Dolar, Altın ve merkez bankası

3 yazı / 0 yeni
Son ileti
Çevrim dışı
Katıldı: 13 Haz 2013
Dolar, Altın ve merkez bankası

1- Çarşamba günkü bernanke konuşması çok fazla piyasalarla ilgili olmayacakmış diye selim atalaydan dinledim. Merkez bankalarının 100 yılıyla ilgili bir konuşmaymış. Belki arada birşeylerde söyleyebilir.
2- Hafızalarımızı tazeleyecek olursak TC merkez bankası başkanı erdem başçı dünyadaekonomik  bir değişiklik olmadıkça temkinli olacaklarını ve faiz indirmeyeceklerini söyledi. Sonra ekonomi bakanı zafer çağlayan faizlerin indirilmesi ile ilgili merkez bankasına baskı yaptı ve enson başbakanda faiz oranlarının yüksek olduğunu söyleyince 50 baz puan indirmek zorunda kaldı. Daha önceki yazımda merkez bankamızın doları kontrol etmek için faiz artırmak zorunda kalacağını belirtmiştim. şşmidi soru şu başbakan faiz lobisi demişken, ekonomi bakanı faiz lobisini rahatsız etmeye devam edeceğiz dedikten sonra ve seçim öncesinde geri atım atmış olarak görünmek isterlermi??? yoksa merkez bankası bağımsıız bir karar alabilecekmi. eğer faiz indirimi olmazsa dolar:tl 2 liranın üstüne atacaktır. merkez bankamız istediği kadar döviz ihalesi açsın bunun işe yaramayacağı sadece döviz rezervlerini azaltacağı belli. çünkü her satım ihalesinde 4 kat talep geldi. düşün bu ihaleler sonrası dolar 1.9 gelse almayı düşünmezmisiniz. yani demek istediğim doların her düşüşünde daha fazla talep geliyor. herkes kafasındaki olasılığa göre bir plan belirlemeli. ben merkez bankasının 25 baz puan faiz artıracağını düşünüyorum. dolar tl nin 2 liranın üzerine çıkması türkiye için çok kötü olur (ihracat için gerekli aramalı ithal ettiğimizi unutmayalım)

3- Bizim altında yaşadığımız travmanın daha fazlası borsalarda görülmeye başlayacak. bizim için işin son kısımlarına gelmişken onlar için herşey yeni başlıyor. çin çok önemli bir faktör. dünya ekonomisinin lokomotifi durursa zaten pompalanan paralarla zor ayakta duran ABD ve EURO bölgesi tekrar yatağa düşecek. bu durum çok panik yaratacaktır. yeniden parasal genişlemeler gündeme gelebilir. malesef ortadoğuda iyi değil. altın maliyetide gündeme gelmeye başladı. artık 1100 lere inancım kalmadı. Hele hele 7.6 işsizlik oranı korkunç bir durum. Hiç azalma yok, tarım dışı rakamının benim için hiçbir önemi yok. Hep çelişkili ve gerçek olmayan rakamlar. Herkes kemerleri iyi bağlasın çinle beraber 2. dalga gelebilir.
YTD

Çevrim dışı
Katıldı: 11 Tem 2013
bugün altında yön ne tarafa

bugün altında yön ne tarafa olur acaba?

Çevrim dışı
Katıldı: 17 Şub 2012
1270 =1340

1270 den 1340  a dogru bir çıkış olursa şayet burda tepki satışı olur sonra 1180 e dogru bir gerileme zaran buda dip olur 1320 1180 arası bir bantta sıkışr belli bir süre benim tahmin seneryom buda okumuş oldugum yorumların bir özetidir .sizce ?????

İçeriği paylaş İçeriği paylaş