2012 Altın ve hisse senedi fonlarının yılı olacak

1 yazı / 0 yeni
Çevrim dışı
Katıldı: 7 Eyl 2011
2012 Altın ve hisse senedi fonlarının yılı olacak

2012 emtia ve hisse senedi fonlarının yılı olacak

29.09.2011

Düşük faiz ortamının, yatırımcıları emtia fonlarına çektiğini söyleyen Akportföy Genel Müdürü Alp Keller, "2012 altın ve diğer emtialara ile hisse senedi fonlarının yılı olacak" dedi

Geçtiğimiz yıl başlayan ve bu yıl zirve yapan emtia fonları altın başta olmak üzere popülerliğini koruyor. Onsu 1.900 liraya çıktıktan sonra 1.600'lere kadar gerilese de altının güvenli liman olma özelliği hala yatırımcının kafasında. Düşük faiz ortamının yatırımcıları yeni tasarruf araçlarına yönlendirdiğini belirten Ak Portföy Genel Müdürü Alp Keller önümüzdeki yılda altın ve diğer emtialara olan ilginin devam edeceğini ve aynı zamanda 2012'nin hisse senedi fonlarının yılı olacağını düşünenlerden.

DOKUZ AYDA %271 BÜYÜME
Uluslararası fonlara da ilginin artarak devam etmesini beklediklerini dile getiren Keller "Bir hafta öncesine kadar güvenli liman olarak bilinen altına olan yatırımlar oldukça fazla hız kazandı. Yatırımcılar çok ciddi bir pozisyon aldı. Altında 1.900'lü rakamlara kadar ulaştık. Biz de altın fonlarını ilk sunan bankayız. İlk etapta çok hızlı bir gelişim olmadı. Ancak geçtiğimiz yıl 1.900 dolarları görünce altın üç kat artış sağlandı" dedi. Yüzde 31'lik pazar payına sahip olduklarını dile getiren Keller, yılbaşında 127 milyon dolar lira olan Altın Fonu'nu dün itibariyle 473 milyon dolar kadar çıkardıklarını dile getirdi. Keller altın fiyatlarının gelişimi ile ilgili tahminlerini şöyle aktardı: "Altın fiyatlarında orta vadeli yükseliş trendi sürüyor ama kısa vadede düzeltmeler sürpriz olmayacaktır. İsviçre Merkez Bankası'nın ülkenin para biriminin değerinin Euro karşısında daha fazla değer kazanmasını önleme amacıyla yaptığı müdahale sonrası altında satışlar görülse de fiyatlar 1.600 doların üzerinde tutunma eğilimi gösteriyor."

Ak Portföy'e en iyi şirket ödülü
2011 World Finance Ödülleri kapsamında karar alma ve risk yönetim süreçleri, yenilikçilik, üstün müşteri hizmetleri kalitesi ve Türkiye'deki finans piyasalarının gelişmesine sağladığı katkı sebebiyle Ak Portföy "Türkiye'nin En İyi Portföy Yönetim Şirketi" olarak seçildi. Finans yayını World Finance'in bu yıl ilk defa portföy yönetimi alanında da düzenlediği bu prestijli ödülü "2011 Investment Manager of the Year - 2011 Yılı Portföy Yönetim Şirketi" kategorisinde Türkiye'de Ak Portföy kazandı.

Frank altını destekleyecek
Orta vadede önemli bir güvenli liman olarak kabul edilen İsviçre Frangı'nın baskı altında kalmasının orta vadede altını destekleyeceğine ilişkin görüşlerin de mevcut olduğunu söyleyen Keler, "Ayrıca Avrupa'daki riskler ve global anlamda bozulmakta olan ekonomik göstergelerin getirdiği güvenli yatırım talebi altını destekliyor" dedi.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011...in-yili-olacak
 

İçeriği paylaş İçeriği paylaş