EURO,DOLAR,ALTIN---EGELİ

Geçmiş ramazan bayramınızın şeker tadında geçtiğini tahmin ederek mesaimize başlayalım.
 
 
Eylül ayındaki fomc toplantısından çıkacak muhtemel q3 ile ilgili söylentileri satın almaya çalışan altın 1640 ons gördü.dolar bu söylentilerle 1,79 da sabit kaldı.
 
Tabiî ki altının buralara çıkmasındaki en büyük etkenleren biride takipçisi konumundaki platinin güney afrikadaki grevden dolayı mükemmel yükselişinin de etkisinide unutmamak gerekir.platinle altının ilişkisi şudur ki; simyacılar platin için kullandığı  simgeyi oluştururken altın ve gümüşün simgelerini bir araya getirmişlerdir.değerli metaller gerek endüstriyel gerekse yatırım bazında birbiriyle etkileşim içinde kullanılmaktadırlar ve değerlendirilmektedirler.
 
Sonuç şudur ki dünya düzeyinde gümüş,altın,platin madeni olan bölgelerdeki arz yanlı sıkıntıların oluşumu metallerin değerlerini artırmaktadır.bunu bir kenarda tutalım.
 
Geçelim euroya, her şeyin toz pembeye döndüğü bir görüntü oluşmuş gibi parite 1,20 lerde 1,24 lere geri döndü.benim gördüğüm euro bölgesinde değişen hiçbir şey yok.bütün yatırımcıların eylül ayında draghi ve bernanke den  daha fazla müdahale beklentisi içerisinde yatırım yapmaktalar.gerçekleşecekmi göreceğiz.
 
Sonuç olarak baştan beri söylediğimiz  altın için bant 1525-1680, dolar için 1,77-1,85 devam etmekte.ayrıca sene başından beri tl yi sofranızdan eksik etmeyin uyarılarımızı dikkate alanlar için aşağıdaki getiri oranlaması herhalde mutluluk vericidir.sene başından beri yatırımını tl de yani b likit fon da değerlendiren arkadaşımız  +5,57 kazançta iken,  hiç al sat yapmadan dolar a yatırım yapan kardeşimiz -4,63 kayıpta iken, hiç al sat yapmadan altın alan kardeşimiz -1 kayıptadır.bu kayıplar yukarıdan mallanmanın cezası niteliğindedir.o nedenle yukarıda verdiğimiz bantların alt ve üst sınırlarını kendi analizleriyle görenlerin kaybı mutlaka kazanca dönüşmüştür inancıyla yatırım kararı sizlerindir diyor ve çok okuyup araştırın diyorumki kimse sizin fikirlerinizi değiştiremesin ve kendi analizinizle yatırım yapmaya alışın.
 
Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.Saygılarımla
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

sayın mekoc66

Günaydınlar.öncelikle abd konut satış verilerinin biraz yukarı veya stabil gelmesi normaldir.çünkü mortgage sisteminin çökerttiği konut sektöründe ev fiyatları inanılmayacak derecede düşük fiyatlara itmiş durumda.bildiğiniz gibi abd nin 8,3 işsiz geri kalanlar ise çalışıyor.dikkat edildiyse mortgage verilerinde yukarı doğru bir canlanma olmamasına rağmen konut satışlarındaki bu artışın tek bir açıklaması vardır ki bu fiyatlardan konutların zengin tabaka tarafından toplanarak ileride yüksek fiyatlardan satılacağı gerçeğidir.zengin tabakanın beklediği şudur ki nasılsa fed konut piyasasının canlanması adına adım atacaktır veya zamanla konutlar kaybettikleri değerleri geri alacaktır.aynı bizim dolar a,altın a,gümüş e,platin e vb metalara düşük fiyattan girmemiz gibi.altın için 1525 leri gördüğümüzde 1600 atacak beklentisiyle düşük fiyattan almamız ve beklediğimiz nokta geldiğinde satmamız gibi.
 

Çalışmadan, öğrenmeden,yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonrada istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

yelda hanım

yelda hanım. altın 1675 test eder dediniz. test etti bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz.ha merak etmeyin bu saatten sonra siz ve tb sayesinde zarar etmemeyi öğrendim. içiniz rahat olsun :)  tb demişken yazılarını özledim. panik havasından kurtarıyordu bizi...

Sayın egeli

abi hatırlarsan; altının 1590 nın altına sarkmayacağını sarksada 1565 kıramayacağını, hatta 1600 üstü hareketleri sürdüreceğine inancımı paylaşmıştım. 2 hafta öncede 1630-50-70 sıralaması yapmıştım değerlendirenler olmuş. bugün acaip mutluyum (kibirlenme asla değil) çünkü bize inanlara katkım olmuş acemi ama dayanaklı görüşlerle paylaşımlarımızı değerlendirmişler ve şimdi 91-92 den alanların karını düşündükce çok mutlu oldum...şayet spekülatif söylemler ve manipilasyon olmazsa trend 1700 üstüne atar gibi. dolar 1.78-79 dip ama aşağısını yazmıyorum kızarlar diye...
 
şimdi, işsizlik verilerinin artan işsizlik oranı ile geçen hafta olumlu, bu hafta olumsuz gelmesi çelişki değilmi. işsizlik artıyorsa ekonomide küçülme var,tasarruf var şirketlerde, hatta halkta, işten çıkarılmalar buna en şahane örnek. ammaa şunu anlamadım nasıl işsizliğin olduğu ve arttığı hatta düşük gösterildiği bir ülkede ev satışları nasıl artar? sen ekonomistsin sadece bunu izah edermisin bana. morgage işlemleri ve sonucu ortada!!!

altının yükselmesinin devamı için

altının yükselmesinin devamı için abd nin yükselişe destek vermesi gerekli dün abd seasında abd onsu 1638 den devraldı 1636 larda bıraktı ,
seçimler olmadan para basılmayacağı kanaatimi koruyorum,seçimlere müdahale anlamına gelir yoksa qe3 ,
para yoksa abd onsu desteklemez..
AB onsu ancak 1620 den 1640 çıkarttı;ama abd satışa geçerse burdan tekrar 1580 lere yolculuk başlar gibime geliyor

.

yorumun cok akıllıca ve mantıklı egeli, katılıyorum

Altının yükselişinde bir neden de...

Altının yükselişinde bir neden de ABD nin hızla dış borç tavanına yaklaşmasıdır diye düşünüyorum. Ons grafiği ile ABD borç tavanı grafiği tamamen paralel seyrediyor. Bu  QE3 den başka bir şeyin konuşulmadığı şu günlerde göz ardı edilemeyecek kadar hatta QE3 den de değerli bir gelişme olacaktır diye düşünüyorum...

İçeriği paylaş İçeriği paylaş