BIR GUNDE BAHAR MI GELDI YOKSA KIŞ KIYAMET MI OLDU

Evet fed kararı sonuçları itibari ile pekçok kişinin beklentisinin aksine bir durum meydana getirdi.Peki alınan kararlar somut olarak düne göre hangi farklı neticeleri doğurdu?Faiz oranları sabit kaldı.Sadece vadeyi uzattı.Peki vadenin uzamış olması herşeyin bittiği ve piyasaların güllük gülistanlık olacağı sonucunu mu doğurdu.Hayır.
Parasal genişleyeme mi gitti? Hayır.Sadece bu olaslığın masanın üzerinde olduğunu belirtti.Peki bu ihtimal hep yok muydu?Neredeyse 1 yıldır bu olasılık hep konuşuluyordu ve eninde sonunda bunun olacağını sağır sultan dahi biliyordu.Ancak dün itibari ile fed ,bu olasılığı sadece dillendirdi.Yani kısaca malumun ilanı oldu.Daha doğrusu ihtimal olan malumun ihtimali ilanı oldu.Ama bu,asla fed bugun yarın parasal genişlemeye gidecek anlamını içermemektedir.
Dünden bugüne ve bugünden yarına sihirli değnek ile değişen ve değişecek bir süreç yok.Bugüne nasıl bir günde gelinmedi ise mevcut krizden de bir günde çıkış asla olmayacak.
 
Avrupa'daki kriz ,bugün dünden daha mı iyi?Yunanistan bugün kurtuldu mu ? Parite 1,50 ,altın 2000 dolar, dolar 1,60 mı oldu. Hayır....
 
Halen Avrupa krizin pençesibde boğuşuyor,Yunanistan borçlarını ödemenin derdinde,Parite 1,31 ons 1700,dolar 1,81 de.
Evet bir günlük sonuç sadece bu kadar...
 
Parite 12.ayın 20 sindeki seviyesinde ,ons1.ayın 12 sindeki seviyesinde dolar ise 12.ayın 2.sindeki seviyesinde.Kabaca,maksimum 1-1,5 ay önceki seviyelerde fiyatlar.Peki 1,1.5 ay önce ile bugün arasında piyasalarda iyiye giden somut ne var? Koscoca bir hiç....
 
İşin iyimser yanı zaten şuanda fazlası ile konuşulyor ve hatta pompalanıyor.Peki ya kötü tarafı ne olacak.Yarın gerçekler yüzümüze çarpılınce ne yapacağız.Onsta akşamdan sabaha 50 dolar arttı.Peki ons 1520 den 1660 gelirken 140 dolarlık alım yapanlar sizce ons şuanda 1710 da iken mevcudun üzerine daha da mı alacaklar.Yoksa yaklaşık 1 ayda getirdikleri 1650 dolarlık seviyenin üzerine bir gecede 50 dolar eklenmesini iyi bir kar satışı mı bilecekler.Ve bunun üzerine bir gecede 50 dolarlık artışı sağlayanlar da eklenirse ons nerelere gider sizce?
Ya parite ? Ne oldu anlamıyorum gerçekten.Altı üstü 1,30 dan 1,31 e çıktı.Bu mudur herşeyi düzeltecek olan.Eğer bu ise herşeyi düzeltecek olan tam tersi durumda yani 1,50 den 1,26 düştüğünde ortada ne Almanya ne AB kalmalıydı.
 
Gelelim dolara,halen dünya genelinde dolar talebi hat safhadayken ve bugün yarın bir parasal genişleme yada tahvil alımı yok iken ,mevcut dolar talebi karşısında doların düşmesini beklemek ne kadar anlamı olur.Bakın altını çizyorum,parasal genişleme veya tahvil alımı yokken diyorum.Ve şu dönemde kısa vadede böyle bir somut durum yok diyorum.O halde dünya genelinde mevcut olan likidite sıkıntısı para basılmadan yada tahvil alımı olmadan çözülemeyeceğine göre doların düşmesini beklemek bence fazla iyimserlik olur.Kaldı ki dolardaki düşüş 1,82 den 1,80 e kadar oldu.1,70 e kadar olmadı.
 
Sonuç olarak ,daha önce de belirtmiştim,evet dolar  bu yıl içinde çok aşağı seviyeleri görecektir.Altın ise yılı çok karlı kapatacaktır.Ama bunun için zaman şimdi değil Mart ayıdır.Ve Mart ayına kadar dolarda yeni bir zirve altında ise yeni bir dibin olması kaçınılmaz olacaktır.
Günübirlik düşünenler bir gün kazanır  üç gün kaybeder.Uzun vadeli düşünenler ise bir gün kazanır ama kaybetmez...
 
HOŞCAKALIN.....
Sağlığınızı ve huzurunuzu hiçbirşeye değişmeyin...
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

bahtsız bedevi

böylelerine derler benim gibi gel beraber bir vaha bulup bol su içelim

Traderrrrrr

ne yapacağız 1.83 den Cuma günü dolar aldım dolar şimdi eridikçe eriyor. bekleyelim mi satalım mı, gümüş, altın yeniden düşerse ona mı geçelim ? 

Olamaz böyle birşey.

Cuma günü burada güvendiğimiz bir arkadaş "Altın can yakacak " dedi ve bende Gümüşü 1.80 den eritip dolara geçtim. sadece 1 saat sonra gümüş 1.90 a çıktı dolar ise 1.80e düşdü. Aylardır gümüş yükselecek diye sabrettim.ben sattım gümüş yükseldi.Dolara geçtim dolar düştü. İlahi bir tokat abicim benimki valla bak.

Sn. Trader sitedeyseniz ban yazar msınız

ABD açılışına yakın ve

ABD açılışına yakın ve açılışından sonra dolar ve ons/$ ne yönde hareket eder veya hareket edermi?

trader

sanırım biri trader ı incitti . O da artık hiçbiryerde yazmama kararı verdi. Umarım en kısa zamanda siniri geçer ve tekrar aramıza döner.  Umarım bu birkaç saat içinde gerçekleşir.

Dolar

Sayin trader, degerlendirmeniz icin tesekkur ederim. Ben sizler kadar bilgisi olmayan sadece cesitli platformlari takip ederek bilgi sahibi olmaya calisan ve yatirim yapan biriyim. Bende son gun altindan dolara gecen kaybedenlerdenim. O gun de cok tereddutte kalmistim su acidan: simdi algida secicilik kavramini hepimiz biliriz. Bazen gozun onundeki farkedilmez gorulemez. Bizim mb sinin malum karari sonrasinda belki de pek cogumuz gayet gonul rahatligiyla dolara gecmeyecegimiz bi pozisyonda gozumuzun onundekini kacirdik. Cunku merkez bankasinin dolara bu kadar mudaheleci oldugu pozisyonda, dunyanin merakla bekledigi kararda rahatlikla mudahale etmicem demesi cok net acikti kanaatimce. Ama baska acilardan bakildi belki de, altinda surekli bisey arandi anlamsizca.
Simdi sizden ricam su, acaba halen bahsettigim hususu goz ardi ediyor olabilirmiyiz, yani dolar konusunda en azindan belli bi sure icin artis beklemek (mb nin mudaheleler konusundaki karari dusunuldugunde) yanlis olabilir mi, gozumuzun onundeki resime degil de baska resime bakiyor olabilirmiyiz? Bu konudaki fikrinizi merak ediyorum. Saygilar.

Sn. Trader

Dolarda yeni zirve derken
1.95 e gelecek mi onu soyleyin ben 1.91 den aldım 2.01 olacak diye ama ummaıdgım mudahelerle karştım olmadı
ama paramın dier yarrısı ise altında orada kurtarıyoum kendimi fakat doları kurtarmak isterim.
1.92 olacak mı en az onu soyleyin tşk eederim
invester003

cuk oturdu

gunun mana ve önemini belirten dizeler

Trader kardeşim

Guzel analiz yapıyosun da anladım da peki nerden biliyorsun mart ayında bir kriz mi çıkacak diyosun
dolar nasıl tekrar 1.92 olacak mı geçecek mi 1.92 yi bn 191. den aldıgımı bozdurabilcekmiyim 2 kuruş karına,
bunu açıklayabilir msin
kardeşim

İçeriği paylaş İçeriği paylaş