BU HAFTAYA VE ÖNÜMÜZE BAKALIM-EGELİ

İyi hafta sonları değerli insanlar.yılın ilk hafta sonunda neler yaşadık ve önümüzde neler var bakmak istersek ilk olarak euro dan başlayalım.
Euro, daha önceki tahminlerimizde de olduğu gibi ab ülkelerinin borç krizinde çözümsüz kalmaları neticesinde aşağı hareketine devam etmektedir.Ecb önümüzdeki dönemde düşük faiz politikası ve parasal genişlemelere devam ederek euro yu ayakta tutmaya çalışacaktır.Ab borsaları krizin etkisiyle yatay ve aşağı seyir içerisinde bir haftayı geride bıraktı.önümüzdeki süreçte Ecb parasal genişlemeye hız kazandırmalı görüşümüzü ısrarla sürdürmekteyiz.Yoksa Yunanistan ile başlayan batış sürecine İtalya vb ülkelerde eklenecektir.
Dolar ile devam edelim.Doların mesnetsiz yükselişi devam etmektedir.Bu yükseliş bizim ülkemiz dahil ab ülkeleri ve abd için olumsuz bir hal almış durumda.euro bölgesinde krizin tırmanması, iranın yarattığı petrol krizi kendisini destekleyicidir.dolar deyince ana vatanı olan abd nin borsalarına kısa bir göz atarsak; olumlu abd verileri artık borsada satın alınmaz halde.bu nedenle ab borsaları gibi hareketleri ya aşağı ya yatay kalmakta.
Gelelim 2011 de bir çoğumuza kabus yaşatan altına.Altın şu geçtiğimiz bir haftada değişik bir trendle karşımızda.ab ve abd borsalarının eksi olmasından,euro paritesinin düşüşünden etkilenmeyen,doların yükselişinde aşağı hareketi sınırlı olan,soğuk savaşın ve petrol krizinden beslenen bir halde.peki ne bekleyeceğiz.
Dün bir çok kardeşimizinde dikkatini çeken Sayın Başçı Beyin röportajına dönelim.Önümüzdeki sene TL ye yatırım yapın diyordu.Pekiiiii değerlendirelim.Ben dolar satarak doların dışsal tansiyonunu söndüremiyorum gerekirse faiz artışıda yapacağım ya yine düşmese diye soralım.Abd den hepimizin beklediği Q3 hareketinimi bekliyor acaba??????????.devam edelim euro bölgesindeki sıkıntıyı gören herkes, zaten tl de kalıp euro karşısında değer kazanmasını bekleyebilir.burada hem fikiriz.
Sonuçlandıralım ozaman.Euro önümüzdeki dönemde bize ışık vermiyor.Dolar yatırımı için 2011 de altında başımıza gelen felaketin aynısı olabilirmi soruları kafamızın bir kenarında durmalı.kaldıki merkez bankamız Tl de kalın diyerek euro ve dolar karşısında bildiği bir şeyler olduğunu ima etti.şimdi gelelim altına.Ab nin kurtuluş savaşı, abd nin ortadoğudaki kabaran iştahı, asyanın büyüme çabası,2011 yılındaki krizden altını ihtiyacıyla satan açık poziyonda bekleyen yatırımcı.bunlar gözümüzün önündeyken taktir sizindir kardeşlerim.her zaman diyorum araştırın okuyun ve yatırım yapın.hayatınızın ve paranızın tasarrufu size aittir.en derin saygılarımla.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

s.n. erdem başçı

merhaba çok gzl yorumlamışsın açıklamayı dinledim o da Q3 ü bekliyor özelikle faiz koridoru sorusun da sanki agzından kaçırdı hem önce dolar çok güçlü yenemeyiz demiştihem de o gün toplandıda tl yatırım yapın tl daha degerli olacak doları yenecegiz artık mb başkanı bekliyorsa biz neden beklemeyelim :) hocam ecb bankası para basıyor gizli yapıyor galiba bu altın için yükseliş degil mi ?

İçeriği paylaş İçeriği paylaş