DÜNYADAKİ BÜYÜK BANKALARDAKİ SIKINTI---EGELİ

Değerli kardeşlerim bazı konularda gerek ana sayfada gerekse sitede bazı bilgilendirmeler yapıyorum umarım sizlere sıkmıyorumdur.ama gerçekten yatırım işiyle uğraşacaksanız bu tip veri ve konuları takip gerekiyor.çünkü bu tip konularda parasal müdahaleler ve olasılıkları sizin elinizdeki metaya etki ediyor. Bu seferki konumuz dünya ekonomisinde ismi olan bankalar hakkında.bu bankaların batışları veya batmamaları adına sermaye sağlanmasının etkilerini inceleyelim.
 
 
2005 yıllarında kendini gösteren ve günümüze kadar yükselerek gelen finansal krizde,büyük banka iflasları gerçekleşmiştir.bazıları batmış bazıları batma tehlikesi içinde.2008 de mortgage kriziyle batan Lehman, 2011 de  Dexia bankın batmasına abd ve ab ile ortak müdahalesi , bir ay önce patlak veren abd nin en büyük bankası JP Morganın büyük zararı ve son olarak ispanyadan bankia.
 
 
Şimdi bu bankaların batışıyla veya batma senaryosuyla olanları ve olabilecekleri inceleyelim.abd den Lehmanla başlayalım: lehmanın batışıyla birlikte fed sisteme parayı sisteme basmıştır.amaç abd ve ab deki diğer bankaların sonuda  lehman gibi olmasın ve kriz bulaşmasın.o zaman yatırım pozisyonunda olanlar bilirler ki altında gelen parayla yükseliş dolarda düşüş oluşmuştu.geçen senenin kahramanı dexia bankıda unutmayalım banka lehman a benzemesin diye abd ve ab nin çabası altında yine yükseliş getirmişti(10 ekim 2011 1663 ten 10 kasım 2011 e kadar 1760 onsa yükseliş)şimdi bu tehlike daha önceki yazılarımı takip edenler bilirler bankia ve jp Morgan da sürmekte.bu bankalardaki batış senaryoları her geçen gün tekrarlamakta ve lehman,dexia banka yaşananlar gözümüzün önüne gelmektedir.yatırım kararı verirken finans sistemde çok büyük etki yaratacak banka pozisyon ve  iflaslarına da dikkat etmek gerekiyor.dostunuzdan bilgi.saygılarımla
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş