BİRAZDA ORTA VADE KONUŞALIM

Arkadaşlar iyi akşamlar,iyi geceler
Bayram tatili bizlere epey yaradı ve altın fiyatlarının TL bazında bir kademe yukarı seviyeye yükseldiğini gördük.Altın için kısa,orta,uzun hangi vade opsiyonunu seçerseniz seçin gidişat yukarı yönü göstermektedir.Günlük,birkaç günlük mutlaka geri çekilmeler olacaktır ve bunu çok doğal karşılamamız gerekir.Beklentimiz 1800 ü gördü  şu an için 1770 - 1760 seviyesinde...1750 ciddi bir destek noktası olup bir miktar daha geri çekilebileceğini düşünüyorum ama çok kısa sürede 1800 e tekrar yükselmesinide kaçınılmaz gördüğümü ifade etmem gerekir.
Kasım ayında kalan süre zarfında beklentim 1850 yi görüp ayı 1800-1850 arasında kapatmasıdır.
Biraz daha vadeyi uzatırsak bakıç açımızı hem makro tutmamız hemde sadece ABD ye odaklanma açısından mikro tutmamızı gerektirmektedir.Bernanke'nin faiz oranlarının bu seviyede kalacagını belirtmesi en azından 2013 ortalarına kadar reel faizlerin negatif olacağı anlamına gelirki buda altın açısından oldukça olumlu beklentilerin oluşmasına sebebiyet vermektedir.Bloomberg finance raporuna göre yıllar itibariyle reel faizlerin %2 nin altında kalması altın için pozitif değer üretmiştir.Reel faiz ne kadar belirtilen seviyeden aşağıya gelirse o derece getiri potansiyeli yüksek anlamı taşımaktadır.Bu sürenin çok daha uzun vadelere uzanacağı görüşününde ciddi destek topladığı düşünülürse altın trendi için çok rahat konuşmak mümkün.İşin özü değerli arkadaşlar 2012 2011 e göre 2013 te 2012 ye göre altın açısından daha iyi bir yıl olacaktır ve bu trend daha da uzayabilir.Tabiki burda önemli olan yıl içinde yaşanan keskin inişlere yüksek fiyattan yakalanılmamasıdır bu nedenle kısa vade altın alıcıları için hep daha büyük riskler içermektedir.Orta ve uzun vade için zaten sorun yok sadece kar marjına etkisinden dolayı veya kardan zarar mantıgıyla bir zarar sözkonusu olabilir.Buradan hareketle sevgili arkadaşlar aman şunuda unutmayalım
Altını aldım 100 den sattım 102 den elime geçti atıyorum 6 ayda 1500 TL kar .Alternatif risk sıfır getiri araçlarına baktığınızda zaten bunu elde edebiliyorsanız veya buna yakın seviyede kar oluşturabiliyorsanız o zaman bence altın yatırımının hiçbir anlamı kalmaz.Karı bu açıdan mutlaka değerlendirmemiz gerekmektedir.
Konuyu dağıtmadan devam eder isek ABD faiz bakıç açısı eşittir tüm Dünya ülkeleri faiz bakış açısı olduğu için  genel trende zaten aynı yönlü olacaktır.
2011 e tekrar döner isek neler olabilir açısından ; zaten arkadaşlar geçmişe bakış analizi açısından kasım başta olmak üzere son 2 ay getiri potansiyeli en yüksek aylardır. 2011 dede önceki yıllara benzer bir getiri potansiyelinin olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.NEDEN?
Christmas için alma dönemi,;Hindistan ve Çin,Hindistan'daki Diwali festivali ve takiben düğün sezonu ve Çin'deki 2012 dragon yılı.
Konuyu çok kısa sonuca bağlar isek; Neden altına yatırım yapmalıyızın 3 önemli cevabı(bence önem sırasına göre)
1. negatif reel faiz oranları 2.MB lerin altına yönelmesi 3. Festivaller bayramlar ve altının yeri
Herkese bol kazançlar dilerim.Sevgilerimle...
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş