DÜŞÜŞ TRENDİ / DOLAR ENDEKSİ -- rocco

 
Arkadaşlar selam , 
 
Ons bakımından 1790 dolar seviyesinden itibaren kademeli düşüş olacağını ısrarla vurgulamaktayım. Düşüş trendinde olası destek nokatalarını da 1670 , 1645 - 1620 dolar seviyeleri olacağını belirttiğimiz seviyelerden en az 40-50 dolarlık tepki alımları gelebileceğini daha önce paylaşmıştım. Bunuda büyük sermayenin düşüş trendinde maksimum kar sağlama düşüncesinden kaynaklandığını düşünüyorum.Yıllık bazda dip noktasına ani geri çekilmelerle elde edebilecekleri karın kademeli düşüşe oranla sınırlı kalcağı ortadadır. Bulunduğumuz seviye itibari ile panik satışlarından kaçınılması gerektiğini düşüş trendinde ikinci destek noktası gördüğümüz seviyelerden 1690 - 1700 dolar seviyelerien kadar seviyelerine kadar tepki alımı gelceğini düşünüyorum. Bu konuda biraz sabır gösterilmesi bence gerekmektedir. Ani düşüş olursa yanıldığımız anlamına gelebileceğini belirtmek isterim. Ana trendi aşağı yönlü olarak görüyorum. Asıl dip noktası ise 3. destek noktası  sonrası netleşecektir. Ancak o aşmaya henüz zaman var. Bizim için maksimum karın sağlanması piyasa hareketine ne kadar adepte olabildiğimiz ile ilgilidir. Tabiki de zamanı geldiğinde düşüş trendi son bulacak ve kademeli yükseliş trendine geçeceğiz. Ancak ben destek seviyelerinden gelen her tepki alımı sonrasında beklentilerin daha da yükseldiğini görmekteyim. Şimdi benim bakış açıma göre bazı kritik hatalar yapılmaktadır. Örneğin , ons açısından  büyük bir yükseliş dalgası yaşanmakta ve bulunduğu seviye itibari ile doyum noktasına ulaşmışken yada bu seviyeden kısmi bir çekilme yaşandıktan hemen sonra alıma girişilmekte , sonrasında ciddi geri çekilmeler yaşanıp yatırımıcıyı tedirgin edecek hal aldıktan sonra satış yapılmaktadır. İstenmeyen zaralar da doğmaktadır.

Düşüş trendinde son destek noktasına ve yüklü alımların yapıldığı seviyelere bakmak gerekir , Eğer trend düşüş ağırlıklı ise bilinizki bir sonraki destek noktası daha aşağıda oluşacak yeni alımlar daha aşağı seviyelerden olacaktır.  Ayrıca olası tepki alımları sonrası son zirveden daha aşağı seviyeler beklenmeli satış için uygun poziyon kollanmalıdır. Diğer bir gösterge ons bakımından yükselme sağlaması gereken bir etkenin ons açısından yükselme göstermemesi yada baskılmasıdır.

Yükseliş trendinde ise yeni zirveler hep dahaa yukarılarda oluşmakta olası geri çekilmeler ise bir önceki destek seviyesinden daha yukarılarda alımlaarla karşılaşır. 
 
Şimdi bizim yaşadığımız sürece bakacak olursak Zirve 1790 - 1750 de olştu , Tepki alımları 1670 , ikincisi bence 1640 seviyesinde  oluştu . Yani şimdi gelecek tepki alımının 1750 olamayacağını , ancak daha aşağılarda 1700 seviyesi olabilir yeni bir zirvenin oluşması ihtimal dahilindedir. ( Şahsi beklentim )
Doğrdan düşüş yaşanmayacağına dair beklentim ise geçen yılki piyasa hareketleri ile yakından ilgilidir. O dönemdeki  1600- 1700 bandında dalgalanma aşamasında QE 3 beklentisi çok zayıflamış piyasa şok içerisinde yön aramaktaydı. Koşullar daha olumsuzken  kademeli düşüş yaşandı .  Şimdiki aşamada ise mevct bir program yürülüktedir. Yani geçen yıla oranla doğrudan geri çekilme daha az ihtimal dahilindedir. 

Yapmış oldum genel açıklamadan sonra piyasanın düşüş trendini yaratmak için öne süreceği gerekçeler bence şunlardır. 

1-  En başta düzelen ABD verileri ile ons ilk etapta 1620 dolar seviyesine kadar süreç ilerledikçe baskılanacaktır diye düşünüyorm. Yürlükteki QE 3 doğru noktalara kanalize edilmekle öncekilerden miktar itibari ile az da olsa çok etkili olmuştr. Özellikle ABD büyüme verisi ciddi ivme kazanmıştır. Büyüme verilerinde canlanma olacağını ve beraberinde işsizlik oranlarıda ciddi geri çekilme olabileceğini , bununda piyasanın baskılanması için sebep olarak kullanılacağını yaklaşık 3 aydır açıklamaya çalışmaktayız. Geçen hafta yükselen büyüme verisnin satış bahanesi olarak kullanılması ve 30 dolarlık satış yaşanması en ciddi göstergeydi. Benzer veriler gelmeye devam edecek diye düşünüyorm. Borç tavanı ve mali uçurum konusunun çözümü sonrası düzelme eğiliminde olan ABD ekonomisi için pozitif katkı olacaktır diye düşünüyorm. 

 
2- 1620 dolar seviyesinden itibaren AB krizinin öne sürüleceğini düşünüyorm. 1620 dolar seviyesinden  baskılamaya devam edilecektir ve trend değişimine kadar süreç ilerleyecektir.   Özellikle İspanya , Yunanistan , İtalya 'nın ekonomik durumu ile euro değer kaybedip  euro / dolar paritesi baskılanacaktır. Dolar endeks hesabında % 57 lik etkiye sahip  euronun değer kaybetmesi ile dolar endeksi ciddi bir biçimde desteklenecektir.  Endeks bakımından 82- 83 aralığının görüleceğini , parite açısından 1,23 seviyesinin altına dahi düşüleceğini düşünüyorm. Dolar kuru açısından yükseliş beklentim hala geçerlidir. 

 

Son olarak ocak ilk haftası açıklanacak işsizlik oranı ve tarım dışı istihdam öncesi  risk almamakta yarar vardır.Beklediğimiz tepki alımı o tarihe kadar şekillenecektir diye düşünüyorm. Yeni satış dalgası için ocak ilk haftası açıklanacak önemli veriler bahane edilebilir. Son olarak açıklanan % 3,1 lik büyüme verisi açıkça söylemek gerekirse ciddi bir rakamdır.  İşsizlik oranı ve tarımdışı istihdama bence en çok etki eden iki unsur büyüme verisinin ne kadar yüksek olması ile haftalık işsizlik başvuru ortalamasının ne kadar düşük olmasıdır. Bu oranlardan büyüme geçen ay % 2,7 idi. , geçen ay haftalık işlsizlik başvuru ortalaması 392 k idi. Bu verilerle % 7,7 ye düşen işsizlik ve 145 k lık tarım dışı işstihdanm gelmişti. Bu ayki büyüme oranı %3,1 ve işsizlik başvuru ortalaması 352K  dır. ( İki haftalık ortalama)   Kıyaslamayı size bırakıyorm. Kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir. Saygılar iyi akşamlar.

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş