Tekrar 1631 olurmu

2 yazı / 0 yeni
Çevrim dışı
Katıldı: 17 Oca 2013
Tekrar 1631 olurmu

Aslında bu sitede yeni sayılırım ancak Rockko ve Gold Kasım'ın yorumlarını takip etmemi bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yaptım ve kar cebe yakışır düşüncesi ile gram arttırarak da  bir miktar karım oldu  Bu yorum sanırım Rockko ya aitti ve ben bu yorumlar üzerinden altın alıp sattım
Forum ortamında kişisel düşüncelerimi ben de paylaşmak isterim. Bulunduğumuz süreç itibari ile 1620 lerden tekrar bir tepki alımı geldiğini görmekteyiz. Ben bu alımın 1670-1680 dolar seviyelerine kadar çıkabileceğini düşünüyorum. ( 1710 üzerine çıkarsa yorumun geri kalanını dikkate almayınız tamamen yanıldım anlamına gelir ) Öncelikle belirtmek isterimki benim bakış açıma göre düşüş trendi henüz sonlanmadı , birinci aşama 1700-1790 bandı dalgalanmasından ikinci aşama olarak gördüğüm 1700-1600 aşamasında bulunuyoruz. Bir çok arkadaşımızın görüşüne saygı duyuyorum ama ben kendi görüşümü paylamak istiyorum Bu aşamadan sonra düşüş trendinde son aşama benim dip seviye dalgalanması dediğim aşamaya geçileceğini ve sonrasında 1790 dolar seviyelerine çıkışın yaşanacağı yeni bir trendin başlayabileceğini düşünüyorum. Tabiki yükseliş trendi biraz sıkıntılı ve zorlu olacaktır ama olacağına inanmasam burda paylaşmazdım. Ancak şu anda henüz düşüş trendi sonlanmamış olabilir.
Şimdi düşüş trendinin devamını sağlayacak nedenleri düşünecek olursak
1- İlk olarak son açıklanan FED tutanakları bize gösterdiki sınırsız olarak tabir edilen ve olağan üstü olduğu iddia edilen tahvil alımı aslında gösterildiği gbi sınırsız ve olağanüstü değilmiş. Arşivde QE 3 süresi hakkında bir yazım bulunmaktadır ve şu şekilde sonlanmaktadır Bulunduğumuz süreçte piyasaları desteklemek amacı ile ortaya konulan bu gelişmelere fazla güvenmemek gerektiğini , isimlere değilde içeriklerine bakmanız gerektiğini hatırlatırlatırım. Aynen düşündüğümüz şekilde süreç işledi . İşte ons 1790 dolar seviyesinde iken ve daha da yükelecek beklentisi had safahada iken bizler bu yorumları yapmaktaydık. Neden ozaman 1790 dan delicesine 1620 ye indi . Neden biz imkansız denilen 1620 leri gördük. Çünkü buna inandırılmazsanız , içinizde en ufak bir şüphe olsa amaçlarına ulaşamazlar. Bazı medya organları heberden ziyade yönlendirme amacı ile faaliyet gösteriyor olabilir. Bizler bu acıları defalarca yaşadığımızdan çok güzel dersler çıkarttık ve istedik ki aynı acıları başkaları yaşamasın. Şimdi misal bir ay sonra 15xx seviyeleri görüldü , bu sefer de sizi 1790 seviyesine çıkamayacağına dair inandırmaya çalışabilirler. Ama biz orda da 1790 seviyesine çıkışın yollarını ve sebeplerini açıklamaya çalışacağız. ( İşin psikolojik boyutu )
2- Bildiğiniz üzere önümüzdeki en önemli gelişmeler İtalya'da yaşanacak seçim , İspanya yardım talebi , Yunanistan'ın durumu , Beranake açıklamaları ve ABM faiz kararıdır. Bu gelişmeler bizi nasıl etkiliyebilir diye düşünecek olursak.
İspanya'nın yardım talep etmesi demek AB nin 4. en büyük gücünün el açması demektir. Masanın dört ayağından birinin çatırdaması demektir. Son gelen haberlere göre İspanya Maliye bakanı 100 milyar euro luk yardım talebinin bankacılık sektörüne kullanılacağını belirtmektedir. IMF nin bu süüreçte danışman olarak bulunacağını sözlerine eklemiştir. Zaten bunun alt yapısı daimi istikrar fonunun kurulması yolu ile gerçekleşmişti. Ancak sıkıntı şu noktadadır ki eğer yardım talebinin karşı koşulları İspanya'nın kabul edebileceği şartlardan ağır olur ve süreç çıkmaza girerse yada talep edilen yardım m,ktarı piyasa tarafından beğenilmez ve İspnya'nın ekonomik durumu hakkında kaygılar artarsa kargaşa başlar. AB nin krize girmesi demek euronun değer kaybetömesi ve dolar endeksinin yükselmesi demektir. Endeks yüskelirse onsa etikisinin ne olabileceğini söylemeye gerek duymuyorum.
İtalya'da yaşanacak seçimler çok önemlidir. Bildiğiniz üzere İtalyan Başbakanı Monti istifaını sunmuştu . İşte en kritik gelişmelerden biri , sessiz sedasız büyük bir tehlike barındırmaktadır. Şubat ayında yapılacak seçimler sonrası eğer AB yanlısı politikalırı kabul edebilecek bir hükümet kurulamazsa yoğun bir gündem bizi bekliyor olacaktır. ( Kısa bir kıyaslama Yunanistan seçimleri sonrası Kemer sıkma yanlısı hükümet kurulamaması sonucu bahane edilerek mayıs ayında 1530 ları görmüştük ) Ancak seçimler sessiz sedasız ve önceki partilerin güç kazandığı bir şekilde sonlanırsa sıkıntı yaşanmayabilir. Seçim dönemi yaklaştığında anketlere bakıp olasılıkları tartışırız. Gözlerin İspanya ve İtalya 10 yıllık tahvil faizleri üzerinde olmasında yarar var . Bir nevi erken uyarı sistemi niteliğindedir.
ABM faiz kararı beklenildiği gibi gelirse mevcut durum devam edecek olup olumsuz etkisi olmayabilir. Ama olası bir faiz indirimi demek euro / dolar paritesini düşürür ve dolar endeksini yükseltir. Yükselen endeks onsu baskılayabilir. Ancak beklenti sabit tutulacağı yönünde. Yanlız Draghinin son sözlerine kulak vermekte yarar var. ' Orta vadede euro ekonomisini bekleyen zor bir süreç var '
Bernakenin yapacağı açıklamalr büyük bir öneme sahiptir. Eğer qe 3 ün yakın bir zaman diliminde sonlandırılabilceği veya beklenildiği kadar uzun süremeyeceği imasında bir açıklama yaparsa sıkıntı yaşanabilir. QE 3 ün devmından ve faydalarının olabildiğine sayıldığı bir açıklama ise onsu destekleyebilir
Aslında sayılan tüm bu gelişmeler büyük sermayenin kafasındaki resmi çizmek için kullandığı araçlardır işin ilginç yanı bizlerde ha bu nedenden oldu doğrudur diyip kendimizi kandıryoruz. . Belirli noktalarda almaya niyetleri varsa işin olumlu tarafı , belirli noktalarda satmaya niyetleri varsa işin olumsuz tarafı ön plana çıkartılmaktadır. Bizler de ilk önce niyetlerini anlayalım ki hangi sebebi nerde kullanabileceklerini çözelim. Saygılar.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş