DOLAR ENDEKSİ KRİTİK SEVİYELERDE - rocco

ABD dolar endeksi kritik seviyelere ulaşmış durumdadır. Dolarda olan arkadaşların veya yeni dolar alımı yapacak olan arkadaşların dikkat etmesi gerekmektedir. Endeks şu sıralar 82,52 seviyesinde olup son 1,5 yıldır 81,5 seviyesi 3. defa geçilmiş durumdadır. Endeksteki bu yükselişin düzeltmesinin yakın bir zamanda geleceğini ve 78-79 bandına dönünüşün gerçekleşeceğini düşünüyorum. Bildiğiniz üzere endeksin hesaplanmasında EURO , KANADA DOLARI , JAPON YENİ , İSVEÇ KRONU , İNGİLİZ STERLİNİ , İSVİÇRE FRANGI hesaba katılmakta ve bunların 100 tam puan üzerinden endeks hesabındaki etkileri Euro % 57,6 , Japon Yeni %13,6 , İngiliz Sterlini % 11 ,9 , Kanada doları %9,1 , İsveç Kronu %4,2 , İsviçre Frangı % 3,6 etki etmektedir. 
Görüldüğü üzere endeksin hesaplanmasında %82 oranında EURO  JAPON YENİ , İNGİLİZ STERLİNİ etili olmaktadır. 
1- Öncelikle endekse %57,6 lık oranla en büyük etkiyi yapan euro açısından. Yunanistan'da yaşanan seçim krizi sonrası Yunanistanın AB den veya euro dan çıkacağı spekilasyonu sonrası euro - dolar paritesinde düşüş yaşanmıştır. Grafiklerden çok net bir şekilde görüldüğü üzere seçim günü 7 mayıstan sonra parite 1,30 lardan 1,26 lara gerilemiş durumdadır. Ancak daha önceki yazımda da belirttiğim üzere 17 haziran tarihinde Yunanistanda yapılacak seçimler sonrası hükümet kurulur ve yeni hükümet  ile AB arasında uzlaşmaya varılması durumunda euro dolar paritesinde yön tekrar yukarı olacaktır. Önceki yazımda bu olasılığın gerçekleşme ihtimalini ayrıntılı olarak açıklamaya çalışmıştım. 
2- Endekste % 13,6 lık etkiye sahip Japon Yeni açısından . Japonya merkez Bankası BOJ 'un bu haftaki toplantı mentninden öncekilerden farklı olarak güçlü parasal genişleme ibrasi çıkarılmış ve bu durum DOLAR / YEN paritesinin ( Yenin değer kazanması ile ) düşmesine neden olmuştur. Japon yeni diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya başlamıştır. 
3- Endekste % 11,9 luk etkiye sahip İngiliz Poundu açısından. GBP / DOLAR paritesi IMF den gelen açıklama ile düşmüş durumda . IMF ekonomik büyümenin toparlanamaması ve aşağı risklerin gerçekleşmesi durumunda İngilterenin parasal genişlemeye gitmesi gerektiğini açıklamıştı. Eğer önümüzdeki süreçte İngiltereden para arzı veya faiz indirimi kararı gelmezse GBP /DOLAR paritesi yeniden yükselişe geçebilir. Yani İngiliz MB bankası BOE açısından ortada henüz bir parasal genişleme kararı bulunmamaktadır. Son 3 yıldır BOE faiz oranını 0,5 de sabit tutmaktadır. 07-06-2012 tarihinde faiz oranı açıklanacak ve bu tarihe kadar ek bir parasal genişleme kararı gelmez yada faiz oranları düşürülmezse GBP / DOLAR paritesi tekrar yükselişe geçebilir. 
Sonuç olarak Yunanistan konusunda ilerleme kaydedilmesi ve AB den krizle mücadele konusunda etkili müdahaleler gelme ihtimali yüksek olup Dolar endeksine en büyük etkiyi yapacak unsurdur. BOJ dan ve BOE den parasal genişleme veya faiz inidirimi kararları gelmedikçe dolar endeksindeki düşüşe katkısı olacaktır. 
Ayrıca şu durum sizleri yanıltmasın. 02-01-2012 terihinde Dolar endeksi 80, 5 seviyelerinde iken dolar kuru 1,89 TL den işlem görmekteydi. Şu anda ABD endeksi 82 ,5 seviyelerinde dolar kuru ise 1,85 TL seviyelerinde . Ocak ayına oranla endeksin artmasına rağmen kurun daha düşük olduğunu görüyoruz. Bu durum aslında TL nin diğer para birimlerine oranla çok daha az değer kaybettiğini ve güçlü kaldığını göstermektedir. Endeksin 78-79 bandına geri çekilmesi durumunda TL olarak değerinin nerelere gelebileceğini sizlerin takdirine bırakıyorum. 
Tabi dolar endeksi üzerinde önemli bir etki de 20 Hazirandaki FOMC toplantısı sonrası gelecek açıklamalar ve piyasanın bu açıklamalara nasıl bir anlam vereceğidir.Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Belirsizlik

Belirsizlik 17 Hazirana kadar . Sonrası Seçim , FOMC toplantısı ve AB toplantısı . Bu sürece kadar piyasa tutunacak dal aramakta ve en yakını  2 gün sonra olası bir 150 K altında tarım dışı bu belirsiz süreçte çok şeyi değiştirir. Unutulmaması gereken hala 1525 kırılmış değil . 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş