DOLAR VE ALTIN

Günaydın değerli arkadaşlar,
Beklediğimiz üzere onsu artık 1700 lerde konuşuyoruz ve bu durum bizi mutlu ediyor.Ancak malumunuz bu kesinlikle yeterli değil çünkü dolar çok sert geri geldi.Şu anda ons 1900 olsa mevcut kurlarla ancak 106 TL yi görebiliyoruzki içimizde 109 gibi maliyetlerle altın alan arkadaşlarımız var artık bu noktadan itibaren doların seyri çok daha önemli hale geldi.
MB bir taraftan dövizi aşağıya çekmek için çok sert müdahalelerde bulundu faiz yükselişlerinin önünü açtı ve daha yeni munzamları düşürerek piyasaya TL likidite sağladı.Bir ay ön önce genişletici para politikasından bahsederken bu ay daraltıcıdan bahsetmeye başladı.Sanırım MB nin de kafası en az bizler kadar karışık!
Dış ticaret verileri olumsuzluk açısından aldı başını gidiyor.Kimse 10 küsür milyar dolar açığı bu ay beklemiyordu.Bakalım MB daha ne kadar dövize müdahale edebilecek!!!Ben doların yükseliş trendine gireceğine ve MB ne yaparsa yapsın dip fiyatının 1,75 olduğuna inanıyorum.Daha aşağıya çekmesi çok zor görülüyor.Ağustos ayından beri hep kendi içimde şu hesaplamayı yapıp size TL tahminimi söylüyordum.Kasım ayı ons 1800 usd 1,8:))sonrasında tahminim 103-107 TL diyor idim.Şu anda 97 küsürlerdeyiz ve kasım ayında bu noktalara gelme ihtimalimiz yüksek.
Zararda olan arkadaşlarımızın en kısa sürede kara geçmesi dileğiyle herkese bol kazançlar dilerim.
Not: 1 ay önce dip fiyat 95 TL demiştim.2 hafta önce 96 TL ye yükselttim.Bence dip fiyat hala 96 TL ama çok kısa süre için!!!
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Günaydın...Sabah bloomberg de

Günaydın...Sabah bloomberg de bir yorumcu eylül ayı dış ticaret açığının %50 den fazla olduğunu yani 1 ihracaatımıza 2 den fazla ithalat yaptığımızı ve geçmişte bu durumlarda hep devalüasyon geldiğini söyledi. Size katılıyorum kesinlikle doları bu seviyede tutamayacaklar. 
Hisse senetlerinde sadece bir iyimserlik trade ediliyor. Saadet zinciri gibi...Önümüzdeki hafta ayılırlar! Daha önce yunanistan bu şekilde 2 defa daha kurtarılmış, bu üçüncüsü ve "borçlarının sürdürebilir olmasına" seviniyorlar. Papanderu "yunan halkınınsırtından on milyarlarca euro borcun kalkmasına " seviniyor. Peki bu borç buharlaştımı? Ekonomik yükü AB ye dağılacak. Kennet isimli ünlü bir ekonomist ; yapılanın anı kurtarıcı olduğunu aslında hiç bir şeyin değişmediğini ve liderlerin de krizden çıkışla ilgili bir fikir sahibi olmadığını bildirdi.
Sizin rakamlarınız analize tabi benimki ise kalbi olmakla ben yıl sonunda ons 2000$ veya üstü $ ise 2.0 veya üstü olur diyor altında olan arkadaşlarıma "sabır" diyorum. Acizane takip ettiğim grafikte her şey yolunda öyle aşağılara 200-300 dolarlık salınımlar yok artık. Eteklerdeyiz, tırmanış başlıyor...

İçeriği paylaş İçeriği paylaş