FED TOPLANTISI ÖNCESİ -- rocco

Arkadaşlar selam ,
Ana sayfada son belirtmiş olduğum yazımda özetle dolar endeksindeki dalgalarınmalın ons üzerinde etkisi üzerinde durmuştum.Endekste yaşanan dalga boylarını tam olarak yakalamamız imkansız ise de yön tayini ile ons üzerindeki etkisini belirlememiz şu aşamada daha yararlı olacağını düşünüyorum. 
Son olarak cuma günü açıklanan ABD tarımdışı istihdam verisi ve işsilik verisinin endeksteki düşüşü frenleyip tekrar çıkış aşamasına geçirdiğini ve ons üzerinde baskı kurarak düşüşe neden olduğunu gördük. İlk olarak endeksteki yükselişin hangi aşamaya kadar çıkabileceği ve ons üzerindeki oluşabilecek etkisn değineceğim sonrasnda önümüzdeki süreci açıklamaya çalışacağım. 

Endeksteki yükselen dalga şahsi düşünceme göre 19 - 06 - 2013 tarihindeki FED toplantısına kadar veya hemen öncesine kadar devam edebileceği yönündedir. Ve bu süreçte dolar endeksi bakımından en kötü 83,50 seviyesinin görülebileceğini düşünüyorum. Ons bakımından etkisnin ise bir miktar daha geri çekilme görülebilsede bu geri çekilmenin son dip olarak görülen 1337 usd altına inmesini beklemediğimi tekrarlamak isterim . 1350 usd ( + 15 usd ) bölgesinden tekrar ons bakımından yükseliş dalgası başlayacağını düşünüyorum. 

Şimdi hepimizin bildiği üzere ons bakımından dar bant  sıkışması ve onsun stabil hal alması sonrası genellikle sert hareketler yaşanmaktadır. Şu ana kadar son 6 aylık süreçte bu dar bnat sıkışmaları 1670 ve 1570 usd seviylerinde görülmüş ve düşüş trendinin etkisi ve spekülat,if baskılanma sonrası bulunduğumuz seviylere kadar süreci şekillendirmiştir. Ancak ons ve endekse göre trend dönüm noktalrını geçmiş dönemlerde incelediğimizde son 1 yıllık süreçte 84 endeks seviyesinin dolar bakımından zirve ons bakımından dip olarak görüldüğü belirli bir süre yüksek endeks dalgalanması sonrası endeks bakından kademeli düşüş ons bakımdan kademeli çıkş trendinin yaşandığını çok defa şahit olmuşuzdur. 

Bu aşmada ons bakımından son iki dip bölgesinde endeks seviyesi ve sonraki süreçlerde onsdaki çıkış trendlerini kıyaslamak bence bizim için çok önemli bir yol haritası olacaktır. 

Ocak 2012 Endeks 82 seviyesine çıkarak ons bakımndan dip olarak görülen nokta 1526 usd seviyesi görülmüştür. Sonraki süreçte dolar endeksi 78,50 seviylerine çekilme sürecinde ons bakımından zirve oluşumuna sebep olmuş ve ons bakımından 1790 usd zirvesi  görülmüştür. ( Çıkış süreci sonrası ons bakımından dip seviyesine göre ( + 260 usd ) artış yaşanmıştır. 

 
Temmuz 2012 Endeks 84,20 seviyesine çıkarak ons bakımından dip olarak görülen 1530-1550 usd seveiyesi görülmüştür. Sonraki süreçte dolar endeksi 78,70 seviyelerine çekilme sonrası ons bakımndan zirve oluşmuna sebep olmuş ve onsta 1799 usd zirvesi görülmüştür. ( Çıkş trendi sonraso ons bakımından dip seviyesine göre ( + 260 usd ) artış yaşanmıştır. 
 
Şimdi dolar endeksinde önümüzdeki süreçte düşüş trendi başlayacağını ve bu süreç sonunda endeksin 79 seviyesi aşağısna inebileceğini yorumlamaya çalışmıştık. Bunu da global anlamada yaşanan parasal genişlemeler sonrası ABD kaynaklı her parsal genişlmeye karşı düntyanın geri kalanının dolar paritelerini dengede tutmak için karşı parsal genişlmelere gşriştiğini ve bu süreçler sonunda kaçınılmaz olarak endekste peryodik dalgalanmaların üzerinde durmuştuk. Özellikle ABD nin qe 3 ile yapış olduğu parsal genişlemler sonrası , karşı hamleler sonrası İngiltere , AB , Japonya vd. pasral genişlemlerin endeksi son dönem yükselttiğini ancak ABD nin qe 3 devam kararı veya arttırlacağına dair spekülasyonun bilinçli olarak gündeme oturtması ile endeksi bilerek ve isteyerek düşürmeye çalışacağını belirmiştik. Bunun istenmesinin temel dnedenini de dünya pazarlarında rekabet şansının devamı ve olsaı zayıflığın önüne geçmek olduğunu açıklmatya çalışmıştım. Tüm düşüncelerimin hala arkasındayım. Dolar endeksi işte saydığım bu gerekçeler nedeni ile bizzat ABD tarafından bilinçli olarak düşürülmeye çalışılacajktır. İşte altın piyasasında yatırım yapan büyük fonlar ons bakımdan yaşanan dalgalanmarı uygun zemine oturtmakta çok ustadırlar. Yüksek endeks yaşanan dönemlerde çıkartılan spekülasyonlarla ons için dip fiyatları gösterip bu seviylerde alıma başlar ve sonrasında düşük endeks dönemi geçildiği süreçte de alım mikatraını maksimum noktarlara çıkartarak ons bakımndan zirve seviylerinin görülmesini sağlarlar. Bu süreçlerde geçmiş dönemlerin aksine dip seveyler ve düşüş süreçleri malesef uzun bir zaman dilimin alırken çıkış trendi ise beklenmedik bir anda çok hızlı tamamlnmaktadır. Bu süreçlerde insanlar zaten dalgalanma yaşandığı beklentisi içinde iken çıkış trendi tamalnamış olmaktadır.  Bu aslında çok ciddi bir psikoljik harekattan başka bir şey değdildir. Zira uzunca süren düşüş trendleri ve dip seviye dalgalanması altın yatırımcısının bilinç altında altının artık çıkş trendine girmeyeceği veya kısmi bir artış sonrası tekrar satış baskısı ile karşılacağı düşünces ile en ufak bir artış sonrası satış psikolojisne girmesine neden olmaktadır. Diğer taraftan çok hızlı ve ani yaşanan çıkış trenleri ise onsda ki artışın tabir yerinde ise iştah kabartıcı bir hal alması sonrası alıma giren yatırımcıyı ( genelde zirveye yakın noktalarda yapılan alımlar sonrası ) sonraki düşüş trendi ile başbaşa kalması ile sonuçlanmaktadır.
 
Şimdi bunları açıklamamızın sebebine gelecek olursak dolar endeksinde yaşanacak 83,50-84 endeks seviyesi sonrası endesin kademeli düşüşe geçeceğini belirli bir süre 82-83 endeks darbant sıkışması sonrası artık düşüşün yaşnacağını ve bu süreçte ons bakımından kademeli çıkış trendinin başlayacağını düşünüyorum. O aşamada endeks bakımından yaşanan dar bant sıkışmasının ons bakımından da etikini gösterceğini ve çıkş trendi öncesi  1390- 1450 aralığında ons bakımından dar bant sıkışması yaşanacağını düşünüyorum. İşte yukrıda saydığım tüm sebeplerden dolayı düşüş trendinde girecek olan dolar endeksi önümüzde süreçte büyük fonların alım yapması konusudna uygun bir zemin hazırlayacğı ve hızlı bir çıkış tendini tetikleyeceğini düşünüyorum. Ons bakınında çıkış trendi son iki örnekte görülen 79 endeks seviyesinden hemen altına akdar devam edeblir. .Bu süreçte endeksteki düşüşe ek olarak onsun spekülatif olarak arttırması ile artı bir artış yaşanacağını da düşünüyorum. Çünkü o aşamada onsun artık düşmeyeceği izlenimi uyandırmak için spekülatif artışı da desteklemeleri gerekir ki büyük sermaye , küçük yatırımcı tarfından yapılan bilinçsiz alımlar sonrası karını arttırabilsin. 
 
19 Haziran 2013 tarininde Fed toplantıs bulunmaktadır. Büyük yatırımcı güncel gelişmleri yapmak istediği endeks ve ons harekelerine uydurmakta çok başarılıdır. Eğer 19 Haziran 2013 tarihine kadar endeks 83,50-84 endeks seviylerini görürse şahsi düşüncem bu tarihdte fed beyanatı sonrası endeksin baskılnma nedeni olarak kullnılacağını düşünüyorum. Eğer bu seviye görülmezse o aşmada tekarar yorum yapıp olası endesk dönüşüne neden olabilecek gelişmenin ne olabileceğini yorumlamaya çalışacağız. Bu bakımdan bu tarihi yakından takip edeceğim. Arada farklı bir gelişme veya açıklma anlık etki yaratbilir ancak arada geçecek 10 günlük süreçte büyük çaplı harekete neden olabilecek en önemli gelişme bu olacak gibi durmaktadır.  Fed bu toplantıya başlamadan önce son gelen verilere bakacak olup önünde tekrar artış eğilimine girmiş bir işsizlik verisi , düşen enflasyon verisi vardır. Fedin son beyanatında gelen verilere göre her iki yönlü hamle gelebileceği açıklması ağırlık kazanmıştı. Pİyasa artan tarım dışını fiyatlamıştır  ancak bu durum tamamen endeks ve ons bakımından istedikleri dalgalanmayı yaşatmaya yönelik bir gelişmedir. Bence fed  aylara göre farklılık gösteren tarım dışı istihdamı  değilde kaygı verecede düşüşe geçen enflasyon verilerini ve kısmi artış eğlimine giren işsizlik oranını göz önüne alabilir ve bu etkenler dolayısı ile qe 3 devam vurgusunun yer aldığı bir beyantla karşılaşabiliriz. 
 
Arkadaşlar önümüzeki  kısa ve orta vadeli sürece dair düşüncelerim bu şekildedir. Forum ortamında paylaşılan kişisel görüşlerim olup yatırım tavsiyesi değildir.
Sürçlerde rakamsal bazda veya gelişmlerin etkisi bakımından yanılmalar olmaktadır. Bire bir rakamlara bağlı kalmamak gerktiğini yaşanan ve olası trendlerin göz önünde bulundurulması çok daha faydalı olabilir. 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

Ellerinize sağlık, sizinle

Ellerinize sağlık, sizinle birebir aynı düşünüyorum,
Arada çok al-sat imkanı verdi hem altın hem gümüş,
Ama açıkçası ben satmadım, çünkü kısa al-satlarla 3 kuruş kazanalım derken büyük resmi kaçırmaktan çekiniyorum,
Sizin de belirttiğiniz gibi yükseliş çok hızlı bir şekilde olacak ve o zamana çok yaklaştık...

değerli dostum rocco

düşüncene ,emeğine sağlık.İyi çalışmalar...

 yatırım tavsiyesi değildir,zarara uğrarsınız...
TOLga

Ellerinizesaglık çok güzel olmuş

O kadar yalın olmuşki yazınız hocam ben bile anladım. Allah sizden razı olsun.

Teşekkürler Üstâd.

Teşekkürler Üstâd. Tahlillerinizle bize moral veriyorsunuz.

sn rocco

teşekkür ederiz abi görüşlerini bizimle paylaştığınız için...bazen silinmiş yorumlarına raslıyorum çook şey kaçırdım diye üzülüyorum...:( abi yorumlarınızı silmeyiniz daha çok yorumunuzu görmek isteriz.....
zararımız çok ama çok şeyde öğreniyoruz sizin gibi düşüncelerini paylaşan arkadaşlardan.....sağlıcakla kalın ..

İçeriği paylaş İçeriği paylaş