BERNANKE VE DRAGHİNİN KUR SAVAŞI---EGELİ

Kur savaşının başlama vuruşunu bernanke yaptı.bernanke her zamanki gibi kriz avrupanın sorunu ve ben kendi işime bakarım onlar adım atsınlar dedi.bu hareketiyle metallerin yükselişine dur dedi.sırf metaller yükselmesin diye istemeyerekte olsa doların gücünü korumasını sağladı.(niye istemiyerek diyoruz çünkü twisti bile çıkarmasındaki amaç doların yükselişine gem vurmaktı.)parite dolar lehine arttı ve doları portföyünde bulunduranlar ve bernanke öncesi girenlere kazançlı oldu.
 
Kur savaşı konumuza devam edecek olursak; bernanke , draghiye çok büyük bir koz verdi.draghi 0,75 lerde tuttuğu faizi aşağı çekebilir gel LTRO 3 diyebilir.bunlar euroyu parite bazında dahada aşağılara itebilir ve dolar sayın bernankenin müdahale etmesini gerektirecek noktaya yükselebilir.sonuç olarak bernanke önce eylül ü olmassa ocak 2013 ü beklemek için her şeyi yapmakta.haftalık bazda inişli çıkışlı grafik çizen istihdamı canlandırmak adına yapacağı müdahaleyi bekletmekte.
 
Ecb elinden geldiği kadar krize müdahale adına çalışmalarını bugünde devam edecektir.bugün belki faizler hakkında bir ayarlamaya gitmeyebilir ancak ltro 3 için sinyal üretebilirde.
 
Unutmayacağımız şey şudur.paritede euro bazlı her geri adım, abd için artan dış borç anlamına gelecektir.ancak unutulmamalıdır ki bu geri adım , avrupa ticaretinde özellikle bizim gibi ihracat odaklı çalışan ülkeler içinde hanelere zarar olarak işlenecektir.
 
Ecb LTRO ve FAİZ İNDİRMLERİYLE  piyasaya taze kan enjektastonuna devam etmeye mecbur kaldığı şu dönemde abd q3 ten uzaklaşarak parasının ülke içinde kalmasını hedeflemektedir. bildiğiniz gibi abd doları ülkesinde 1/3 oranında kalmakta 2/3 ü dış ekonomilerde değerlenmektedir.faizi artan devlet tahvillerinde, değerli metallerde değerlendirilen bu para ülkeye getiri sağlamamakta ve reel olmayan artışıyla borç sarmalının artmasına neden olmaktadır.işte  fed in  q3 ü kendine çözüm olarak en son çare görmekteki sebebi budur.
 
Sonuçlandıracak olursak; ab krizinin  çok uzun süre devam edeceğini biliyorsak dolar ve altın size daha çok defalar kar sağlayacak noktaları test edecektir.bu nedenle TL,DOLAR VE ALTIN sofranızın değişilmezleri arasında kalmaya devam etmelidir.Karar sizlerindir.takip eden araştıran okuyan ve kişilere göre değil kendi akıl süzgecine göre yatırım yapan kazanacaktır.Saygılarımla

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

vampirin dişi sallanıyor mu?

Eline sağlık abi. olaya bernanke ile draginin kurlaşma:) yönünden çok bakmıyordum ama önemli nktalardan birini daha yakaladık. bugun dragi akıllı bir hamle daha yaparsa dediğin gibi, bernankenin kuruguna basar, bizde icraatın içindeki taktik savaşını seyredelim biraz daha. abd aç gözlü vampir em dünyanın kanını doymadım de...

İçeriği paylaş İçeriği paylaş