ALTININ FİYAT

57 yazı / 0 yeni
Son ileti
mustafaalper4646@gmail.com fotoğrafı
Çevrim dışı
Katıldı: 11 Mayıs 2013
ALTININ FİYAT

Düşmeden Yükselmez
mustafaalper464... tarafından 13 Mayıs, 2013 - 16:48 tarihinde gönderildi
Altın hakkında pek çok yorum yapılıyor acaba altının fiyatını belirleyen unsurlar nelerdir ? Bunları açıklarmısınız ? BUNLAR:
1-Altının ekonomideki  değeri
     Altının ekonomi içindeki yeri, değeri çok çok azdır; çünkü merkez bankalarının kasalarında 10 yıllar boyu durmaktan başka işe yaramazlar. Ülke ekonomileri kötüye gitttiğinde borcunu direkt altın olarak ödeyemez, altını bozdurup para  birimine çevirerek borcunu öder, yani direkt altınla borç ödenemez (Güney kıbrıs gerçeği gibi)
2- Altın Madeninin çıkarılmasının parasal üretim maliyeti
"ALINTI"
Koza Altın (KOZAL) 40.20 TL/ 22.38 Dolar Halihazırda Ovacık, Kaymaz ve Mastra madenlerinde üretim gerçekleştiren Koza Altın’ın 2012 yılı sonu son rezerv raporuna göre toplam rezerv miktarı 2.3 milyon ons seviyesinden 3.7mn onsa toplam altın kaynağı ise 11 milyon onstan 12.6mn ons seviyesine çıkmıştır. Şirket 2013 yılı sonunda Himmetdede ve 2014 yılı başında ise Mollakara-Diyadin madenlerinde üretime geçmeyi planlamaktadır. Şirket bu madenlerde yıllık 100 bin ons altın üretmeyi hedeflemektedir. Şirket bunun dışında 43 işletme ve 417 arama ruhsatına sahiptir. Koza Altın altın üreticisi olması nedeniyle altın fiyatlarına duyarlı bir şirkettir. Halen 1.600 dolar seviyeleri altında seyreden altın fiyatlarındaki hareketler şirketin hisse fiyatına da direk etki etmekte şirket altın fiyatlarına paralel bir seyir izlemektedir. Diğer yandan şirketin net nakit maliyeti 9A12 itibariyle 353 dolar /ons seviyesinde bulunmaktadır ki bu durum ortalama 600 dolar/ons seviyesinde bulunan global altın üreticilerinin maliyetleri ile karşılaştırıldığında düşük seviyede bulunmaktadır.
ÖZETLE:
TÜRKİYEDE 1 ONS ALTININ ÜRETİM MALİYETİ 353 DOLAR DÜNYA ORTALAMASI İSE 600 DOLARDIR.
SONUÇ: 600 DOLARA ÜRETİLEBİLEN 1 ONS ALTININ PİYASA FİYATI İSE 1433/ONS olduğuna göre
Fiyatın aşağı doğru gitme ihtimali yüksek değil mi?
3-Arz Talep ilişkisi
Altının fiyatını etkileyen etkenlerden bir tanesi de altının takı olarak kullanılmasıdır. Fiyattaki ani düşüşlerde ve yükselişlerde fren görevi görür. ANCAK FİYATIN YÖNÜNÜ DİREK DEĞİŞTİRMEZ, sadece yavaşlatır.
4-Forex işlemleri;
Fiyatı belirleyen en önemli etkenlerden biridir, buradaki fonlar NEYE BAKAR; KAZANÇ İÇİN FİYAT ÇOK UCUZ MU ? BUNA BAKAR, kar marjı (fiyatın yükselebileceği nokta ile bu günkü fıyat arasındaki fark) kar marjı yüksekse piyasaya boğa etkisi ile girer
5-Politik ani önemli gelişmeler,
Ani büyük savaşlar, ekonomik büyük krizler vs altının fiyatının çok hızlı değişmesini sağlayabilir,
yukarıdaki maddeler değerlendirildiğinde sonuç olarak Altının ÜRETİM MALİYETİNİN OLDUKÇA ÜZERİNDE FİYATLANDIĞI DOĞRU KABUL EDİLİRSE

ALTININ yönünün AŞAĞI olduğunu söylemek DOĞRU  mudur!!!!!!!!
Yatırımcılar için hiç te öneri değildir
BAŞARILIYIM
başarımı doğru kararlarıma borçluyum,
doğru kararlarımı tecrübelerime borçluyum
tecrübelerimi ise yanlış kararlarıma borçluyum.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
matrix 3 Altının hali

Sam amca satıyor alıcı iran

GOLDGOLD

Çevrim dışı
almalı mı almamalı mı

ırmağın akıntı yönüne ters istikamette yüzersen yorulursun, ırmağın yönünü iyi belirlemeli derim.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Bernanke

cumartesi konuşuyor

GOLDGOLD

Çevrim dışı
TEPKİ GELMEMESİ NE ANLAMA GELİR

ONS Fiyatı o kadar düştü tepki gelmiyor bu ne demek ? (Cevabı kendi içinde, soru sormak için söylemedim, üslup olarak bu şekli tercih ettim yoksa ne anlama geldiği belli) Fiyat nereler seyahat edecek yolculuk uzun mu ? Tekrar söylüyorum rüzgar yönünde gitmek lazım. 

GOLDGOLD

Çevrim dışı
MANTIĞI KALMADI DİYENLER İÇİN

Sam amca satıyor alıcı iran (Durumu bundan daha kısa öz sade ve  daha iyi açıklanabilir mi ?) teknik meknik hikaye

BAŞARILIYIM

GOLDGOLD

Çevrim dışı
ez cümle

İran kendi merkez bankasının Dolarlarını bozdurdu yerine altın aldı. Ticaretini altınla yapıyor. 
o günden beri dolar kıymetleniyor altın düşüyor,
İranda % 200 lük devilasyon oldu, ekonomileri çok çok kötü
sam amca gold satıyor iran gold alıyor sonu ne olur dersiniz kim batar acaba ?
biz batmayalım da!
EZ CÜMLE 

GOLDGOLD

Çevrim dışı
TEKRAR ÖNEMLİDİR

Düşmeden Yükselmez

Altın hakkında pek çok yorum yapılıyor acaba altının fiyatını belirleyen unsurlar nelerdir ? Bunları açıklarmısınız ? BUNLAR:
     Altının ekonomi içindeki yeri, değeri çok çok azdır; çünkü merkez bankalarının kasalarında 10 yıllar boyu durmaktan başka işe yaramazlar. Ülke ekonomileri kötüye gitttiğinde borcunu direkt altın olarak ödeyemez, altını bozdurup para  birimine çevirerek borcunu öder, yani direkt altınla borç ödenemez (Güney kıbrıs gerçeği gibi)
2- Altın Madeninin YER ALTINDAN çıkarılmasının parasal üretim maliyeti

TÜRKİYEDE 1 ONS ALTININ ÜRETİM MALİYETİ 353 DOLAR DÜNYA ORTALAMASI İSE 600 DOLARDIR.
SONUÇ: 600 DOLARA ÜRETİLEBİLEN 1 ONS ALTININ PİYASA FİYATI İSE BUGÜN 1393/ONS olduğuna göre

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Altının yönü

Altını satan sam amca alıcı iran (Altının yönü bu yüzden belli)
Dikkatli olmak lazım 3 günden beri bu görüşümü paylaştım
bu savaşı sam amca kazanmaz mı ? 

GOLDGOLD

Çevrim dışı
ALTIN PAHALI MI?

1-Alıntıdır: "CNBC'  deki piyasa uzmanı yorumcu altın için; son 10 yılda 24 kat kazaandırdı, altın düşünmüyorum dedi.
Yukarıdaki matemetiksel bir veri olduğu için eleştirmeden kendi mantığımıza göre kullanmak gerek.
2-Alıntıdır: KOZAL şirketi raporuna göre Altının Türkiyede üretim Maliyeti 1ons için 385 dolar, dünyadaki Üretim Maliyeti ortalama 1 ons için 600 dolar
 Üretim Maliyeti 600 dolar piyasada 1380 li rakamlardan işlem görüyor. Ucuz mu pahalımı ?
yukarıdaki matematiksel net veri olduğu için eleştirmeden kendi mantığımıza göre kullanmak gerek.
3-İran tüm alış verişlerini altın üzerinden yapıyor. Dolarlarını bozdurup altın aldı. Sam Amca altınınındeğerini artırı iranı zengin yapar mı?
Yukarıdaki veriyi kendi mantığına göre kullan.
 SAYGILAR.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Bir daha söylemekte fayda var

İran kendi merkez bankasının Dolarlarını bozdurdu yerine altın aldı. Ticaretini altınla yapıyor.
o günden beri dolar kıymetleniyor altın düşüyor,
İranda % 200 lük devilasyon oldu, ekonomileri çok çok kötü
sam amca gold satıyor iran gold alıyor sonu ne olur dersiniz kim batar acaba ?

Irmağın yönüne kulaç atmak lazım tersi çok yorar. 
Günün sözü; Dip diye bir şey yoktur,

bazen dip gördüğümüz yer ilerde bir tepe haline gelebilir. 
4 gündür Alarm veriyorum Dikkatli olmak zamanıdır.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
ET TEKRARI AHSEN VELEVKANE YÜZSEKSEN (tekrar güzeldir)

GÜNÜN SÖZÜ:
Dip Diye Bir şey Yoktur.
Dip diye algıladığımız şey,

zaman değişkeni ilerlediğinde Tepe haline gelebilir

Zaman dikkatli olma zamanı

GÜNÜN EZ CÜMLESİ

ÇOK UZUN SÜRE YÜKSELEN DEĞERLER
ÇOK UZUN SÜRE DÜŞEBİLİR
Gold kaç yıl yükseldi acaba (10 yıl mı dediniz anlamadım)
çok Dikkatli olma zamanı
Amaç eğer evimize ekmek götürmese
4 günden beri alarm veriyorum BENİ DUYAN VAR MI ACABA ?
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Katıldı: 27 Mar 2013
Neyapacağız böyle

Ne yapacağımı şaşırdım, Altındaki zararlar hala çepte
95den 90 dan aldıklarım duruyor.
altın düştü alıyım dedim Ş çok yüksekte
Ş düşerse ki düne göre düştü 1837 lerden 1823 lerde şu an
Onz 1379 -1380 de
nasılbir yol alsam fikir edinemedim
Zararımı çıkarmak niyetiyle düşükten alıp çıkışlarda satmak amacıyla
Bir de 18 Mayıs ctesinde Abd konuşma var 
22 mayısta bir veri var.
Ne dersiniz?

Çevrim dışı
EZ CÜMLE

FIRTINA ÖNCESİ 
Tedbirli olamak lazım
4 gündür alarm veriyor.
AŞIRI YOĞUN MAİL ALIYORUM, Yatırım tavsiyesi vermiyorum, lütfen fiyat sormayalım.
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
EZ CÜMLE

BURDAN TREND AŞAĞI DÖNER, BURDAN ARTIK ÇIKIŞ SONA ERDİ ARTIK DÜŞER gibi fikir oluşumu,
iyi bir yatırım ussu değil gibi
ırmağın yönü güzel bir uygulama ama SL de olmalı
Lütfen mesaj atmayın yatırım tavsiyesi vermiyorum
Altının fiyatını teknik, meknik, veri meri, belirlemiyor gibi, 
Sam amcanın dünya siyaseti belirliyor.
Gün ekmeği koruma günü
Tedbirli olmak lazım
saygılar.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
EZ CÜMLE

MATRiX 4 Sinemalarda PEK YAKINDA
Tedbirli ol
Matrix 10xx-11xx-12xx olabilir mi
Yatırmı tavsiyesi vermiyorum lütfen mesajda rakam sormayın.
Yüksekten Düşen bir insanın ayağı yere değmeliki düşüşü son bulsun, ve tekrar sıçrayabilsin
Ünlü analist der ki Düşüş her zaman tahminimden çok öteye gider, yükseliş te tahminimden çok öteye gider,
Bu da bizi çok daha dikkatli olmaya itiyor.
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
EZ CÜMLE

eğer maksat Ekmeğimizi korumaksa 
tedbirli olmakta sonsuz yarar var.
Benim anlamadığım topik te hep alım yapma konuşuluyor şuraya fiyat düşerse alacağım, satış yapmak mümkün olmuyor mu?
oraya düşerse alacağına, oraya düşene kadar satış olmuyor mu?
sistem olarak merak ettim.
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
EZ CÜMLE

Düşmeden Yükselmez
2- Altın Madeninin çıkarılmasının parasal üretim maliyeti
"ALINTI"
Koza Altın (KOZAL)  RAPOTUNDAN
SONUÇ: 600 DOLARA ÜRETİLEBİLEN 1 ONS ALTININ PİYASA FİYATI İSE 1433/ONS olduğuna göre
3-Arz Talep ilişkisi
Altının fiyatını etkileyen etkenlerden bir tanesi de altının takı olarak kullanılmasıdır. Fiyattaki ani düşüşlerde ve yükselişlerde fren görevi görür. ANCAK FİYATIN YÖNÜNÜ DİREK DEĞİŞTİRMEZ, sadece yavaşlatır.
4-Forex işlemleri;
Fiyatı belirleyen en önemli etkenlerden biridir, buradaki fonlar NEYE BAKAR; KAZANÇ İÇİN FİYAT ÇOK UCUZ MU ? BUNA BAKAR, kar marjı (fiyatın yükselebileceği nokta ile bu günkü fıyat arasındaki fark) kar marjı yüksekse piyasaya boğa etkisi ile girer
5-Politik ani önemli gelişmeler,
Ani büyük savaşlar, ekonomik büyük krizler vs altının fiyatının çok hızlı değişmesini sağlayabilir,
6-Sam Babanın tercihi. (İran altın alıyor)
yukarıdaki maddeler değerlendirildiğinde sonuç olarak Altının ÜRETİM MALİYETİNİN OLDUKÇA ÜZERİNDE FİYATLANDIĞI DOĞRU KABUL EDİLİRSE

ALTININ yönünün AŞAĞI olduğunu söylemek DOĞRU  mudur!!!!!!!!
Yatırımcılar için hiç te öneri değildir
BAŞARILIYIM

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Katıldı: 30 Mayıs 2012
mustafaalper464

mustafaalper464 sanki abartmadın mı biraz? aynı şeyleri kopyala yapıstır yapmak??

Çevrim dışı
4 gündür alarm veriyorum

MATRiX 4 Sinemalarda PEK YAKINDA
Tedbirli olmak lazım
Matrix 10xx-11xx-12xx olabilir mi
Yatırmı tavsiyesi vermiyorum lütfen mesajda rakam sormayın.
Yüksekten Düşen bir insanın ayağı yere değmeliki düşüşü son bulsun, ve tekrar sıçrayabilsin
Ünlü analist der ki Düşüş her zaman tahminimden çok öteye gider, yükseliş te tahminimden çok öteye gider,
Bu da bizi çok daha dikkatli olmaya itiyor.
İran gold alıyor Sam amca satıyor 
sam amca kazanır, hem de nasıl diyorum
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Tedbirli olmak lazım

satıcılar bir panik olursa
bir panik olursa

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Katıldı: 27 Haz 2012
SLM İNVESTİNG

İNVESTİNG  DE SIKINTI MI VAR GRAFİK TAKILI KALMIŞ GİBİ??

Çevrim dışı
tedbirli ol

1350  altı panik yapar mı acaba 

GOLDGOLD

Çevrim dışı
önümüzü görebilmek

tüm piyasalarda söylenti alınır
gerçekleştiğinde  gerçek satılır
golld bu akşam çok kötü düşerse (bernanke etkisi)
pazartesi geçici olarak tepki yükselişi için ölçülü miktarda ve temkinli alınabilir mi.
tepki düştüğü yerin % 50 kadar üstüne kadar olabilr mi
% 50 sonrası yönü sanki tekrar  aşağı gibi mi
Önceliğimiz Paramızı ekmeğimizi korumak olmalı.
SAYGILAR 

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Tedbirli ol

1319 u tekrar test edecek mi acaba bu akşam

GOLDGOLD

Çevrim dışı
GÜNDEM

Gündemdeki Konuşulanlar (Bernanke, parasal genişlemenin daraltılması)
Güney kıbrısın altın satması haberinden çok çok daha önemli, etkisi de o ölçüde büyük olabilir mi
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
ALTININ YÖNÜ

SAM AMCA HANNGİ YÖNÜ İSTİYORSA BUNA HİZMET EDECEK HABERLERİ DE ÜRETİR
BORÇ TAVANI, PARASAL DARALMA VS
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
ÖNCELİĞİMİZ PARAMIZI KORUMAK

gECE SAA 24' E KADAR GOLD İŞLEMLERİ DEVAM EDECEK,
GECEYE ÇOOOK VAR. TEMKİNLİ OLMAK LAZIM,
AKINTININ TERSİNE KÜREK ÇEKMEK BİZİ YORAR, AKINTI YİNE GİDECEĞİYERE GİDER.
ÖNCELİĞİMİZ PARAMIZI KORUMAK, YAPABİLRSEK PARA KAZANMAK
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
ÖNGÖRÜ MÜ

GOLLD 11XX-12XX ARASINDA UZUUUUIUN SÜRE HARAKET EDEBİLİR Mi; sonra FİYATLAR ZAMAN DEĞİŞKENİN ETKİSİYLE NORMALLEŞİP yükseliş trendine girer mi ?
mesaj atmayın yatırm tavsiyesi yApmıyorum. Amatörüm
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Goldu Zirvesi 1912

Goldu Zirvesi 1912 USD
Gümüşün Zirvesi 49,77
Goldun şimdiki fiyatı  1360
Gümüşün şimdiki fiyatı 22,33
Goldun zirveden itibaren değer kaybı 1364-1912/100=    %28 değer kaybetmiş
gümüşün  zirveden itibaren değer kaybı 49,77-22,33x110/49,77=% 55 değer kaybetmiş
 ÖZETLE Gümüş % 55 düşmüş Altın % 28 düşmüş
Altının düşme potansiyeli daha varmı ?

Saygılar

GOLDGOLD

Çevrim dışı
ALARMLARI DİKKATE ALMAK

Öncelikle amacımız ne
Birilerini eleştirmek muhatap olmak değil,
burası sanal alem isteyen istediğini yazar sakın ola elştirme
öyleyse amaç ne;
söyleyeyim Ekmek Davası, ekmeğimizi öncelikle korumak sonra yapabilirsek artırmak. BAŞKA AMAÇ YOK

TÜM PİYASALARDA  GEÇERLİ OLAN 1 KURAL VAR

TRENDLE BİRLİKTE HAREKET ETMEK,

fAZLA BAŞKA ŞEYLERİ ARAŞTIRMA gerek yok kardeşim

ÇÜNKÜ TÜM HABERLER TRENDEİN YÖNÜNDE GİTMEK İÇİN KULLANILACAK

TREND TERSİ HABERLER VERİLER PİYASA TARAFINDAN DİKKATE A LINMAYACAK

ÖYLEYSE TEK KURAL VAR KARDEŞLER NEDİR O

IRMAĞIN AKIŞ YÖNÜNE HAREKET ETMEK,

YOK ŞU VERİ GELMİŞ YOK ŞU BUNU DEMİŞ.

5 GÜNDÜRLÜ SÜREKLİ TEDBİRLŞİ OL TABİRİNİ KULLANDIM. 

BAZILARINI DEĞİL FORUMDAKİ HERKESİ DİKKATE ALALIM

DİKKATE ALINMIŞ İSE ÇOK GÜZEL EKMEK ÇIKARMIŞIZDIR.

mesaj yazmayalım yatırım tavsiyesi vermiyorum
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
KAN BAĞI

Bizim hiç birimizin GOLD la Kan bağımız yok. Gold benim ne babam ne kardeşim 
Onun için altını hep alma hep yükselme yönünde değerlendirme de yanlış olabilir.
Yok Altın 2400  olurmuş yok 3000 olurmuş.
Bizler profesyonel olmak zorundayız.
trend düşüşse ona göre düşünmeliyiz. trend yükselme trendi ise ona göre düşünmeliyiz.
yoksa ekmeğimizi eliizden alırlar.
AMAÇ: Öncelikle ailemizin ekmeğini korumak, yapabiliyorsak ekmeğimizi artırmak.
SAYGININ OLMADIĞI YERDE HİÇBİR ŞEY OLMAZ
SAYGILAR.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
BERNANKE

FED BAŞKANI bernanke' nin 18/03/2013 TARİHLİ KONUŞMASI TAM METNİ
Beni tebrik mezunları ve ebeveynleri başlayalım. Kelime "yüksek lisans" için Latince kelime geliyor "adım." Üniversite mezun bir yolculuğa sadece bir adım, ama önemli bir ve kutluyor değer.
Burada herkes özel bir ayrıcalık size her Simon Kaya gibi benzersiz bir kurumuna devam zevk ne takdir düşünüyorum. Bu, benim gördüğüm kadarıyla, Amerika Birleşik Devletleri'nde tek "erken üniversite", siz çok farklı bir eğitim deneyimi arayışı içinde 10. ya da 11. sınıf sonra geldi. Ve kampüste sadece 400 öğrenci ile, sana her bir sıkı sıkıya bağlı topluluğun bir parçası olmak için kendinizi hissetti eminim. En önemlisi, olsa da, yaratıcılık ve bağımsız eleştirel düşünme vurgulayan bir müfredat, seninle kalacak eminim zihin alışkanlıkları tamamladık.
Ne yaratıcılık ve eleştirel düşünme bu kadar önemli? Birçok cevap vardır. Ben bir ekonomist değilim, bu yüzden ekonomik geleceği hakkında ilk konuşarak cevap verecektir - ya da ekonomik geleceği, seni her uzun yıllar, umarım, katkı ve giderek daha sofistike, karmaşık yararlanmak zorunda çünkü, demeliyim ve küreselleşen ekonomi. Benim vurgu bugün uzun vadede umutları olacak. Ya da ekonomik büyüme ile ilgili, bir değişiklik için, konuşmak yıllarda ölçülen değil, ay - Sanırım üstesinden olacak her güven var bu zorlukları - Özellikle, bugün karşı karşıya olduğu ekonomik toparlanmanın çok gerçek sorunlar ötesinde arıyor olacak çeyrek.
Birçok faktör özellikle onları bir ülkenin ekonomik ve siyasi kurumlar arasında, ekonominin gelişimini etkileyen, ancak uzun süreler boyunca belki de en önemli faktör bilimsel ve teknolojik ilerlemenin hızı olduğunu. Roma İmparatorluğu'nun gün ve ne zaman arasında Sanayi Devrimi nesilden nesile biraz değişti, Avrupa'da dünyanın en boyunca ortalama bir kişinin yaşam standardını tuttu. Yüzyıllar boyunca, pek çok, değilse çoğu, insanlar kadar onlar ve aileleri tüketilen ne üretilen ve doğdukları yerden uzak gitti asla. Orta 1700'lerin olarak, ancak, artan bilimsel ve teknik bilgi ticari kullanım bulmak başlamıştı. O zamandan beri, standart hesaplarına göre, dünya teknolojik yenilik ve uygulama en az üç büyük dalgalar yaşadı. İlk dalga 1800'lerin için orta-1700 süren erken sanayi dönemi, büyüme sürdü. Bu süre buhar motorları, pamuk-iplik makineleri ve demiryolu icadı gördüm. Bu yenilikler, mekanizasyon, uzmanlık ve seri üretim tanıtarak, temelde nasıl ve nerede mal üretildi ve değişti bu süreç içinde, büyük ölçüde işçilerin verimlilik artışı ve temel tüketim mallarının maliyetini azalttı. Buluşun genişletilmiş ikinci dalga İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra iyi yıllar içine 1800'lerin süren modern endüstriyel çağın, aynı zamana denk geldi. Bu dönem radikal, kapalı sıhhi tesisat gibi günlük yaşam, ev ve fabrikalar, içten yanmalı motor, antibiyotikler, elektronik uçuş, telefon, radyo, televizyon ve daha birçok kullanım için elektrik sokmak değişti birden yenilikler özellikli. Kökleri en azından 1940 için fakat 1970 ve 1980'lerde popüler bilinç girmeye başladı geri dönmek üçüncü dönemi, bilgisayar iyileştirmeler yapmak yardım ettiği biyoteknoloji gibi bilgi teknolojisi (BT) devrim, hem de alanları ile tanımlanır mümkün. Tabii ki, IT devrimi hala devam ve bugün dünya şekillendirmektedir.
Şimdi burada bir soru - aslında, önemli bir soru, hayal, sizin bakış açısıyla. Bugünün mezunlarının çalışma hayatını için Gelecek ne getiriyor? Buhar makinesi gelen Boeing 747 yenilik ilk iki dalgaların ekonomik sonuçları, muazzam. Bu dalgalar çok mevcut ürün yelpazesini ve üretilen olabilir hangi ile verimliliği genişletti. Gerçekten de, mevcut en iyi verilere göre, ABD'de kişi başına çıktı bu yüzden yaklaşık 30 1700 1970 yılları arasında kat ya da artmıştır, bizim ekonomi ve toplumun birçok dönüşümler sonuçlandı büyüme. 1 Tarihi önümüzdeki sırasında bu ekonomik beklentileri göstermektedir on En son devrim olsun, IT devrimi, önceki iki benzer ölçek ve kapsam ekonomik etkileri vardır bağlıdır. Ama olacak?
Ben herkes öyle düşünüyor ki bildirmelidir. Gerçekten de, bazı bilgili gözlemciler son zamanlarda kesinlikle olduğu gibi IT devrimi, büyük olasılıkla daha önceki teknolojik devrimler akan dönüştürücü ekonomik etkileri kadar önemli oluşturmaz bu durum yaptık. 2 Sonuç olarak, bu gözlemciler, ekonomik büyüme ve iddia önümüzdeki yıllarda değiştirmek olasılıkla Amerikalılar alışmış hangi hızı göre belirgin yavaş olacaktır. Yanı sıra ekonomik - - ülkemiz ve dünya için sonuçları Böyle bir sonuç önemli sosyal ve politik olurdu.
Ekonomik geleceğin Bu kışkırtıcı değerlendirme sıra ekonomistler ve diğerleri arasında bol dikkat çekti. Bu mantıklı mı? Burada kötümserler yapıyoruz argümanı hakkında daha fazla somut düşünmek bir yolu var: Elli yıl önce, 1963 yılında, bir dokuz yaşındaki Güney Carolina'da küçük bir kasabada bir orta sınıf evde büyüyen oldu. Ekonomik değişimin son hızı üzerindeki kolu almanın bir yolu olarak, ailemin günlük yaşamın o zamanlar tipik bir aile bugün bu farklılık nasıl sormak ilginç. Ben bu konuda düşünüyorsanız Peki, ben hızlı bir şekilde ailelerin en ailem 50 yıl önce yoktu bugün sahip olduğu internet, cep telefonları, ve önemli kolaylıklar gibi mikrodalga fırın ile gelebilir. Gençtim beri sağlık bazı geliştirdi, gerçekten, ABD'de doğumda yaşam beklentisi 1963-78 yıl bugün 70 yaşındaki arttı, bu gelişme bazı muhtemelen daha iyi beslenme ve gelir genel olarak yüksek düzeyde yerine bağlı olmasına rağmen Sadece tıp alanındaki gelişmeler daha. Benim hafıza seçici olabilir ama yine de, o zaman ve şimdi arasında günlük hayatta farklılıkları bütün bu büyük olduğunu bana görünmüyor. Çocukluğumda ısıtma, klima, pişirme ve sanitasyon bugünden çok farklı değildi. Bir bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve bir kurutma makinesi vardı. Ailem klima ve radyo ile rahat bir araba sahibi ve ticari uçuş deneyimi çok bugün olduğu gibi ama uzun güvenlik hatları idi. Eğlence için bahsettiğim gibi, biz, Internet veya video oyunları yoktu, ama, ben kabul etmemiz gerekir, ancak biz (kitap, radyo, müzik kayıtları ve renkli TV bol vardı, renkleri cafcaflı ve çok daha az kanal vardı ) seçim için.
Bugün bu ile 1963 dünyanın karşılaştırılması o zamandan beri oldukça önemli ama belki de dönüştürücü değil ekonomik değişim göstermektedir. Ama şimdi, 1913'teki (yıl Federal Rezerv bu arada, Kongre tarafından oluşturuldu) geri Bu düşünce deneyi başka bir 50 yıl, çalışmasına izin ve benim dedesi ve büyük dedesi ailem 1963 yılında yaşamış nasıl yaşamış nasıl karşılaştırabilirsiniz. 1913 yılında Hayat daha sonra yüzyılda olacağını daha Amerikalıların çoğu için sadece çok zor oldu. Örneğin, üretim 60 saate kadar haftada, ve tarımda daha - Birçok kişi, tehlikeli kirli ve yorucu işlerde uzun saatler çalıştı. Ev angarya büyük bir yer, buzdolabı, derin dondurucu, elektrikli süpürge, elektrikli fırınlar ve çamaşır makineleri, genel kullanımda değildi çoğu kentsel hane beri korkunç şaşırtıcı olmamalıdır ki, ve hemen hemen tüm kırsal hanelerin, henüz elektrik kablolu değildi . Eğlence alanında, Amerikalılar henüz ticari radyo yayınları ve film erişim bir on yıl ve bir buçuk sessiz olacağını yoktu. Bazı insanlar telefonlar vardı, ancak uzun mesafe hizmet sunulmuştu. Ulaşım olarak, 1913 yılında Henry Ford sadece Model T otomobil seri üretim başlamıştı, demiryolları buhar ile çalışan ve normal ticari uçuş tamamen birkaç yıl uzakta idi. Çok daha fazla yıl için geliştirilmiş olmaz enfeksiyon mücadele antibiyotik ve birçok ölümcül hastalığı için aşı - - önemlisi, 1913 yılında doğuşta beklenen yaşam zamanda tıp biliminin durumu sadece yansıtan, sadece 53 yıl oldu ama aynı zamanda eksiklikler sağlık ve beslenme. Bu benim 1963 yılında veya bugün yaşadığımız büyüdü hangi olandan oldukça farklı bir dünya oldu.
100 ya da, bu konuda - Bu karşılaştırmaların amacı, son 50 yılda yaşanan ekonomik ve teknolojik dönüşüm, önemli iken, 50 yıllık değişiklikleri eşleşmiyor, bazı ekonomistler tarafından yapılan beton argüman yapmaktır yıl - daha önce. Geleceğe extrapolating, bazı henüz çıkardığımız sonucu ekonomik büyüme ve değişim ve yaşam standartlarında ilgili iyileşme sürdürülebilir hızı olasılıkla bilgisayarlarda, en son teknolojik devrim olarak, daha yavaş olacak ve BT, hayatımızı olarak dönüştürmek değil olmasıdır büyük ölçüde önceki devrimler gibi.
Evet, bu iç karartıcı tür var. Bu doğru, daha sonra, beyzbol oyuncusu Yogi Berra dediği gibi, gelecekte eskiden ne olmadığını? Kimse bilmiyor; Berra da zekice gözlemlediği gibi, özellikle gelecek hakkında, tahminler yapmak zor. Ama bu tartışmanın diğer tarafında bazı iyi argümanlar vardır.
İlk olarak, neredeyse tanım gereği yenilik, hiç kimse sahip olduğu fikirler içerir, hangi gelecekteki teknolojik değişim tahminleri çılgınca yanlış ve genellikle anlamına gelir. Güvenli bir tahmin, sanırım, insan yenilik ve yaratıcılık devam edeceğini değil, bizim çok doğal bir parçasıdır. Başka bir tahmini, gibi güvenli, insanlar yine de yenilik sonuna tahmin devam edecektir. Ünlü İngiliz ekonomist John Maynard Keynes fazla 80 yıl önce Büyük Buhran ortasında kadar gözlenen. O Biz ekonomik karamsarlık kötü bir saldırı sadece artık acı ", daha sonra yazdığı İnsanların 19. yüzyılda karakterize büyük ekonomik ilerleme çağında üzerinde olduğunu söylemek duymak yaygındır,. Yaşam standardını hızla iyileşme olduğunu Şimdi yavaş gidiyor. " 3 Tanıdık geliyor? Bu arada, Keynes böyle bir görünüm miyop olduğunu o zaman savundu ve, o dediği karakterize "torunlarımız için ekonomik olanaklar," diye enflasyona göre düzeltilmiş kişi başı bu gelir, tahmin, yükselebilir kadar sekize dört olarak 2030 kez. Onun tahmin oldukça iyi görünüyor; ABD'de kişi başına düşen geliri bugün 1930 yılında oldu yaklaşık altı kez budur.
Tahmin etmek doğal Sert vardır bilimsel ve teknik sadece yenilik kendilerini, bu yüzden bizim ekonomi ve günlük yaşamları için yenilik uzun vadede pratik sonuçları vardır. Gerçekten de, bazı biz IT devriminin ilk günlerinde hala söyleyebilirim, ilk kişisel bilgisayar piyasaya çıktı beri tüm sonra, bilgisayar hızları ve bellek 30-artı yıl içinde defalarca artmıştır, ve biyoteknoloji gibi alanlarda de hızla ilerlemektedir. Ayrıca, temel teknolojileri geliştirmek bile, bu teknolojilerin ticari uygulamalar belki şimdiye kadar sadece yüzey çizik var. Örneğin, BT ve sağlık, ekonomimizin en büyük ve en önemli sektörlerden biri artırmak için biyoteknoloji potansiyelini düşünün. Güçlü bir durumda sağlık modernizasyonu BT sistemlerinin en son araştırma bulgularına tıbbi uygulama daha fazla yanıt dahil olmak üzere, bugün daha iyi koordine daha etkili ve daha az maliyetli hasta bakımı yol açacağını yapılabilir. 4 Robotlar, lazerler ve diğer gelişmiş teknolojiler cerrahi sonuçlar gelişiyordu, ve yapay zeka sistemleri tanı ve tedavi grafik kursları geliştirmek için kullanılmaktadır. Belki de daha fazla devrimci bilgi göre her hasta için özel tıbbi tedaviler o bireyin genetik kod çizilmiş olur sözde kişiselleştirilmiş tıp doğru eğilim vardır. Birlikte ele alındığında, bu gelişmeler ileri yaşlarda beklenen yaşam süresi ve gelişmiş sağlık bir sıçrama yol açabilir.
Yeni teknolojilerin uygulanması için diğer umut verici alanları temiz enerji geliştirme içerir - örneğin, rüzgar, dalga ve güneş enerjisi ve elektrikli ve hibrid araçların gelişimi sokmak - yanı sıra iletişim ve robotik potansiyeli daha fazla gelişmeler . Ben bütün olanakların hayal bile emin değilim, ama bilim tarihçileri kendi uzun vadeli potansiyelini küçümseyen ise yeni teknolojilerin kısa vadeli etkileri abartma kolektif eğilimi yorumladı. 5
Son olarak, kötümserler modern dünyada yenilik üretmek temel ekonomik ve sosyal güçlerin gücü çok az dikkat olabilir. Buluş bir kez izole bilim adamı ya da tamirci il oldu. Ticari kullanım için yeni fikirler ve en iyi yeni anlayışlar uyum iletimi yavaş ve düzensiz idi. Ama bu her kökten değişiyor. Biz daha zengin ve daha kalabalık hale gelen bir gezegende yaşayan ve teknolojik yenilik bağlı olup, burada en gelişmiş ekonomileri değil, aynı zamanda Çin ve Hindistan gibi büyük gelişmekte olan piyasa ülkeleri değil sadece giderek ekonomik vadeli bakın. Üniversiteler, hükümetler ve özel sektör tarafından sağlanan araştırma için kaynak olarak bu bağlamda, eğitimli bilim adamı ve mühendis sayısı, hızla artmaktadır. Ayrıca, çünkü iletişimde internet ve diğer gelişmeler, işbirliği ve fikir alışverişi yüksek hızda ve coğrafi mesafe için az saygı ile gerçekleşecek. Örneğin, araştırma kağıtları artık yaygın ve onlar yazılır birkaç yıl sonra bir dergide yayınlanmasından sonra neredeyse anında yerine critiqued. Ve daha da önemlisi, ticaret ve küreselleşme gibi yeni ürünler için potansiyel pazar büyüklüğü artırmak, yenilikçi bir ürün veya süreç ile ilk olduğu için olası ekonomik ödülleri hızla büyüyor. 6 Kısacası, hem insanlığın yenilik kapasitesi ve teşvikler yenilik tarihin başka bir zamanda daha bugün daha fazladır.
Peki, ne tüm bu yaratıcılık ve başladığım nerede eleştirel düşünme, ile ne ilgisi var? Teknolojik yenilik ve ekonomik gelişme tarihi değişim sadece sabit olduğunu öğretir. , Çalışma yaşamları boyunca, kendinizi birçok kez yeniden icat gerekir. Başarı ve memnuniyeti mastering bilgi sabit bir vücut değil, hızla değişen bir dünyada sürekli uyum ve yaratıcılık gelmeyecek. Ile ilgi çekici ve yeni teknolojiler uygulayarak bu uyum çok önemli bir parçası olacaktır. Sizin Simon Rock burada iş ve bu işin teşvik ettiği entelektüel becerileri, yaratıcılık ve hayal gücü, bu sorunlar için mümkün olan en iyi hazırlıktır. Bugün teknolojik ve bilimsel gelişmeler vurgulamışlardır iken, bize hayatımızın tamamen maddi yönleri ötesinde anlam çizmek için yardım ederken sanat ve beşeri bilimler, hem de yeni ve yaratıcı düşünme kolaylaştırmak olduğunu hatırlamak önemlidir. Size ileride zor ama heyecan verici zorluklarla karşı karşıya başarılar diliyoruz. Tebrikler.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
BEKLENTİLER

BERNANKE parasal genişlemenin azaltılacağı yönünde (18/05/2013  tarihindeki cummartesi konuşmasında) bir  açıklamada bulunmamış olması
gold açısından iyi bir haber değil sanki.
Keşke parasal genişleme azaltılacak yönünde açıklaması olsaydı, düşüş olurdu ancak  en dip çabuk bulunurdu, böylece en azından söylenti biter ve bu altın fiyatının üzerindeki giyotin kalkardı sanki
Ama şu an parasal genişlemenin her an azaltılabileceği haberi gelebileceğinden (Bernankenin konuşmaları devam edecek örneğin  22/05/2013 te konuşması yine var, periyodik olarak planlı konuşuyor,) bu ihtimal altın fiyatı üzzerinde adeta bir GİYOTİN gibi duruyorsanki. Sanki içinde bulununlan malum trend devam edecek.
yatrımcı da tabiki temkinli olacak.
Öngörüler hep orta vadeli olduğu için günlük geçici tepki yükselişlerini dikkate alınmadan yorumlanıyor, ona göre anlamalı.
Önceliğimiz AİLEMİZİN parasını korumak,
YEL DEĞİRMENLERİ İLE SAVAŞMAYALIM.
mesaj yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum cevap vermadiğim için özür diliyorum. Yatırım tavsiyesinde buunmuyorum
SAYGILAR.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
YANILSAMA OLMASIN

Tüm yorumlar Amatörlerin yorumlarıdır. Alıntıdır.
1-1000 doları görmeden rahatlamazbu altın bittik
2-bu altın adamın biskolozisini bozuyor yaaa nediryaa anlamdık gitii alsan biderr satsan bi derrr
3-az evvel 1355 ile günün en düşük rakamı geldi.. Allah sonumuzu hayır etsin
4-yakında kuyumcular. dükkanı kapatmadan eve gidecekler. artık hırsızlar bile altın çalmayacaklar. bizim evin çöpünü altınla yapacam :)
5-T. C. Devlet demir yolları artık altındandan yol yapıcakmış ilgililere duyrulur
6-büyük yatırımcının altından çıkmasının bir hile olduğunu düşünüyorum.........
7-hayırlı sabahlar arkadaşlar ya siz hiç uyumazmısınız hasta olacaksınız bu gidişle ya bırakın sizin yapacağınız bir şey yok pisikolojik hasta olup doktor doktor gezmeyin
8-1200 olmadan bu sarı kıza bakmam 1150 olursa düsünürüm.
9-Alalım unutalımmı ?
Nereye kadar unutacağız. ,
Unutacağımız yatırımı niye yapıyoruz
Torunlarımızamı miras bırakacağız ne yapacağız.
Ben ons 1900 lerdeyken alım yapanlardanım Mehmet ceylan. Söyleyin daha ne kadar unutam
20 yıl iyimi ?
2 yıl geçti üzerinden hala çıkacak uçacak kaçacak deniliyor
Hepsi hikaye
Altın deli işi
Aklı başında adamın altınla ne işi var arkadaş
Yukarıdaki küçük yatırımcılardan yapılan alıntılar halimizi göz önüne seriyor.
Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Gelelim Profesyonellerin önümüzdeki günler/haftalar….  için yaptığı yorumlara.
Cafe Finanstan alıntıdır:
Altın, doların son 34 ayın zirvesine çıkması ve bir Fed politika yapıcısının, parasal teşviklerin birkaç ay içinde azaltılabileceğini söylemesinin ardından değer kaybetti ve son dört yılın en uzun süreli düşüş dönemini yaşadı…Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Şubat ortasından bu yana her hafta azaldı…New York’ta TD Securities Inc. başkan yardımcısı Steve Scacalossi, “Altın bu güçlü dolar ortamında zorlanacak” şeklinde görüş bildirdi…İşlem hacmi, Bloomberg’in derlediği verilere göre, son 100 günün ortalamasının yüzde 35 üzerindeydi.
Altın, bazı yatırımcıların metalin değer saklama niteliğine olan güvenlerini yitirmesi ve hisse senetlerinin ABD ekonomisine yönelik güvenin artmasının etkisi ile ralli yapması sonucu Nisan ayında ayı piyasasına girdi ve bu yıl yüzde 19 değer kaybetti….
ETF’lerdeki altın varlıkları Perşembe günü, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 7.1 ton azalarak 2,207.1 tona indi ve Temmuz 2011′den bu yana en düşük seviyesini gördü. Varlıklar bu yıl yüzde 16 azaldı.
Bloomberg’in anketine katılan 16 analist altın fiyatlarının bu hafta düşmesini beklerken, sekiz analist yükseliş öngörüyor. Üç analist ise nötr kaldı. Böylelikle, düşüş bekleyenlerin genele oranı son iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı.”
Analiz böyle yapılmış. Herşey apaçık ortada değil mi?
Bu Durum bize daha dikkatli olmaya mecbur bırakıyor.
Gün paramızı koruyabilme günü.
Önyargılarımızı bırakıp, At gözlüğü ile değil geniş persfektiften,  iyi okuyup, iyi anlayıp, iyi değerlendirme yapmamız gerekiyor.
Piyasalar Bazen çocuğu benzetilir. Çocuk bir oyuncatan sıkılmışsa başka oyuncaklara yönelir. Taki o oyuncaklardan da sıkılırsa eski oyuncağına dönebilir.
SAYGILAR.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
DONELER

ZAMAN GAZETESİ YAZARI Selim IŞIKLAR' ın 19.05.2013 tarihli yazısında alıntı.

"Altın artık dipte demek için erken
2002 yılından bu yana yatırımcısına istikrarlı bir şekilde kazandıran altın 2013 yılında belki de son 10 yılın en sert düşüşlerinden birini yaşıyor. Benzer bir şekilde 2008 yılında dünyanın en büyük yatırım bankası olan Lehman Brothers’ın batışına sebep olan kriz sırasında altının onsu benzer bir şekilde düşüş yaşayarak 1.014 dolardan 680 dolara gerilemiş ve yaklaşık yüzde 32 değer kaybetmişti. 2011’de rekorlar kırarak 1.900 dolar/ons seviyesine yükselen altın, son iki yılda aynı 2008’dekine benzer şekilde düşüş yaşamaya başladı. Şu an zirve noktasından yüzde 29 gerilemiş durumda. Bu nokta, kısa vadede gelinen 1.300 dolar seviyelerinde altın ons fiyatının tutunması yönünde fikir veriyor. Altın fiyatlarının bu baskıdan kurtulması için öncelikle doların güç kaybetmesi ön şart. Şu an için dolar 1.28 seviyesinin hemen üstünde 1.20-1.25 doların genellikle zirve, emtiaların dip yaptığı noktalar. Kısa vadede baskı devam ederse geçen hafta 1.350 dolar sınırına gerileyen ons bir kez daha 1.320-1.330 dolara kadar geriledikten sonra toparlanmaya başlayabilir. Toparlanma 1.330 aşağı kırılırsa altında yeni dip arayışları da görülebilir. Açıkçası kesin bir şekilde altın bundan sonra toparlar diyebilmemiz için dip noktayı keşfetmek gerekiyor. Diplerden biri 1.300 dolar ama bu noktadan aşağı da gelme ihtimali her zaman var. Yine de eğer 2008 krizindeki gibi tepki gelecekse 1.300 dolar civarından gelmesi daha uygun. Ama altın artık dipte demek için erken."
Gold Yükselecek (1430-1550  vs) tahmininlerinin analitik alt yapısını paylaşırlarsa biz de onların fikirlerinden yaralanmış oluruz. onlara teşekkür ederiz.
SAYGILARLA

GOLDGOLD

Çevrim dışı
KAYNAK

HİSSENET SİTESİNDEN SON DAKİKA ALINTISI 
AYNEN AKTARALIM:
"ALTIN FİYATLARINDA SERT DÜŞÜŞE HAZIRLANIN
Altın fiyatları gerilemeye devam ediyor. Yedi seanstır devam eden değer kaybı, son dört yıl içindeki en uzun gerileme dönemini oluşturuyor. Değerli metal, bu hafta yaklaşık yüzde 5 değer kaybetti. Altın, Avrupa piyasalarında 2009'dan bu yana, ABD'de de Comex piyasasında ise Aralık 2011'den bu yana en uzun gerileme dönemini yaşıyor. Piyasanın büyük oyuncuları da duruma göre pozisyon almaya başladı. Goldman SachsGS +2.40% müşterilerine kısa pozisyonlardan çıkıp kar realize etmelerini tavsiye etse de fiyatların gerilemeye devam etmesini bekliyor. Man Group genel müdürü Manny Roman fiyatların 1000 dolara kadar gerilemesini beklediğini açıkladı.
Yatırımcı algısı zayıf: Credit SuisseC SGN.VX +1.74% tarafından 185 müşteri ile yapılan ve sonuçları dün yayınlanan bir araştırmaya göre katılımcıların yüzde 60'ı altın, bakır, ham petrol ve mısır arasında en kötü performansı altının göstermesini bekliyor. Katılımcıların yarısından fazlası şu sıralar 1380 dolardan işlem gören altının bir yıllık bir sürede 1400 doların altında işlem görmeye devam etmesini bekliyor. Credit Suisse analistleri, katılımcılara kıyasla gerilemenin daha da fazla olmasını bekliyor. Küresel emtia piyasaları başkanı Ric Deverell, beş yıl içinde fiyatın 1000 doların da altına gerilemesini beklediğini belirtti. Deverell, "Birkaç hafta içinde altın 1305 dolar civarını görürse şaşırmam" diye konuştu.
Hindistan'daki altın talebi riskle karşı karşıya: Geçtiğimiz yıl dünyadaki toplam altın talebinin üçten birinden fazlasından sorumlu olan Hindistan geçmişten bu yana en büyük altın tüketicisi oldu. Altın fiyatları gerilediğinde fiyata odaklı müşterilerin gösterdiği talep fiyatlara istikrar kazandırır. Altın geçtiğimiz ay 1321 dolar ile iki yılı aşkın bir süredir gördüğü en düşük seviyeye gerilediğinde de durum böyle olmuştu. Ancak ABN Amro'dan analist Georgette Boele, Hintli alıcıların bu defa alım yapmaya çok istekli olmayabileceklerini düşünüyor. Boele, Hindistan'daki altın talebinin dönemsel olduğuna ve geçtiğimiz ayki fiyat düşüşünün 13 Mayıs'taki Akshaya Tritiya festivalinden yalnızca birkaç hafta önce gerçekleştiğine dikkat çekti. Boele'nin not edilmesini tavsiye ettiği diğer önemli tarihler ise 13 Ekim'deki Vijaya Dashami, 2 Kasım'daki Diwali Night ve Hindu takvimine göre yeni yılın başlangıcı olan 31 Mart.
Hisse senedi piyasaları düşüşe geçebilir: Dow Jones Sanayi Ortalaması'ndaki gibi rekorlar makroekonomik göstergeler tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle hisse senedi piyasalarının er ya da geç düzeltme hareketine gitmesi ve sonuç olarak altının popülaritesinin yeniden artması beklenebilir."
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
SIRADIŞI

Karakaş Atlantis Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş ise altın fiyatlarıyla ilgili karışıklığın devam ettiğini belirterek, bir önceki hafta altına ciddi manada talep geldiğini anımsattı. Fiyatlardaki artışın talepte bir miktar rahatlamaya yol açtığını dile getiren Karakaş, "Eğer ons fiyatı aşağı  doğru inmezse haftaya bu durum stabil hale gelecektir" dedi.
Piyasalarda altın fiyatlarının bir miktar daha geri çekilebileceği sinyalinin hala geçerli olduğuna katıldığını söyleyen Karakaş, "Evet bu doğru olabilir fakat cuma günü Amerika'dan gelen büyüme verisi beklentilerin altında kaldı. Bu da şu an için altının TL veya dolar bazında düşüşünü gölgelemiş oldu. Altın yatırımcısında panik olmamalı. Altın en güvenilir yatırım aracı. Böyle olmaya da devam edecek" değerlendirmesini yaptı.
Küresel ekonomideki olumsuz tabloyu örnek vererek Altın Fiyatları nın yükseleceğini savunan Karakaş, "Amerika'da veya Avrupa'da ekonomik düzelme verilerinin hemen birkaç ay içinde iyi tablolar sunması sadece kısa metrajlı açık hava filminden ibaret olur. Düşünün, Amerika'da işsizlik oranı hemen 3,5 ayda nasıl düşer? Bu kadar borçlu ekonomiler hemen nasıl olur da düzelir? En büyük örneğini cuma günü yaşadık, büyüme rakamları beklentinin altında kaldı" ifadelerini kullandı.
Dünya genelinde arz talepten ziyade türev piyasaların etkin bir rol üstlendiğini vurgulayan Karakaş, şunları kaydetti:
"Artık dünyada sarı madene gerçek arz-talep değil, "futures opsiyon" piyasaları ve kaldıraçlı alım satım borsa işlemleri hükmediyor. Burada dikkat edilecek olan ekonomik verilerdir. Dünyada bir toparlanma ve bir ekonomik düzelme devamlılığı söz konusu olursa evet altın yavaş yavaş hakimiyetini borsalara ve dolara devredecektir. Fakat bana göre borsalarda fiyatlar pek düşük sayılmaz."
Önümüzdeki yıla ilişkin altın fiyatları tahminini de paylaşan Karakaş, "Bana göre belki bir ufak düşüş yaşanabilir sarı madende fakat uzun vadeli altın fiyatını soracak olursanız 2014 mayıs ons fiyatını 2.000 ile 2.100 dolar/ons fiyatı arası bekliyorum" dedi. 
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Katıldı: 24 Tem 2012
Ne güzel herkes. Düşecek

Ne güzel herkes. Düşecek diyor elhamdulillah anasını ağlatın bakalım

Çevrim dışı
DÜNYA DÖNÜYOR (KİMSE DEDİĞİ İÇİN DÖNMÜYOR, DÖNMESİ GEREK)

TÜRKİYE GAZETESİ 19 mAYIS 2013 TARİHLİ ÖMER FARUK BİNGÖL' DEN AYNEN ALINTI 
"Altında 1320 dolar kritik
Geçtiğimiz haftaya 1447’den başlayan altın (ons), cuma günü 1360’tan kapanarak yüzde 6 değer kaybetti. ABD’de yeniden “sıkılaştırma” tedbirlerinin konuşulmaya başlanması, doların yükselmesi ve dünyada enflasyonist tehdidin bulunmaması, altının hoşuna gitmiyor ve yükselişler satış fırsatı olarak görülüyor. Altın, kullanımı gittikçe yaygınlaşan ve otomatik al-sat yapan bilgisayar programlarının da etkisinde kalıyor. Yukarıdaki grafik üzerinde görülen 1 numaralı çizgi, altında 1525 desteğinin kırıldığı bölgeyi gösteriyor. Burada bilgisayar programları devreye girmiş ve otomatik satışlarla bir anda 1320’ye kadar gerilemişti. 2 numaralı çizgi ise, 1320 seviyesinde bulunuyor. Son kapanış itibarıyla bu desteğe yakınız ve buranın kırılması, yeniden otomatik satış emirlerini devreye sokabileceğinden, dikkatle takip edilmeli."
dİKKAT EDİLİRSE VERİLENLER TAMAMEN UZMAN KİŞİLERİN YORUMLARI, İSTER YÜKSELİŞ İSTER DÜŞÜŞ YÖNÜNDE OLSUN VİRGÜLÜNE DOKUNMADIM. AYNEN AKTRDIM, 
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
AKTARILAN ANALİZ BOMBARDIMANI

Vatan finans sitesinden aynen alıntı. virgülüne dokunmadan,
"Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, geçen hafta altın piyasasında ABD’li büyük yatırım fonlarından gelen yüklü satışlara vadeli ve kaldıraçlı piyasalardan gelen açığa satışlar da eklenince düşüşün hızlandığını belirterek, "Yatırımcı altından ümidini kesti" dedi.
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yıldırımtürk, hafta boyunca dolar paritesine ters yönde hareket eden altın fiyatının hafta süresince aşağı yönlü dalgalı seyir izleyerek 1.400 dolar/ons üzerindeki fiyat seviyesine veda ettiğini söyledi.
"Yatırımcı altından ümidini kesti" diyen Yıldırımtürk, Kapalıçarşı Altın Piyasası’nın cuma kapanışında altının 1.360 dolar/ons’tan işlem gördüğünü anımsatan Yıldırımtürk, "Yeni haftada altın yine dolar paritesine ters yöndeki hareketini sürdürebilir. Özellikle 22 Mayıs Salı günü ABD’de yayınlanacak Fed’in son tutanaklarında tahvil geri alım programı konusunda bir sinyal verilmesi halinde altın fiyatında aşağı yönlü seyir devam edebilir" uyarısında bulundu.
Küresel ekonomideki gelişmelerin altına etkilerine de değinen Yıldırımtürk, "Temelde ABD ekonomisindeki ılımlı toparlanma ve mali uçurum konusunda eylül ayına kadar bir sorun olmayacağının açıklanması ve Fed’nin aylık tahvil geri alım programını daha kısa sürede sınırlayıp, sonlandırabileceği beklentisinin güçlenmesi ve altın fiyatındaki fiziki talebin hız kesmesi altın fiyatının düşüşündeki önemli gerekçeler olarak sayılabilir" değerlendirmesini yaptı.
Altın fiyatının haftalık seyrine bakıldığında hafta başındaki 1.437 dolar/ons’tan başlayan gerilemenin 1.420 dolar/ons desteği kırıldığında daha da hızlandığına dikkati çeken Yıldırımtürk, "ABD’li büyük yatırım fonlarından gelen yüklü satışlara vadeli ve kaldıraçlı piyasalardan gelen açığa satışlar da eklenince, bu durum düşüşün hızlanmasında etkili oldu. Altın fiyatı kısa vadeli teknik destek seviyeleri olan 1.390-1.375 dolar/ons düzeyinde kısa süreli dinlendikten sonra Asya borsalarında alımların zayıflamasıyla cuma günü öğleden sonra 1.365 dolar/ons’a kadar da geriledi" diye konuştu
saygılar.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
yorum

Kendi kişisel görüşüm.
Amatör olduğumuz için mecburen uzman kişilerin analizlerine bakıyoruz. Onlar yükselmeyi de, düşüşü de temellendiriyorlar.
Onun için bağımsız bizlerin bir görüşümün olması düşünülemez.
Yükseledebilir düşedebilir.
Profesfyonel bir ekonomi uzmanı olmadığımız için sitede hiç kimse ben bilirim ayaklarına zaten yatmaz.
Amacımız Paramızı Korumaksa kulağımızı her görüşe açmak dinlemek yararlanmak.  Bunun sonucunda ussal karar vermek lazım.
Bu sitedeki en uç tahminlere bile saygı duyulmalı. Çünkü en başta şunu kabul ediyoruz herkes amatör.
Ekmeğimizi korumak için Uzman görüşlerini çok iyi takip etmeliyiz.
karınca kararınca onun içi hep alıntı yapmayı üstün tutmalıyız.
SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Katıldı: 5 Eki 2012
Aklın yolu

Altının ons/dolar fiyat grafiği önümde.Bakıyorum da evet,2008'de ons 700 ile 980 $ arasında oynamış,fakat 2011'de 1350-1890 arası gidip gelmiş,1900'e ramak kalmış, 2012'de 1525-1800 arasında dalgalanmış, 2013'deki hali ortada. Buralara 800 $'dan geldi diyenlere ben de diyorum ki,hayır 1800'den geldi. Onsun,değil 1400 , 1500 $'ın altına ineceğini bile kimse beklemiyordu.Biri çıkıp ben altının onsunun 13xx 'lere düşeceğini biliyordum dese de,kusura bakmasın ama bunun inanılacak bir tarafı yoktur.Çünkü herkes olayın spekülatif olduğunda hemfikir.Altının düşüşü gibi yükselişi de spekülatif olabilir.
  Altın ons 1250,1100 hatta 1000 $'lara düşecek tezine gelince,bana göre bu rakamları şimdiden dillendirmek müneccimlikten öte birşey değildir. Bugün için 15xx' ü görmeden 17xx'den bahsetmek  ne kadar anlamsızsa,1300'ün altı görülmeden 1000 $ dan bahsetmek de o kadar saçmadır.Ha,görür görmez ayrı konu.
   Bugüne bakalım,ons 1350 dolar.Düşüşe başladığı nokta 12 Nisan 2013 olup 1550 $ civarı.Arada 200 $ fark var,gramda 200 : 31.1 = 6.5 $ eder.Yani ons 1500 $ olursa,gramda 5 $ , yaklaşık yüzde 11.1 kar getiriyor.Eğer onsun bu yaz aylarında veya sonbahara kadar en az 15xx' göreceğine inanıyorsam,hiç beklemem bu seviyelerden alırım, kimseye de sormam.Ha,bu arada ons 12xx'leri bir ziyaret eder,hatta bazı arkadaşların her Allah'ın günü ifade ettikleri gibi 1000 $'ları görür se ne olur ? Görürse görür,gördüğü gibi de çıkmasını da bilir.Bir miktar kurşunum varsa oradan da alırım.
   Ha,olur ya,bu altın 1000 $'ın da altına düştü ve on yıllarca belini doğrultamadı,benim de param yıllarca süründü.O zaman da ''Ne büyük adammışsın sen'' deyip gidip MAliyıldırır'ın ellerinden öperiz.
Not :Belli bir sürede kullanacağım parayla yatırım yapmıyorum ve kademeli alıyorum.Yorumcu değilim,sitemizdeki değerli üstadların (rocco,knoppix,fireman) yorumlarından istifade ediyorum.

Çevrim dışı
alıntı

Aynen aktarıyorum. (Borsa altın com sitesinden)
Credit Suisse Son Altın raporunda Altın fiyatlarının 5 yıl içinde 1000 Dolar seviyesini görebileceğini açıkladı
Altın yatırımı güvenli liman olma özelliğini kaybediyor. Euro Bölgesi’ndeki sorunlu ülkelerin borç krizinden çıkmak için merkez bankalarındaki altın rezervlerini satacaklarını açıklamalarının ardından başlayan düşüş ara ara toparlansa da genelde devam ediyor.
Altının ons fiyatı Ocak ayından bu yana yüzde 17 değer kaybetti, geçen yıla göre ise yüzde 20 değer kaybetme yolunda ilerliyor.
İsviçreli banka Credit Suisse’den de altının ons fiyatındaki düşüşe yönelik yeni bir tahmin geldi.
BEŞ YILDA 1000 DOLARA İNEBİLİR
Bankanın emtia araştırmaları biriminin şefi Ric Deverell, altının ons fiyatının bir yılda 1,100 dolar, beş yılda ise 1000 dolar seviyesine inebileceğini belirtti.
Credit Suisse’e katılmadan önce on yıl boyunca Avustralya Merkez Bankası’nın Başkanı olan Deverell, merkez bankaları tahvil satın almaya devam ettikçe, altında fiyat artışı beklemediklerini belirtti.
Altının onsu haftanın son gününde 1,389 dolardan işlem görüyor.
Altının ons fiyatı 2011 yılında 1,921.15 doları görerek tarihinin en yüksek seviyesine çıkmıştı.
Deverell, altının ons fiyatının önümüzdeki haftalarda 1,350 doları görebileceğini de ifade etti.

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Gösterge

Bulls power göstergesi tekrar şu an 24 rakamını gösterirse harekete inanabilirim. 

GOLDGOLD

Çevrim dışı
TAHMİDİR

benim tahminim 1360 LI RAKAMDAN fiyatı birden 1397 li rakamlara yükseltmelerinin amacı Forex üzerinden satış emri girenlerin stoploss seviyelerine kadar
üste atıp yüklü dolar kaybettirmek, hem de aşağı inişte hiç satış emri bırakmamak için yapılmıştır. Tahminin doğruluğunun teyidi ise fiyatın tekrar aşağıya gitmesidir.
Hayırlısı olsun SAYGILAR

GOLDGOLD

Çevrim dışı
duvar(1400 duvarı)

Duvara karşı sanki, 

GOLDGOLD

Çevrim dışı
Katıldı: 30 Nis 2013
Yarınki Durum

İyi Akşamlar,
Eğer Bu gece 1401 kırarsa  yarınki beklentim 1430 ve çarşanba günü ise1470 olacağını düşünüyorum ama bu değerleri 1401 ve 1430 hacimli kırması gerekiyor
Eğer bu değeri kıramazssa 1370 inebilir. ve sonra 1355 inebilir.
Yatırım Tavsiyesi değildir.

Çevrim dışı
Katıldı: 27 Haz 2012
acele

millet heyecanlandı ama acele etmemek gerek sabırlı ve dikkatli zarar etmeden kar ile saygılar

Çevrim dışı
Katıldı: 24 Tem 2012
Kıymetli dostum 02derdem

Kıymetli dostum 02derdem nerdeysin ? Sen nasıl olduda tufaya geldin bugun bir stratejin varmı ne öngörüyorsun su an nereye gider bu ons tepkimi trend dönüşümümü?tepkiyse nerden doner değilse nereye çıkar ? Sorularım geneldir cevaplarsanız memnun olurumsaygılarımla

Çevrim dışı
Nereye

ons 1570 den itibaren sürekli net bilgimi paylaştım.
1570 den fx piyasa da 2 lot gold satılsaydı 330 ons la çarpılırsa 66 000 usd artıda olunur (muydu)?
Heyhat ki kimse idrak etmemiş.
defalarca ırmağın yönü hakkında uyarıda bulunmuştum. Sağlık olsun Saygılarla.
Başarılıyım
başarımı doğru karalarıma
doğru kararlarımı tecrübelerime
tecrübelerimi yaptığım hatalarıma borçluyum.

GOLDGOLD

İçeriği paylaş İçeriği paylaş