Dolar

Cuma günü başlayan piyasalara doğrudan müdahaleyi bugün pazartesi de gördük...
 
Merkez bankasının programı nedir doğrusu henüz kestirebilmiş değilim. Ancak geçtiğimiz hafta merkez bankasının bir kur hedefi olmadığı zaten açıklanmıştı...
 
Keza Amerika Birleşik Devletleri herhangi bir parasal genişlemeye gitmediği sürece dolardaki yükseliş trendi kendini koruyacaktır.
 
Burada önemli olan husus, euro/dolar paritesi 1.30'un altında kaldığı sürece ve avrupadaki borç krizi giderek kronik hale geldikçe parite aşağıya doğru inmeye devam edecektir. Değer kaybeden euro aynı zamanda dolar'ın da piyasalarda değer kazanmasına sebep olacaktır.
 
Global piyasalarda euro/dolar paritesi düşerken, Türkiye piyasasında doların 1.80'lere düşmesi birbiri ile çelişen gelişmelerdir. Dünyaya kapalı ve sabit kur uygulanan ekonomilerde bu mümkündür, ancak tek bir tuş ile milyarlarca doların eft yapılabildiği bir çağda, Türkiyede doları 1.80'lerde tutmak mümkün gözükmemektedir.
 
Doları 1.80'de tutmak için evvela TL'nin değerlenmesi gerekir. Bunun için de en kısa vadede mevduat faizlerini yükselterek piyasadan TL çekersiniz. Gayet tabi bunun ihracat ve ithalat dengesini bozan bir para politikası olduğunu da bi tarafa koymalıyız.
 
Merkez bankasının zaten öteden beri değerli TL politikası devam etmektedir.  Uzun süreli faiz politikasının ay ve yıl sonunda yüksek enflasyon olarak karşımıza çıktığı da cabasıdır. 
 
Bu bakımdan, merkez bankasının enflasyon hedefi ve faiz politikası yakından takip edilmelidir.
 
Merkez bankasının cuma ve bugünki müdahaleleri olmasa idi dolar kuru ne olurdu?
 
İlk müdahalede kur 1.91'den 1.86'ya düştü. İkinci müdahaleyi bugün yedi piyasalar ve kur 1.8940'dan 1.876'ya düştü.
 
2 günlük operasyonda toplam yuvarlak hesap 7 kuruşluk bir düşüş yaşandı.
 
Şuanki kura (1.894 TL) bu 7 kuruşu eklerseniz, 1.96 TL yapar. Yani merkez bankası aslında piyasalara kurun rahatlıkla 1.96 TL'ye çıkabileceğini gösterdi. Global piyasalardaki likitide sıkışıklığının piyasalarımızı götüreceği nokta aşağı yukarı çıkmış gibi gözüküyor. 
 
Tüm dünyada üstelik piyasalar kapalı iken sadece iç talebin bu derece güçlü olması ve piyasanın kuru tekrar eski rakamına döndürmesi çok önemli bir noktadır.
 
Avrupadaki krizle birlikte 2012 'de pek çok ülkenin yüksek kura alışması zorunluluk olarak gözüktü. Paritenin zaten 1.20'lere inebileceği öngörüsünün Türkçesi avrupadan bakıldığında zaten budur. euro/dolar paritesi 1.20'lere indiğinde, dolar kuru 1.80 TL 'yi bırakın 1.90  TL'lerde olursa bile öpüp başınıza koyun...
 
Buna ilave, Altın konusunda da söylemek istediğin birkaç hususa var.  Bildiğiniz gibi altında geçtiğimiz ay önemli bir fon çıkışı yaşadık. Bununla birlikte pek çok merkez bankası da zannederim rezervlerini kullandı yıl sonu ödemeleri için.
 
Zannedildiği gibi altın, bizim gibi gram usulu çalışan milyonlarca küçük yatırımcı sayesinde ralliye geçiyor. Ancak değerli arkadaşlar durum malesef bundan çok farklıdır. Altın piyasası bildiğimiz piyasaların belki de en küçüklerinden birisi. İşlem hacmi amerikan borsalarının yanında aslında çok küçük kalır. Bu bakımdan altın borsasındaki esas hareketi Soros ve benzeri birkaç yatırımcının fonları sağlar. Bu fonlar giriş yapmadığı sürece altında ralli beklememenizi öneririm. Şu an benim gözlemlediğim, bu zat'ların hala ellerindeki fonları teker teker boşalttıklarıdır. 2 aydır piyasadan çekebildikleri kadar nakiti çekmek için gerekiyorsa bir 2 ay daha bekleyecektirler. O bakımdan onlar için ons düşse dahi piyasadan topladıkları dolar dünyanın her yerinde şuan çok değerli...
 
Yani onsa hiç bakmıyorlar, merak etmeyin... Ons 1400 $ dahi olsa satmaya devam edebilirler. Bu bakımdan düşüş hala devam edebilir kanısını taşıyorum. Alımlarda dikkatli olalım.  Bıkıp usanıp altınınızı elden çıkarmayın. Soroslar emin olun bunun için aylarca sabrınızı ölçecekler. Tepki alımlarından sonra yapacakları her satış ile bu sabrı tüketmek için ellerinden gelenini yapacaktırlar. Bu yüzden altınınıza sahip çıkın...
 
İnşallah 2012 hem altın için hem de dövize yatırım yapanlar için hayırlı bir sene olacak. Bol kazançlar...
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş