ALTINDA TOBO İHTİMALİ VE 1270 USD'NİN ÖNEMİ

100 yazı / 0 yeni
Son ileti
Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Katıldı: 27 Haz 2013
ALTINDA TOBO İHTİMALİ VE 1270 USD'NİN ÖNEMİ

17 Eylül'de FED toplantısından tam bir gün önce paylaştığım yazı:
06.09.2011 tarihi itibariyle Altın ONS fiyatında gördüğümüz 1921,15 USD tüm zamanların en yüksek seviyesi ile altın piyasasında yeni bir yapılanma oluşmaya başlamıştı. 1530-45 seviyesi alt destek olmak üzere grafikte 1 numara ile işaretlenmiş olan alçalan ügen formasyonu oluşmaya başlamış, temmuz 2012 sonu itibariyle bu üçgen yukarıya doğru kırılma izlenimi vermiş olsa da 12.04.2013 tarihi itibariyle bu üçgen alt desteği aşağı yönlü kırılmış ve alçalan üçgen formasyonu geçerlilik kazanmıştı. Grafikte 2 numara ile işaretlenmiş olan alçalan üçgen formasyon hedefi 1180 USD olarak sonuçlanmış ki hesaplandığında 1545-(1921-1545)=1.169 USD rakamı ulaşılan dip noktasıyla tutarlılık göstermektedir. 1180 USD seviyesinden gelen tepki ile 1225 USD seviyesinde yükselişi öngörmüş ve kademeli olarak suriye gerginliği ile 1420 USD seviyelerine kadar ulaşmıştık.
Geriye dönüp bakıldığında, düşüşün başladığı 12 Nisan 2013 tarihi ile bugün geldiğimiz tarih arasındaki 5 aylık zaman diliminde teknik analizde önemli bir geri dönüş ve dip oluşum formasyonu olan Ters Omuz Baş Omuz formasyonu oluştuğunu görmekteyiz. Teyit ettiğimiz sol omuz 1323 USD, teyit ettiğimiz baş 1180 USD ve henüz teyit edemediğimiz ancak teyit ettiğimizde formasyonun hedefine doğru çoktan yönelmiş olacağını bildiğimiz sağ omuz bulunmaktadır.
Bahsi geçen TOBO formasyonunu gören bir yatırımcının stoploss seviyesini belirleyerek kademeli alımlarla sağ omuz oluşumu aşamasında mallanması hatalı bir strateji olmayacaktır. 1180 USD seviyesinden 1420 USD seviyesine kadar oluşan 60 dkklık grafiklerde 1350 USD yükselen kanal alt destek seviyesiydi ve alıma başlanacak seviyelerden birisiydi. Buradan kısmi alım yaptık ve/ancak 1350 USD'nin kırıldığını gördük. 1330, 1323 ve 1310 seviyelerinden de kısmi mallanıp ortalamamızı aşağıya çektikten sonra olası bir aşağı yönlü sert hareketi absorbe edebilmek adına alım için bir kısım nakit ayırdıktan sonra beklemeye geçtik.
Takip ettiğimiz TOBO formasyonunun teyidi için sağ omuzun azami geçerliliğini koruyabileceği seviye 1270 USD'dir. Bir çok yatırımcının ve ekonomistin 1270 USD beklentisi de aslında bu noktanın önemini vurgulamaktadır. Fiyatların 1270 USD seviyesine gelmesi farklı yatırımcı gruplarını da piyasaya sokmaya başlayacağından ben şimdilik bu seviyeyi beklemiyorum ancak 1270 beklentisiyle kısa pozisyon açmaya hevesli grupların 1305 seviyesinin altında iştahlanacağını ve büyük paranın bu kısa pozisyon sahiplerine küçük bir sürpriz yapmak için fiyatların 1290 seviyelerine kadar gerilemesine müsaade edebileceğini düşünmekteyim. Dolayısıyla 1290 seviyesi bizim için diğer bir alım noktası olacaktır. 
1270 USD seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda satışların çığ gibi büyüyeceği ve sağ omuz oluşumunun bozularak TOBO'nun çöp olacağı düşüncesinden hareketle stoploss seviyesi 1270 USD olarak takip edilecektir. Formasyonun teyid edilmesi durumunda hedef 1650 USD ve tahmini varış süresi 9-12 ay olacaktır.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Anasayfada yazmak yerine

Anasayfada yazmak yerine burada bir konu açıp yorumlarıma devam etmeye karar verdim. Hakaret ve suçlama içermeyen her türlü eleştiriye uyarıya ve eklemeye açığım. Ortak bir çalışma yürüterek bu hareketin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini tartışabiliriz. Konunun yapıcı olması dileklerimle.

Çevrim dışı
Katıldı: 19 Ağu 2013
Teknik oyuncu geçenlerde

buna benzer bir önerim oldu birkaç arkadaş güzel falan dedi ama askıda kaldı.burada aklıselim arkadaşlardan birisiniz.hadi buyurun önderlik edin.güncel bir konu, veri, beklent vs e dair bir sinerji oluşturalım.ortak akıl yürütelim.gerekirse tartışalım.gerekirse kavga edelim fikrimizi beyan anlamında.ama ortak bir akıl yürüterek sonuca ermeye çalışalım.bizler burada karşı karşıya dükkanı olup rekabet eden bakkallar değil, aynı materyallere para basıp 3 kuruş kazanmak isteyen arkadaşlarız.ortak pozisyona sahip arkadaşlar akıl birliği ile bir kararın doğruluğu noktasında fikir yürütebbilir!fenamı???

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Sayın Outlaw kesinlikle sizin

Sayın Outlaw kesinlikle sizin gibi düşünüyorum. İlaveten sadece yükseleceğini düşünenler değil düşeceğini savunanlar da katılsınlar. Tek isteğim mesnetsiz paylaşımlar değil teknik ve temel dayanakları olan yol haritaları çizilmesi. Yoksa buraya gelip yarın düşecek ve ya sene sonunda 1000-1800 olacak deyip çekilecekse anasayfada sohbete devam edebilirler. Gerektiğinde teknik analiz formasyonlarının, gerektiğinde makro ekonomik gidişatın ve politik olayların altın üzerindeki olası etkileri üzerinden konuşulduğu kaliteli bir paylaşım konusu olmasını diliyorum. Çok teşekkürler.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Altın cephesinde 18 eylül

Altın cephesinde 18 eylül FED toplantısının getirisini 2 gün sonra yaptığı spekülatif bir söylem ile geri verdiren Bullard'ın 2014 yılında FED rotasyonunda yer almayacağı bilgisini paylaşmak isterim. Tahvil alımlarında azaltımın en azından temmuz ayına kadar gerçekleşmeyeceğine kesin gözüyle bakmaktayım. 18 Eylül'de coşkunun en yoğun olduğu anda süründürme seanslarının başladığı düşüncesiyle uyarı yapmıştım. Bullard buna vesile oldu sağolsun üzerine düşeni yaptı.
Almanya seçimlerinde Merkel'in ezici üstünlüğü Eur/usd cephesinde güçlenmeye sebep olacaktır. Eur/usd'de ilk etapta 1,3630 lı seviyelerin denenmesi ve bu seviyelerde destek bulunmasıyla daha yukarı seviyeler hedeflenebilecektir. Eur/usd deki bu artış usd/try ye düşüş yönlü etki gösterecek ve altında 1650 hedefine gideceğimiz önümüzdeki haftalarda dolar tl yavaş yavaş geri çekilmeye başlayacaktır. Çok kısa vadede dolarda 2 seviyelerinin görülmesi beni şaşırtmayacak olsa da bu seviyelerde kalması ancak ve ancak suriye gerginliğinin yeniden tırmanışa geçmesiyle mümkündür. Daha net olmak gerekirse dolarda önce 2 li seviyelere bir yükseliş ardından 1,92 ye doğru kademeli bir geri çekilme bekliyorum.

Altın açısından süründürme seansları devam ediyor ve herkes düşüşe tamamen inanana kadar da devam etmesi beklenmelidir. Cuma günü geç saatte gerçekleşen hacimsiz tuhaf düşüş görüntüsünün yarın da devam etmesi beklenebilir. Yarın muhtemelen 1300 seviyelerini izliyor olacağız ve her düşüş alım fırsatı olmaya devam edecektir.

Çevrim dışı
Katıldı: 10 Mayıs 2013
Bütçe Tasarısı

ABD'de Cumhuriyetçi Parti’nin kontrolündeki Temsilciler Meclisi federal hükümete ödenek sağlayan önergeyi kabul etti. Ancak karar, ABD Başkanı Obama’nın sağlık reformu yasasına para ayrılmasını reddediyor. Karar 189’a karşı 230 oyla kabul edildi. Aynı tasarının Demokrat Parti’nin kontrolündeki Senato’dan geçmesi zor görünüyor. Geçse bile Başkan Obama veto edeceğini açıkladı. Bu da federal hükümetin kapanmasına 10 gün kala büyük sonuçlar doğurabilecek bir bütçe savaşının başlaması anlamına geliyor.

Kaynak: http://www.ekonomik-cozum.com.tr/ekonomi/item/9614-obama-nin-karsi-ciktigi-butce-tasarisi-kabul-edildi.html

Çevrim dışı
Katıldı: 5 Nis 2013
ONS öngörü

Seans açılışında bir miktar geri 1315 ler gibi,ardından tekrar 1340 lar da açılış,kişisel görüş olup ytd.

Çevrim dışı
Katıldı: 2 Nis 2012
Teknik_yorumcu

Benimde Belirttiyim 1326 Yukarı tekrar dener ve yukarı 1344 1375 ler görülürse kar alınıp 1305 izlenmeli kırılırsa 1289 izlenmeli kırılırsa 1277  kadar sağlam takip edilmeli burası trendin devammı tamammı noktası kırılırsa tekrar formasyon tamamlamaya gider buda 10 günlük bir sürecte 1180 ve 1050 gibi rakamları gösterir oradan trend döner ozaman 1470 1550 onslar görülebilir rahat rahat

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Dolar TLde beklediğim 2 li

Dolar TLde beklediğim 2 li seviyelere doğru bir yükseliş şu an için 1,9947 ile kısmi gerçekleşmiş durumda. Gün içerisinde yeni bir atak olabilir ancak 1650 usd hedefimizde dolara 2,00 TL üzerinde yer yok. Bu seviyeler kesin satış fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Eğer olur da bugün 2 li seviyeleri tekrar görürsek bu orta vadede son görüşümüz olmalıdır. Savaş gerginliğini tekrar etmeyecek varsayıyorum. Bundan sonra kademeli olarak usdde 1,92 ye düşüş ve paritede 1,40 lı seviyelere çıkış bekliyorum. Borsa tarafında da sanki bir düşüş beklentisi yaratılmaya çalışılıyor. Shortçuları piyasaya çekmeye çalışıyorlar. Sert yukarı alabilirler bugün. Belki Dudleyin konuşması buna sebep olabilir. Altın tarafını irdelemeye hiç gerek yok. Eurusdde yükseliş ve gelişmekte olan piyasalara para akışı doları zaten gözden düşürecektir. Aynı gelişmeler dolar endeksinde de kademeli düşüşe sebep olacağından altın fiyatlarında görece ucuzlama ve bunun etkisiyle alım pozisyonları açılması başlayabilir. Tabi asıl alım iştahını 1420 seviyeleri üstünde görmeyi bekliyorum.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Fed'in piyasaları şaşırtarak

Fed'in piyasaları şaşırtarak parasal genişleme programını herkesin beklediği gibi azaltmak yerine artırabileceğini söyleyen Euro Pacific Capital'in CEO'su Peter Schiff, gerekçe olarak aksi takdirde ekonomik toparlanmanın "yardımcı tekerleklerinin kırılması" ihtimalini gösterdi.

Fed'in tanınmış kritiklerinden Schiff, merkez bankasının ayapını gaz pedalında tutmaktan başka bir seçeneği olmadığını savundu.

Schiff, "Birçok insan henüz farkına varmamış olsa da, "Godot'yu bekleme" dönemi aslında hiç gelmeyecek" yorumunda bulundu.

QE'nin hisse, tahvil ve gayrimenkul piyasalarını, herhangi bir ekonomik veriden daha çok etkilediğini söyleyen Schiff, Fed'in kısa vadeli hedeflerle hareket etmesinden ötürü çıkışın, Wall Street'te ciddi etkiye neden olacağını belirtti

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Genişlemeyi azaltmak şöyle

Genişlemeyi azaltmak şöyle dursun, bundan sonra yapacağı dev hamle miktarı arttırmak olabilir diye de eklemiş. Yorumsuz.

Çevrim dışı
Katıldı: 4 Şub 2012
altın da bezdirme senaryoları devam ediyor

Diye düşünmeye başladım , Psikolojik savaş uyguluyorlar , bence ABD bilerek metalleri özellikle altını düşük tutuyor, 2012 başında İMF dahil  metal fiyatlarının çok yüksek olduğu söylendi, o zamandan beri düşüş var ,bir türlü toparlanamıyor. Dikkat edin azıcık kafasını kaldırsa hemen eziyorlar, Bu neyin oyunu, tabiiki Küresel güç oyunu ,sinirleri ve sabrı kuvvetli olanlar kazanacaktır.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Sn mehter

Kesinlikle katılıyorum. Altının bilinçli olarak bu seviyelere getirilmesimdeki politik amaç neydi bilmiyorum ancak bu amaç sona erdiğinde FED altının eski seviyelerine dönmesi için elinden geleni yapacaktır. Bu durumda günlük hareketlerdeki pislu psikolojiden uzak biçimde gerçekleşme olasılığı yüksek olan bu ihtimale odaklanmalıyız.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Erdem Başçı dolarda 1,80 i

Erdem Başçı dolarda 1,80 i göreceğiz demiş katılıyorum ancak Erdem Başçı söylediği için değil global konjenktür o yönde gelişeceği için dolar düşecektir. Yine aynı konjonktür borsayı ve altını tarihi zirvelerine taşıyacak. Gelişmekte olan ekonomilere, tahvil alımlarının azaltılmayacağı hatta arttırılabileceği beklentisiyle para akmaya devam edecektir. Bu ABD için yaklaşmakta olan krizi önleyemeyecek o sebeple de her krizde olduğu gibi ortadoğuda yeni bir savaş çıkartılacaktır ve maalesef biz de yerel siyasi çıkarlar sebebiyle yer alacağız. Savaşlar ortadoğu halkları için yıkım olarak gözükse de bu emperyalistler için krizden çıkış sebebi. Silah, inşaat ve enerji sanayilerinin ekonomiyi tekrardan canlandırdığı için savaş ABD ekonomisi için olmazsa olmaz maalesef. Altın yakın zamanda bu gelişmeleri fiyatlamaya başlayacaktır. Büyük çerçeveden izlemeye devam ediyoruz. Günlük hareketlerle aklımızı bulandırmadan ve 1270USD stoploss seviyemizle herkesin düşüşe kesin gözüyle baktığı anlarda yükselişi başlatacağımıza inanıyorum. Belki son silkelemeler daha aşağılarda 1280-1290 seviyelerinde olabilir ancak benim asıl düşüncem gerçek silkelemenin dirençlerde olacağı yönünde. Çünkü düşüşe artık o kadar inandı ki insanlar bugün piyasanın büyük alıcıları bir yukarı hareket yapsa herkes düşüş trendinde kısa vadeli tepki düşüncesiyle satış yapacak ve piyasa yapıcı yükseltirken kontratları toplayabilecek. Piyasa hem altında hem borsalarda açığa satış pozisyonlarını görmek istiyor. Selamlar.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Dolar beklediğim gibi 2 li

Dolar beklediğim gibi 2 li seviyelere tekrar ulaştı. Burada kalıcı olmasını beklemiyorum. Eğer kalıcı olursa piyasanın bizim bilmediğimiz olumsuz bir gelişmeyi fiyatladığını düşünürüm ki bu da suriye gerginliğiinin yeniden tırmanışa geçmesidir. Eğer bu senaryo gerçekleşirse altın zaten sert yukarı hareketler yapacaktır. Dolar da onsun yükselişine destek olacaktır. Suriye gerginliğini gerçekleşmeyecek varsayarsak bugünlerde doları düşürüp borsayı harekete geçirecek başka bir gelişme beklenmeli. Not artışı ya da tahvil alımlarının azaltılmayacağı hatta arttırılabileceğine yönelik FED başkanlarının bazılarının yapacakları açıklamalar olabilir. Yavaş yavaş yönün belli olacağı yol ayrımına yaklaşmaktayız.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Dün 5 dakikalıklarda 1330

Dün 5 dakikalıklarda 1330 hedefi bariz görünüyordu. Aynı görüntü bugün 1355 hedef ile 60 dakikalıklarda var. 2 iş günü içerisinde 1355 görebiliriz.
1330 USD noktasının ne kadar önemli olduğu 5 dakikalıklarda görünüyor. O bölgeyi uzun bir süredir geçemedik. 1330 üzerinde kalınması alıcıları güçlendirecektir. Aşağıda 1320 var.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
İki iş günü içerisinde

İki iş günü içerisinde başlayacak ve tahmini 1 ay sürecek harekette borsa 87 bin puan, eurusd 1,37-1,39, abd endeksi 79 ve altının önce 1385 sonra 1420 yi hedefleyeceğini düşünüyorum. Dolar tl seviyesini daha önce de belirttiğim üzere 2,00 TL üzerinde kalıcı olmasını beklemiyorum. İlk etapta 1,97-1,94 daha sonra 1,92 seviyelerine geri çekilme beklenebilir. 1,92 yi gördüğümüzde altında daha yukarıda olabiliriz. Tüm bu rakamsal senaryolar altında 1650 hedefime bağlı oluşabilecek ve oluşması gereken rakamlardır. Altının 1650 usdye çıkması için bir sebep göremeyen ve dirençlerde satışa geçecek arkadaşlarımın dikkate almamasını tavsiye ederim.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Neden altını bugün satıp 87

Neden altını bugün satıp 87 bin olacağına adım gibi emin olduğum Bistte pozisyon almıyorum? Belki altından daha az kazanacağım ancak uzun vadede bana daha fazla kazandıracak bir disiplin kazanmak hedefim. Herkesin 1000 dolar olacak dediği bir emtiada dış etkenlerden bağımsız bir irade oluşturabilmeyi ne kadar becerebileceğim asıl kazancım bu olacak. Bu topic çöp olabilir de başarıya da ulaşabilir. Her iki ihtimalde yukarıda yazdığım sebepten ötürü kazançlı olacağım. Topic başarılı olursa üstüne iyi bir para da kazanarak kendimi ödüllendirmiş olacağım. Yatırımda sabır ve disiplin herşeydir.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Dolarda 2,00 TLnin üzerinde

Dolarda 2,00 TLnin üzerinde kaldığımız her an aklımda Suriye olacak. Hele ki usd indekste başlayacak düşüşe rağmen tutunursak o zaman savaşı bekleyin derim.

Çevrim dışı
ONS

Ons buralardan itibaren yükselişe geçebilir,ytd.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
1330 ve bilhassa nokta olarak

1330 ve bilhassa nokta olarak 1333 ün üzerinde kalınması bizim için çok önemli. Bu seviyenin üstünde kalıcılık alıcıları iştahlandırır. Yukarıda sırasıyla önemli gördüğüm seviyeler 1360 ve 1390. Sadece düşerken silkeleme yapılmaz yükselirken de pek tabi yapabilirler. Düşüncem bu yönde. 1330 dan döner sat, 1350 den döner sat, 1360 kesin döner abi hepsini sat, 1390 mı yok artık daha neler dediğimiz yerde ralli başlatabiliriz. Büyük stratejiye oynuyorum. Hedefim 1650 stopum 1270. Kısa vadeli gel gitlerde sörfü adrenalin tutkunlarına bıraktım. Ben büyük gemide ve okyanusun peşindeyim.

Dolar için bir kaç kelam edelim. Açık söyleyim 1,97 de durulur sonra bi 2,00 denemesi yapar sonra geri basar diye düşünmüştüm bunu da yazdım ve 2,00 üzerinde hiç kalıcılık beklemiyordum. Objektif bakıldığında dolar çok güçlü. Dimdirek bir yükseliş ile biryerlere yetişmeye çalışıyor sanki. Bu seviyelerde suriye konusunda hararetlenme fiyatlanıyor olabilir ve ya bilmediğimiz başka bir olumsuzluk ta olabilir. Zaman gösterecek. Spotta doların güçlenmesi işimize geliyor dolayısıyla sesimizi çıkartmıyoruz.

Çevrim dışı
Katıldı: 23 Nis 2013
Sn.Teknik_oyuncu

Görüşlerinize vede 1650 hedefinize kesinlikle katılıyorum. Fakat borsada siz bir yükseliş bekliyorsunuz anladığım kadarıyla ve doların bu nedenle düşme ihtimalini düşünüyorsunuz. Fakat borsa hareketlerini üç aydır nokta atışı tutturan uzun vadeli bir çalışmayı takip ediyorum ve bu çalışmada önümüzdeki 2-2,5 y içerisinde borsada 54000 seviyelerine bir gerileme ihtimali üzerinde durulmakta ve buda doların dahada güçlenmesini sağlayabilir.Aynı şekilde yapılmış olan uzun vadeli bu çalışmada altın ons yılsonuna kadar 1550-1650 civarını gördükten sonra ikinci bir dip göreceği belirtilmekte. Sadece paylaşmak istedim.İyi geceler....

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Syn cchater. Borsa konusunda

Syn cchater. Borsa konusunda farklı senaryolar var evet. Benim senaryom altının 1650 olması durumunda hangi enstrümanlar hangi seviyede olmalı sorusu üzerine kurulu. Bu enstrümanları teknik analizle ve ekonomik gelişmelerle sürekli irdeliyorum. Hiç birşey imkansız değildir. Borsanın 54000 olması ve doların 2,10 lara gelmesi spot altın yatırımcısı olarak işimize gelir. İnşallah borsa ve dolar konusunda yanılıyorumdur. İnşallah siz haklı çıkarsınız :)). Çok teşekkürler kattığınız derinlik için. Borsa tarafına biraz daha çalışalım. İyi akşamlar.

Çevrim dışı
Sn.Teknik_oyuncu

Size özelden bir link gönderdim.Ayrıca sizden gümüş noktasında da analiz bekliyoruz.Çünkü sitede gümüş noktasında çok güzel paylaşımlarda bulunan bjk_1903 (onuda anmış olalım) var ve sizde bu noktada çalışmalarda bulunursanız ikiniz sayesinde gümüş yatırımcıları bundan sonra zarar yazmayı unutacaklardır. Teşekkür edrim... 

Çevrim dışı
Katıldı: 23 Haz 2013
arkadaşlar zaman döviz

arkadaşlar zaman döviz zamanı. şu 88 alışlı altınları zararsız vereyim kar da istemiyorum. bu altın parasını da hemen euro ve gbp ye yatıracağım uzaklaşacağım bu altın işinden .eğer az riskle para kazanmak istiyorsanız döviz alın. yatırım tavsiyesidir.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Syn cchater

Mesajınız ulaşmadı tekrar yollayabilirseniz sevinirim. Gümüş tarafını bjk_1903 kardeşimiz aslanlar gibi götürüyor zaten. Gümüşe ısınamadım bir türlü. Maden olarak ta sevmediğimden olabilir. Kararma yapıyor :)) şaka bir yana banka seçimi konusunda milliyetçiyim biraz dolayısıyla ziraatten işlem yapıyorum sadece. Ziraatte de gümüş yok maalesef olsa mutlaka alım satım yapıp ilgilenirdim. Ben de teşekkür ederim katılımınız için.

Syn fora. Doların 2 TL Üzerinde bulunması ve dolar endeksinin düşüş eğiliminde olması gözönünde bulundurulduğunda içeride bir sıkıntı var sonucu çıkıyor. Muhtemelen suriye gerginliği tırmanışa geçecek. Dolarda yatırım yaparken çok dikkatli gitmek gerekir. Gelişmekte olan ekonomilere eskisi gibi para akmaya başlarsa pozisyonlar ciddi zararlar yazabilir.

Çevrim dışı
Katıldı: 2 Nis 2012
Selam Arkdaşlar

Arkdaşlar Perşembe Günü Yükselişini gördüğümüz  Altın-Onsunun Kalıcı olması için Son yazımda 1329 gibi Rakamların üzerindeki Kapanışlar Altın-Onsunu Hızlandırı demiştim  ;
Şimdi  Grafiklere Bakarak Bazı olacakları göz önüne getirdim ve Pozatif ve Negatif görüşlerimi Bildireceyim 
(Elimde altın Filan yok Bunu belirteyim Burada yazmamdakı nedenler ise Sizlere Yardımcı olabiliyorsam Ne Mutlu Bizlere) 
1329 yukarı Kırılırsa 1344 Onsa Kadar Bir Yükseliş Görülebilir Burada Satış Yapmak isteyen Arkdaşlara Alış Noktası Olarak 1320 Ons Alım için Gram Ve Kar Getirisi Memnun ediyorsa Pozisyon Kapatıp Düşüşler için Sabırla 1320 izlenmeli 1318 de olabilir.
Düşüş Olarakda Sert Bir Düşüş için 1326 Kadar Yükselişin Arkasından 1277 Ons Kırılırsa Ozaman elinde TL olan arkadaşlar Alım önermiyorum sabırla beklenmeli ve 1180 Daha kötü bir Nokta ise 1044 Ons Düşüş Trendinin Son bulacağı Noktalar olarak Karşımıza Çıkıyor Büyük Resimde 
Onun için Alış düşünenlerin 1300 rakamlarının kırılmasında panik yapmadan 1277 testini beklemeleri bu testde kırılma olursa ozaman hedefler Büyük Destekler olarak 1180 Olası kırılma için ise 1044+1060 gibi bir Rakam Buralaralara kadar olabilecek Sert Düşüşler Foreksde Temizleme 
elinde Tl olanlar için ise Korkmadan girilip  bu noktalara nasıl düştü ise 1921 gibi belki daha büyük uzun vade pozisyon taşıyabilecekler için Süper Getiri sağlanacak bir seneryo görülebilir 2014 Yılı için 

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Merhaba. En düşük 1251 usd

Merhaba. En düşük 1251 usd gören altın dip seviyesinden sert bir biçimde tepki vererek en yüksek 1326 gördü ve beklemeye(düzeltmeye) geçti. Benim şahsi öngörüm tıpkı 1180 den dönüş yaptığı süreçteki gibi önümüzdeki günlerde yapacağı bir düzeltmeyle bu seviyelerden ya da 1350 ye yükseldikten sonra 1293-1308 tekrar geri dönmek suretiyle yükselişine devam etmesidir(https://www.tradingview.com/i/vLcUL5sz). Düşeceğine inananlar için zararkes seviyesi 1290a çekilmeli.

Çevrim dışı
Katıldı: 4 Nis 2013
Arkadaslar, ben bugün 1323

Arkadaslar,

ben bugün 1323 USD fiyatindan 350 gr. kadar fiziki satis gerceklerstirdim. Ilk defa cogunlugun cikis bekledigi bir ortamda, ben tersi hareket etmeyi tercih ettim.

Bakalim dogrumu yoksa yanlis zamanda ´ mi cikis yaptim görecegiz.

Bende burdan alis cikislarimi sizlerle paylasmayi düsünüyorum.

Bu arada bir cok zahmetle toplamis oldugum altini 55 Euro zararla elimden cikardim. Euro diyorum, cünki ben yurtdisinda bu isle fiziki anlamda ugrasiyorum.

Bir sey dikkatimi cekti, onca zahmete, zaman harcamama ragmen, birakin kaar yapmayi, az bir zararla cikmayi basarabildim. Su altina verdigim zahmeti tasi isleyip, satsaydim,  bundan daha fazla verim alirdim diye düsünüyorum.

Sizleri bilmiyorum ama, ben kesinlikle kagit üzerinde bir islem yaparak bu ise giremezdim. Bu sari metalli ilk elime aldigimda beni bir hayli büyülemisti, agirligi pariltisi, sanki mest ediyordu beni. Bendeki bir hastalik vari tutku etkisi yapti. Simdilerde ise elimde o sari metal olmadimi rahat edemiyorum, satarken bile icim aciyor ne hikmetse :)

Bu ise bulasmamis insanlara tavsiyem, uzak durun bu islerden. Zamaninizi, sagliginizi, moral ve nesenizi hapis altina alan tabiri cayiz ise belaya bulasmis olursunuzki, artik kurtulmasida bir okadar zor olacaktir.

Aman ha hersey bir merak ile baslar, sonra aliskanlik alir yerini, devaminda ise hastalik yapar. Gücünüzün yettigi ihtiyac olmayan birikiminizin bir kismiyla, kötü günler icin altin alin, bir kösenizde dursun, kötü gün dostuda denebilir. Sonrasinda nereye inmis, nereye cikmisa bakmayin. Önemli olan  kötü gününüzdeki size verecegi destek önemli bu baglamda.

Bakin bana, gecenin bir yarisi olmus, hala altin sayfalarinda ne olmus, ne bitmisi takip etmekle kiymatli zamanimi harciyorum, sanki dünya ´ ya kazik cakacagim. Kendime diyorum, hadi ordan mal, mülkün kölesi olmussunda caktirmiyorsun :) Insan kendini kandirirmi ? cok ´ da iyi kandirir sadece isine gelmez.

Neyse biraz icimi dökmüs oldum bu sayede.

Herkeze hayirli kazanclar, her ne kadarda cogunluk zarar yapsada, bir temenni olsun.

Saygilarimla.

Çevrim dışı
Sn.Teknik_oyuncu

Birkaç denemeden sonra göndermeyi başarabildim galiba:) Elinize ulaşmıştır umarım.

Çevrim dışı
sn teknik oyuncu

size hak veriyorum .dolara hiç güven yok lakin bir süre 2 nin altını göremez diye düşünüyorum. dövizden kastım euro ve gbp. bunlara getiri olarak çok güveniyorum uzun süre gözlemledim ve beni hiç yanıltmadılar tabii ki bunlarda da kar alma ve düşme var. aynı zamanda siz de biliyorsunuz dolardan bağımsız hareket edebilme yetenekleri  de var. bu yüzden euro ve gbp diyorum. selamlar:)

Çevrim dışı
sn külçe

sizi tebrik ederim yazınızdan dolayı. bu işe başlamayı düşünenlere her fırsatta gerçekler anlatılmalı ve kendisinden sevdiklerinden çaldıkları zamanın kıymeti. çünkü bizler yaşıyoruz. toz pembe hiç değil bu işler. samimiyetle yazıyorum harcadığımız zamana yazık.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Hacim Analizi

Aşağıda ilgimi çeken hacimler ile ilgili 2 tane grafik linki ekledim. Bunlardan biri 5 dakikalık diğeri ise günlük grafik.
5 Dakikalık grafik için:
Daha önce de söylediğim gibi silkeleme sadece düşerken yapılmaz çıkarken de yapılır. Bakıldığında son 1 haftada 3 kez aşağıya sorti yapmış ve kayıplarını geri kazanmış bir altın var karşımızda. Hacimlerin ne kadar yüksek olduğuna bakarsanız o hacimle dibin dibini boylaması gerekirdi. Adamlar tıkır tıkır topluyorlar düşen şortçuları satıcıları.
Günlük grafik için:
O muhteşem 1330 ve 1180 sortilerine bir bakın hacim nasıl da rekorlar kırmış. Ve genel olarak 1330 düşüşünden sonra oluşan hacimlerle önceki dönemleri bir karşılaştırın. Yoruma bile gerek duyacağınızı sanmıyorum.

http://r1309.hizliresim.com/1f/u/t1bzk.jpg
http://r1309.hizliresim.com/1f/u/t1c0t.jpg

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Onsta şöyle bir senaryo

Onsta şöyle bir senaryo düşünüyorum. 1337 USD'ye kadar bir yükseliş ve 1330-33 USD de tekrar dengelenen bir piyasa ardından 1337 nin tekrar aşılmasıyla 1355 USD ye hareket. Gram TL de tezahürü 86,75 in tutunmasıyla 88 e bir hareket 87,50 de bir dinlenme ve ardından 90 TL. Forexte 0,1 lot ile bir deneyeceğim. Bu hareket kısa vadeli ve pratik yapmak içindir. Can sıkıntısı da diyebilirsiniz.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
  1335 kar kes. 1337

1335 kar kes. 1337 gelebilir ancak 1323te boşluk bırakmamız canımı sıktı. 10 pip aldım. Kimse beklemiyordu değil mi? Teknik tobo mobo hikaye diyen arkadaşlar bence bu görüşlerini tekrar gözden geçirmeliler. Güniçinde neden böyle bir hareket olduğunu grafiğiyle açıklayacağım.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Dolarda 1,92 beklentimin

Dolarda 1,92 beklentimin arkasındayım. 1,39 a gideceğine inandığım bir paritede doların 2 TL üzerindeyeri olamaz. Keşke onsta 1650 USDye 2,20 kurla gidebilsek ama bu maalesef mümkün değil. 

Çevrim dışı
Katıldı: 13 Tem 2012
Beyin jimnastiği

İşi salt teknik açıklamalar değil siyasi gündemlede değerlendirince şöyle bir durum ortaya çıkıyor;
Global olarak: Suriye gerilimi düştüğü için kararsız olan petrol fiyatlarıda düşüşe geçecek beraberinde altınıda alarak buda sizin belirttiğiniz 1320lere tekabül ediyor gibi. Birde hedge fonların devreye girmediğine bakar isek borsaların yükseleceği anlamınıda içeriyor.
Türkiye'de: Pazartesi açıklanacak paket içeriğinde çıkması muhtemel Kürtçe ikinci dildir açıklaması toplumsal huzursuzluğu tekrar ateşleyecek ve yabancı yatırımcı borsadan çıkacak, dolar artacak...
Bütün bunlar buğün Michigan verisi ile maksimum 1355 lere ulaşabileceğimizi ve sonra geriye dönüş sinyalleri veriyor gibi?
Dolayısı ile 1355'i görünce satış tarafında olacağım, YTD.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
13:27 de öngördüğüm 1337

13:27 de öngördüğüm 1337 satış hedefli kısa vadeli formasyon grafiği aşağıdadır. Fiyatlar oluşmadan çizip kenara attım ki yükselişe formasyon uyduruyor denmesin diye.
Fincan kulp formasyonu ile ilgili detaylı bilgiye nette ufak bir araştırma ile ulaşabilirsiniz. Ben kulp oluşumunu 1337-133 seviyeleri arasında bekliyordum ancak 1345-1333 arasında oluşacak gibi görünüyor. Grafik 5 dakikalıktır. İlk hedef olarak 1355 göze çarpmakta. Bakalım fincanı çizecekler mi?(1323 USDdeki boşluk olmasa ihtimal daha yüksek derdim)  :)

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Sayın terranova. Bugün

Sayın terranova. Bugün yukarıda grafikle de belirttiğim hareket sadece 3-4 saatlik bir hareket. Topiğin ana hedefi 1650 USD. Dolayısıyla hedefim gereği 1355 te satış yapmayı planlamıyorum.
Siyasi gündem değerlendirmelerinize de aynen katılıyorum. USD/TL de orta-uzun vadede 2,00 TL üzerinde kalıcılık beklemiyorum. bu değerlendirmeleriniz paralelinde 2,00 üzerinde yeni ataklar oluyor olmaya devam ediyor bir kez daha olabilir ancak buradan alınan USD orta uzun vadede çok zarar yazar düşüncesindeyim.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Gram TL günlük grafiği

Gram TL günlük grafiği ektedir. Bulunduğumuz yerde tutunursak 92 TL hedefli hareket başlatması kuvvetle muhtemeldir.
http://o1309.hizliresim.com/1f/v/t1ur7.jpg

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Gram TL kulbunu tamamladı

Gram TL kulbunu tamamladı hedeflediğim 88 seviyesini 87,94 seviyesi ile görüp yine hedeflediğim 87,50 seviyesinin biraz altında istirahatte. Onsta da kulp oluşuyor. Bir önceki zirve olan 1344 aşılması durumunda 1355 formasyon hedefi olacaktır.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Linkte Dolar Endeksi/XAUUSD

Linkte Dolar Endeksi/XAUUSD grafiğini görebilirsiniz. Belirgin bir düşüş formasyonu mevcut. Düşmesi için XAUUSD'nin yükselip Dolar endeksinin düşmesi gerekli. Hedef 0,046. Bu rakam şunu ifade ediyor:
79 Endeks için XAUUSD:1717 USD
78 Endeks için XAUUSD:1695 USD
Topiğin hedefi olan 77 Endeks için görülmesi gereken XAUUSD:1673,91 USD'dir.
1270 USD'nin kırılması durumunda ikili tepe için beklenmesi gereken 0,07 dir. Bu durumda;
84 endeks için dip değer tam 1200 USD olmalı.
En kötü senaryo 82 endeks için XAUUSD:1170 USD olmalıdır.
Teknik analiz hedeflerini makroekonomik gelişmeler ile birleştirdiğimizde 1. senaryonun yani topiğin hedefi olan 1650 USD seviyesine yükselişin daha yüksek olasılığa sahip olduğu düşüncesiyle pozisyon taşıyorum.
 http://j1309.hizliresim.com/1f/w/t2upj.jpg

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Syn. İzzetmeol

Sorunuza buradan cevap vereyim. 0,046 ya ulaştığım rakamları yeni bir grafik üzerinde belirttim(linki aşağıda bulabilirsiniz). Kesinlikle dediğiniz gibi 2 senaryo var. Benim öngördüğüm 1. senaryo yani altında TOBOnun tamamlanıp yükselişin 1600 USD li seviyelerde son bulması. DXYXAUUSD grafiğindeki boşluk konusuna gelince önümüzdeki 1 yıl içerisinde tahvil alımlarında azaltıma gidilmeyeceğini düşünmekteyim dolayısıyla kısa vadede Dolar Endeksinin o boşluğu kapatabilecek güce ulaşmasını beklemiyorum. İlerleyen aylarda hatta senelerde kapanmak üzere şimdilik bekleyebilir. Ancak beklenmedik bir gelişmeyle boşluğa yönelim olması durumunda bunu erken farketmemiz çok önemli olacaktır. Bunun için de zararkes seviyemiz olacak. Boşluk kapandıktan sonra bu kez altında ikili dip gündeme gelecek ve ya düşüş daha da derinleşecek. Düşüş senaryosunu konuşmak için bence henüz erken. Selamlar.
http://s1309.hizliresim.com/1f/w/t360y.jpg

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
1)ABDnin tahvil alımlarını

1)ABDnin tahvil alımlarını azaltacağına yönelik en hararetli açıklamaları yapan finans kuruluşu hangisidir?
2)Hazirandan bu yana portföyüne en fazla altın sokan finansal kuruluş hangisidir?
3)Borç tavanı meselesi tam olarak nedir? Uzlaşılırsa ne olur? Uzlaşılmazsa ne olur?
4)Uzlaşılırsa ABD hükümetinin borçlanacağı tutar nedir? Bu tutarla toplam borcu kaç trilyon dolara çıkacak?
5)Bu kadar yüksek borç rakamları ne ile ödenecek? Nelere sebep olacak?

1)Goldman Sachs
2)1180 seviyesinin görülmesiyle birlikte en çok altın alımı yapan finansal kuruluş yine Goldman Sachs'ın ta kendisidir.
3)Borç tavanı meselesi sosyal güvenlik harcamaları dahil bir çok harcamanın hükümet tarafından yapılabilmesi için yine hükümetin kongreden borç istemesidir. Uzlaşılmazsa ve hükümet bu borcu alamazsa kepenk kapatma dediğimiz sosyal güvenlik ve diğer ödemelerini yapamaması demek. Bu da hükümetin iflası anlamını taşır. Uzlaşılması demek hükümetin borçlanması ve piyasaları rahatlatması anlamını taşır. Ancak borçluluk seviyesi afaki rakamlara ulaşan ABD'nin notunu düşürmek için aportta bekleyen S&P ve MOODY's gibi kuruluşlar devreye girecektir. Daha önce not azaltımı yapmışlardı ve eğer tekrar yaparlarsa bu dolar endeksinin çöküşü ve altının güçlenmesi demektir.
4)Uzlaşma olması durumunda hükümetin borçlanacağı tutar 2,5 trilyon dolardır. Bu tutarla birlikte toplam borç 19 trilyon dolara ulaşacaktır.
5)Borç için kongre kapısında yatan bir hükümetin bu borcu ödemesi imkansızdır. Ödeyemeyeceği için borç sarmalı devam edecek ve borçlanma gittikçe artacak. Bu artış doğrusal olmayıp logaritmik gerçekleşecektir. Bir çoğunun beklediği tahvil azaltım programı hiç başlamayacak hatta ve hatta tahvil alımları arttırırlacaktır. Gittikçe bollaşmaya başlayan doların değeri hem küresel arenada hem de ABD'de düşecek ve ABD'de enflasyonist dönem başlayacaktır ve ALTIN en çok enflasyonu sever. Doların değerinin düşmesi risk iştahını arttıracak ve para tekrar gelişmekte olan ülkelere kaymaya başlayacaktır. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında ciddi değer kazanacaktır.

Altında 1650 teknik hedefimi temel ekonomik gösterge ve verilerle desteklemeye çalışıyorum. Kısa vade için konuşursak borç tavanı tartışmaları bir süre daha gündemi meşgul eder ancak sonuçta kabul edilmek zorunda. Tartışmalar esnasında dolar değer kazanmaya devam edebilir altın da yükselebilir ancak onaylanmasıyla beraber ters yönde hareketler beklenmelidir. Ters yönde hareketin hem usd tarafında hem de altın tarafında olabileceği ihtimaline karşı kısa vadede gram arttırmak için sat-al yapılabilir. Çok riskli bir işlem olacağından dolayı ben böyle bir operasyon yapsam dahi burada yazmayacağım. Orta vadede hedefimiz belli. Bu hedefe götürecek ekonomik verileri biliyoruz ve bunları yakından takip ediyor olacağız. Altında ikili dip mi yoksa dip tobo ile mi oluştu buna bu veriler ışığında karar vereceğiz. Tobo ihtimali bu topiğin baskın düşüncesidir. Ama yatırımcı her zaman olumsuz durumları da gözönünde bulundurmalıdır. Hiç bir alternatife körü körüne bağlı değiliz. Orta uzun vadede hedefim her halükarda aynı ve çok yukarılarda. Hareketin başlangıcı burası mı aşağısı mı olacak tek risk burada. Bu topik zar atmayacak yatırım yapacak.selamlar.

Çevrim dışı
ABD Tahvillleri

Dikkatimi çeken bir konu Abd tahvillerini en ok satın alan ülke çin Çin'in elindeki ABD tahvil miktarı  1 trilyon 277 milyar 300 milyon dolara ulaştı,Japonya'nın elindeki ABD tahvil miktarı 1 trilyon 135 milyar 400 milyona çıktı,,,, yabancı ülkelerin elindeki ABD tahvil miktarı Haziran sonundaki 5 trilyon 600 milyar 600 milyon dolara göre azalarak 5 trilyon 590 milyar 100 milyon dolar oldu  görülüyorki  son dört ay ise üst üste  tahvil alımlarında düşüş olmuş,,Şimdi ekonomi dilini her kes anlamıyor,onlardan biride ben.. kendi çabalarımla araştırarak öğrenmeye çalışıyorum.Tahvil satan ülke belirlenen faiz oranlarıyla alıcısına borçlanma karşılığında satılıyor..şimdi son zamanlarda uzakdoğu ülkeleri çin ve japonya neden altın almada isteksiz,yada alıyorlarda kendi piyasaları kapalı iken başka ülkeler aracılığıylamı(abd) alıyorlar? eğer bu kadar borçlu durumda olan abd kendi para değeri ileride  düşecekse çinve japonya neden elinde bu kadar abd doları bulunduruyor,,belkide ülkereler arası süper güç olma yolunda oynanan bir oyunun parçası olabilirmi? .ABD ekonomine bir güvenmi var?yada abd ekonomisini kendilerine bağımlı hale getirmekmi?asıl kafama takılan soru çin ve japonya neden elindeki doları altına çevirmez?böyle bir şey olduğunda altının onsunun 2250 doları bulması kaçınılmaz olmazmı? altının ne zaman yükseleceğini bulabilmemiz için sorulması gereken soruların cevabı sanırım paranın dolaşımı ve bu paranın izlediği ekonomik gelişmeler olsa gerek..

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Sayın goldstudent. Çin

Sayın goldstudent. Çin üzerinden gidersek. Amerika ile çin birbirinin hem rakibi hem de stratejik ortağıdır. Rakiptirler çünkü Amerikanın tek kutuplu Dünya hegemonyasını tehdit etmektedir. Stratejik ortaktır çünkü çinin müthiş bir nüfusu ve müthiş bir büyüme hızı vardır. Ticaret yaptığı hemen hemen tüm ülkelerden dış ticaret fazlası elde eder. En önemli pazarlarından birisi amerikadır. Amerikaya mal satar dolar rezervini büyütür ve ne yapacağını bilemediği bu dolarları ABD tahvili almak suretiyle amerikaya tekrar borç verir böylece mal satmak zorunda olan Çin ile borç almak zorunda olan ABD biribirine sarmaşdolaş sarılmış iki rakip haline gelirler. Dolayısıyla dediğiniz gibi hem tahvilini alarak güven duyuyor ve hem de karşısında kutup oluşturabilmek için rezervlerini arttırıyor. Çin ile japonya ezeli düşmanlardır. Abd karşısında asla birleşmezler. Çin daha ziyade hammadde kaynağı olan iran ve rusya ile blok oluşturmuştur. Abd Doların değerinin düşmesini faiz arttırmı yaparak pek tabi önleyebilir ancak bu sefer ekonomik büyüme ve işsizlik sorunlarıyla başbaşa kalacaktır ve bu doların değerinin düşmesinden çok daha tehlikeli bir durumdur. Dolayısıyla abd doların değerinin düşmesini engellemeyecek adımlar atmaya devam edecektir. Bu kaçınılmazdır. Bu kaçınılmaz sonun diğer bir sonucu da hiper enflasyon sürecidir. Altın ons henüz bunu fiyatlamaya başlamamıştır. Çinin(merkez bankası nezdinde) altın alıp almadığı konusunda bilgim yok ancak bu ülkelerin ve diğer bütün ülke halklarının dolara olan güvenin azalmasıyla altına hücum(gold rush) sürecini başlatacaklarını düşünüyorum. Bu süreci öngören finansal kuruluşlar spekülatif amaçlı alımlarını zaten yapmaktadırlar. İlaveten fed başkanlarının neredeyse her hafta tahvil alımlarının azaltılması konusunda papağan gibi konuşmalarının sebebi dikkatleri bu sürecin üzerine çekmemektir.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Şu açıklamayı da yapayım.

Şu açıklamayı da yapayım. Abdnin şu an borç tavanı 16,7 trilyon dolar. 17 ekimde bu tavana ulaşması bekleniyor. Bu tarihte elinde harcayabilecek sadece 30 milyar doları kalacak bunun içerisinde 1 ekimde yapması gereken sosyal güvenlik harcamaları var mı yok mu bilmiyorum ve bu demek oluyor ki 1 kasımda temerrüde düşecek. Kongreden istenen 2,5 trilyon dolar arttırılması. Eninde sonunda onaylanacak. Tek sorun kısa vadede nasıl bir fiyatlama olacağı. Çözümsüzlük ve gerginliği fiyatlayarak altın ve dolar birlikte mi yükselecek yoksa çözümü fiyatlayıp altın ve dolar birlikte mi düşecek? Orta vadede ise sorun yok. Altın yoluna dolarsız devam edecek. Benim tahminim kısa vadede altın ve doların birlikte yükseleceği yönünde ancak bu çok spekülatif bir tahmin. 6 ekimde işsizlik verileri var. Çok kötü bir rakam gelirse kısa vadeli öngörümüz tutar.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Yakından takip ettiğim

Yakından takip ettiğim ONS/DXY grafiğini linkte bulabilirsiniz. Oluşan formasyonun hedefi 20,45 tir.
Hedef/satış günümüzde Dolar endeksinin 78 olması durumunda 78x20,45=1595 USD;
79 olması durumunda 79x20,45=1615 USD ons rakamını görmeliyiz. 
Tereddüt ettiğim tek nokta grafikte aşağıda bulunan ve yaklaşık 1150-1200 aralığında dolabilecek boşluğa olası bir dönüş idi. Ekonomik gelişmeler ve ons üzerinde oluşturulan bu komik baskı dolayısıyla bu alternatifi ileri bir tarihe bıraktım. Topik hedefi olan 1650 görüldükten sonra bu boşluğu doldurmak için tekrar geri döneceğiz. Özetle kafamda oluşan son senaryo 1650 hedefim ve 102 gram TL satış hedefimden sonra altının tekrar baskı altına alınacağı ve yeniden 1100 lü belki de daha aşağılarda yeni denge seviyelerinin oluşacağı yönünde. Kısa vadeli hareketleri yorumlamanın ve bu hareketlerin etkisinde kalmanın bir lüzumu yok. Büyük resmi çizip önümüze koyduk. 84,50 maliyet 102 TL satış hedefi ile beklediğim gün gelene kadar sabırla bekliyoru.
XAUUSD/DXY grafik linki: http://t1310.hizliresim.com/1g/b/tg84k.bmp

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
1270 üzeri günlük ve haftalık

1270 üzeri günlük ve haftalık kapanış olması sebebiyle stoplamadığım için içim rahat. 60 dakikalıklar RSI pozitif uyumsuzluk düzeltmesini yaparsa 1300 üstüne atmalı diyor. 17 ekimden önce son bir aşağıya salınım bekliyordum. Bu düşüşü daha derinleştirebilirler mi evet çünkü bunu yapacak para var ellerinde. 5000 lotluk başka bir satış pek tabi 1245 e getirebilir. Ancak oralarda kalıcı olacağını sanmıyorum. Artık dönüş başlamalı. Çok az zamanları kaldı. Ne kadar gerersen o kadar uzağa fırlar. Herkese iyi bayramlar dilerim.

Çevrim dışı
sn teknik oyuncu ya

sn teknik oyuncu ya katılıyorum. bence düşüşün düzeltmesini yaptırıp biraz da tepkiyle 1300 e gelip tekrar aşağı salabilirler. işte bu durumda ne yapılmalı. 80 den  alanlar satmalı mı hayır. aynı fiyattan vermezler.  işte burada para kaybedilir.tecrübeyle sabit.  bu hareketler zaten biz tatildeyken olursa olur.ytd        herkese hayırlı bayramlar dilerim.

Teknik_oyuncu fotoğrafı
Çevrim dışı
Borsada dolarda altında 17

Borsada dolarda altında 17 Ekimde borç tavanı sorunu çözüleceğine yönelik fiyatlamalar yapıldı. Peki çözülemeyip Abd temerrüde düşerse ne olur? Piyasada bunun hesabını yapan ya da bunun olabileceğini tahmin eden kaç ekonomist var? Herkes çözüm beklerken çözümsüzlükten kimler kazanır? Bunları düşünmek lazım. Bayram piyasalar açısından çok hareketli geçecek. Buradan gelecek olumsuz bir haber dxy yi göçertirken onsu çıldırtabilir. Bistte kaçışlarla birlikte usdtry kısmi değer kazanabilir. Herkes tahvil alımları azaltılacak derken biz devam demiştik şimdi de herkes çözüm derken biz temerrüt desek mesela??? Son günlerde kafamda oluşan ve ons/dxy grafiğinde gördüğüm önce 1650 yükselişi ve ardından 1100 ve aşağısına geri çekilme ile de örtüşen bir senaryo. 17 ekimde yaşanacak çözümsüzlük ve temerrüt ardından bir sonraki çözüm tarihi olan 17 kasıma kadar piyasaların çözümsüzlüğü fiyatlaması ve ardından çözüm ile birlikte tekrar geriye dönüş. Sesli düşünüyorum belki de yükselişe kılıf uyduruyorum ama çok mantıklı geliyor. Ons içn daha da düşüş öngörenler için 28 eylül saat 16:38 de yine bu topikte yazdığım bir düşüş senaryosu var. Usd endekse göre azami düşebileceğimiz seviyeleri çıkartabilirler. Ancak ben tekrar 1180 leri göreceksek düşüşün orada biteceğine inanmıyorum çünkü artık herkes orayı bekliyor. Önce çok yukarıları görmeli sonra buralara geri dönmeliyiz.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş