DOLAR VE TL DEĞERİ

Merhaba sevgili arkadaşlar,
Büyük bir çıkmaza doğru ilerliyoruz.
Avrupa Birliği krizinin daha da derinleşmesi ve kredi sıkıntısının iyiden iyiye kendini göstermesi en çok ülkemizinde içinde bulunduğu coğrafyayı etkileyecektir.
Bugün kredi derecelendirme kuruluşunun notumuzu durağana çekmesi kesinlikle süpriz değil.Bizler bile burada her yorumumuzda cari açık, cari açık/GSYİH,dış ticaretin finansmanı,kredi darboğazı vs derken bu tarz kuruluşların bunu es geçmesi zaten mümkün değildi.Bizim için artık önümüzdeki süreç çok kritik.Sadece bizlerin değil artık tüm Dünya'nın gözü cari açık problemimiz üzerinde ve tabiki finansmanı.İşte asıl sorun burada başlıyor.
Neler olabilir ve olmasını bekliyorum?
1.Önümüzdeki dönemde açıklanacak cari açık,ödemeler dengesinde herhangi bir düzelme beklenmiyor.Finansman şekli zaten kısa vadeli kaçışa müsait fonlama şeklinde.Kredi kuruluşununda açıklaması üzerine sıcak para artık daha tedirgin ve kaçmaya müsait hale geliyor.Tahmin edilen sıcak para 70 milyar USD civarında.
2.AB'nin krizi derinleşiyor.Bankalardan sermaye artışı veya bilanço küçültme talep ediliyor.Bankaların önümüzdeki dönemde kredi musluklarını kapatması veya azaltması kuvvetli bir ihtimal.Buda bizim finansman sıkıntımızı ortaya çıkartıyor.FITCH açıklamasında özellikle buna değinerek dikkat çekmiş.
3.Seneye 135 milyar USD dış borç ödemesi olduğu ifade ediliyor.AB krizi dolayısıyla bunun çevrilebilirliği ne kadar gerçekçi yorumu sizlere bırakıyorum.
4.MB sanırım artık kabulleniyor.Daha zor günlerin bizi beklediğini düşündüğü için bence artık rezervleri kolay kolay harcayamaz.Tüm koşulllar USD lehinde görünüyor.
5.Cari açık sorunumuzu çözmek ekonomiyi soğutmaktan geçer.Bunun boyutunun kontrol edilemesi ve/veya cari açık sorununun şok etkisi oluşturması not indirimini bile gündeme getirebilir.
SONUÇ
Arkadaşlar ben gerekçeleri yazıp rakam vermeyi tercih ediyorum tutarmı tutmazmı bunu zaman gösterir ama usd nin en az 2 TL yi göreceğini düşünüyorum.Zaman zaman geri çekilmeler olabilir ama trend yukarı yönlü.2 TL ise iyimser diyorum üzerine ne kadar eklenir onu yine zaman gösterecek.Kimse istemez ama sıcak temas durumlarıda işin farklı boyutu.
ONS u zaten gerek değerli trader,gerekse knoppix,dalgalarla sörf ve diğer arkadaşlar açıklamaya çalışıyorlar.Kaça düşer nasıl olur inanın ne söylesem boş gibi geliyor bana.Sadece düşüncem 1600 e kadar geri çekilme yaşanabilir.Beni asıl ilgilendiren ise TL değeri.Burdan hareketle;
ONS düşer ama usd nin artışı TL yi daha fazla etkileyeceği için TL değerinde altının gerileme beklemiyorum.Parasal genişleme sonrası ise onsun yükselişi doların gerilemesinden daha yüksek olacağı için artık TL değerinin olumlu manada bizi etkileyeceğine inanıyorum.Anlık TL kayıpları bizleri korkutmasın.
Herkese sevgilerimi ve saygılarımı sunar iyi akşamlar dilerim.
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Çok güzel

Çok güzel özetlemişsiniz.Yorumlarınız için teşekkür ederim.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş