Güney Kore de altın alıyor

1 yazı / 0 yeni
Çevrim dışı
Katıldı: 7 Eyl 2011
Güney Kore de altın alıyor

Güney Kore de altın alıyor
 
Güney Kore Merkez Bankası, 13 yıldır ilk kez altın satın aldı.

Bankadan yapılan açıklamada, geçen iki ay süresince 25 ton altın satın alındığı belirtildi. Böylece, bankanın rezerv olarak elinde tuttuğu altın miktarı 39,4 tona çıktı.

Güney Kore'nin yabancı döviz rezervleri, altın da dahil olmak üzere temmuz ayında 6,55 milyar dolar artarak 311,03 milyar dolara ulaştı. Banka, altın satın alarak elinde tuttuğu yabancı döviz rezervlerini çeşitlendiriyor. Altın, hisse senetleri ve diğer para birimlerine göre güvenli bir yatırım aracı olarak görülüyor.

Güney Kore, elinde bulundurduğu altın rezervleriyle dünyada 45. sırada yer alıyor. Güney Kore, hala elinde bulundurduğu altın rezervleri açısından diğer Asya Merkez Bankalarının gerisinde bulunuyor. Çin Merkez Bankası, mayıs ayı sonunda elinde bulundurduğu 1.054,1 ton altınla, dünya sıralamasında 6. konumda bulunuyor.

Dünyada en fazla altın rezervi 8.133,5 tonla ABD Merkez Bankasının elinde bulunurken, Almanya 3.401 tonla ikinci sırada yer alıyor.

Küresel ekonomik toparlanmadaki zayıflık, Avrupa ve ABD'nin yaşadığı borç sorunları gibi nedenler, altına yatırım aracı olarak başvurulmasında rol oynuyor.
 

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/08/02/guney-kore-de-altin-aliyor

 

Edited by admin on 29 Eyl 2011 - 21:24
İçeriği paylaş İçeriği paylaş