FED ÖNCESİ AÇIKLAMALAR - rocco

Arkadaşlar selam 25 Nisan FED toplantısı öncesi FED üylerinden oy hakkı olanların görüşlerini sizinle paylaşmıştım. ( 1Nisan - 20 Nisan arası görüşlerini ) şimdi ise son 3 haftadır FED üyelerinin görüşlerindeki değişiklikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle son gelen açıklamalarını yazacağım ardından 25 Nisandaki görüşleri tekrar belirteceğim. kıyaslama yapılması bakımından yararlı olacağını düşünüyorum. 
 
 1- FED BAŞKANI BERNANKE , Son açıklaması  Avrupa'daki durum ABD finans sistemi ve ekonomisi için önemli bir risk oluşturuyor ve yakından izlenmeli , Her zaman olduğu üzere, Fed, finansal baskıların arttığı durumda ABD finans sistemini ve ekonomisini korumak için, ihtiyaç duyulduğunda, harekete geçmeye hazır durumda
- 25 Nisan Fed öncesi - ' merkez bankalarının başarılı bir parapolitikası yürütmesinin yanı sıra finansal istikrarı sağlamak içinde çaba göstermesi gerektiğini vurgulayarak, son finansal krizden çıkarılanen önemli derslerden birinin bu olduğunu ifade etti.ABD Merkez Bankası için de finansal istikrarın sağlanmasına gösterilen önemin para politikasının yürütülmesi ile eşitöncelikte olması gerektiğinin altını çizen Bernanke, krizin ortayakoyduğu mali denetim ve düzenleme eksikliklerinin ya da yetersizliklerin düzeltilmesi sürecinde ABD'nin kararlı olduğuna vurgu yaptı.
 
 2- WİLLİAM C. DUDLEY ( NEW YORK FED )Son açıklaması , Fed in para politikasını gevşetecek adımları düşünmesi gerektiğini söyledi. ABD hükümetine konut piyasasını canlandırmak için yeni programlar üzerinde çalışması çağrısında bulunurken, merkez bankasının halen faiz indirim için yollar düşünebileceğini kaydetti. “Böyle politikaları uygulamak ekonomik görünümü iyileştirecek ve para politikası genişlemesini daha verimli hale getirecektir” dedi ve aynı zamanda,Fed’in para politikasını gevşetmek için adımlar düşünmesinin “uygun” olacağını sözlerine ekledi.
- 25 Nisan FED öncesi - ' Genel olarak reel ekonomi henüz, ABD ekonomisinin kayıplarını telafi edecek kadar güçlü değil" dedi ve ekledi "Henüz tehlikeden uzaklaştık veya sürdürülebilir bir toparlanma yaşıyoruz demek için çok erken".Dudley ayrıca, %8.2'lik işsizlik oranının kabul edilemeyecek kadar yüksek olmaya devam ettiğini ve ekonomide yaşanan yukarı yönlü gidişin devam ettiğini de tekrar etti. Fed yetkilisi enflasyonun bu yıl beklentileri aşacağını beklediğini ve zirve yaptığını düşündüğünü de ifade etti.
 
3- ELİZABETH  A. DUKE ( YÖNETİM KURULU ) Son açıklaması , Konut talebi zayıf seyretmeye devam ediyor 
 
4- JEFFERY M. LACKER ( Richmond Fed Başkanı ) İşsizlik oranı yüzde 7′nin üzerinde seyretse bile, merkez bankasının faizleri artırmaya hazırlıklı olmasının gerektiğini savundu. Fed’in büyük ihtimalle 2013′ün ortalarında faiz artırmak zorunda kalacağını belirten Lacker, daha fazla parasal teşviğin, şu anda büyümeyi desteklemekten daha çok enflasyonu sıçratacağına dikkat çekti.
- 25 Nisan FED Öncesi - Son dönemdeki verilerin hayalkırıklığı yarattığını, büyümenin bir süre daha trendin altında seyredebileceğini belirtti. Lacker, üçüncü bir niceliksel gevşeme programının ekonomideki cansızlığa çözüm olmayacağını ifade etti.
 
5- DENNİS P. LOCKHART - Bazı çeyreklerde, parasal genişleme olarak adlandırılan adımın üçüncü turunu göz ardı etmek popüler olsa bile, bu seçeneğin masa üzerinden alınabileceğini düşünmüyorum" dedi ve "QE3 doğru koşullar altında işleyecektir. Ancak bu koşulların henüz ortaya çıktığı düşüncesinde değilim"
- 25 Nisan FED  Öncesi - ABD'de son 6 ayın en yüksek seviyesine işaret eden istihdamdaki kazançların büyük ihtimalle devam edeceğini öngören Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, bunun, merkez bankasının para politikasını gevşetmesi ihtiyacını da azalttığını söyledi.
 
6- SANDRA PİANALTO - ( CLEVELAND FED BAŞKANI ) Avrupa’nın ekonomik koşullarının ABD ekonomisi için risk oluşturduğunu ifade etti. ABD para politikasının mevcut koşullar altında uygun olduğunu düşünen Pianalto, ekonominin daha çok dönemsel faktörlerden olumsuz etkilendiğini sözlerine ekledi. Düşük istihdam maliyeti ve işgücünün ABD’de üretime katkıda bulunduğunu söyleyen Pianalto, oluşturulan ortamın daha rekabetçi hale geldiğine işaret etti. Cleveland FED Başkanı’na göre Koşullar dramatik şekilde değiştiği takdirde para politikası konusunda açık fikirli olunmalı ve toparlanma, FED’in destekleyici politikasının devamına bağlı
- 25 Nisan FED Öncesi -ABD'de tarımdışı istihdamın Mart ayında 120 bin ile son 5 ayın en düşük seviyesine işaret etmesini değerlendiren Cleveland Fed Başkanı Sandra Pianalto, bu rakamların ABD'nin büyümesindeki aksaklıkları yansıttığını söyledi.Son istihdam rakamlarının ekonomik aktivitedeki düzensiz trendin bir örneği olduğunu savunan Pianalto, bu kadar büyük ölçekli iniş çıkışların, istiham yaratımının altta yazan hızını belirlemeyi zorlaştırdığını ifade etti.
 
7- SARAH BLOOM  RASKİN , Yönetim kurulu ; 
-25 Nisan FED Öncesi - Konut piyasası anlaşılmayacak kadar zayıf"FED Yönetim Kurulu üyesi Sarah Raskin, zayıf konut piyasasının ekonominin alışılmadık derecede yavaş toparlanması üzerinde baskı yaratmakta olduğunu söyledi.Bazı verilyerin ekonomide toparlanmanın hızının artabileceğini gösterdiğine işaret eden Raskin, bununla birlikte ulusal ekonomik toparlanmanın hala gitmesi gereken uzun bir yol olduğunu ifade etti.Raskin, Los Angeles'da düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, toparlanmakta zorlanan konut piyasasının ekonomi için önemli bir engel olduğunu da vurguladı.
 
8- DANİELK. TARULLO  , Yönetim kurulu ; abd’de bu yılın başlarında tamamlanan stres testlerinin sonuçlarına göre ABD’nin büyük bankalarının iyi bir iş başardığını gösterdiğini ancak bazı bankaların halen sermayelerini artırmak ve sermaye yapılarını güçlendirmek için yapması gereken şeyler olduğunu söyledi. 
 
9- JOHN C. WILLIAMS - Merkez bankasının, ekonominin daha fazla bozulması hâlinde gereken adımları atmaya hazırlıklı olmasının gerektiğinin altını çizdi.
-25 Nisan FED Öncesi - Merkez Bankası'nın ekonomiyi desteklemek için etkin müdahalesini sürdürmesigerektiğini savunan San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in aynı zamandaistihdamdaki kazançları da koruması gerektiğini belirtti.Maksimum istihdamdan çok uzakta seyredildiğini ve bu seviyenin bir süre dahadevam edeceğini öngören Williams, bu şartlar altında parasal teşvikleri sürdürmeninçok önemli olduğunu, toparlanmanın durağan seyrettiğini söyledi.
 
10- JANET L. YELLEN  , Fed’in Başkan Yardımcısı - Yavaşlayan istihdam büyümesi ve finansal piyasa şartlarının, ABD ekonomisinin hâlen daha kırılgan olduğunu gösterdiğini ve daha fazla parasal teşviğe ihtiyaç olabileceğini ifade etti.
-25 Nisan FED Öncesi - merkez bankacıların tam istihdam hedefini büyük ihtimalle yıllarca tutturamayacağına dikkat çekerek, Fed’in oldukça esnek politikasını savundu. Yellen, enflasyonun ise kontrollü seyredeceğini öngördü.New York’ta konuşan Fed’in 2 numaralı ismi Yellen, önümüzdeki yıllarda maksimum istihdamın hedefinin tutturulamayacağını, ancak enflasyonun yüzde 2 hedefinin altında seyredeceğini söyledi. Yellen, konut ve Avrupa’daki borç krizini, büyümeyi sıkıntıya sokan en önemli zorluklar arasında gösterdi.
.................................................................
Sizlerin de gördüğü üzere Fed üyelerinin parasal genişleme veya ek teşvikler konusunda söylemlerinde değişiklikler olmaya başlamıştır. İbre sınırlı da olsa parasal genişleme veya ek müdahaleye yönelmiş gibi duruyor. Biz biliyoruz ki FED 'in yeni bir parasal genişleme veya faiz indirimine gitmesinin ön koşulu enflasyonda belirli bir seviyeye inmektir. . Bu sayede gelecek ek müdahaleden doğacak enflasyonun önüne geçilmiş olacaktır. Bu bakımdan perşembe günü açıklanacak olab ABD yıllık CPI verisi enflasyon hedeflerinin belirlenmesi yolunda önemli bir veridir. Son veri %2,3 olmasına rağmen beklenti %1,8 olarak öngörülmüştür. Veri henüz açıklanmamış olmasından dolayı bu konuda yorum yapamıyorum. 20 Haziranda Twist 2 veya faiz indirimi ? gelir mi ozaman anlayacağız  ( Haber içerikli yazılar medya kuruluşlarından alınmıştır )Kişisel görüşlerim olup , yatırım tavsiyesi değildir. SAYGILAR. 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.
İçeriği paylaş İçeriği paylaş