BERNANKE-YUNANİSTAN

Piyasa yunanistan ve bernankeyi fiyatlıyor cumadan beri.geçen hafta başı yüksek gelen abd işsizlik verileri ardından  , Cuma günü düşen tarım dışı işsizlik  verisi altına satış getirdi.ancak bu veri dolara yarar prensibini düşündüğümüzde verinin  dolar yükselişinde çok büyük bir etkisini  göremedik.bugün ab,abd ve asyada herkes bernankeden q3 ü rafa kaldırmasını bekliyor , yunanistanın batacağını düşünüyor ve altını satıyor.abd  de konut sektöründe sıkıntı sürerken part time işçilerin devreye girmesiyle düşen issizlik rakamı akşam bernankenin söylemlerine nasıl bir değişiklik katabilir.ayrıca yunanistanın batması elinde yunan tahvili bulunduran abd li finans kurumlarını hiç mi etkilemeyecek bunları göreceğiz. bir işsizlik verisiyle bernanke q3 ü rafa kaldırıyor ve abd  ekonomisinin aşağı doğru risklerini görmezlikten geliyorsa diyecek bir şey kalmıyor.bu işin bir tarafı diğer tarafı ise euronun içerisinde bulunduğu zor durum asya ekonomileri için çok büyük bir riski gösteriyorsa, asyanın ab ye finansal desteği ne kadar geciktireceğide soru işareti olarak kalmakta.bugün saat 17:00 de altında iki senaryo olacak ilkinde q3 ten uzaklaşan bernanke ekonomisini ateşe atacak ikincisinde ise q3 bazında mortgage ve istihdam destekli tahvil alımlarını seçimden önce yapacağını sinyaleyecek yani daha önce söylediklerini devam ettirecek.ancak  bu arada şu unutulmamalıdır ki Yunanistan batmasın diye dua  etsinler eğer domino etkisi başlar ve diğer zor durumdaki ülkelerde batarsa abd işsizlik rakamları düşmesi bile bernankeyi ve ılımlı büyüyen abd ekonomisini  kurtaramaz.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sn egeli

Sn egeli kardeşimin düşüncelerine tamamen katılmaktayım.
Yakın zamanda açıklama yapan FED'in ters bir beyanatta bulunma ihtimali bana çok çok zayıf görünüyor.
Altın'ın önü oldukça açık bu daha çok sene sürecektir.Geçenlerde bir makale yayınlanmıştı çok güzel bilgiler veriyor;(james turk/kitco da yayınlandı)
Altının fair value(makul değer diyelim) değeri ile actual değer(şu anki değeri) arasında bağlantı vermiş.Oran aynen şu şekilde;
centrak bank foreign exc reserves / central bank gold reserves = fair price of gold
bu oran 1990 lara kadar 1/1 veya çok yakın seyirde giderken ekonomilerin rayından çıkması sürekli karşılıksız para basılması neticesinde oranın farkı çok ciddi oranda açılmış. Fair price yani altının ons açısından makul değeri ,mevcut değerinin çok üzerinde kalmış.Yapılan hesaplamaya göre altının makul değeri 11.000 USD civarına tekabül ediyor.Bu tabiki altın bu seviyelere çıkacak veya ani zıplama yapacak anlamına gelmiyor ama altının yatırım için büyük bir fırsat içerdiğini daha doğru ifadeyle makul değerinin çok altında bir yerlerde şu anda  olduğunu gösteriyor.Denilenenin aksine gerçek balonun altında değil diğer ekonomik unsurlarda bulunduğunu ve zaman içinde bol bol ptlama göreceğimizi düşünüyorum.
Banka iflasımı olur,savaşmı olur veya sebebi ne olur bilinmez ama 2012 yılının  3. veya son çeyreğinde altının yeni bir zirve denemesi yapacağını düşünüyorum.3 ay içinde olursada benim için süpriz hiç olmaz
saygı ve sevgiler
 
 

dün akşamki veri

ABD yeni konut başlangıç oranlarındaki düşüş de konut sektöründeki problemleri gösteriyor. Avrupa'da düşük büyüme verileri, Almanya'dan gelen bugünkü veriler euro bölgesindeki durgunluğun ilk göstergeleri. İşsizlik oranları Avrupa'da rekor seviyede.Zaten son konuşmasında Avrupalılara sitem etti. Çünkü gelecekte ABD ekonomisine freni Avrupa koyacak bunu biliyor. Bernanke bir sonraki FOMC toplantısına kadar QE3 masada değil diyemez. Bazı Fed üyelerinden çatlak sesler geliyor ancak bu durum Cumhuriyetçi ve Demokratlar arasındaki taktik savaşlarının bir parçası. Bugün QE3 masadan kalkmaz diye düşünüyorum.

Sayın eğeli,

Yorumlarında genel resme bakman ve tüm faktörleri katarak sonuca ulaşman gerçekten çok hoş. Aynen devam kardeşim.

DEĞERLİ KARDEŞİM FİREMAN

ANA SAYFAYA YORUM YAZMAYA KORKAR HALE GELDİM.BEN SİZİNLE ALAKALI BİRŞEY YAZMADIM DEĞERLİ KARDEŞİM.SİZ ÖZGÜRCE YAZINIZ BEN SİTEMİZ DIŞINDA PİYASAYI DEĞERLENDİRİYORUM.BERNANKE Q3UZAK DESİN 50 DOLAR DÜŞECEK YAKIN DESİN 50 DOLAR YÜKSELECEK FARKETMEZ.Q3 Ü  YAPMAK ZORUNDA KALACAK ÜZERİNDE DURUYORUM BEN.LÜTFEN YANGINI SİZDEN DAHA İYİ TANIYAN YOKTUR ELİNİZDE ÇIRAYLA GEZİNMEYİNİZ. BEN SADECE PİYASAYI YORUMLUYORUM KİMSEYE YANLIŞSIN DOĞRUSUN DEMEDİM ŞİMDİYE KADAR.KALDI Kİ YAZIMDA SİZE ELEŞTRİ YOK.

Çalışmadan, öğrenmeden,yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

sayın egeli

merhabalar bernarke qe 3 rafa kaldıracak söylemim yok bilemem 2 ihtimalde olabilir diyorum sadece ama ben yakın tarihte qe3 beklemiyorum kişisel görüşümdür saygılar zaten qe3 tarihi verirse altın alır başını gider 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş