Uzun dönem altın

2 yazı / 0 yeni
Son ileti
Çevrim dışı
Katıldı: 13 Haz 2013
Uzun dönem altın

sevgili arkadaşlar, bu forumu uzun dönemdir takip ediyorum ve ilk kez üye olup nacizane düşüncelerimi yazmak istedim.
Ben altına uzun dönemli ( en az 1-2 yıl) baktığımda yükseliş bekliyorum. Altında daha QE3 kararı belli değilken ons fiyatı 1530'da dip yaptı. Peki ne olduda altın bu seviyelere geldi. Bence önemli nokta burada yatıyor. Çünkü parasal genişleme ile bol ve ucuz para riskli varlıklara yani borsaya kaydı ve bu para altına yaramadı. Bana göre 2. soru şu: Ekonomi düzeldimi ki borsalar yükseldi: Kesinlikle düzelmedi. Amerika ekonomisi uyuşturucu bağımlısı bir insan gibi parasal genişlemeye bağımlı olmuş etkileri geçici olup bir süre sonra ilaç eksikliği gibi yoksunluk krizine giriyor. ben varlık alımının kesilmesinin altına yarayacağını düşünüyorum. Bunun nedeni olarak parasal genişleme kesilince zaten çok iyi gelmeyen (bu günkü veriler iyi değildi) verilerin dahada kötü geleceğini düşünüyorum (ekonomilerin gerçekten düzeldiğine inanmadığımdan). Bu durum piyasa tarafından hemen acaba parasal genişleme artırılacakmı QE4 gelirmi diye kullanılacak ve speküle edilecek. En önemli nokta parasal genişlemenin azaltıldığı dönemde altında düşüş olacağı ve bu düşüşün alım için iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum. Dikkat edilirse ons ile ABD endeksi arasındaki ilişki bozuldu. ABD endeksi düşüyor fakat ons parelel tepki vermiyor. Bunun nedeninin parasal genişlemenin azaltılacağı gündeme geldiğinde borsalardan kaçışın olması endeksin yükselmesi ve normalde düşmesi gereken altınında artan riskle beraber yükseldiğini görüyoruz. mekoc kardeşimiz piyasayı formatlamak gerekli yazısında güzel bir noktaya değinmişti. Bu bağlamda kötü gelen verilerle parasal genişlemeye devam edileceği,  borsalarda yükselme fakat altıda tepkiye neden olmuyor.
Özet olarak parasal genişlemenin azalmasıyla riskli varlıklardan özellikle borsalardan çıkacak para ve kötü gelecek verilerle altın tekrar yükselişe geçeçeğini. Ancak varlık alımının azaldığı noktada altında son bir düşüş olacak. Benim tavsiyem bu noktadan uzun dönemli giriş yapılmasıdır. Bütün düşünceler şahsi görüşümdür YTD.
SAYGI VE SEVGİLER

Çevrim dışı
Katıldı: 23 Eyl 2014
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde başta sayın Başbakan olmak üzere hükümetin ekonomi kurmayları yeni teşvik paketini kamuoyuna açıkladılar. Bugünkü yazımızda söz konusu yeni paketin beraberinde neler getirdiğini bölge bazında incelemeye çalışacağız.
Daha önce uygulanan yatırım teşvik paketleri ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararları Resmi Gazete’de yayımlanır sonrada kamuoyuna sayın Başbakan yeni sistemi açıklardı. Ancak, bu defa açıklamalar öne alınmış ve yasal düzenleme Resmi Gazete’de henüz yayımlanmamıştır.
Dolayısıyla Teşviklerle ilgili açıklamalar yapılırken, basılı ve sözlü medyada yer alan bilgi, belgeler ve basına dağıtılan bültenler kullanılmıştır.şirket haberleri

İçeriği paylaş İçeriği paylaş