Sene sonu değerlendirmesi

2 yazı / 0 yeni
Son ileti
tb
tb fotoğrafı
Çevrim dışı
Katıldı: 21 Eyl 2011
Sene sonu değerlendirmesi

Değerli arkadaşlar, geçtiğimiz hafta eminim hepimize az ya da çok yatırım konusunda tecrübe kazandırdı. Buradan edindiğimiz en önemli sonuç, panik alış ve satışların yatırımcıya ne kadar zarar getirdiğinin çok daha net görülmesi olmuştur.
Henüz 12 Aralıkda altın düşmeye başlarken, beklenilenin aksine büyük bir panikle alış pozisyonuna geçen arkadaşları gördük... Bunlara tavsiyelerimizle mani olmaya çalışsakta, yatırımın kişisel karar olduğunu hatırlayıp pek de bir şey yapamadan bütün hafta boyunca bekleyin tavsiyesinde bulunup durduk...
Adeta hergün aynı şeyleri yazdık...

Bundan sonra önümüzdeki haftadan itibaren altına girilebilir mi?

Bu konuda hala kararsızlığımı korumakla birlikte, şayet benim gibi portföyünüzde %20 altın var ise artık bunun üzerine daha fazla altın katma arzusunun gereksiz olduğunu düşünmekteyim. Rahat ve huzurlu birkaç hafta ve ay geçirmek istiyorsanız, portföyünüzdeki %20 oranındaki altın size yeterli gelmelidir. Bundan fazlası sizi herzaman riske sokacak ve huzursuz günler geçirmenize sebep olacaktır...

Yatırımının büyük bir kısmını altında değerlendiren ve bu alışkanlıklarından vazgeçemeyen arkadaşlar, altındaki düşüşün sonlandığı kanısı doğduğunda portföylerini %20'nin üzerine çıkarabilirler... Zaten %100 altında olan arkadaşlara ise, beklemekten başka tavsiyede bulunamayacağım... Altının uzun vadede hiç kaybettirmeyen bir yatırım aracı olması bugün zararda olan arkadaşların zararlarını telafi edecektir...

Ancak bu geçen sürede malesef kazananlar yine olacaktır... Onların kazançlarına panik satış yaparak bir de sizler katkı sunmamalısınız... İster dolar, ister altın yatırımcısı olsun, herzaman panik satış yapmadan yatırımlarını korumalarını ve morallerini yüksek tutmalarını önerdim. Yaşadığımız şu süreçte de yapabileceğiniz en önemli tavır da bu olacaktır. 

Daha önceki yazılarımdan da hatırlayacağınız üzere, Yaklaşık 1, 1.5 ay gibi bir süredir elinde nakiti olup da altın almak isteyenlere hep farklı alternatifler sunmaya çalıştık. Hoş hiç borsadan anlamadığımdan bu farklı alternatiflerden kastım hep dolar olmuştur okuyanlar bilir. Bu süreçte pek dinleyen oldumu bilmiyorum ama bulunduğumuz son hafta hiç olmazsa dolar alanların kaybetmediğini görmek beni mutlu etti doğrusu...

Özellikle uzun bir süredir çeşitli medya grupları ile altına toplumun yönlendirilmesi inanın beni fazlasıyla tedirgin etmeye yetmişti. Bu noktada altının hiç kar getirmediği bir dönemde Dalgalı kurdan malesef yeterince yararlanmadığımızı gördüm... Ve hergün haftalık altın grafiğine bakan küçük yatırımcının artık dolar kuru ile de ilgilenmesi gerektiğini düşündüm.

Bu bağlamda ya dolar düşerse diyen arkadaşlara, nezaman dolar alınması ve nezaman dolar satışı yapılması gerektiğine dair bazı ip uçlarını özelden gelen sorulara yanıt vererek açıklamaya çalıştım...

Bildiğiniz gibi avrupa yaşanan finansal kriz, onların deyimiyle ifade etmek gerekirse adeta "ucu açık" bir süreç... Ne zaman çözüme kavuşacağı belirsiz. Bizzat aktörleri bunun 10 sene süreceğini açıklarken, resesyon söylentileri artık söylenti olmaktan çıktı ve bildiğiniz üzere avrupa artık bu sürecin içerisine çoktan girmiş bulundu bile...

Bir ülkede resesyon var ise o ülkede durgunluk vardır ve fiyat artışının olmadığı bir ekonomide altında yükselme beklemek çok zordur... Bu sürece çin'in de katılacağı sanayi üretiminin giderek düştüğü gerçeği de dikkate alındığında dünyanın en büyük altın ithalatçısı çin'in de bu alımları kısabileceğini unutmamak gerekir.

Bu bakımdan önümüzdeki 2012 yılı altın için durgunluk dönemi olabilir. Benzeri süreçleri en yakın tarih olarak 2008'de de yaşadık. Altın ne zaman düştüki diyen arkadaşımıza verdiğim cevapta bu yıla dikkat çekmiştim...

Dolayısıyla, altın almayı düşünen arkadaşların bir müddet daha beklemeleri gerektiğini tekrar hatırlatmak zorundayım. Zira şuan altında ons fiyatınım, 200 günlük hareketli ortalamanın altında olduğunu unutmamalıyız. Altının bu ortalamanın altında kalması, bundan sonra da düşüş yaşayabileceği riskini ortaya koymaktadır. Zira henüz sene sonunda zarar kapatma pozisyonları devam edebilir... 

Bu son altın satışlarının kar satışından ziyade sene sonu zarar kapatma pozisyonu olarak değerlendirmek doğru olacaktır, zira piyasanın likitide sorunu kurun 1.88 TL'de inatla kalmasıyla hala kapanmadığı görülmektedir. Bizim beklediğimiz yaklaşık onstaki 200 $'lık düşüşten sonra doların değer kaybına  uğraması idi...

Ancak tam aksine dolar, 1.88 TL de ısrarla tutunarak kendine destek edindiğini görmekteyiz... Boşaltılan altın gelirleri ile zararların kapatıldığı, borç ödemelerinin yapıldığı dikkate alınırsa, önümüzdeki günlerde piyasadaki dolar ihtiyacının daha da artabileceğini söyleyebiliriz... Likitide sorunu hala devam etmektedir...

Bu bakımdan, dolardaki 2 TL beklentisi hala geçerliliğini korumakla birlikte, yatırımcılara 1.90 ve 1.92 TL seviyesinden satış yapabileceklerini önerebilirim... Bunun öncesinde merkez bankaların artık rütun hale gelen müdahaleleri sürecektir. Bu gibi durumlarda panik satışı yapılmaması hedeflediğiniz kurdan dolarınızı satarak arzu ettiğiniz karı almanızı dilerim..

Herkese hayırlı kazançlar...

SE
Çevrim dışı
Katıldı: 19 Ara 2011
teşekkür ederim

sayın tb. iki haftadır yorumlarınızı takip ediyor ve dolarla daha fazla ilgileniyorum. siz ısrarla DOLAR diyince dolarlada ilgilendim. 1.89 dan satmak üzere 1.80 den almıştım. teşekkür ederim. yorumlarınızın devamını bekliyoruz

İçeriği paylaş İçeriği paylaş