1920 DOLAR İLE TEPE YAPTIĞI ESNADA 50 GÜNLÜK ORTALAMA 1708 DOLARDI VE FİYAT ORTALAMANIN % 12,41 KADAR ÜZERİNDEYDİ.VE 1920 DOLARDAN BAŞLAYAN SERT SATIŞ 1530 DOLARDA TAMAMLANDI.VE SERT SATIŞIN BAŞLAIĞI FİYAT İLE BITTIĞI FIYAT ARASINDAKİ FARK % 20,31 OLDU.
 
BU İKİ ÖRNEK ÜZERİNDEN KONUŞURSAK EĞER YÜKSELİŞ ESNASINDAKİ FİYAT İLE USSEL ORTALAMA ARASINDAKİ FARK YUZDE 5-7 ARALIĞINI GECİYORSA HER AN ELİMİZDE BİR BOMBA PATLAYABİLİR SONUCU ÇIKMAKTADIR.O HALDE RAKAMLAR BİZE BU EN ÇOK BU ARALIKTA,VE KARDAYSAK SATIŞ YAPMAMIZI SÖYLEMEKTEDİR.
 
AYNI RAKAMLAR BİZE TEKRARDAN ALIŞ YAPILACAK FİYATLARI DA SÖYLEMEKTEDİR.YİNE BU IKI ORNEKTEN BAKARSAK,TEKRARDAN ALIŞ YAPABİLECEĞİMİZ FİYAT,YUKSELİŞ ESANSINDAKİ TEPE FİYAT İLE ÜSSEL ORTALAMA FİYATI ARASINDAKİ YUZDESEL FARK  ÜZERİNE BU YÜZDENİN 2/4-3/4 'Ü KADAR (KİMİ DURUMLARDA 2 KATI KADAR) BİR ORANI EKLEYEREK HESAPLANIP OLUŞACAK FİYATTIR.
 
FİYAT HAREKETİ İTİBARİ İLE ŞU DA AÇIKÇA ANLAŞILMAKTADIR.TEPE NOKTASINDAKİ FİYAT İLE ORTALAMA FİYAT ARASINDAKİ FARK NE KADAR FAZLA İSE SONRASINDA OLUŞAN DÜŞÜŞÜN YUZDELİK ORANI DA O KADAR FAZLA OLMAKTADIR.BUNU İSTİSANALARI DA YOK DEĞİL ELBETT.ÖRNEĞİN BİR FİYAT HAREKETİNDE TEPE FİYAT İLE USSEL ORTALAMA FİYATI ARASINDAKİ FARK YUZDE 6 OLMASINA RAĞMEN DÜŞÜŞÜN YUZDESİ % 21,82 OLMUŞTUR.ANCAK BU FİYAT HAREKETİ 2008 KRIZINDE YAŞANMIŞ OLDUĞUNDAN GENELE TAHVİL EDİLECEK BİR DURUM DEĞİLDİR.DOLAYISI İLE GENEL OLARAK AZAMİ DÜŞÜŞ ORANINI,TEPE FİYAT İLE ÜSSEL ORTALAMA ARASINDAKİ YUZDELİK FARKIN 2 KATI OLARAK BELİRLEMEK MÜMKÜNDÜR.
TEKRARDAN ALIM SEVIYESİ İÇİN BELİRLENEBİLECEK BİR DİĞER KRİTER ISE,FİYATIN DÜŞÜŞE GECMESİNDEN SONRA TEKRARDAN 50 GÜNLÜK USSEL ORTALAMAYA ULAŞMASIDIR.EĞER FİYAT 50 GÜNLÜK USSEL ORTALAMAYI DA KIRARSA BU KEZ AŞAĞIDA 200 GÜNLÜK USSEL ORTALAMA BİZI BEKLER.ZATEN YÜZDE OLARAK BIRAZ ONCE BAHSETTİĞİM 2 KATINA VARAN DÜŞÜŞ ORANI FİYATIN 200 GÜN ORTALMA SEVIYESINE KADAR GERILEMESİ HALLERİNDE MUMKUN OLMAKTADIR.O HALDE BU KONUDA EN GUVENILIR YONTEM,FIYATIN YENIDEN 50 GÜNLÜK USSEL ORTALAMAYI DA KIRMASININ ARDINDAN 50 GUNLUK ORTAMA İLE 200 GUNLUK ORTALAMA ARASINDAKI FIYATTAN ALIM YAPMAKTIR.BU DURUMDA FIYATIN BIR MIKTAR DAHA GERILEYEREK 200 GUNLUK ORTALAMAYA DAHI ULAŞMASI HALİNDE RISK OLDUKÇA AZ OLACAKTIR.CUNKU ARTIK 200 GUNLUK ORTALAMA SEVIYESNDEN DONUŞ HAREKETİ BAŞLAMAKTADIR.
TOPARLARSAK SATIM SEVIYESİ İÇİN TEPE FIYAT-50 GUNLUK ORTALAMA FIYAT FARKININ % 5 E ULAŞMASI ARTIK BIZE SATIŞ İÇİN ÇANLARIN ÇALMAYA BAŞLADIĞINI GÖSTERIRKEN,TEKRARDAN ALIM İÇİN EN İDEAL SEVIYELER 50 GUNLUK ORTLAMANIN DÜŞÜŞLE KIRILMASINDAN SONRA 200 GUNLUK ORTALAMAYA ULAŞMADAN OLUŞAN ARA SEVIYELERDIR.ARA SEVIYEDEN ALMANIN HEM ARTI HEM EKSI YONU VARDIR.ARTI YONU 200 GUNLUK ORTALAMA SEVIYESINE ULAŞMADAN TEKRARDAN YUKSELIŞIN BAŞLAMASI DURUMUNDA TRENIN KAÇMAMASINI SAĞLAR.EKSİ YONU İSE 200 GUNLUK ORTALAMAYA KADAR GERILEME HALINDE BIR MIKTAR STRES YARATIR VE DAHA DUSUKTEN ALMA IMKANINI ENGELLER.ANCAK FIYAT 200 GUNLUK ORTALAMA SEVIYESINE GERILESE DAHI TEKRARDAN OLUŞACAK YUKSELIŞ TRENDI İLE ELDE EDİLECEK KAR OLDUKÇA IYI OLACAKTIR.
 
EPEYCE TEKNIK BIR YAZI OLDU BELKİ AMA.GECMIŞTEKI VERILER KESINLIK ARZ ETTIĞI İÇİN SIZLERLE DE PAYLAŞMAK ISTEDIM.SONRASI İÇİN NE OLUR BILEMEM TABİ Kİ.
BU VERILERIN BUGUNE ETKISI NEDIR.
BU VERILER  ITIBARI İLE ONS BAZINDA ILERIYE DONUK UMUTVAR KONUSMAK  MÜMKÜN GOZUKMEKTE.CUNKU SUANDAKİ 50 GUNLUK USSEL ORTALAMA SEVIYESİ 1720 DOLAR VE MEVCUT FIYATIMIZ 1781 DOLAR .DOLAYISI İLE ARADAKI YÜZDESEL FARK % 3,54.BU DA DEMEK OLUYOR Kİ,EN AZINDAN % 1,5 LIK KADAR DAHA FIYATIN ILERLEMESİ BEKLENEBİLİR. BU DA FİYATI ILK AŞAMADA 1810 DOLAR SEVIYESİNE TAŞIR.ANCAK YINE BURADA KRITIK % 5 SINIRI KARSIMIZDA BEKLEMEKTE.FİYAT BURADAN BIR DUZELTME YAPARAK 1680 LERE VARABILECEK BIR GERI CEKILME YAŞANABILIR.CUNKU FIYATIN BAYRAMDA 1804 SEVIYESINE CIKTIĞINDA 50 GUNLUK ORTALAM FIYAT 1713 DOLARDI VE ARADAKI FARK % 5 ORANINA ULAŞMIŞTI Kİ BURADAN GERI CEKILME YAŞANDI VE HALİHAZIRDA BU GERI CEKILMENIN DEVAM ETTİĞİ DE DDUSUNULEBİLİR.DOLAYISI İLE GRAFIKLER ITIBARI İLE ,EGER RISK ALINMAK ISTENIRSE YANI FARK YUZDESININ % 7-8 LERE VARMASINDAN SONRA DUZELTME GERCEKLEŞECEĞI DUSUNULUYOR ISE FIYATIN 1857 YE KADAR CIKMASI BEKLENIP BURADAN SATIŞ YAPILABILIR.YOK EGER BAYRAMDAKI DÜŞÜŞÜN HALEN DEVAM ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜRSENİZ 1713 -1677 DOLAR ARALIĞINA KADAR  BEKLENEREK ALIM DA TERCIH EDİLEBİLİR. 
 
SAĞLICAKLA KALIN...
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Değerli Çiçek20 -TRADER

Eğer 50 günlük ortalama teorim gerçekleşir ise ,ve şuanda düşüş trendinde ise yani 1857 ye ulaşmadan düşüş yaşanacaksa onsun 1620-1630 a kadar çekilmesi mümkün olabilir.dolarda ise 1,75-1,80 bandı içinde kalınacak gibi gözüküyor.en iyimser tahminle dolar 1,80 dahi olsa tl/gram fiyatının boyle bır düzeltme ile 93,94 tl olması mümkün olabilir.
 
Ya da onsun 1857 ye kadar çkıp buradan geri çekilmesi halinde 1671 dolara kadar tekrardan bir düzeltme yaşanbilir.bu durumda da yine doları en ıyımser tahminle 1,80 olarak baul edersek gr-tl fiyatının 96-97 tl ye kadar geri çekilmesi mümkün olabilir.anack bu ikinci olsasılığın sağlıklı değerlendirilmesi ancak fiyatın 1857 dolara çıktığı zamanki 50 günlük ortalama değerini bilmekle mümkün olacağından bu şuandan ileriye dönük ortalamayı bilmek mümkün olamayacağı için bu ıkıncı olsalılık için net bir sey soylemek bıraz zor. 

 
 
 

traderin yorumundan ne çıkaralım

traderin değerli yorumundan şunumu anlıyalım ons 1857 olunca satıp düşüşü bekleyip alalım mı

Teşekkürler trader

Hocam elinize sağlık ciddi emek harcayarak uzun ama anlaşılabilir bir yazı hazırlamışsınız.

sayın trader

değerli çalışmanız ve bizleri bilgilendirdiğniz için, Allah sizden razı olsun..

Teşekkür ederiz.

Çok sade ve yalın bir analizle nasıl altın alınır ve satılır, özetlemiş ve doğru yolu gayet net bir biçimde açmışsınız.
Benim de hemen hemen 2 aydır anlatmak istediğim mevzuyu teknik bir veriye dayandırarak temellendirmişsiniz.
Altının 200 günlük ortalama seviyeye kadar düşme ihtimalinin yadsınamayacağını açık. Bu ihtimal orta ve uzun vade altın alıcıları için sabırla beklenebilecek kadar yüksek kanatime göre...
Genellikle altın hep krizlerden (özellikle siyasi) beslenirdi. Fakat yaşadığımız şu süreçteki borç ödeme krizi bir öncekilerden çok farklı. Herzaman merkez bankalarının altın satışı ile karşı karşıya kalınabilir. Altın stoklarını eriterek belki de dünya bu krizi para basmadan çözme yoluna gidebilir. 
Ben altında yaşanacak düşüşü avrupadaki borç krizine bağlamıştım. Sizin %5 teoriniz oldukça mantıklı. Zaten muhtemelen bu düzeltmeler veya dipler, uygun kar oranı yakalandığında ya merkez bankalarından geliyor ya da büyük yatırımcılardan...
Yazıda da belirtildiği gibi ben risk almadan bekleme taraftarındayım. Geçtiğimiz ay altın 97 de gezdi. Kasım ayında da 102 de kalmakta kararlı gibi. Ve bana kalırsa bir sonraki adım 105 olmayacak. 97 de...
Gelecek olan düzeltme ya da kar satışları altını en iyi ihtimalle 96 TL'ye kadar çekebilir. 50 günlük ortalama buna tekabül ediyor aşağı yukarı.
Ayrıca ben 90 TL alış için hedeflenebilir dediğimde, sizin bu yazınıza göre altının 200 günlük ortalamaya çekilmesi ile mümkün gözüküyor. Artı Dolar kurunun da biraz gevşemesi...
Sonuç itibariyle baktığımda, belki son birkaç hafta içinde birkaç milyar kar etmek için alacağım kg altınla, beklediğimiz bu düzeltme hareketiyle belki de 15 bin lira bile kaybetme riski ile karşı karşıyayım.
Bir kaç binlira kazanç için asla alınamayacak büyük bir zarar benim için...
Gelecek olan ilk düzeltme hareketi beklenmeli yine alış için...
Yazınızdaki gibi önce 50 günlük ortalama ama bundan daha önemlisi epeydir benim de beklediğim 200 günlük ortalamaya çekilme beklenmeli.
Burada merak ettiğim konu size göre altın gr/TL'de görülebilecek en mantıklı ve olanaklı dip seviye nedir? 

Risk=Kazanç

Haram ya da değil, en helalinden tarla da ekseniz riski var, bir dolu yağar, patlar mahsül adamın elinde (tabii her ekilen de helal olacak değil). Kaldı ki faiz ne kadar haramsa altın da o kadar haram olsa gerek. Asıl, Allah hepimizi aç gözlülükten sakınsın da kazanıp yoksullarla da paylaşalım.

Çalışma için teşekkürler

Tam da ben böyle bir çalışma yapmak için nerden veri-grafik bulabiliriz diye soracaktım. Şu ana kadar gördüğüm en güzel çalışma olmuş. Bu çalışmayı diğer yorumcu arkadaşlar da yapıyor muhakkak ama bu şekilde bilgilendirici bir paylaşım göremiyorduk. Tahminlerin hangi yöntemlere dayandırıldığını mutlaka tüm yorumcular söylemeli. Güvenilir birinden duydum, rüyamda gördüm, istiareye yattım falan gibi de olsa kaynak belirtilse güven endeksini biz zaten oluşturuyoruz.
Şimdi biz size hergün sorarız "nooldu abi üssel ortalama?", "50 günü doldurmaya kaç gün var abi?", eyvahlar olsun :))))

anladım

cevabınız için teşekkürler bu sistem bir oturursa bugün altın ve bizler için milat olur.
sağlıcakla kalın.

trader'e sonsuz tşk ler

sayın Trader,
emiginize sonsuz teşekkürler.iyiki varsınız
 
 

merhaba

Bu ortalama fiyatlara ancak meta trader programi ile ulasabilirsiniz.herhangi bir forex sitesine demo uye olup bu programi indirebilirsiniz.ancak benim yazdiklarima tam olarak hakim olabilmeniz icin bu programi az da olsa ogrenmeniz gerekir.dolayisi ile benim ortalama fiyat olarak belirttigim fiyatlar ile sizin ortalma olarak dusundugunuz fiyatlar tamamen farkli.benim bahsettigim fiyatlari o program otomatik hesapliyor.siz ise buradan kendi sonuclariniz cikartiyorsunuz.dusus baslangici olarak baz alinacak olan fiyat ise 50 gunluk ortalama fiyattir.yani programin hesap ettigi gunlukl kapanis fiyati uzerinden 50 gunluk ortalama fiyatin uzerindeki yuzdesel artislar baz alinmaktadir.
Elimden geldigince yardimci olmaya calistim ama programi indirip biraz ogrendikten sonra taslar daha iyi yerine oturacktir.
Saglicakla kalin,,,

 
 
 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş