FED VE SONRASI

Herkese merhaba,
Bu akşam saatlerinde altında ciddi bir toparlanma gördük.Bu toparlanmanın arkasındaki asıl neden, beklentininde ötesinde FED'in faiz oranlarını 2014 yılının sonuna kadar arttırmayacak olmasında yatmaktadır.
FED'in daha önce belirttiği tarih 2013 ortası idi, toplantı öncesi beklentiler 2014 ve ortası gibi iken karar 2014 yıl sonu çıktı.
FED'in sıfır veya sıfıra yakın faiz oranlarını arttırmaması ve %2 gibi enflasyon hedefi 2014 yılının sonuna kadar ABD'deki negatif reel faiz seyrinin devam edeceği anlamına gelmektedir.Bu durum ise altın başta olmak üzere diğer kıymetli emtiaların artış trendinin sürdüreceğini bize işaret etmektedir.
FED'in işsizlik oranının düşürülememesi veya istenilen seviyeye çekilmesi konusunda yeterli performansın gösterilememesi durumunda yaktığı yeşil ışıkda işin diğer boyutu.
ABD'yi kenara bırakıp, İngiltere'ye baktığımızda durumun pek iç açıcı olmadığını  bugün bloomberg te yayınlanan haberden çok net görebiliyoruz.Habere göre ki bence çok olası şubat ayında parasal genişleme olacağı öngörülmektedir.
FED'in yeşil ışık yakması,İngiltere,Çin,ABD vb lokomotif ülkelerdeki büyüme tarafında görülen sıkıntılar genişletici para politikasını zorunlu kılmaktadır.
Altının çok hızlı gerilemesi maalesef bizi çok ürküttü ve altından uzaklaştırdı.93,94 TL ye inilen dönemde umarım arkadaşlarımız kademeli alım yapmıştır.Hatta cesaret için ben aldım dedim ki gerçekten aldım(çünkü alırken söz söyleyeceğim demiştim:)))
Hiçbirşey için geç değil birçok arkadaşımızın ısrarla dediği gibi kademeli alım bence yine yapılabilir.Toplu alımdan uzun vade durmayacak isek mutlaka kaçınalım lütfen
tüm arkadaşlarıma iyi geceler ve bol kazançlar dilerim.
Saygı ve sevgilerimle
 
 
 

Not: Burada yazılan yorumlar kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kişisel görüşlerdir. Doğru ya da yanlış olabilir, doğruluğu hiçbir zaman garanti edilmez. Sitedeki yazılar kaynak gösterilerek ve izin alınarak yayınlanan yazılar ya da site üyelerinin yazılarıdır. Site üyeliği ücretsizdir.

Yorumlar

zarar eden arkadaşlar

sevgili arkadaşlar dolardan zarar eden ve altının yükselişini kaçıranlar burdaki üstadların çoğu bize sepetimizde altın dolar ve euro bulundurmamızı söylemişti U N U T M A Y A L I M. ben prensip gereği bankadan altın ve gümüş almıyorum(kendi düşüncem)  eğer almış olsaydım. dolardaki zararımı altın kapatırdı. buradaki üstadların tv kanalları gibi bir bölümünü kesip alıp onu yargılamayın.

düşüş sonlanmıştır

Altında önemli ve kritik bir haftada bulunduğumuzu 1700’ler kırılmadığı sürece yükselişin başlamayacağını söylemiştim. Fed açıklamalarıyla beraber altın sert bir şekilde yükseldi ve 1700 seviyesi kırıldı. Fed yaptığı açıklamada faizlerin daha önce 2013 ortasında artırılacağını söylemesine karşın bu toplantıda bu görüşünü değiştirdi ve 2014 ortasında itibaren ancak faizlerin artabileceğini işaret etti. Buda doların ciddi şekle değer kaybına sebep olurken emtialarında sert bir şekilde yükselişini izledik. Ayrıca Fed yaptığı açıklamada çok önemli verilere vurgu yaparken enflasyonun %2’nin altında uzun süre kalması durumunda parasal genişlemeye gideceklerini yani Q3’ünde bir bakıma sinyalini vermiş oldu. Bernanke uzun süredir şiddetle karşı Q3 konusunda bu sefer "Eğer şartlar gerektirir ise, kesinlikle yeni bir tur niceliksel gevşemeyi kullanmayı değerlendiririz" diye konuşurken piyasalar şimdilik bu söylemi fiyatlamadı. İleriki dönemde enflasyon cephesinden gelen açıklamalarla birlikte Q3’ün fiyatlanacağını ve doların kısa vadeli değer kazancından sonra sert bir şekilde değer kaybını izleyeceğiz. Mevcut duruma baktığımızda ise altındaki düşüşleri alım fırsatı olarak görmeliyiz.
          Teknik açıdan baktığımızda ise 1681 seviyesinin aşağı yönlü kırılmasını beklemesemde bu seviyenin kırılması durumunda düşüşlerin 1650 seviyesine kadar sürmesi bize alım fırsatı verecektir. Yukarıda ise 1730 seviyesi kırıldığında 1753 seviyesine kadar yükselişler görülmesi olası.
 

dolar altını destekler !

benim tahminim abd piyasaları açılınca doların yükselerek altına daha da destek olacağıdır.1.8200 seviyelerine gelecektir diye düşünüyorum.

sn güneş

Öncelikle teşekkür ederim.
Altın epey sabrı zorladı 2011 in son çeyreğinden itibaren.100 TL ve üzeri fiyatlardan alan arkadaşlarımızın en kısa sürede zararlarını telafi etmesi ve kara geçmesini temenni ederim.
Sevgi ve saygı bizden,sağlıcakla kalın

misafir1907 özlemişim iyi sonucu ve haberleri

sn misafir1907 şu yorumunuzu okudum hemen altın kuruna baktım
kalbim atmaya başladı yeniden saolun varolun ....... baktıkça moralim bozuluyor diye FED dende altına yarayacak haber yok diye bugün pcye hiç bakmadım şimdi bir baktım  yuppppiiii çok sevindim :)))
not:bende 4 ay önce 104 ten almıştım 
allah (c.c) bol kazanç nasip etsin herkese.
sevgi ve saygı ile
 
 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş