ÇOK KISA VEDA VE BİR RİCA

Değerli,sevgili arkadaşlarım,
Yaklaşık 1-2 hafta kadar yerimde olamayacağım.Maalesef internete girme durumumda pek olmayacak dolayısıyla döndüğümde büyük bir zevkle herkesin yorumlarını topluca okuyor olacağım.
İçinde bulunduğumuz dönem, büyük ölçüde makro verilerle,ekonomik ve siyasi açıklamalarla piyasalara yön veren bir dönem.Teknik analiz vs tabiki çok önemli ve değerli ama şu dönemde şahsen pek işe yaradığını düşünmüyorum.Makro verilerle,beklentilerle,öngörülerinizle teknik analizi örtüştürebiliyorsanız dikkate almanızı rica ederim.Mümkün olduğu kadar,vaktiniz elverdiği müddetçe bol bol gerek yerli gerekse yabancı basını takip etmemiz gerekiyor.Özellikle herbirimizin önünde önümüzdeki sürece dair veri akış takviminin olması gerektiğini düşünüyorum.Kesinlikle bir iki şahsa takılıp kalmayalım.Çok fazla yorumcuyu okuyalım takip edelim.
Birçok arkadaşımız zaten biliyor ama yeni arkadaşlarımızada yardımcı olabilmek maksadıyla birkaç konuya kısaca değinip yazımı tamamlamak istiyorum.
*Çok çok kritik bir dönemdeyiz.Makro verileri kaçırmayalım,bol bol okuyup,piyasayı takip edelim.Piyasaları rahatlatıcı her türlü haber altını yukarı aksi haber ise aşağı taşır.Örnek; Parasal genişleme, faiz indirimi,munzam indirimi vs. Benim bu maddede beklentim AMB nin faiz indirimi kararı ve hafta içinde FED in QE ile ilgili piyasaları rahatlatıcı bir açıklama yapması
*Euro bölgesinde uzlaşıya yönelik atılan adımlar altını yukarı taşır aksi durum ise aşağıya.Son dönemde Almanya'da azda olsa bir gevşeme var gibi.Son dönemde açıklanan makro veriler özellikle istihdam tarafında gerek ABD yi gerekse Avrupa bölgesini ürküttü.Tüm ülkelerin şu anda öncelikli problemi büyüme ve istihdam.Özellikle bu kalemlerle ilgili verileri kaçırmamamız gerekiyor.Yunanistan seçimleri ve bugün G 7 maliye bakanlarının üzerinde konuştuğu ortak konular çok önemli.
*Şu anda çok erken belki ama şimdiden bir düşüncemi paylaşmak isterim.Ekonomimizde ilk çeyrekte büyüme tarafında ciddi bir gerileme oluşabilir.Açıklanan sanayi ve ithalat rakamları bunu işaret ediyor.İhracattaki artışta malumunuz son ay çok ekstra gerçekleşen altın ihracatından kaynaklı.Bu ihracatın sürekliliği varmı bu öngörülemiyor.%4 ün altındaki büyüme baş ağrıtır.OECD raporunda tahmin %3,5 olarak şekillenmiş.Böyle bir durum uygulanan para politikasını değiştirebilir yani içeride de ayrıca işler değişebilir.
Sonuç olarak değerli arkadaşlarım haziran ayı bu yılın gidişatını belirleyebilecek hatta belirleyecek bir ay gibi duruyor.Kendinizi çok iyi bakınız.Sağlıcakla kalın.
Saygı ve sevgilerimle

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş