TEKNİK ANALİZ

18 yazı / 0 yeni
Son ileti
knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
Katıldı: 8 Eki 2011
TEKNİK ANALİZ

Merhaba arkadaşlar.
Sitedeki yorumlardan okuduğum kadarıyla teknik analiz öğrenmek isteyen arkadaşlar var.
Haddim olmayarak bu konu ile ilgili bir başlık açıyorum.
Beklentim İyi veya kötü bu konuda bilgili olan arkadaşların kendi bilgi ve tecrübelerini burada paylaşarak herkese faydalı bilgiler sunabilmektir.

Birazcık araştırma yaparak genel teorik bilgileri birçok yerde bulabilirsiniz.
Burada önemli olan uygulamanın doğru yapılabilmesidir.
buna göre Güncel usdtry grafiğine uyguladığım elliot dalga çalışmamı aşağıya ekliyorum.
eğer üstadların yanlış gördüğü noktalar varsa, düzeltmelerinden memnun olurum.

Saygılar

Edited by knoppix on 26 Kas 2011 - 13:56

Veriler Bahane. Grafikler Şahane...

Çevrim dışı
Katıldı: 18 Kas 2011
kesinlikle süper

süper bir fikir. paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum

Çevrim dışı
Katıldı: 6 Eki 2011
grafik için teşekkürler

grafik üzerinden ifade şekli çok net ve daha anlaşılır olmuş..grafikle anlatım fikri zaten baştan süperr..teşekkürler..

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
Elliot ile ons analizi

Elliot anlatımlarımıza devam edelim.

Gördüğümüz gibi 1-2-3-4-5 ve a-b-c noktalarını doğru yerlere koyamazsanız beklediğiniz hedefler de yön değiştirebilir.
Yukarıdaki analiz günlük grafik üzerinde çalışılmıştır.
4saatlik, saatlik, yarımsaatlik,15 dakikalık,5 dakikalık hatta 1 dakikalık grafiklere inip daha detaylı bakıldığında yüzlerce bu şekilde elliot dalgalarının gerçekleştiği
görebilirsiniz.

Burada doğru noktaları tespit edebilmemizde bize yardımcı olacak bellirli kurallar var. Detaylı öğrenmek isteyenler bu konuda internetten birçok kaynak bulabilirler.
Ancak 2 temel prensip söyliyeyim.
yükselen bir trendde 1 nolu yükselişin arkasından 2 nolu düşüş geldiğinde düşüşün dip noktası 1 nolu dalganın başlangıcından daha alt noktaya geçmemelidir.
akabinde 3 için yükselirken mutlaka 1 de yakalanan zirvenin üstüne çıkılmalıdır. 4 ve 5 te de aynı kurallar geçerlidir.
bu kural bozulduğu anda etiketlerinizin yerileri değişir ve formasyon geçerlilişğini yitirir.
2 kural ise 1-2-3-4-5-a-b-c şeklinde tamamlanan bir dalgada 1-2-3-4-5 kısmı daha büyük bir dalganın 1. dalgası, a-b-c kısmı ise büyük dalganın 2. dalgası olarak birbirini tamamlaması gerekir.
elliot dalgaları bu şekilde iç içe geçmiş dalgalar halinde sonsuza kadar birbirini tamamlamak zorundadır.
Her ne kadar ilk mesajdaki dolar analizimizde 1,83 civarına kadar bir düzeltmeden sonra 2 tl civarında bir kur hedefi belirlesek te( ki dolar çıkarken onsun gerileyeceği düşünülür), ons için yukarıdaki grafiğe göre düşen c dalgasından çok yükselen yeşil 3 nolu dalganın gerçekleşeceği nedense bana daha yakın geliyor.
Bu işte bir tesrlik var ama hadi hayırlısı ..... :)))

(anti parantez 1666 altına düştüğümüz anda düşüş teorisi geçerlilik kazanır. ayrıca 1796 üstüne çıkılamadığı sürece de düşüş teorisi hep var olacaktır.)

Saygılar

Çevrim dışı
Katıldı: 19 Kas 2011
Allah tuttuğunu altın etsin..

knoppix çoookk teşekkürler sana.. kafamda bi şeyler canlandı sayende.. Allah tuttuğunu ALTIN etsin.. sağol varol..:)

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
diğer analizci üstadların da

diğer analizci üstadların da paylaşımlarını bekliyoruz.

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
Elliot ile güncel EURTRY Analizi

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
Elliot ile Bu haftanın stratejisi

Şimdi Elliot dalgalarını baz alarak Dolar,Ons ve euro analizi yaptık.
Eğer yaptığımız analiz çalışırsa öncelikle euro bir miktar daha geri çekilecek görünüyor.
Bu noktada euro alınması, sonrasında dolar geri çekildiğinde  dolara geçilmesi ve dolar hedefimize ulaştığımızda kar realizasyonu yapılması gerekiyor.
hedeflediğimiz alım ve satım noktalarına göre 100 tl lik bir yatırım yaparsak;
öncelikle 2,4564 seviyesinden euro alalım
100/2,4564=40,709 euromuz oldu.
hedef satış noktamız olan 2,5232 den bozalım.
40,709*2,5232=102,719 TL miz oldu. Bu noktada doların da 1,8330 a gerilemiş olması lazım. hemen dolara geçelim.
102,719/1,8330=56,039 dolarımız oldu.
Hedef satış noktamız olan 2 tl den bozarsa
56,039*2= yaklaşık 112 TL
yani bu hedeflerle %12 kar yapmamız mümkün görünüyor. :)))))))
Keşke Gerçek hayatta kazanmak da bukadar kolay olsa değilmi.
Yukarıdakiler yatırım tavsiyesi değildir.
Bir yatırım hedefinin nasıl yapılacağına dair basit bir örnektir. ancak güncel verilere göre hazırlandığı için önümüzdeki hafta gerçekleşmesi mümkün olabilecek bir senaryodur.
Saygılar

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
Bugünkü seyire göre dolar

Bugünkü seyire göre dolar analizimiz başarılı gidiyor.
euro ise beklediğimiz seviyeye düşmedi.  hangisinin ne zaman düşüp ne zaman çıkacağı konusunda net bir tahmin yapamamıştık. bundan sonraki grafik analizimizde düşüş ve çıkış zamanlarını da tahmin etmeye çalışacağız. bakalım dolar 1,8330 olarak koyduğumuz hedefe kadar düşecek mi?
onsta ise doların düşmesiyle paralel bir çıkış var. ancak dolar beklediğimiz gibi 1,83 seviyesinden yukarı yönelir ise 1700 altı seviyelerde hatta doalrın 1,95-2 tl civarını bulmasıyla 1630-1650 civarına kadar bir gerileme olabilir.
yoğunluktan dolayı bu gün grafik analiz yapamadım.
Akşam fırsat olursa tekrar bakacağız.

Saygılar

Çevrim dışı
Katıldı: 10 Eyl 2011
Analız

Teşekkürler.Bekliyoruz hocam.

Çevrim dışı
Katıldı: 10 Eyl 2011
akhenatondan

akhenatondan alıntıdır.
GECEYARISI HABERİ YALANLANDI HAFTA BAŞINDAN BERİ DÜŞENLER YERDEN KALKMAYA ÇALIŞIYOR BAKALIM KALKABİLECEKLERMİ 2 GÜN VERİYORUM S&P 500 DE SINIRI SABAH ÇİZDİM 1250 DESTEKTE ÇOK DİRENÇTE GECE HABERİ TÜM GÜN FİYATLANDI BUGÜN BİTTİ YARIN NE FİYATLANACAK...........ŞU AN GÖRÜNÜRDE BİRŞEY YOK GECE HABERİ YAPMAZLARSA :) GEÇEN HAFTA AB NİN EN GÜÇLÜSÜ ALMANYA BİLE BORÇLANAMADI İTALYAN TAHVİL FAİZLERİ HALA 7 DE RESESYONA GİRİLMİŞ DAHA BUNLAR AÇIK SEÇİK FİYATLANMADI PİYASA SÜREKLİ BİRŞEY OLACAKMI DİYE DİKEN ÜSTÜNDE DESTEKLERE TUTUNMUŞ BEKLİYOR DOLAR NİYE GÜÇ KAYBETTİ BİRŞEYMİ OLDU BATANLARMI KURTULDU HAYIR.............GECE HABERİ 24 SAATLİĞİNE FİYATLANDI TERS ORANTI DAN DOLAR DÜŞTÜ YARIN HABER GELMESSE ESKİ TAS ESKİ HAMAM OLUR BU YAZDAN KALMA MELTEM HAVASI GEÇİNCE POYRAZ MI GELİR KARAYELMİ BİLEMİYORUM
HASTA İYİLEŞMİYORSA KALP MASAJI NE İŞE YARAR ŞU AN NE OLACAĞINI BİLEMEYİZ AMA KÖY GÖZÜKMEYİNCEDE KLAVUZ NE YAPSIN DİMİ KILAVUZDA KÖYÜ BULAMIYORSA VAY HALİNE BU PİYASANIN ALTINDAN ÇIKTIK ALTINA DÜŞMANMI OLDUK .......HAYIR.........ALTINIMIZ YOK DİYE ÇIKMASINIMI İSTEMEDİK .........HAYIR..........ALTIN ALMADIK DİYE PİŞMANMIYIZ.............HAYIR.............EEEE... O ZAMAN DERDİM NE BENİMDE NÖTR TARAFTAYIM..........NEDEN DÜŞÜŞ YAZILARI YAZIYORUMDA BAŞKA BİR ŞEY YAZMIYORUM YORUMLAMIYORUM............
GÜNDE TWİTLER DAHİL ONLARCA SAYFA OKUYORUM GALİBA ÇIKACAK DİYENDE VAAAAAAAAR DÜŞECEK DİYENDE YABANCI AĞIRLIKLI YAZILAR BUNLAR KENDİMDE SORUP DURUYORUM ARADA ANALİSTLERE TV LERE DİNLİYORUM DİNLİYORUM DİNLİYORUM ...........AMA ÇIKIŞ OLACAK TARAFINA BİR TÜRLÜ KENDİMİ ATAMIYORUM HESABA ALTINI ALASIM GELMİYOR ŞU AN GÜVENİM YOK TİTREK HEMDE ÇOK TİTREK GELİYOR BANA BAZI KRİTERLERE BAKARAK KARAR ALMAYA ÇALIŞIYORUM ŞU AN ONLAR GÖZÜMDE YOKSA ÇOKTAAAAAN ALMIŞTIM AB Yİ YAZ BAŞINDAN BUYANA İYİ YERLERE GETİRDİM BATIRDIM LİSTEYİ BİLE VERMİŞTİM HATTA O LİSTEYİ VERDİĞİMDE DAHA YUNANİSTAN BİLE KONUŞULMUYORDU ŞİMDİDE PARİTENİN KURTULAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM 2008 TEKRARI OLACAĞINI FİYATLIYORUM KENDİMCE BORSA HAREKETİNDE GELİNECEK NOKTALAR KORKUTUCU OLABİLİR BUDA TÜM VARLIKLARA SIÇRAR BU KAÇINILMAZ İKİNCİ DİPLERDEN SÖZ ETTİM ŞİMDİ EKONOMİSTLERCEDE EDİLMEYE BAŞLANDI İŞTE BURASI İŞİN İÇİNDEN KÖTÜ KOKULAR GELEBİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR GECE ETRAFINI GÖREMİYORSAN ÇÖKÜP OTURACAKSIN BENDE ÇÖKTÜM BEKLİYORUM ÇÜNKÜ OKUDUKLARIM İÇ AÇICI ŞEYLER DEĞİL BUNLARI BURADADA PAYLAŞIYORUM BUNLAR IŞIĞINDA KENDİ ANALİZLERİMİDE YAPIYORUM NAÇİZANE AMA TÜM BUNLAR BENİ BAĞLIYOR TABİ ALIŞ YÖNÜNDE ALIŞTA SATIŞ YÖNÜNDE İSE BEKLEMEK İSTİYORUM ALIŞA GEÇİLDİĞİNDEN EMİN OLDUĞUM ZAMAN BENDE ALICAM TABİ AMA 20-30 DOLARLIK ARTIŞLAR ŞU AŞAMADA BANA İLAÇ DEĞİL BENİ KANDIRMIYOR AÇIKÇASI ŞUNUDA DÜŞÜNÜYORUM ALTIN 1800 Ü BU AŞAMAYACAKSA KESİN SATIŞI YİYECEK DİYORUM KENDİMCE 1800 AŞILAMAYACAKSA ZATEN KAR BUNUN NERSİNDE DEYİP RİSKEDE GİRMİYORUM HERŞEYDEN EMİN OLDUKTAN SONRA TABİ KENDİMCE ALTINDAYIM HERKESİN DÜŞECEK DEDİĞİ YERDE DÜŞECEK DEMİYORUM YÜKSELECEK DİYENLERE İNAT DÜŞECEKTE DEMİYORUM AMACIM ZARARIMI ÇIKARABİLECEK KENDİMCE EN İYİ YERDEN VOLEYİ VURMAK BAKALIM BU FIRSAT
DOĞACAKMI

http://www.birlikteforum.com/forum/altinin-akibeti-kasim-2011-t35037.1638.html

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
dolar ve euro belirlediğimiz

dolar ve euro belirlediğimiz alım hedeflerine doğru yol alıyor.
bu hedefler yakalanırsa %50 euro, %50 dolar yatırımı düşünülebilir.
ama ben şahsen euro ya pek güvenmiyorum.
1,84 seviyesinden itibaren 1,90-1,95-2 tl hedefleriyle alım yapılabilir.(üst hedef sabrınıza ve cesaretinize kalmış)
NOT: YATIRIM TAVSİYESİDİR. KAR EDERSENİZ HELAL OLSUN. ZARAR EDERSENİZ TANIŞMIYORUZ :))))

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
usd & eur & Altın

Haftasonu paylaştığım euro grafiğinde euro 2,50 seviyesinde iken 2,4564 hedefi koymuştuk. şu anda  2,4580 e kadar gerilemiş durumda.
Bu noktadan sonra 2,52 hedeflemiştik. İzleyip göreceğiz.

Ayrıca yine haftasonu paylaştığım usd grafiğinde dolar 1,89 civarında iken ve genel öngörü 1,95-2 tl ye gidiyor deyip dolar alımı yönünde iken 1,8330 hedeflemiştik.
şu anda 1,8475 seviyesine kadar geriledi. Takipteyiz.
şu anki seviyelerden %15 dolar, %15 euro , düşüş devam ederse alıma devam, çıkışa geçerse satış için hedef noktalara kadar beklemede kalmak şeklinde bir öngörüm vardır.

altın ise doalrın aşağı yönlü gidişine pek tepki vermese de doların yönü yukarı dönerse 1680 ilk hedef olacaktır. dolayısıyla gram/tl dar bantta hareketine devam edecektir.

Saygılar

Çevrim dışı
Katıldı: 19 Kas 2011
iş bankası

arkadaşlar bilmiyorum iş bankasıyla çalışan arkadaşlar farketti mi ama saat 13.24 te altın satışlarını 101.25e düşürdüler ve defalarca denememe rağmen altın alamadım ve 30 saniye içerisinde yeniden 101.85e çıkardılar

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
son dakika.

euro hedef noktamıza kadar düşüp yukarı fırladı. Alan aldı. dolar hedefe ulaştı ve tutunmaya çalışıyor.1,81 gelirmi yoksa geri dönermi. takipteyiz.

knoppix fotoğrafı
Çevrim dışı
dolar da 1,8325 den

dolar da 1,8325 den toparlanmaya başladı.
Her iki analizimiz de nokta atışı yapmış gibi görünüyor.
eur tekrar 2,47 seviyesine çıktı bile.
dolar için henüz yükselmeyye başladı demek erken

Çevrim dışı
Katıldı: 16 Kas 2011
EGELİ ve ACİZANE yi

EGELİ ve ACİZANE yi yazmamışım alınmasınlar ve diğer arkadaşlarda.

Çevrim dışı
Katıldı: 16 Kas 2011
EGELİ ve ACİZANE yi

EGELİ ve ACİZANE yi yazmamışım alınmasınlar ve diğer arkadaşlarda.

İçeriği paylaş İçeriği paylaş